Okrutna gwiazda

Adrian Tync

źródło okładki: https://www.piw.pl/

Adrian Tync | 2017-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2017

„Okrutna gwiazda” to zbiór 29 bardzo krótkich form prozatorskich. Bohaterami każdej z nich są inne postaci, a całość po prawdzie nie jest niczym powiązana poza faktem życia pod okrutną gwiazdą. Dziełko zostało wydane w 1958 roku, dużo w nim pogłosów niedawno zakończonej wojny i związanych z nią cierpień. Na fali odwilży zdarzają się także nieco odważniejsze politycznie wypowiedzi, jak np. „na wiece chodziliśmy z obowiązku (s. 34), czy „Jutro znowu pomaszerujecie tłumem, ze sztandarami. I znowu was znienawidzą. I znowu – klęska”.
Generalnie tomik nie sprawia wrażenia arcydzieła, ot, impresje na temat powojennych losów, co niektóre historie całkiem zajmujące, ale nie pozostają w pamięci na dłużej.

Na półkach