Everest. Góra gór

Wydawnictwo: Helion
Ag2S

Znany i tajemniczy… Oto historia wyprawy na najwyższą górę świata. To książka nie tylko o trudach wspinania, ale też o tym, jaki jest naprawdę himalajski gigant. Dziś niektórzy twierdzą, że na Everest może wejść każdy. Podobna droga na szczyt jest prosta( co roku przecież organizowane są komercyjne wyprawy na Górę Gór). Skoro jednak jest łatwo, dlaczego wielu wspinaczy rezygnuje? Dlaczego...

Znany i tajemniczy…

Oto historia wyprawy na najwyższą górę świata. To książka nie tylko o trudach wspinania, ale też o tym, jaki jest naprawdę himalajski gigant. Dziś niektórzy twierdzą, że na Everest może wejść każdy. Podobna droga na szczyt jest prosta( co roku przecież organizowane są komercyjne wyprawy na Górę Gór). Skoro jednak jest łatwo, dlaczego wielu wspinaczy rezygnuje? Dlaczego niektórzy giną w drodze?

O żadnym innym szczycie nie krąży tyle fantastycznych opowieści. W czasie wyprawy autorka miała szansę sprawdzić, co jest prawdą, a co mitem. W książce, którą oddajemy do rąk Czytelników, [autorka] odpowiada m.in. na te pytania

· Dlaczego Góra Gór nazywa się Everest i dlaczego na mapach różnie podaje się jej wielkość?

· Jak wygląda najwyższa góra świata 60 lat po pierwszym zdobyciu i jak przebiegały te pierwsze wyprawy?

· Kim są współcześni wspinacze? Co każe im wydawać dziesiątki tysięcy dolarów na wyprawę, w czasie której ryzykują zdrowie i życie?

· Dlaczego wyprawa na Everest trwa prawie dwa miesiące i nawet jeśli wchodzi się z butlą z tlenem, zdobycie Góra Gór nie jest łatwe?

Zapraszamy do lektury !

źródło opisu: helion.pl/‎

źródło okładki: helion.pl/‎

książek: 1943
Książniczka | 2016-03-29
Na półkach: Przeczytane, Góry

To moja pierwsza "górska" książka. Temat mi zupełnie obcy. Nigdy nie budził mojego zainteresowania - aż do momentu obejrzenia filmu "Everest". Poczułam fascynację i chęć dowiedzenia się, jak naprawdę wygląda wyprawa na Dach Świata...

Książka polskiej podróżniczki, Moniki Witkowskiej, świetnie nadaje się dla kogoś, kto o himalaizmie nie wie zupełnie nic. To nie tylko szczegółowy dziennik wyprawy, ale także objaśnienie obcych mi jak dotąd pojęć. Książka ta daje również obraz, jak naprawdę wygląda taka wspinaczka, z czym muszą zmagać się ci, którzy się jej podjęli.

Po przeczytaniu jej (dodam, że jednym tchem) o wiele lepiej rozumiem chęć zdobywania szczytów, także takich, z których można już nie wrócić, i z których rzeczywiście wielu nie wraca.

Ja natomiast poczułam potrzebę, by dalej zgłębiać tę tematykę. Między innymi zawdzięczam to tej właśnie książce.

Izabela Pycio | 2015-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2015

"Warto marzyć, bo marzenia się spełniają, chociaż czasem trzeba im w tym pomóc."

Książka jest relacją wyprawy autorki na Everest. Napisana w formie dziennika, ale również mocno wzbogacona w bardzo szczegółowe i interesujące informacje oraz ciekawe zdjęcia. Czyta się lekko, przyjemnie, z zaciekawieniem. Przebija w niej zrozumienie i szacunek wobec gór, a także taka kobieca perspektywa na wspinaczkę i zejście z wierzchołka Ziemi.

bookendorfina.blogspot.com

Agata | 2016-09-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 01 września 2016

Nie potrafię nie lubić książek podróżniczych (zwłaszcza tych o górach). "Everest. Góra gór" to kolejna publikacja dzięki której mogłam przenieść się na najwyższy szczyt Ziemi nie wychodząc z domu i marzyć, że pewnego dnia także i mnie uda się na tę górę wspiąć. Książka oprócz historii wyprawy zawiera także piękne zdjęcia i ciekawostki. Ja nie mogłam się oderwać ;) Polecam!

