Obca

Przeszłość ciągle żywa

O matko, od czego by tu zacząć?
Książka zaczyna się ciekawie, mamy bohaterkę z problemami, która ma rozwiązać śledztwo. Niestety, kobiety za bardzo nie da się lubić, bo ma w sobie tyle emocji, co tekturowe pudełko wyrzucone na śmietnik.
Fabuła na początku intryguje, ale w pewnym momencie staje w miejscu i autorka przedstawia zupełnie nieciekawe wątki, które jedynie usypiają i zniechęcają do dalszego czytania.
Książka męczy i to niesamowicie. Bohaterowie są tak wyraziści, że zapomina się o nich po przewróceniu strony. Nie da się nikogo polubić, ani znienawidzić.
I cała fabuła... Przecież to był jakiś żart. Nie będę spoilerował, ale niektóre wątki są poprowadzone w taki sposób, że łapałem się za głowę z totalnej żenady. Jakby autorka nie potrafiła za bardzo ogarnąć wymyślonej przez siebie fabuły i walnęła byle co, byle było, byle historia jakoś ruszyła naprzód.
Zakończenie to już inna sprawa kaloszy. Beznadzieja to jedyne słowo, jakie przychodzi mi do głowy. Po rozwikłaniu całej tajemnicy, miałem ochotę rzucić książką w ścianę. Nie zrobiłem tego tylko dlatego, że szkoda mi było ściany.
Nie polecam, a wręcz odradzam. Tak słabo napisanej książki nie czytałem już od dawna.

O matko, od czego by tu zacząć?

Jeden z ciekawszych kryminałów. Akcja wciąga czytelnika z każdą stroną. Duży plus stanowi również to, że historia nie jest napisana językiem typowo dla kryminałów, czyli dużo wulgaryzmów, scen seksu i jak najprostszy rok myślenia.
Książka idealna na długie wieczory.

Książka idealna na długie wieczory.

Naprawdę świetna, mało można się domyślić lecz koniec mnie lekko zawiódł, akcja potoczyła się bardzo szybko i całe napięcie które było dość duże w środku książki poszło się rypać

jedna z najlepszych książek jakie czytałem

jedna z najlepszych książek jakie czytałem

Bardzo klimatyczna, tajemnicza. Zresztą tak, jak pierwsza część. Świetnie się czyta. Polecam

"Między żałobą a radością wcale nie musi istnieć szczelna bariera, mogą one koegzystować."

Podobało mi się, może nie trzymało mocno w napięciu, a jednak ciekawie drażniło wyobraźnię i skłaniało do snucia frapujących domysłów. Zagadka detektywistyczna sprytnie zapleciona, kilka elementów da się przewidzieć, lecz nie ujmuje to zbytnio przygodzie czytelniczej. Intryga szyta w spokojniejszych rytmach, jest czas na przeżywanie scenariusza zdarzeń, ale i wnikliwe rozplątywanie nici kłamstw, pozorów i manipulacji. Chętnie poddałam się unikalnemu klimatowi powieści, z wyraźnie pobrzmiewającymi mrocznymi nutami szczelnie otulonymi w obyczajowe tło, tak charakterystyczne dla skandynawskich kryminałów. Momentami miałam wrażenie, że narracja lekko chropowata, delikatnie się rwie, lecz dość szybko się z tym oswoiłam i potraktowałam jako zamierzony efekt autorki. Polubiłam kluczową postać, choć pozostaje nieodgadnioną do końca osobowością, zaś ujawniane fragmenty jej przeszłości tylko podkręcają zainteresowanie. Przyjemnie spędziłam czas z książką, oprócz tajemnic zbrodni zawiera kilka istotnych przesłań, nad którymi warto się pochylić. Włączyłam się w serię dopiero z drugim tomem, ale swobodnie się odnalazłam, w miarę zagłębiania się w fabułę, otrzymywałam na bieżąco informacje niezbędne do naświetlenia tego, co działo się w pierwszej odsłonie.

