Dziecięce koszmary i fantazje

Okładka książki Dziecięce koszmary i fantazje H.P. Lovecraft
Okładka książki Dziecięce koszmary i fantazje
H.P. Lovecraft Wydawnictwo: Wydawnictwo Wielokrotnego Wyboru horror
2017-08-20
21 min.
Mikołaj Kołyszko, Radosław Jarosiński
Lovecraft Howard Phillips Lovecraft HPL Dziecięce koszmary i fantazje

Wydany przed kilkoma laty miniaturowy zbiorek historii spisanych przez Lovecrafta, pomiędzy szóstym a dwunastym rokiem życia. Zdecydowanie pozycja ta stanowi pewną ciekawostkę dla każdego, kto ceni sobie jego twórczość i odnalazł się w tych mrocznych opowieściach.

W tym przypadku jednak oczywiście nie spodziewajcie się czegoś szczególnie zbliżonego z jego późniejszą twórczością, co jednak nie przeszkadza w doświadczeniu tych pięciu krótkich zarysów fabularnych. Choć oczywiście ciężko zaprzeczyć jakoby młody Lovecraft pisywał teksty o pozytywnym wydźwięku – jako dobry przykład może posłużyć tutaj historia, w której młody chłopiec płynie podziemną rzeką, a łódkę dzieli z nim ciało zmarłej siostrzyczki bohatera.

Wyzwanie LC na czerwiec

Może tę krótką opinię o krótkiej książeczce czyta jakiś miłośnik opowieści grozy, czy fantasy, może jakiś fan H.P. Lovecrafta? I może dodatkowo chciałby podjąć wyzwanie czerwcowe LC i szuka jakiejś książki dla dzieci? Mam propozycję - dwa w jednym. Gdy Lovecraft był sześcioletnim dzieckiem, napisał swoje pierwsze opowiadania z myślą o kolegach ze szkoły i kuzynach. Czyli literatura dziecięca jak się patrzy. Te pięć krótkich opowiadanek zajmie z pół godzinki.
Przeczytajcie i zobaczcie co się kotłowało w głowie malucha, z którego wyrósł prekursor fantastyki naukowej. Ja jestem pod wrażeniem, szczególnie, gdy przypomnę sobie literackie umiejętności moich dzieci w tym wieku i ich strach przed koszmarami.
To napisał chorowity kilkulatek, właściciel kota Czarnucha. Więc nawet jeśli później był genialny, to po co to drukować? Jako ciekawostkę!

Wyzwanie LC na czerwiec

Zabawne, ale chyba wziąłem sobie chronologie napisanych dzieł za bardzo do serca, bo właśnie od tego kiedyś zacząłem czytanie Lovecrafta.

Czy dziecięcej twórczości można wystawić ocenę? Raczej nie! To nie jest szkolne wypracowanie. Z jednej strony opowiadania, wchodzące w skład niniejszego tomiku, są bardzo proste i naiwne w swej treści, ale z drugiej strony dowodzą stanu wysoko rozwiniętej wyobraźni sześciolatka. Opowiadanie o śmierci siostry i podróży łodzią świadczy o bystrości dziecka i jego wysokiej logice, natomiast ostatnie opowieści, podzielone już na rozdziały i komplikujące "kilkuwątkową akcję", wskazują na próby wyższych lotów pisarskich. Być może czytelnik nie znajdzie tu niczego wielkiego i porywającego, ale warto przeczytać i zastanowić się, czy sam, w wieku 10 lat, byłby w stanie napisać nieco zagmatwaną opowieść o piratach i łodziach podwodnych...

Już w samym wstępie od wydawcy dowiadujemy się, że odpowiadania mają być kiepskie i nijakie. Nie zgadzam się z tym. Skłamałbym oczywiście, gdybym powiedział, że mnie zafascynowały, są dziecinne (muszą być dziecinne skoro ich autor miał 6, góra 8 lat!) niemniej jednak każde z nich zawiera coś, co przyciąga, coś niepokojącego, jakiś oryginalny pomysł, który - po rozwinięciu i napisaniu na nowo przez kogoś bardziej doświadczonego - mógłby być kanwą znakomitego dzieła.

Widać w tej książce wielki potencjał autora, jego wyobraźnię oraz zaczątki talentu do wzbudzenia strachu w czytelniku. Warto na pewno poznać początki największego twórcy horroruwszech czasów, aczkolwiek z góry ostrzegam: tylko dla fanów.

Sama nie wiem czego się spodziewałam. Książka z jednej strony przeciętna, z drugiej strony głęboko zastanawiające jest, co ma w głowie dziecko piszące takie opowiadania...

Mimo, że jest to opcja na chwilkę czytania, to warto było. Widać, że mały chłopiec z wielką wyobraźnią miał zadatek na to, aby zostać pisarzem (: i zdecydowanie swoje zadanie wypełnił. Zdziwiło mnie tylko to, że jest wiele o morzu, piratach, a nic o nadprzyrodzonych stworach, z jakich jest znany. Zdecydowanie warto, jeśli ktoś lubi czytać początki wielkich pisarzy.

Nie oceniam bo trudno oceniać opowiadania napisane przez kilkulatka. To raczej robota dla nauczycieli z podstawówki. W każdym razie, dla niektórych lepiej byłoby gdyby pewne rzeczy nigdy nie zostały opublikowane. Bo i po co?

Spodoba się fanom Lovecrafta (choć pewnie tylko im).

Spodoba się fanom Lovecrafta (choć pewnie tylko im).

Do przeczytania jako ciekawostka 🙂
Nie czytałabym tego jako pierwszą w twórczości Lovecrafta.
Opowiadania są strasznie słabe, krótkie i pobieżne. ALE jak na dziecko i początki pisarskie, to nieźle.
Spodobał mi się ostatni wiersz!

Do przeczytania jako ciekawostka 🙂
Nie czytałabym tego jako pierwszą w twórczości Lovecrafta.
Spodobał mi się ostatni wiersz!

• E-booki
  • Horror

Dodaj cytat z książki Dziecięce koszmary i fantazje