Motywy osobiste

Tłumaczenie: Aleksandra Stronka
Cykl: Anastazja Kamieńska (tom 29)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Личные мотивы
Ag2S

Za pragnieniem zemsty często skrywają się najciemniejsze pragnienia: żądza władzy, bogactwa oraz najbardziej dziwaczne ambicje... By odkryć motywy okrutnej zbrodni, NASTAZJA KAMIEŃSKA musi sięgnąć w głąb tajemnic z przeszłości. Nowym wyzwaniem dla Nastii Kamieńskiej jest okrutne morderstwo starego lekarza w małym miasteczku w głębi Rosji. Wstępna analiza nasuwa kilka prostych rozwiązań,...

Nowym wyzwaniem dla Nastii Kamieńskiej jest okrutne morderstwo starego lekarza w małym miasteczku w głębi Rosji. Wstępna analiza nasuwa kilka prostych rozwiązań, jednak w miarę postępów śledztwa Nastia odkrywa, że korzenie zbrodni wyraźnie tkwią w przeszłości. Historie pacjentów ofiary pełne są tajemnic i wielu z nich miało powód do zemsty.

Kiedy akcja przenosi się do Moskwy, bieg zdarzeń nabiera zawrotnego tempa. Córka zabitego lekarza przypadkowo spotyka ekscentrycznego naukowca, który na wieść o śmierci jej ojca nagle znika. W mieście pojawia się coraz więcej trupów a jednocześnie trwa wyścig wielkich potentatów farmakologicznych o fotel w Dumie.

Wszystkie wątki są ze sobą powiązane. Gdzieś w przeszłości leży makabryczne zdarzenie, które wywołało lawinę morderstw, szantaży i zdrad. Trzeba ją jak najszybciej stłumić i zatrzymać paraliżujący miasto horror. Czy Nastia Kamieńska odnajdzie właściwe motywy osobiste?

Ten porywający kryminał zaskakuje do ostatniej strony. Fascynujące portrety psychologiczne; bogate, realistyczne tło społeczne i specyfika rosyjskich obyczajów po raz kolejny potwierdzają, że Marinina jest w najwyższej formie.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/motywy-osobiste/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/motywy-osobiste/

emindflow | 2017-10-29
Przeczytana: 28 października 2017

Z satysfakcją stwierdzam, że po kilku nieco słabszych książkach „Motywy osobiste” bez wątpienia można zaliczyć do najbardziej udanych powieści Aleksandry Marininy.
Autorka od wielu lat pisze w charakterystyczny dla siebie sposób, tworząc nie dający się podrobić klimat i pod tym względem nic się nie zmienia. Jak zawsze kluczową rolę odgrywa Nastia Kamieńska, która po przejściu na milicyjną emeryturę pracuje w agencji detektywistycznej swojego starego przyjaciela Stasowa.
Doszedłem do wniosku, że tak naprawdę jedynym czynnikiem wpływającym na moją ocenę jej książek jest pomysł na fabułę. To jedyna rzecz, która u Marininy faluje, pozostałe są niezmiennie na najwyższym poziomie.
W „Motywach osobistych” fabuła wciąga od samego początku. Intryga kryminalna jest mocno zakręcona, ale wszystko zgrabnie się klei i do samego końca nie można być pewnym ostatecznego wyjaśnienia zagadki.
Jak zwykle bardzo dobrze się to czyta i bez wahania mogę tę książkę polecić każdemu, kto w powieści...

Edyta Zawiła | 2017-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2017

"...Ten potwór jest szczęśliwy? I to ma być sprawiedliwość?
Zoja Pietrowna odwróciła fotel z powrotem do okna i długo stała za plecami Razuwajewa, patrząc na opuszczone ramiona i żałosny puch otaczający pokrytą starczymi plamami łysinę. Jest przecież niewiele starszy od niej, ale ona, Zoja Pietrowna, nadal pracuje i prowadzi aktywne życie, tymczasem Nikołaj Stiepanowicz stał się rośliną, której niedostępne są już nie tylko gorzkie przeżycia, ale też zwyczajne, nawet najmniejsze radości.
Więc może to jest właśnie zapłata?..."

To już szesnaste spotkanie z major Kamieńską, która jest na emeryturze, skończy niebawem 50 lat, zbliża się podwójna rocznica ślubu Nastii i Loszki oraz brat Aleksandra i Daszy.
Nastia pracuje w agencji detektywistycznej Stasowa i dostaje kolejne zlecenie, które wymaga wyjazdu nad morze i szukania zabójcy prowincjonalnego lekarza w podeszłym wieku, niemal jedna noga nad grobem był, wystarczyło poczekać kilka dni i sam by odszedł...zemsta.
Nastia...

