Ofiary

Okładka książki Ofiary Jonathan Kellerman
Okładka książki Ofiary
Jonathan Kellerman Wydawnictwo: Amber Cykl: Alex Delaware (tom 27) kryminał, sensacja, thriller
Alex Delaware (tom 27)
victims
Amber
2017-01-03
2016-06-29
Daniel Zych
alex delaware jonathan kellerman ofiary victims amber thriller/sensacja/kryminał

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem, jakoś wcześniej nie było mi po drodze z jego książkami.

Alex Delaware, wybitny psycholog, zostaje wezwany przez porucznika Sturgisa na miejsce makabrycznej zbrodni. Motywy zabójstwa są nieznane a dochodzi do kolejnych morderstw, które robią śledczym jeszcze większy mętlik w głowie. Jedyny ślad jaki łączy wszystkie zbrodnie to znak zapytania zostawiany przez mordercę na miejscu zbrodni. Alex chcąc zapobiec kolejnym zabójstwom wkracza w mroczny świat psychiatrii i wraca do miejsca, w którym uczył się zawodu, do zamkniętego szpitala psychiatrycznego.

Ofiary to część serii o psychologu Alexie, chociaż nie znam poprzednich książek, nie sprawiało mi problemu by odnaleźć się w wykreowanym świecie. Lektura zaczęła się całkiem obiecująco, makabryczne zabójstwo, krwawe sceny pobudziły mój apetyt na książkę. Jednak szybko się zawiodłam. Dużo opisów, bardzo szczegółowo przedstawione śledztwo, momentami zwyczajnie się nudziłam a niektóre fragmenty wręcz z chęcią bym pominęła. Jedyne momenty, które wzbudzały we mnie ciekawość by czytać dalej to kolejne morderstwa. Język jakim posługuje się autor również nie przypadł mi do gustu, jednym słowem, ciężko czytało mi się ten thriller. Akcja przyśpieszyła dopiero pod koniec gdy główny śledczy i Alex wkroczyli w mroczny świat szpitala psychiatrycznego i powoli zaczęli składać układankę w jedną całość. Ekscytacja jednak nie trwała długo bo zakończenie bardzo mnie rozczarowało. Nie tego spodziewałam się po takim gatunku, zero elementu zaskoczenia ot proste rozwiązanie śledztwa i pojmanie zabójcy. Jednak, tak jak wspomniałam wcześniej, najbardziej przeszkadzała mi ta przesadna szczegółowość, która dla niektórych może być zaletą, mi bardzo zaburzała skupienie się na istotnych elementach.

To chyba pierwsza moja opinia, która jest tak mało pozytywna. Zawiodłam się.

Na tym najlepszym ze światów nadal istnieją zbrodnie przerastające nawet wytrzymałość genialnego doktora i (dosłownie) giganta wśród policjantów. Wszak tylko umysł psychopaty nie zna granic, a w każdym geniuszu jest podobno coś z szaleńca. Makabra dla wprawionych.

Od wielu lat czytuję powieści Kellermana, śledząc rozwój jego warsztatu pisarskiego. Autor rozpoczął twworzenie swojej serii o psychologu Alexie Delaware już kilkadziesiąt lat temu i te początkowe historie z jego bohaterem bywały przydługie i nieco nudne. Z biegiem czasu jednak pisarz zaczął nadawać im szybszą akcję, okraszoną bardziej energicznymi dialogami, wymyślając znacznie bardziej interesujące zagadki detektywistyczne.
"Ofiary", jedna z najświeższych części cyklu, pełna jest tych nowych, pozytywnych cech. Kwestia tajemniczego mordercy naprawdę wciąga, potęgując ciekawość czytelnika. Ze względu na płynną narrację przez książkę można przebrnąć szybko i z przyjemnością. Nie ma tu też wątków, których zrozumienie wymagałoby znajomości poprzednich tomów, także śmiało można po tę powieść sięgnąć jako "pojedynczą" książkę.

