To nie jest miejsce do życia. Jak Stalin wysiedlał ludzi znad Bugu i z Bieszczad

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
8 (20 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
literatura faktu
Ag2S

Operację spinającą klamrą ten reportaż nazwano w kręgach władzy poprawianiem granicy. W 1951 roku na życzenie Stalina Polska zrzekła się części terenów nadbużańskich, a w zamian otrzymała fragment Bieszczadów. W wyniku polsko-sowieckiej umowy przymusowo przesiedlono kilkadziesiąt tysięcy ludzi – Polaków i Ukraińców związanych od pokoleń ze swoją ziemią. Pierwsi zamienili równiny na góry, drudzy – góry na bezkresne stepy. Jednych rzucono do zapadłych krytych strzechą chat, innym kazano budować lepianki. Polaków i Ukraińców połączył wspólny wysiedleńczy los, choć długo licytowali się, kto z nich ucierpiał bardziej.
Ale książka Krzysztofa Potaczały to nie tylko opowieść czasów powojennych. Autor opowiada o tym, jak układały się polskie i ukraińskie relacje z Żydami i Niemcami przed wojną i w czasie wojny, kiedy i gdzie zostało zasiane ziarno nienawiści, kto zdołał przetrwać i jakie pozostawił świadectwo. Dlaczego bliscy sobie ludzie gotowi byli się zabijać, a innych – niekiedy zupełnie obcych – stać było na heroiczną, bezinteresowną pomoc.
Pogmatwane losy wielokulturowej społeczności na polskich kresach oparte są głównie na zebranych przez autora ustnych świadectwach.
Przedstawiona w tej książce opowieść zaczyna się w latach trzydziestych dwudziestego wieku, kończy zaś na latach sześćdziesiątych. Pokazuje wieloetniczny mikroświat, sąsiedzkie zależności, religijny i kulturowy konglomerat, jak również dojrzewające nacjonalizmy, które doprowadziły do niejednej tragedii.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/To_nie_jest_miejsce_do_zy...(?)

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/To_nie_jest_miejsce_do_zy...»

Justyna | 2018-06-04
Przeczytana: maj 2018

Książka opisuje w przystępny sposób wydarzenia, które miały miejsce w moich rodzinnych okolicach. Warto było poznać historię, od razu inaczej patrzy się na znajome miejscowości. Autor skupił się nie tylko na historycznych opisach, ale też na uczuciach przesiedleńców. Wydarzenia widziane ich oczami były naprawdę ciekawie opisane. Zdecydowanie warta przeczytania książka :)

Małgorzata Lenska | 2018-01-10
Przeczytana: 08 stycznia 2018

To jedna z takich książek, które trzeba przeczytać by wiedzieć i by pamiętać. Straszne, niewyobrażalne i niezrozumiałe dla mnie okrucieństwo.

| 2017-11-25

Od miesięcy nie czytałem tak wciągającej i mocnej literatury faktu. Świetny reportaż. Moja recenzja dostępna pod tym linkiem: http://wczytany.pl/2017/11/25/k-potaczala-to-nie-jest-miejsce-do-zycia/

natalia | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018