Harry Potter. A Journey Through A History of Magic

Okładka książki Harry Potter. A Journey Through A History of Magic J.K. Rowling
Okładka książki Harry Potter. A Journey Through A History of Magic
J.K. Rowling Wydawnictwo: Bloomsbury Publishing Seria: Bloomsbury's Harry Potter: 20th Anniversary Editions literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Bloomsbury's Harry Potter: 20th Anniversary Editions
Bloomsbury Publishing
2017-01-01
2017-01-01
harry potter

Zacznę od tego, że jest to książka - a właściwie album - skierowana głównie do dzieci (co w uniwersum HP wcale nie jest takie oczywiste ;)). Jako wielka fanka Wizarding World postanowiłam jednak "Podróż przez historię magii" nie tylko przejrzeć, ale i przeczytać. Tematyka rozdziałów może wydawać się nieco chaotyczna, jednak trzeba pamiętać, że album powstał ze zbiorów wystawy British Library, zorganizowanej z okazji 20-lecia wydania pierwszej części HP. Wewnątrz "Podróży" znalazłam kilka ciekawostek, ale największym atutem albumu są jak dla mnie ilustracje Jima Kaya (no cudo!). Odkładam na półkę i kiedyś pokażę dzieciom (jak już przeczytają całą serię ;)).

To jest jedna z piękniej wydanych książek jakie widziałam.

Jest to też dodatek do całej serii przygód o Harrym Potterze. Piękne ilustracje, które sprawiają, że możemy sobie wyobrazić nie które miejsca i jak je widziała w swojej głowie Rowling.

Bardzo ciekawe opisy przedmiotów, których uczyli się uczniowie Hogwartu. Każdy przedmiot jest omówiony, jest sylwetka nauczyciela, o czym uczyli się. Czasami opisane są poszczególne rzeczy np mandragory lub eliksiry i jakie mają znaczenie aktualnie i jak wierzyli np w średniowieczu.

To fajny przewodnik i pięknie wydany dla fanów. Ja tą książkę kupiłam dla chrześniaka, który jest wielkim fanem Harrego Pottera i on jako 9 letni chłopiec oprócz czytania może również oglądać obrazki.

Ciekawostką w tej książce są również dodatkowe zapiski scen czy też dialogi samej Rowling i co później zostało zmienione w książce.

Polecam

To jest jedna z piękniej wydanych książek jakie widziałam.

Niezła - 6/10

Zdecydowanie największą wartością książki są odręczne rysunki J.K.Rowling, przedstawiające bohaterów Hogwartu, skany jej planów pisarskich dotyczących Zakonu Feniksa (rozwój fabuły podzieliła sobie na miesiące i wykonała typową tabelkę) oraz rękopisy pisarki. TO JEST NAJWAŻNIEJSZA ZALETA tej publikacji. Szkoda, że nie jest ona w całości zapełniona w ten sposób 😟

Reszta książki, to - niestety - "zapchajdziura". Bezsensowne dla fanów informacje (np. wersy o tym jak wyglądali profesorowie Hogwartu).

Jednak NAJGORSZE są rysunki autorstwa Jima Kaya. Tak, jest niezły pod względem warsztatowym, ale jego przedstawienie świata HP jest beznadziejnie. Spójrzcie sobie na stronę 17-tą i portret Snape'a. Chryste, oprócz tłustych włosów i haczykowatego nosa, nic tu nie jest snape'owe. Ten jego łagodny, marzycielski uśmiech... WTF?! Czy w książce Snape kiedyś tak się uśmiechał?!

Jak wyglądał Snape, najlepiej oddaje rysunek samej Rowling, również zamieszczony w tej publikacji - strona 127. Tak, jest dokładnie taki jak w sadze - nachmurzony, ze ściągniętymi brwiami. Rowling podpisała go: "Snape, rozmyślający nad tym, że życie jest niesprawiedliwe". I to jest prawdziwy Severus, a nie ten z rysunku Jima Kaya😁

Podsumowując: ta książka byłaby bardzo dobra, gdyby składała się wyłącznie z prywatnych materiałów Rowling (rysunków, szkiców, rękopisów). Niestety, tych jest zdecydowanie za mało!