Charlie Lager, pracująca w szwedzkim departamencie narodowym, włączana jest do pomocy wybranej lokalnej policji w trudnych przypadkach. Kolejny raz w ciągu krótkiego czasu powraca ze sprawą wymagającą rozwiązania do rodzimej miejscowości, gdzie ożywione wspomnienia zdają się ją przytłaczać. Ale tym razem prowadzi prywatne śledztwo. Koncentruje się na wyjaśnieniu zaskakującego zniknięcia szesnastolatki, które miało miejsce niemal trzydzieści lat temu. Oczywiście, zamknięta społeczność skrzętnie skrywa fakty, prezentując typową dla małych miejscowości zmowę milczenia. Co ciekawe, pewne aspekty dochodzenia zaczynają zazębiać się z życiem prywatnym Charlie, dochodzą sensacyjne ujęcia i ryzykowne akcje. Do czego doprowadzi inspektorkę instynkt policyjny i co zaskakującego dla siebie odkryje?

bookendorfina.pl

Linda Bengtsdotter, to szwedzka pisarka, która szybko została okrzyknięta nową królowa kryminału. Jej najnowsza powieść OBCA to kontynuacja głośnej i obsypanej już licznymi nagrodami Annabelle. Książka opowiada dalsze losy inspektor Charlie Lager i jej prób rozwiązania sprawy zaginionej wiele lat temu dziewczyny.

Akcja książki toczy się w mrocznym szwedzkim mieście Gullspang gdzie dwadzieścia siedem lat temu popełnił tu samobójstwo Paul. Chłopak jest serdecznym przyjacielem Franceski Mild, cała ta sytuacja jest dla niej bardzo ciężka i dziewczyna jest tak złamana, że wpada nawet w silną depresje. Franceska po nieudanej probie samobójczej próbuje rozwiązać zagadkę co stało się tego dnia kiedy jej przyjaciel stracił życie ponieważ jako jedyna uważna, że to nie było samobójstwo, a ktoś pomógł Paulowi odebrać sobie życie. Francesca domyśla się nawet kto mógł zabić jej przyjaciela. Niestety nie udaje jej się rozwiązać zagadki i tajemnicza śmierć Paula zostaje cały czas nierozwiązana, a co więcej sama Francesca ginie bez śladu.

Cała sprawa zostaje przydzielona inspektor Charlie Lager. Sprawa nie jest prosta do rozwiązania ponieważ mieszkańcy miasteczka niechętnie do niej wracają wspomnieniami, wymazali cale zdarzenie z pamieci. Francesca, nie była anonimową mieszkanką miasta, ojciec jej nie cieszył się dobrą sławą, ale znany był w całym mieście ze swojego majątku. Charlie również nie ma ochoty na badanie tej sprawy, ale zostaje jednak do tego zmuszona, wykorzystuje swój zaległy urlop i wybiera się do swojego rodzinnego miasteczka, aby tam poznać prawdę, co stało się kilkadziesiąt lat temu. Charlie nie wie jednak, ze cala sprawa dotknie ją również prywatnie, rozwiązanie tajemniczej śmierci tej dwójki pozwoli jej również dowiedzieć się o pewnych wydarzeniach i sekretach z przeszłości, w które była zamieszana jej rodzina.

Autorka zaprasza nas w mroczny świat szwedzkiego miasteczka gdzie mieszkańcy są nieufni i wrogo podchodzą do nowych osób. Inspektor Lager pochodzi z Gullsoang i nie jest tu do końca obca, jednak nawet jej ciężko nawiązać kontakt z lokalna ludnością. Sprawę ułatwia jej odnaleziony pamiętnik Franceski, to w nim policjantka znajduje bardzo dużo kluczowych informacji.

Obca jest bardzo powiązana z poprzednia częścią i najlepiej czytać ją zaraz po przeczytaniu pierwszego tomu. Linda bardzo często nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce w poprzedniej części. Jednak mi to nie przeszkadzało ( nie przeczytałam pierwszej części) i świetnie czułam się w mrocznym klimacie szwedzkiego miasteczka. Czytając Obca momentami czułam dreszcze na plecach. Książka dla ludzi, którzy lubią czytając czuć emocje.

Polecam!

Moja ocena: 8

Akcja książki toczy się w mrocznym szwedzkim mieście...

wrotkaczyta.blogspot.com

"Wykształcenie i nagrody nic nie znaczą, jeśli człowiek nie rozumie czegoś tak prostego jak to, że są rzeczy niewybaczalne"

Mroczny klimat małego szwedzkiego miasteczka, tajemnica, która przez dwadzieścia siedem lat nie została rozwiązana i policjantka z osobistymi problemami - to jak magnes przyciągnęło mnie do kryminału Liny Bengtsdotter "Obca". Wiedziałam, że jest to druga cześć serii o inspektor Charlie Lager i że ponownie nasza bohaterka zmuszona jest powrócić do rodzinnego miasteczka by zmierzyć się z zagadką sprzed prawie trzech dekad.