Ani | 2014-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2014

„ … z gór ludzie wracają lepsi. Zwłaszcza ci, którzy wchodzą na nie by je „przeżywać”, odkrywać ich duszę, a przy tym odkrywać też siebie.”

„Everest. Góra Gór” Witkowskiej to kolejna pozycja dotycząca Dachu Świata po którą sięgnełam w ramach swoistej akcji czytania o Evereście. Powiedziałabym, że jest to książka podróżnicza i mini encyklopedia w jednym, bo obok relacji z wyprawy bohaterki, znajdujemy też cała masę wszelakich informacji. Ale od początku...
Książka jest bardzo ładnie wydana, bogata w zdjęcia. Autorka z humorem i dbałością o drobiazgi opisuje cały proces wyprawy, od żmudnych przygotowań w Polsce poprzez lot do Katmandu, aklimatyzację, Base Camp, aż do samego „szczytowania” i powrót do domu. A towarzysząc Monice w wyprawie niejako przy okazji dowiemy się jaki jest rys historyczny Everestu, skąd się wzięli Szerpowie i co oznaczają ich imiona, jakie są Everestowe rekordy, co to jest małpa , Icefall, pudża, czy da się ugotować jajko na miękko na wysokości 5300 m n.p.m i...

ula | 2016-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Książkę kupiłam dla nastoletniego siostrzeńca, ale tak naprawdę to sama bardzo pragnęłam ją przeczytać. To prawdziwa relacja z wyprawy na Everest, w dodatku napisana przez kobietę, Monikę Witkowską.
Bardzo się cieszę, że dane mi było to przeczytać. Czułam się jakbym tam była razem z Moniką i całą ekipą. Krok po kroku przemierzałam z nią kolejne etapy podróży. Podziwiam kobiety, które dzięki sile woli, samozaparciu realizują swoje marzenia, często na przekór wszystkiemu. Autorka opisuje ze szczegółami całe to przedsięwzięcie , więc jest o organizowaniu wyprawy, zbieraniu funduszy, załatwianiu wszelkich formalności, a następnie o Nepalu, o Sherpach, o religijnych rytuałach.
W życiu by mi do głowy nie przyszło, że w bazie na wysokości 5300 m, znajdującej się na lodowcu, w sezonie wiosennym może zamieszkiwać nawet około półtora tysiąca osób. To właśnie tam Monika spotyka Olgę, pielęgniarkę z Lublińca, która tak jak ona kocha góry(!). Oprócz tego w książce znajdziemy wiele ciekawych i...

Anna | 2015-05-13
Przeczytana: 12 maja 2015

„Góry wysokie rządzą się swoimi prawami i jeśli ktoś jest słaby, to już jego problem ?”

„Everest. Góra Gór.” Moniki Witkowskiej to książka opowiadająca o wyprawie autorki na najwyższą górę świata. Właściwie dziennik. Dzięki temu czytelnik poznaje tajniki przygotowania do wyprawy jak gromadzenie funduszy, pakowanie ekwipunku, aklimatyzacja czyli życie w bazie , wspinanie i oczywiście „szczytowanie”. Autorka opisuje codzienność wyprawy nie szczędząc szczegółów dotyczących spania, jedzenia, higieny, wypróżniania.
Swoją wyprawę na Dach Świata dokumentuje zdjęciami mijanych krajobrazów i napotkanych ludzi. Książka jest też miniencyklopedią. Czytając otrzymujemy garść informacji na temat Góry Gór .Kto i kiedy zdobył najwyższą górę świata , dlaczego nazwano ją Everest, ilu było zdobywców, kim są współcześni wspinacze, ile pochłonęła ofiar.

