Dziewięć kochanek kawalera Dorna

Seria: Kornel Makuszyński Utwory wybrane
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
opowiadania polskie
nunachopin

Jest to zbiór opowiadań : 1. Dziewięć kochanek kawalera Dorna 2. Jedno słowo kochającej kobiety 3. Adonis 4. Naczynie złości 5. Sprawa o pocałunek 6. Pan z kozią bródką 7. Takie czasy 8. Strach oczu 9. Komedia o człowieku który wygrał dolarówkę 10. Mój pierwszy zając 11. Niedźwiedź z Łysej Polany 12. Mieszkanie jako radość życia 13. Wstęp bardzo potrzebny 14. O sztuce rozmawiania 15. Pisane...

Jest to zbiór opowiadań :

15. Pisane na śniegu

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

GrzegorzDe | 2014-10-02
Przeczytana: 29 września 2014

Z tych krótkich opowiadań chyba najbardziej urzeka "Dziewięć kochanek...", gdzie bohater prowadzony przez nieszczęśliwe zrządzenia losu natrafia, raz za razem, na coraz to "lepsze" kandydatki do jego serca. Można się pośmiać, można uśmiechnąć pod nosem. Ale i "Pan z kozią bródką", kreśląca dolę bezrobotnego diabła n-tej kategorii, "Strach oczu" o kobiecie i jej nieszczęśliwym małżeństwie czy nawet opowieści nawiązujące do myśliwych są zabawne. Nie jest to może literatura najwyższych lotów, ale czyta się dobrze i dla relaksu w sam raz. Warto przypominać sobie nasz język, choćby forma była czasem przestarzała.

Katarzyna | 2013-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2013

"Niech ten tam i ów bredzi, co mu się żywnie podoba - a jednak najpiękniejszym stworzeniem na ziemi jest kobieta. Inni mówią, że koń, ale twierdzenie to po dłuższej rozwadze utrzymać się nie da. Toteż cokolwiek złego, albo jadowitego zostało kiedykolwiek powiedziane o kobiecie w powieści, noweli, poemacie lub komedii, ma swoje źródło w zawiści brzydkiego samca, zwalistego, o szerokich barach pitekantropusa, do rajskiego ptaka, w irytacji samozwańczego króla stworzenia, że musi patrzeć z zachwytem na wiotką, ongiś długowłosą istotę, dla której wszystko na świecie się dzieje, dla której on pracuje, buduje, tworzy, pisze i gra, z której czerpie natchnienie i dla której morduje się na wojnie. Mężczyzna dlatego nienawidzi kobiety, że musi ją wielbić."*

"Dziewięć kochanek kawalera Dorna" to zbiór szesnastu opowiadań, zebranych z dzieł Makuszyńskiego wydawanych w latach 1911-32, ale po roku 1932 nigdy więcej nie publikowanych. Nie mają wspólnego tematu, a wręcz tematykę tak różnorodną,...

Add Blu | 2014-10-05

Najlepiej czytac w poniedzialek, kiedy szef w pracy krzyczal glosno, kiedy zamiast mleka, czajnik wkladamy do lodówki. Lekka i przyjemna, cos w sam raz aby na chwile wyskoczyc z rzeczywistości ;)

Rena | 2011-09-15

Krótkie opowiadania o różnej tematyce, ale w każdej z nich jest widoczne wielkie poczucie humoru autora. Bardzo fajnie się czyta. Polecam :-)

Karolina | 2013-07-25

Czytałam bardzo dawno temu ale pamiętam, że zrobiła na mmnie wrażenie:)

Abee | 2014-10-23
Przeczytana: 26 października 1987

Prześmieszna. Niesamowicie zabawna. Urocza. Inteligentna. Super.

-kropka | 2013-07-30
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2013

Bardzo dobra, dowcipna i nadal aktualna, zwłaszcza te przytyki czynione kobietom... zatrzymała mnie w letnim upale, naprawdę polecam, nie można przestać się śmiać :-*

steoliza | 2016-08-15
Przeczytana: 04 marca 2016