Motywy osobiste

Tłumaczenie: Aleksandra Stronka
Cykl: Anastazja Kamieńska (tom 29)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Личные мотивы
Ag2S

Za pragnieniem zemsty często skrywają się najciemniejsze pragnienia: żądza władzy, bogactwa oraz najbardziej dziwaczne ambicje... By odkryć motywy okrutnej zbrodni, NASTAZJA KAMIEŃSKA musi sięgnąć w głąb tajemnic z przeszłości. Nowym wyzwaniem dla Nastii Kamieńskiej jest okrutne morderstwo starego lekarza w małym miasteczku w głębi Rosji. Wstępna analiza nasuwa kilka prostych rozwiązań,...

Nowym wyzwaniem dla Nastii Kamieńskiej jest okrutne morderstwo starego lekarza w małym miasteczku w głębi Rosji. Wstępna analiza nasuwa kilka prostych rozwiązań, jednak w miarę postępów śledztwa Nastia odkrywa, że korzenie zbrodni wyraźnie tkwią w przeszłości. Historie pacjentów ofiary pełne są tajemnic i wielu z nich miało powód do zemsty.

Kiedy akcja przenosi się do Moskwy, bieg zdarzeń nabiera zawrotnego tempa. Córka zabitego lekarza przypadkowo spotyka ekscentrycznego naukowca, który na wieść o śmierci jej ojca nagle znika. W mieście pojawia się coraz więcej trupów a jednocześnie trwa wyścig wielkich potentatów farmakologicznych o fotel w Dumie.

Wszystkie wątki są ze sobą powiązane. Gdzieś w przeszłości leży makabryczne zdarzenie, które wywołało lawinę morderstw, szantaży i zdrad. Trzeba ją jak najszybciej stłumić i zatrzymać paraliżujący miasto horror. Czy Nastia Kamieńska odnajdzie właściwe motywy osobiste?

Ten porywający kryminał zaskakuje do ostatniej strony. Fascynujące portrety psychologiczne; bogate, realistyczne tło społeczne i specyfika rosyjskich obyczajów po raz kolejny potwierdzają, że Marinina jest w najwyższej formie.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/motywy-osobiste/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/motywy-osobiste/

emindflow | 2017-10-29
Przeczytana: 28 października 2017

Z satysfakcją stwierdzam, że po kilku nieco słabszych książkach „Motywy osobiste” bez wątpienia można zaliczyć do najbardziej udanych powieści Aleksandry Marininy.
Autorka od wielu lat pisze w charakterystyczny dla siebie sposób, tworząc nie dający się podrobić klimat i pod tym względem nic się nie zmienia. Jak zawsze kluczową rolę odgrywa Nastia Kamieńska, która po przejściu na milicyjną emeryturę pracuje w agencji detektywistycznej swojego starego przyjaciela Stasowa.
Doszedłem do wniosku, że tak naprawdę jedynym czynnikiem wpływającym na moją ocenę jej książek jest pomysł na fabułę. To jedyna rzecz, która u Marininy faluje, pozostałe są niezmiennie na najwyższym poziomie.
W „Motywach osobistych” fabuła wciąga od samego początku. Intryga kryminalna jest mocno zakręcona, ale wszystko zgrabnie się klei i do samego końca nie można być pewnym ostatecznego wyjaśnienia zagadki.
Jak zwykle bardzo dobrze się to czyta i bez wahania mogę tę książkę polecić każdemu, kto w powieści...

książek: 1937
Edyta Zawiła | 2017-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2017

"...Ten potwór jest szczęśliwy? I to ma być sprawiedliwość?
Zoja Pietrowna odwróciła fotel z powrotem do okna i długo stała za plecami Razuwajewa, patrząc na opuszczone ramiona i żałosny puch otaczający pokrytą starczymi plamami łysinę. Jest przecież niewiele starszy od niej, ale ona, Zoja Pietrowna, nadal pracuje i prowadzi aktywne życie, tymczasem Nikołaj Stiepanowicz stał się rośliną, której niedostępne są już nie tylko gorzkie przeżycia, ale też zwyczajne, nawet najmniejsze radości.
Więc może to jest właśnie zapłata?..."

To już szesnaste spotkanie z major Kamieńską, która jest na emeryturze, skończy niebawem 50 lat, zbliża się podwójna rocznica ślubu Nastii i Loszki oraz brat Aleksandra i Daszy.
Nastia pracuje w agencji detektywistycznej Stasowa i dostaje kolejne zlecenie, które wymaga wyjazdu nad morze i szukania zabójcy prowincjonalnego lekarza w podeszłym wieku, niemal jedna noga nad grobem był, wystarczyło poczekać kilka dni i sam by odszedł...zemsta.
Nastia...

KobieceRecenzje365 | 2017-11-03

Jeśli przeczytaliście tytuł tej recenzji, to zapewne skojarzyliście autorkę i wiecie, że jej książki nie są mi obce. Aleksandra Marinina znów zawitała u nas z nową powieścią pt. "Motywy osobiste", którą z przyjemnością przeczytałam. Książki tej nawet się nie spodziewałam, więc dużym zdziwieniem dla mnie było znalezienie aviza w skrzynce. Ale do rzeczy, zapraszam na recenzję!

"Za pragnieniem zemsty często skrywają się najciemniejsze pragnienia: żądza władzy, bogactwa oraz najbardziej dziwaczne ambicje...

Kiedy akcja przenosi się do Moskwy,...

Kasia | 2017-12-22
Przeczytana: 06 listopada 2017

Trochę szkoda, że seria zmierza w tę stronę. Jednocześnie, biorąc pod uwagę fakt, że mamy do czynienia już z dwudziestym dziewiątym tomem (całość liczy jak dotąd trzydzieści dwa), jest naprawdę dobrze. Dlatego, warto sięgnąć po Motywy osobiste, ale nie ze względu na Nastię, a całokształt. Z tych samych powodów będę też czekała na polskie wydanie kolejnego tomu.

Cała opinia:

autorka | 2017-10-26
Przeczytana: 26 października 2017

Od jakiś dwóch książek, Marinina wypisuje pochwałę emerytury, domów seniora i ogólnie starzenia się. To dominuje każdy podejmowany wątek. Wszyscy się zestarzeli, mają 50 lat i są na emeryturze, są też tacy co mają 70 lat. Generalnie wystarczyłby esej, nie trzeba nazywać tego kryminałem od razu. Biedna Kamienska, tak ją nieprzyjemnie potraktowała autorka. No szkoda. Dla opisów życia codziennego i tego że wszędzie częstują herbatą i kanapkami.

Machabeusz | 2018-01-13
justonka2145 | 2018-01-11