Niezła - 6/10

Super uzupełnienie kolekcji książek o Harrym Potterze. Zawiera wiele ciekawostek - rękopisy, fragmenty pierwszych wersji książki czy odręczne rysunki J.K.Rowling. Dodatkowo prezentuje interesujące okazy z wystawy na dwudziestolecie Harrego Pottera przygotowanej przez British Library, takie jak średniowieczne księgi o różnych magicznych bestiach, podręczniki wróżbiarstwa.

Książka ma dwa poważne minusy i o ile z pierwszym z nich dorosły czytelnik sobie poradzi, to z drugim już niekoniecznie (w przypadku młodych czytelników momentami może być bardzo ciężko).

Pierwszym, jest to, że znajdujące się w książce maszynopisy Rowling nie zostały przetłumaczone na język polski. Jako czytelnicy dostajemy zdjęcie oryginału z polskim komentarzem, który w kilku zdaniach tłumaczy, na co właściwie patrzymy. Natomiast drugim (poważniejszym!) minusem jest fakt, ​że do rękopisów Rowling, napisanych po angielsku, nie ma dołączonej transkrypcji. W efekcie tego czasami można sobie tylko pooglądać przysłowiowe hieroglify Rowling.

Wydawało mi się, że jest to raczej pozycja skierowana to młodszych odbiorców i chociażby przez wzgląd na to powinny znaleźć się w niej tłumaczenia, jak i transkrypcje, bez których interesujący rękopis staje się jedynie obrazkiem.

Przyjemna historia o tworzeniu się historii o Harrym Potterze, ale również o inspiracjach Rowling przy jej tworzeniu czyli historii magii, wierzeniach, przesądach i gusłach, których wiele się pojawia w samych książkach. Do tego ładne wydanie graficzne wiele ciekawych grafik i szkiców.

Dostałam na Mikołajki od kolegi. Bardzo ładne ilustracje, dużo informacji dla fanów. Pamiętam, że kiedyś ta książka mnie zachwyciła, więc oceniam pozytywnie.

Bardzo interesujący prezent dla fanów Harry'ego Pottera. Książka ma swój niepowtarzalny klimat dzięki wspaniałym ilustracjom Jima Kaya.

Ależ niesamowicie piękny jest ten album. Niewątpliwie można go uznać za pozycję obowiązkową dla każdego miłośnika powieści o młodym czarodzieju. Dech w piersiach zapierają zamieszczone tu ilustracje, przyciągają notatki J.K. Rowling i ciekawe eksponaty historyczne, które przybliżają nam losy czarodziejów przez wieki. Piękna książka z bardzo ciekawą (chociaż czasami zbyt banalną) zawartością.

W 2017 roku z okazji dwudziestej rocznicy wydania "Harrego Pottera i Kamienia Filozoficznego" Bristish Library zorganizowała wystawę, zainspirowaną sagą o młodym czarodzieju. Omawiana tu książka przybliża nam tę wystawę.
W środku znajdziemy odręczne szkice J.K. Rowling, odręczne notatki oraz pierwsze zarysy rozdziałów. Niestety autorka ma mało wyraźne pismo 😉.
Ta książka nie jest poświęcona jedynie Harremu, a magii. W książce są zdjęcia średniowiecznych rycin, starych manuskryptów i drzeworytów wszystkie nawiązują do magii. Poza rozdziałami, które przybliżają nam sylwetki nauczycieli Hogwartu, przeczytamy również o Leonardzie da Vinci i innych postaciach historycznych. Dowiemy się skąd wzięło się wróżbiarstwo i astronomia, oraz innych ciekawostek nawiązujących do tematu wystawy.
Książka jest pięknie wydana, ma mnóstwo zdjęć i piękne grafiki Jima Kaya. Dedykowana jest dla młodszego czytelnika, ale ja nie żałuję czasu z nią spędzonego.

Ta...

• Harry Potter