Dzikie łabędzie. Trzy córy Chin

Okładka książki Dzikie łabędzie. Trzy córy Chin
Jung Chang Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
590 str. 9 godz. 50 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Wild Swans: Three Daughters of China
Wydawnictwo:
Albatros
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
590
Czas czytania
9 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
8388087118
Tłumacz:
Bożena Umińska-Keff
Tagi:
Chiny totalitaryzm rewolucja kulturalna komunizm
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
639 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
283
276

Na półkach: , , , ,

Książkę tę czytałam dość wolno, dużo wolniej niż się spodziewałam. Może wynikało to z szacunku do opisywanych w niej ludzi, ponieważ "Dzikie łabędzie" to nie fikcja literacka, choć momentami trudno w to uwierzyć, tyle tam absurdu.

Książka zawiera biografię trzech kobiet z jednej rodziny, wspomniana jest również prababcia autorki, która dziś nazywa się Jung Chang, przez rodziców nazwana została zaś Erhong, co znaczy "drugi dziki łabędź" i koresponduje z tytułem. Losy rodziny narratorki splecione są nierozerwalnie z sytuacją polityczną w XX-wiecznych Chinach i czytając, miałam wrażenie, że to właśnie kwestie społeczne wybijają się na pierwszy plan w książce, podobnie jak w życiu Chińczyków przez całe stulecia.

Nie jestem w stanie nawet powiedzieć, czy książka mi się podobała. Bo jak ocenić można fabułę, która wydarzyła się naprawdę? Mogę tylko powiedzieć, że autorka sprawnie wykreowała związki przyczynowo-skutkowe między życiem prywatnym a kolejnymi okresami historii najnowszej Chin, dzięki czemu nie czułam się przytłoczona ogromem danych historycznych, lecz przyswajałam je bezboleśnie, dowiadując się o wielu sprawach, o których wcześniej nie miałam pojęcia.

O dziwo, to nie drastyczne opisy cierpień w obozach pracy i niesprawiedliwość społeczna zrobiły na mnie największe wrażenie. Może to dlatego, że literatura polska XX wieku pęka w szwach od dużo gorszych i bardziej działających na wyobraźnię fragmentów. Wystarczy otworzyć chociażby "Inny świat", żeby przekonać się o tym aż nazbyt dokładnie. Jung Chang poruszyła mnie czymś innym - jej książka to nie tylko zapis życia prawdziwych ludzi, ale też historia marzeń, które popchnęły miliony do czynów sprzecznych z ludzką naturą, a następnie zostały zbrukane przez niewielką grupę ludzi ze zbyt nabrzmiałym ego.

Ta książka zmieniła mój punkt widzenia na komunizm. W Polsce wiemy przecież, że komunizm jest zły. Wie to zwłaszcza młode pokolenie, które nigdy go nie zaznało i jest wolne od tego jarzma. Tymczasem z książki Jung Chang wyłania się obraz ideologii opartej na szlachetnych zasadach, niestety do tego stopnia sprzecznej z ludzką naturą, że niemożliwej do wprowadzenia w żadnym kraju na świecie. Warto jednak zastanowić się, na jakim poziomie rozwoju byłyby dzisiejsze Chiny, gdyby nie rewolucja, która doprowadziła do upadku cesarstwa, bez Mao i równości, którą w pewnym sensie dał ludziom, a o której wcześniej bano się nawet pomyśleć. Bardzo sugestuwne były te opowieści o prababci, która miała jeszcze krępowane stopy i nie mogła w żaden sposób wpłynąć na swój los, zwłaszcza w konfrontacji z jej wnuczką, która sama wybrała sobie męża i prawnuczką, która mogła wstąpić na uniwersytet, a nawet wyjechać na zagraniczne stypendium.

Przede wszystkim jest to chyba historia jednostek zagubionych w machinie gier politycznych, które próbują rozstrzygnąć w swoim sumieniu to, gdzie leżą granice poświęcenia siebie w imię większego dobra i czy warto pozostać wiernym wzniosłym ideałom, kiedy te nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. Szczególnie utkwiło mi w pamięci zdanie skierowane do matki Jung Chang przez jej męża: "Przyjm, proszę, moje przeprosiny, które przychodzą o całe życie za późno".

Jedyne zastrzeżenia mogę skierować do wydawnictwa, bo w książce roi się od błędów interpunkcyjnych, ortograficznych (!!!), a także stylistycznych. To bardzo utrudnia czytanie i mam nadzieję, że zostało poprawione w nowym wydaniu.

Książkę tę czytałam dość wolno, dużo wolniej niż się spodziewałam. Może wynikało to z szacunku do opisywanych w niej ludzi, ponieważ "Dzikie łabędzie" to nie fikcja literacka, choć momentami trudno w to uwierzyć, tyle tam absurdu.

Książka zawiera biografię trzech kobiet z jednej rodziny, wspomniana jest również prababcia autorki, która dziś nazywa się Jung Chang, przez...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 348
  • Przeczytane
    1 667
  • Posiadam
    415
  • Ulubione
    95
  • Teraz czytam
    71
  • Chiny
    47
  • Chcę w prezencie
    29
  • Azja
    16
  • 2019
    15
  • 2021
    13

Cytaty

Więcej
Jung Chang Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin Zobacz więcej
Jung Chang Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin Zobacz więcej
Jung Chang Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także