Jonathan Kellerman,podobno jeden z najpopularniejszych pisarzy świata-muszę posypać głowę popiołem i uderzyć się w pierś bo to moje pierwsze spotkanie z autorem.
Wrażenia naprawdę pozytywne,solidny,dobrze napisany thriller z szybką akcją w sam raz na jedno,dwa popołudnia.Do tego pomysłowość autora godna odnotowania i nie powiem,kilka razy zerwałem się w fotelu i zaczerpnąłem głębiej powietrza..
Dobra,trzymająca wysoki poziom powieść.
Tomek poleca:)

Alexa Delaware detektyw zostaje wezwany przez Milo Sturgisa porucznika do makabrycznych zbrodni popełnionych w Los Angeles,która była rzeźnią musi rozwiązać to śledztwo zbrodni dorwać mordercę.
Bardzo ciekawy thriller psychologiczny trzymający w napięciu,doskonały bardzo wciągający i zaskakujący.

Moje pierwsze spotkanie z tym autorem - bardzo pozytywne. Przyjemna narracja, świetnie pokazane emocje przy śledztwie, powolne łączenie faktów, ciekawy modus operandi. Jedyne co mnie nie zachwyciło, to zakończenie sprawy. Spotkanie z winnym odbyło się nagle, trwało krótko i w zasadzie już niczego do śledztwa nie wniosło, a autor nie pociągnął już dalej tych wydarzeń. Chciałoby się konkretnego końca, to wydało mi się dosyć naciągane. W prawdziwym życiu nie byłoby tak łatwo.

PAN „OWCZA SKÓRA”

Jonathan Kellerman jest jednym z pierwszych autorów powieści kryminalnych, który wciągnął mnie w ten czytelniczy świat. Przerobiłam już prawie wszystkie książki tego pisarza i było to dawno, dlatego nie pamiętałam niczego zagłębiając się po raz drugi w lekturę „Ofiar”.

Na miejsce zbrodni zostaje wezwany policyjny detektyw Milo Sturgis i jego konsultant dr. Alex Delawere. W mieszkaniu znaleziono okaleczoną i wypatroszoną właścicielkę. Szybko okazuje się, że ofiara miała „trudny charakter” i wielu ludzi źle jej życzyło. Po krótkim czasie dochodzi do kolejnego zabójstwa, pomimo znacznych różnic osobowości nie ma wątpliwości, że jest to robota tego samego zwyrodnialca. Pojawia się również po raz drugi wątek tajemniczego mężczyzny ubranego w płaszcz z owczej skóry. Po mozolnym śledztwie trop prowadzi do dawno zamkniętego oddziału szpitala psychiatrycznego. Wkrótce pojawia się więcej ofiar, a wraz z nimi zostaje odkryta straszna prawda.

Akcja książek tak jak zawsze w przypadku Kellermana na początku strasznie się wlecze. Śledztwo prowadzone jest dokładnie, autor niczego nie pomija. Dla niektórych może to jest zaletą, ale nie dla mnie. Kiedy usypiam przez pierwszą połowę, to w drugiej gnam za myślami Mila i Alexa. Na szczęście tym razem pisarz bardziej dał sobie na wstrzymanie z dokładnym opisem miejsc w Kalifornii (bo co mnie obchodzi ciąg ulic i ich widoki),dlatego mogę wybaczyć tę początkową nudę.

Historia może nie jest powalająca, jednak dla stałych czytelników Kellermana to norma. Dużo psychologii, domysłów i olbrzymiej pracy śledczych. Ze wzgląd na stare czasy i sympatię do tego wielkiego detektywa, oceniam książkę dobrze.

PAN „OWCZA SKÓRA”

Książka zapowiadała się dobrze, moje zainteresowanie rosło z każdą przeczytaną stroną, jednak tylko do pewnego momentu. Odkrycie, kto jest sprawcą, już było dość naciągane, ale łatwość namierzenia drugiego zabójcy wydała się nieprawdopodobna. Im bliżej końca, tym więcej skrótów. Pomysł był dobry, ale wykonanie niestety kiepskie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak za pierwszym razem teraz też było bardzo dobrze. Może gdzieś kiedyś wydadzą wszystkie jego książki w pakiecie,....byłoby cudnie.

Qrczę....no coś "nie pykło" między tą książką, a mną :))) Kompletnie do mnie nie przemówiła, jeśli tak to można określić. Jakiś taki dziwny sposób pisania, tchnęło nudą. Według mnie brak napięcia :(

• Jonathan Kellerman
  • W bibliotece