Elżbieta | 2018-11-05
Przeczytana: listopad 2018

Moje kolejne spotkanie z Anastazją Kamieńską wywołało u mnie mieszane uczucia.
Z jednej strony pomysł na fabułę całkiem zgrabny: mamy i tajemnicę z przeszłości, i motyw zemsty, i kilka zbiegów okoliczności, no i oczywiście zbrodnię, która pozornie wydaje się zupełnie bez sensu, a jednak w tym przypadku pozory okazują się mylące. Do tego dochodzą realia życia w postsowieckiej Rosji, które stanowią interesujący klimat sam w sobie i są wspaniałym tłem do każdego rodzaju przestępstwa.
Z drugiej strony, niestety, ale p. Marinina sporo miejsca poświęciła aspektom stricte obyczajowym, które niczego nie wnoszą do sprawy i które niekiedy zwyczajnie mnie zmęczyły. Naprawdę szczegółowo trzeba było opisywać jak to nasza pani detektyw fotografuje psa, ubogacając tło kolorowymi apaszkami, odnotować ile kasy wydała na zdjęcia z małpką, wymieniać jakie potrawy zjadła w której knajpie, czy co nabyła, aby odświeżyć swoją garderobę?... Przy całkiem niezłym nagromadzeniu takich „ciekawostek” nużące i...

betsy | 2018-03-22
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 22 marca 2018

Anastazja Kamieńska trochę mniej podoba mi się jako prywatny detektyw, niż jako major a potem pułkownik milicji.Jest trochę zbyt infantylna jak na swoje lata. Jednak ta książka jest i tak dużo lepsza niż poprzednia, której akcja dzieje się w ośrodku dla seniorów. Wciąga od pierwszych stron, akcja się logicznie rozwija. Środek trochę się dłuży, ale Marinina pisała kiedyś, że wydawcy nie chcą przyjmować krótkich książek... No i przypomniała mi, że w ZSRR za handel walutą dostawało się karę śmierci a za zabójstwo po pijaku 8 lat...Zszokowało mnie to, ale przypomniała mi się nasza rodzima afera mięsna.

magdalena | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Powiem szczerze, połknęłam ją w jeden weekend. Byłam nią zachwycona. Co prawda to moje pierwsze spotkanie z tą autorką i wiem, że mam co nadrabiać, ale już wiem, że losy Anastazji Kamieńskiej, będę śledzić z zainteresowaniem.
Niebanalna i oryginalna historia, wielowątkowa, w zasadzie trudne do odgadnięcia rozwiązanie. Ciekawie nakreślone postaci, i styl, który sprawia, że książkę dosłownie się połyka i ciągle chce się więcej i więcej.

KobieceRecenzje365 | 2017-11-03

Jeśli przeczytaliście tytuł tej recenzji, to zapewne skojarzyliście autorkę i wiecie, że jej książki nie są mi obce. Aleksandra Marinina znów zawitała u nas z nową powieścią pt. "Motywy osobiste", którą z przyjemnością przeczytałam. Książki tej nawet się nie spodziewałam, więc dużym zdziwieniem dla mnie było znalezienie aviza w skrzynce. Ale do rzeczy, zapraszam na recenzję!

"Za pragnieniem zemsty często skrywają się najciemniejsze pragnienia: żądza władzy, bogactwa oraz najbardziej dziwaczne ambicje...

Kiedy akcja przenosi się do Moskwy,...

Piotr Gamza | 2018-03-17
Przeczytana: 17 marca 2018

Autorka nieodmiennie porusza mnie fantastycznym obrazem Rosji. Kiedyś jeżdżąc do ZSRR miałem wrażenie, że ten kraj to jedna wielka inwigilacja. Dziś, po lekturze mam wrażenie, że tak jest nadal. Książka świetnie napisana, warto przeczytać.

marek52k | 2018-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

Coraz więcej w książkach Marininy obyczaju niż kryminału. Być może autorka chciałaby być "bardziej miękka" w swojej narracji, zbliżając się do skandynawskiego podejścia w pisaniu historii kryminalnych, jak choćby w opowieściach Camilli Lackberg czy Lizy Marklund. U wymienionych autorek i nie tylko, historie rodzinne głównych bohaterek, są równie obszerne, jak samo poszukiwanie sprawców ciężkich przestępstw. Charakterystyczne jest to, iż mimo upływu lat od 'przewrotu Jelcyna", rosyjskie społeczeństwo dalej żyje w politycznych standardach władzy autorytarnej typu azjatyckiego, a do demokracji w europejskim stylu jeszcze daleko. Przestępcy za to, wszędzie są tacy sami i Anastazja Kamieńska taka sama mimo, iż "lata lecą". Po wydaniach oryginalnych widać, że Nastia na emeryturę się nie wybiera. Będziemy mieli co czytać.

ledzwarta | 2018-07-21

A to jest akurat przykład bardzo udanej książki na wakacje. Oczywiście, przy założeniu, że lubi się konwencję kryminału.

Wiadomo, że prawdopodobieństwo niektórych opisanych wydarzeń i zbiegów okoliczności jest bliskie zeru. Dlatego akcja nie jest jak wyjęta z prawdziwego życia i na to, czytając kryminały, trzeba być gotowym. Natomiast te drobne zgrzyty w pełni rekompensują bardzo dobrze napisani bohaterowie - nawet ci lekko przerysowani są oryginalni, konsekwentnie stworzeni i dobrze służą fabule. Rzadko zdarza się tyle troski o szczegóły w lekkich czytadłach.

Kasia | 2017-12-22
Przeczytana: 06 listopada 2017

Trochę szkoda, że seria zmierza w tę stronę. Jednocześnie, biorąc pod uwagę fakt, że mamy do czynienia już z dwudziestym dziewiątym tomem (całość liczy jak dotąd trzydzieści dwa), jest naprawdę dobrze. Dlatego, warto sięgnąć po Motywy osobiste, ale nie ze względu na Nastię, a całokształt. Z tych samych powodów będę też czekała na polskie wydanie kolejnego tomu.

Cała opinia: