Art of Freedom. The Life and Climbs of Voytek Kurtyka

Okładka książki Art of Freedom. The Life and Climbs of Voytek Kurtyka
Bernadette McDonald Wydawnictwo: Rocky Mountain Books biografia, autobiografia, pamiętnik
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Rocky Mountain Books
Data wydania:
2017-08-08
Data 1. wydania:
2017-08-08
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
angielski
ISBN:
9781771602129
Tagi:
góry wspinaczka himalaizm
Inne
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
911
725

Na półkach:

Choć to książka biografia, to czytając ją ma się wrażenie jakbyśmy wchodzili w sam środek złotej ery polskiego himalaizmu. Były to lata komunizmu, poszukiwania wolności, którą wielu, podobnie jak Wojciech Kurtyka, odnalazło w górach. Już pierwsze zetknięcie z górami utwierdza go w przekonaniu, że to jego przestrzeń, a po pierwszym doświadczeniu ze skałą, ze wspinaczką (w roku 1968) jest już pewny, co będzie jego drogą, pasją, życiem. Jakby to było czymś naturalnym. I tak zaczyna się przygoda – najpierw turnie Sokolików w pobliżu Jeleniej Góry, później ukochane Tatry, Alpy, Hindukusz, aż po najwyższe szczyty Karakorum i Himalajów.

Dla mnie osobiście jednym z najciekawszych fragmentów biografii jest opowieść o wejściu na Kuh-e Bandakę, pod przewodnictwem Andrzeja Zawady. Może też dlatego, że mam jeszcze dobrze w pamięci tę samą wyprawę, tyle że opisaną przez Johna Portera w książce „Przeżyć dzień jak tygrys”, poświęconej pamięci Aleksa MacIntyre‚a. Jak niezwykłe może być doświadczenie góry, nazwanej przez Kurtykę Mordorem, jak zdobyć górę piekielnie trudną, jak wspinać się w deszczu odłamków skalnych… Na tej górze, jak czytamy, doświadczyli skrajnego strachu, ale też niezwykłego bogactwa wspinania. Kurtyka niezwykle ciepło wspomina Aleksa, z którym znakomicie czuł się w górach. Dla nich obu styl alpejski oznaczał sztukę życia, sztukę wolności, której nie mogli się oprzeć.

Na rok 1983 Kurtyka zaplanował wyprawę na Gaszerbrumy z Aleksem i Jurkiem Kukuczką w składzie, miał to być ten magiczny zespół, gdy przyszła wieść o tragicznej śmierci Aleksa na Annapurnie. Wyprawa skurczyła się do dwóch uczestników, mimo to okazała się wyjątkowo udana, wyprzedzająca swoje czasy, podczas której wytyczone zostały dwie nowe drogi na ośmiotysięczniki.

O parze Kukuczka-Kurtyka powiedziano, napisano już wiele, jednak z tych stron mamy okazję poznać perspektywę Kurtyki i to ten najpewniejszy punkt widzenia. Zapisy poświęcone wspólnej wspinaczce tych dwóch wybitnych polskich himalaistów są wyjątkowe, barwne pod wieloma względami. To historia, którą warto znać. I ta wspinaczka na dużych wysokościach, bez specjalnej asekuracji, na nowych drogach, przepełniona wolnością, radością, pięknem gór, ale też doświadczeniem skrajnego wysiłku, zimna, strachu.

Zawarte w książce liczne zdjęcia zachwycają, znakomicie ilustrują tamte czasy, góry, przebyte drogi. Widać na nich wielu przyjaciół wspinaczkowych Kurtyki. Jest to biografia niezwykle inspirująca – i to nie tylko dla zainteresowanych wspinaniem, górami, ale dla każdego kto szuka piękna i pasji w swoim życiu.

Choć to książka biografia, to czytając ją ma się wrażenie jakbyśmy wchodzili w sam środek złotej ery polskiego himalaizmu. Były to lata komunizmu, poszukiwania wolności, którą wielu, podobnie jak Wojciech Kurtyka, odnalazło w górach. Już pierwsze zetknięcie z górami utwierdza go w przekonaniu, że to jego przestrzeń, a po pierwszym doświadczeniu ze skałą, ze wspinaczką (w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 566
  • Chcę przeczytać
    871
  • Posiadam
    383
  • Góry
    73
  • 2018
    70
  • Teraz czytam
    48
  • 2019
    39
  • Biografie
    30
  • 2021
    20
  • Górskie
    20

Cytaty

Więcej
Bernadette McDonald Kurtyka. Sztuka wolności Zobacz więcej
Bernadette McDonald Kurtyka. Sztuka wolności Zobacz więcej
Bernadette McDonald Kurtyka. Sztuka wolności Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także