Dwadzieścia siedem lat wcześniej Paul, przyjaciel nastoletniej Franceski popełnia samobójstwo. Ona sama zdruzgotana, na granicy depresji, początkowo próbuje odebrać sobie życie. Próbuje - bo tak naprawdę jest to tylko krzyk rozpaczy, brutalne zwrócenie na siebie uwagi. Bardziej niż jej własna śmierć interesuje dziewczynę rozwiązanie tej zagadki, jest bowiem pewna, że Paul nie popełnił samobójstwa, ale został zamordowany. Domyśla się nawet przez kogo. Niestety zagadka tajemniczej śmierci jej przyjaciela do dziś nie została rozwiązana, Franceska bowiem kilka dni później zaginęła.
Na tę tajemnicę sprzed lat inspektor Charlie Lager trafia zupełnie przypadkowo. Kiedy rok wcześniej była służbowo w rodzinnym miasteczku, nikt tej historii zaginięcia nie wspominał, choć tak naprawdę dorośli już teraz mieszkańcy musieli być jej świadkami. Zaginiona dziewczyna była bowiem córką miejscowego bogacza, niezbyt szanowanego ale wszystkim znanego. Zmuszona przez swojego przełożonego, Charlie wykorzystuje zaległy urlop i jedzie do rodzinnego Gullspang, by wraz ze swoim bliskim znajomym przyjrzeć się sprawie. Nie wie, że wraz z rozwikłaniem zagadki zaginięcia Franceski, czarne dziury jej własnej rodzinnej przeszłości powoli znikną. Charlie rozwiązując bowiem jedną zagadkę, rozwiązuję jednocześnie tę dotyczącą sekretów jej własnej rodziny.

Lina Bengtsdotter zabrała nas w ciekawą podróż w przeszłość, do miasteczka, które spowite mrokiem i mgłą niewiele tak naprawdę przez te lata się zmieniło. Ludzie nadal żyją bez perspektywy jakichkolwiek zmian i są nieufni wobec obcych. Mimo że Charlie nie jest w tym miasteczku tak do końca obca, to jednak trudno jej jest nawiązać z tą społecznością bliski kontakt. Bazując na rozmowach z mieszkańcami i na własnej pamięci z czasów dzieciństwa, krok po kroku zbliża się do rozwiązania sprawy zaginięcia Franceski Mild. Od samego początku ma świadomość faktu, że to właśnie tutaj, w tym hermetycznym społeczeństwie należy szukać odpowiedzi. Bardzo pomocny w rozwiązaniu tej zagadki z przeszłości okazuje się także pamiętnik nastolatki, którego treść autorka wplata we współczesną akcję. Mamy więc tutaj trzy typy narracji. Tę współczesną czyli śledztwo Charlie, życie Franceski po śmierci Paula oraz coś co dziewczyna nazywała dziurami w czasie, czyli wspomnienia sprzed śmierci przyjaciela.
"Obca" jest drugą częścią serii kryminalnej i nie ukrywam, że to połączenie z częścią pierwszą jest bardzo odczuwalne. Autorka często nawiązuje do wcześniejszych wydarzeń, co odrobinę mi umniejszało przyjemność czytania, bowiem nie znałam pierwszej części "Annabelle". Jeśli jednak lubicie atmosferę skandynawskich kryminałów i nie macie nic przeciwko temu by bez znajomości wcześniejszych wydarzeń od razu przenieść się do mrocznego szwedzkiego miasteczka w poszukiwaniu zaginionej nastolatki i wraz z inspektor Lager rozwiązać zagadkę tajemniczego samobójstwa Paula, to ten kryminał jest dla was. A ja w międzyczasie rozejrzę się za częścią pierwszą serii, bo mimo wszystko zaciekawiła mnie historia Annabell.

