Książka Roku 2018

Darłowskie śledztwo Eberharda Mocka

Wydawnictwo: brak wydawnictwa
opowiadanie
Thadeus

Jedyne opowiadanie grozy Marka Krajewskiego ukazuje pobyt Eberharda Mocka w Darłówku.

źródło opisu: własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Thadeus | 2017-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2017

Jak na opowiadanie przyznam, że jest bardzo dobre choć krótkie :) Dla tych co znają postać Eberharda Mocka i nie czytali tego opowiadania będzie to nie lada gratka jeżeli po nie sięgną. Bardzo przypomina Lovecrafta, ale w jakże polskim stylu :)

Odsyłam do strony opowiadania: https://www.darlowo.pl/mock/

Gorąco polecam :)

matram | 2018-04-09

Ponieważ „Darłowskie śledztwo Eberharda Mocka” to opowiadanie, jest niestety bardzo krótkie. I to właściwie jedyny mój zarzut, bo tym razem przygoda z Mockiem skończyła się, zanim na dobre zdążyła się rozpocząć. Szkoda, bo temat zdecydowanie można by rozbudować i stworzyć w ten sposób kolejną książkę.

Autor w swoim utworze skupił się tym razem stricte na dochodzeniu Eberharda Mocka, który ze względu na całkiem miłe wspomnienia, decyduje się przyjąć pewne nietypowe zlecenie i wybrać się po latach do Darłowa. Jak widać każdy czasem potrzebuje zmienić otoczenie i nabrać dystansu.

Nad morzem Mock ma odnaleźć zaginionego syna bardzo bogatego przedsiębiorcy w podeszłym wieku, który od wyniku śledztwa uzależnia treść swojego testamentu – w szczególności kto będzie spadkobiercą jego wielkiego majątku – syn czy może jednak sierociniec.

Mock rozwiązuje zagadkę nadzwyczaj gładko i błyskawicznie, jakby działał na zwiększonych obrotach. Jednak zakończenie opowiadania jest dość zaskakujące...

lbadura | 2018-10-21
Przeczytana: 30 września 2018

To krótkie opowiadanie Marka Krajewskiego postanowiłem przeczytać zaraz po zakończeniu lektury „Dżuma w Breslau”.
Niestety w Darłowie nigdy nie byłem, także miejsce jest dla mnie dość abstrakcyjne tym bardziej, że akcja toczy się przed Drugą Wojną Światową kiedy te tereny należały jeszcze do Niemiec. Egzemplarz, który czytałem zawierał historyczne zdjęcia Darłowa także łatwiej mogłem sobie wyobrazić miejsca, w których Mock prowadził Darłowskie śledztwo.
Darłowskie śledztwo Mocka jest jego prywatnym przedsięwzięciem, za które zgarnął przyzwoitą sumę pieniędzy od bogatego wrocławskiego zleceniodawcy. Mock miał udać się do Darłowa i tam rozwiązać pewną zagadkę.
Oprócz morskich klimatów jakie poznajemy w tym krótkim opowiadaniu autor wprowadza nas w mroczny, wręcz dosłownie grobowy klimat tajemnicy pewnej rodziny.
Nie będę więcej zdradzał o treści. Opowiadanie jest dość krótkie i można je przeczytać w zaledwie niecałą godzinę. Cieszę się, że poznałem trochę inny wymiar życia Mocka niż...

MaciekWroc | 2018-03-27
Przeczytana: 27 marca 2018

Tylko tyle ? - pomyślałem po skończeniu tego opowiadania.
Zapowiadało się bardzo dobrze, a tu bach i koniec.
To zupełnie tak jak pocałunek od nieznajomej dziewczyny na początek obiecującej znajomości i jednocześnie na pożegnanie...
Tak jak w tej sytuacji, tak i po skończeniu tej króciutkiej lektury, pozostaje tęsknota i poczucie niespełnienia...

Michał | 2018-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Bardzo krótkie, nastrojowe opowiadanie w klimacie grozy, polecam. Można bez problemu wydrukować je sobie z internetu.

Iwona | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018