One of the few
L_Settembrini

Johnny Kentowski – as myśliwski, który został Polakiem. Kiedy dostał skierowanie do Dywizjonu 303, prychnął z pogardą: „O polskim lotnictwie wiedziałem tylko tyle, że przetrwało jakieś trzy dni w starciu z Luftwaffe”. Nie spodziewał się zbyt wiele po tej „bandzie dzikusów” – przymusowo uziemieni, zamiast Niemców podbijali Brytyjki i lokalne puby, nie przejmując się nieznajomością...

Johnny Kentowski – as myśliwski, który został Polakiem.
Kiedy dostał skierowanie do Dywizjonu 303, prychnął z pogardą: „O polskim lotnictwie wiedziałem tylko tyle, że przetrwało jakieś trzy dni w starciu z Luftwaffe”. Nie spodziewał się zbyt wiele po tej „bandzie dzikusów” – przymusowo uziemieni, zamiast Niemców podbijali Brytyjki i lokalne puby, nie przejmując się nieznajomością angielskiego.

Gdy wreszcie pozwolono im latać – pierwsze zestrzelenie było efektem samowolnego wyłamania z szyku. „Rozwalają wszystko, co wejdzie im w drogę. Uwielbiają strzelać do szkopów i traktują to jako świetny ubaw” – przyznał osłupiały Kentowski. Zachwycony polską brawurą zaczął uczyć się języka polskiego, przyjął jako osobisty emblemat polskiego orła na tle kanadyjskiego klonowego liścia, a brytyjskiego oficera, który nie wstał do polskiego hymnu, położył jednym uderzeniem pięści.

21 lat w lotnictwie wojskowym miało swoją cenę. Nieudane związki z kobietami, trudne relacje z dziećmi oraz alkohol, pozwalający oswoić powracające koszmary. Dopiero po śmierci John Kent mógł wrócić tam, gdzie czuł się najlepiej, do swoich Polaków – jego prochy rozsypano nad bazą myśliwską RAF w Northolt.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Tomek | 2018-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Wszystko co dotyka lotnictwa jest dla mnie tematem fascynującym, wciągającym i ciekawym. Lotnictwo II Wojny Światowej szczególnie, a zwłaszcza z polskim akcentem nie tylko w tle ale i na pierwszym planie. Stąd mało obiektywnie napiszę, że każdy miłośnik tematyki związanej z lataniem znajdzie w tej lekturze coś ciekawego dla siebie. Ale starając się być obiektywnym muszę przyznać, że sposób przekazu dla przeciętnego bibliofila zacznie tchnąć nudą jeszcze przed przeczytaniem połowy stron. Dla osób "latających" tolerancja nudy może się przesunąć o kilkadziesiąt stron ale nie wierzę, że z wypiekami na twarzy dotrzecie do końca...

| 2017-09-30
Przeczytana: 30 września 2017

Warto zacząć od tego, że nie jest to nowa książka a sam tytuł jest mocno mylący i wydaje się być zwykłym marketingowym chwytem aby zwiększyć jej sprzedaż.. Oryginalnie książka została wydana w 1971 jako "One of the few" i naprawdę nie widzę sensu zmieniać jej tytułu na inny. Zwłaszcza, że jest to książka o Johnnym a nie o polakach, opowiada historie jego życia a nie polaków, dlatego jeżeli ktoś oczekuje historii o naszych pilotach to wiele tego nie ma.
Drugim elementem dość negatywnym w naszym wydaniu jest śmieszne ocenzurowanie swastyki na okładce, mimo że w książce są normalne zdjęcia tych samolotów bez cenzury.

Jak stare powiedzenie głosi, nie ocenia się książki po okładce, dlatego nie będę się obrażać i zaniżać jej oceny ale warto było o tym wspomnieć, zwłaszcza o mylącym tytule.

Co do samej książki, jest bardzo ciekawa i spodoba się chyba każdemu, nie trzeba być fanem historii ani lotnictwa. Nie są to tylko wspomnienia z bitwy o Anglię z dywizjonu 303 jak mówi nam jej...

Tina | 2017-09-18
Na półkach: Przeczytane, MOBI/PDF

To nowe wydanie książki zawiera wspomnienia kanadyjskiego pilota w służbie RAF, które zostały uzupełnione o komentarze jego córki. Ta aktualizacja niewątpliwie przyczyniła się, moim zdaniem, do zbogacenia lektury o nowy punkt widzenia na osobę Johna Kenta.

Same zapiski pilota to lektura interesująca dla wszytkich pasjonatów tematu, jednak pokuszę się o stwierdzenie, że nieco nużąca dla oczekującego wielkich sensacji czytelnika. Kent opisuje bowiem bardzo szczegółowo swoje początki w pilotażu jeszcze w Kanadzie, a później swoją zaś karierę w Anglii podczas drugiej wojny światowej. Znajdziemy tutaj wiele nieznanych nazw lotnisk, ludzi, samolotów, trików powietrznych, które mogą nudzić nieobeznanego w temacie czytelnika. Dodatkowo polski tytuł jest nieco mylący, ponieważ wskazuje na ogromną ilość hymnów pochwalnych, jakie pod adresem Polaków z RAF, rzekomo miał napisać w swojej autobiografii Kent. W rzeczywistości jego służba z polskimi pilotami została opisana w jednym, obszernym...