wrotkaczyta.blogspot.com

"Obca" to drugi tom cyklu autorstwa szwedzkiej pisarki, Liny Bengtsdotter, którego główną bohaterką jest inspektor Charlie Lager. To pełna napięcia i zwrotów akcji opowieść o skrywanych przez lata tajemnicach, sile przyjaźni, miłości, zazdrości i skutkach samotności. Charlie po raz kolejny staje przed wyzwaniem rozwiązania sprawy zaginięcia młodej dziewczyny, która mieszkała niedaleko rodzinnych stron policjantki. Sprawa zaginięcia Francesci Mild budzi dużą ciekawość głównej bohaterki i wciąga ją w wir wydarzeń sprzed lat, które staną się dla Charlie pretekstem do sentymentalnej i jednocześnie nieprzyjemnej podróży w czasie. Autorka po raz drugi w bardzo inteligentny i udany sposób połączyła teraźniejsze i przeszłe wydarzenia w logiczną całość i zafundowała czytelnikowi emocjonalną podróż w przeszłość naszych bohaterów. Styl autorki jest bardzo oryginalny wręcz specyficzny. Z pewnością w trakcie lektury "Obcej" bardzo przydatna okaże się znajomość pierwszej części tej serii - znajduje się tu wiele nawiązań do porządniej książki autorki. Wykreowane przez autorkę postacie są nieco mroczne, przepełnione smutkiem i krzywdami z przeszłości co nadaje całości oryginalnego klimatu. Przedstawiona w powieści historia zaginionej Franceski budzi zainteresowanie a zakończenie zaskakuje i zapada w pamięć. Polecam Wam lekturę serii o inspektor Charlie Lager - być może styl autorki przypadnie Wam do gustu i tak jak ja będziecie czekać na kolejne części cyklu.

W ciągu ostatnich tygodni udało mi się przeczytać, powieść zatytułowaną „Obca” autorstwa Liny Bengtsdotter, w tłumaczeniu Marty Rey-Radlińskiej. Jest to druga książka z serii o inspektor Charlie Lager.

Fabuła opowiada równolegle tak naprawdę dwie historie. Francesca, mieszkająca w mieście Gullspang, zaginęła lata temu, a jej zniknięcie miało zostać już na zawsze owiane tajemnicą. Kiedy umiera jej przyjaciel Paul, nie może sobie z tym poradzić. Ucieka w alkohol i samookaleczenia się, aż zostaje zmuszona do przerwania nauki. Rodzice zabierają ją na wieś, by tam mogła dojść do siebie, lecz zaczynają ją nawiedzać wspomnienia z przeszłości. Podejrzewa, że Paul nie popełnił samobójstwa, lecz nikt jej nie wierzy.
Równocześnie poznajemy historię Charlie, która toczy się już dwadzieścia lat po zaginięciu Francesci. Inspektor Lager też nie ma lekko w życiu. Śledzimy jej losy, kiedy rozpoczyna wizyty u psychologa, który ma jej pomóc z jej problemem z alkoholem oraz ze sprawami, w które zaangażowała się aż za bardzo. Nie wykorzystuje też urlopu w pracy, choć wszyscy, włącznie z jej szefem widzą, że powinna odpocząć. Jest akurat w środku skomplikowanej sprawy, kiedy przypadkiem dowiaduje się o zaginięciu nastoletniej Francesci. Kiedy jej przyjaciółka Susanne prosi ją o pomoc, Charlie wyrusza do rodzinnego miasta Gullspang, co daje jej też szansę na zajęcie się zniknięciem nastolatki. Nie przypuszcza nawet, ile tajemnic skrywa to spowite ciemnością miasteczko.

Jedną z największych zalet powieści są bohaterowie. Charlie w moich oczach jest pracoholiczką, która nie chcę wykorzystywać swojego urlopu. Woli piwo od wina. Wie, że musi się pilnować podczas picia. Zna swoje granice i konsekwencje chodzenia do barów dzień przed pójściem do pracy. Spodobało mi się podejście tej postaci i mimo że wydaje się na początku nieczuła, to jest oddana i obowiązkowa. Francesca jest zupełnie inna. Mimo że z początku irytowało mnie trochę jej zachowanie na przykład w stosunku do siostry, to rozumiałam jej motywy. Przeżyła tragedię, na dodatek nikt jej nie wierzył. Znalazła się w mrocznym miejscu, z którego nie sposób było się wydostać.

Nie można też nie wspomnieć o tym, że autorka rozwija nie tylko historie głównych postaci, ale poznajemy też historie innych. Dobrym przykładem są Susanne i jej dzieci. Jeśli ktoś lubi kryminały i towarzyszący im dreszcz emocji, to ta książka jest dla niego. Ukazuje ona nie tylko zagadkę, ale także zmagania z codziennością zwyczajnych ludzi. Po przeczytaniu jej jestem pewna, że sięgnę po pierwszą część z serii.
Julia, lat 16
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl

• Mocne, chore 🔪
  • Legimi 2019
  • Mam, ale jeszcze nie przeczytałam

Dodaj cytat z książki Obca