...

Anath | 2014-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Słyszeliście kiedyś o największej górze świata? Mowa tutaj oczywiście o Mount Everest, zwanym także Czomolungma, Qomolangma lub Sagarmatha. Jest najwyższym szczytem Ziemi, ośmiotysięcznikiem położonym w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej. Znany przede wszystkim z tego, że tylko nielicznym udaje się ją zdobyć. A teraz pomyślmy o ludziach którzy mają marzenia i dążą do ich spełnienia. Dzięki tym dwóm aspektom powstała książka Moniki Witkowskiej pt. „Everest. Góra Gór”. Autorka nie pisze o niej tylko dlatego, że owa góra jest jej marzeniem. Ona spełniła swoje marzenie i około pięćdziesiątego dnia swojej wyprawy jako trzydziesta ósma osoba pochodząca z Polski, a dziesiąta Polka ( licząc od 1978r.) zdobyła szczyt. Całą swoją opowieść o marzeniach, dążeniu do celu i wyprawie opisała w tej wspaniałej książce. Jestem miłośniczką gór, tak więc kiedy zobaczyłam sam tytuł „Everest. Góra Gór” wiedziałam, że muszę mieć tę pozycję!

Monika Witkowska to zapalona...

Fantastycznie czytało się tą książkę (no może z wyjątkiem wątków na temat śmierci Mamy autorki i śmierci himalaistów w górach). Pani Monika Witkowska zabiera nas w świat najwyższych gór świata. Pokazuje nam wszystko to, co powinniśmy wiedzieć na temat himalaizmu. Ta książka to jest nie tylko pamiętnik (dziennik) z wyprawy autorki na Everest, ale także taka mini encyklopedia - autorka podaje nam różne ważne i ciekawe informacje, także na temat ekwipunku, ponadto jest słowniczek, od którego zaczęłam lekturę książki,żeby połapać się w niej, chociaż częściowo wiedziałam o tym, z innej książki, o tej samej tematyce (Martyny Wojciechowskiej - "Przesunąć horyzont"). Cały czas próbowałam porównać obydwie kobiety, obydwie wyprawy i obydwie książki. Niby na pozór takie same, a jednak coś różni obie podróżniczki. I choć darzę panią Martynę szacunkiem i sympatią dla jej wyczynów i ogólnie jako kobiety, to jednak bardziej "spodobała mi się" postawa pani Moniki Witkowskiej. W...

Anna | 2015-05-13
Przeczytana: 11 maja 2015

Też tak...

Kasia | 2015-02-14

Książka zawiera wiele pięknych zdjęć, które po doskonałych opisach autorki ogląda się jeszcze przyjemniej. Nie wiem co z takim wykonaniem książek jest nie tak, że się rozklejają, a szkoda. Wrażenia po przeczytaniu mieszane dlatego nie zaznaczam wszystkich gwiazdek, jak w przypadku innych książek podróżnyczych. Jedna rzecz mnie zraziła, ocenianie niektórych wspinaczy, ich motywów. Ktoś idzie po sławę, by zapisać się na kartach historii, pobić rekord i jest "gorszy" od tego, który wspina się by spełnić marzenia. Pani Monika pisze na początku książki o zrozumieniu tych, którzy ryzykują życie dla pasji, a w dalszej części książki zamiast słów zrozumienia sama ocenia tych, którzy chcą być pierwszymi, bo... trochę zgrzyta. Natomiast jestem absolutnie zachwycona opisami krajobrazów i ogromny plus za strony z dodatkowymi informacjami, dokładny opis wyprawy sprawia, że na czas czytania można przenieść się w Himalaje i niemalże śledzić kroki autorki. Wielki szacunek za odwagę i podjęcie...