Immo | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Miejmy najpierw z głowy negatywy.
Okładka jest świetna, ale wszystkie teksty na niej, z tytułem włącznie...? Bardzo nie podoba mi się ten niski chwyt grania na kompleksach narodowych. Sam sięgnąłem po tę książkę z powodu zainteresowań zawodowych, ale jestem przekonany, że ten fatalny (ale przynajmniej nawiązujący do zdania padającego w książce, uff) tytuł "kupił" wielu. Synopsis także skupia się na Polakach, a przecież to jest książka autobiograficzna! Nie neguję, że Kent darzył naszych rodaków ogromną sympatią i wszystko, o czym mowa w synopsisie miało miejsce, chwyt uważam po prostu za niski. Inna rzecz, że sprzedaż byłaby bez niego gorsza...

Ale to wszystko nieważne. Książki w oryginale wydanej w innym kraju nie oceniam po okładce, tytule czy wywodach na skrzydełkach. Oceniam treść. A ta jest świetna. Żywy, autentyczny opis przeżyć pilota walczącego w II wojnie światowej, pełen interesujących detali. Są smutne historie, zabawne anegdoty, techniczne opisy, spotkania z wielkimi...

Alcatraz | 2018-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Nie będę ukrywał – po książkę Johna Kenta sięgnąłem głównie ze względu na tytuł… Bellona zasłużyła jednak na mocne słowa krytyki, bo był to klasyczny „bait”, który mogę jeszcze zrozumieć w przypadku portali informacyjnych, gdzie liczą się kliknięcia, ale tutaj była to wg mnie niezbyt ładna zagrywka, choć zapewne bardzo skuteczna. I choć czuję się trochę prymitywnie oszukany przez wydawnictwo, to jednak nie żałuję, że przeczytałem tę pozycję.

Postać Kenta znałem dość dobrze już wcześniej, ale sądziłem, że książka skupi się głównie na okresie jego służby w 303. Dywizjonie Myśliwskim oraz 1. Polskim Skrzydle Lotniczym. Liczyłem na jakieś nowe, zakulisowe historie z życia jednostki. Niestety właściwie ich nie ma. Służba w polskich jednostkach to tylko średnio obszerny fragment całości, niewnoszący niczego nowego na temat działań Polaków w czasie bitwy o Anglię i po jej zakończeniu. Tytuł książki mógłby na upartego nadać się dla jednego rozdziału.

Warto jednak poznać historię samego...

Cruorcia | 2017-12-04
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Ostatnio zaczęłam się interesować książkami opisującymi czasy Drugiej Wojny Światowej i muszę przyznać, że moja wiedza jest dość nikła w tym względzie. Zawsze mam mnóstwo obaw gdy sięgam po książkę dotyczącą tematów, z którymi nie jestem zbytnio zaznajomiona, na przykład z powodu tego, że coś będzie dla mnie niejasne, niezrozumiałe lub nieciekawe. Przy tej pozycji moje obawy były zupełnie bezzasadne, bo jak usiadłam do lektury, tak przerwałam ją po 340 stronach, tylko dlatego, że moje ciało chciało spać (dokończyłam dnia następnego).
Książka napisana jest bardzo przystępnie, opisuje od środka całą drogę głównego bohatera w lotnictwie, pomijając prawie w całości jego życie prywatne. Skupia się na szkoleniach, przenosinach z bazy do bazy, awansach, bitwach, pilotażu eksperymentalnym. Książka opatrzona jest wstępem oraz zakończeniem napisanym przez córkę Kenta, która przybliża czytelnikowi prywatną twarz głównego bohatera, jego losy po zakończeniu kariery w lotnictwie oraz zwraca...

Marek | 2018-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Pierwszy raz zostałem oszukany przez wydawnictwo. "POLACY SĄ NAJLEPSI" krzycczy tytuł książki-wspomnień kanadyjczyka z Dywizjonu 303. "Johnny Kentowski, as myśliwski, który został Polakiem". W Dywizjonie 303 służył kilka miesięcy, przez chwilę nim dowodził. Wymienił kilka polskich nazwisk. O Dywizjonie 303 napisał niewiele. Wspominał, że nauczył się kilka zdań po polsku. Raz napisał, że napił się z naszymi i nawet dotrwał do końca, za co Polacy mieli go uznawać. Nic o wspólnych z naszymi akcjach. Tylko o sobie. Tytuł mnie oszukał. Polacy są najlepsi, ale najlepszy okazał się Czech. Słaba dla mnie. Za dużo fachowych opisów. Nie dla laików. Jak dotąd najlepsza jaką czytałem o asach z Dywizjonu 303 to "Sprawa honoru".

u477 | 2018-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2018

Pomysłodawca chwytliwego przetłumaczenia tytułu książki powinien zostać wychłostany publicznie.

Pawello | 2018-01-07

Nieźle się czyta chociaż trzeba pamiętać, że wbrew tytułowi wątek polski nie jest dominujący.

siurpryza | 2018-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2018

Małe oszustwo... O Polakach jest malutki rozdział.
Ktoś chyba chciał odsmażyć starego kotleta.Książka ciekawa.