Wir. Na linii ognia

Wydawnictwo: Znak Horyzont
literatura faktu

Potrafi zabijać. Ale wyszkolono go, by ratował życie. Żołnierz, z którym walczysz ramię w ramię, przyjdzie ci z pomocą, gdy zostaniesz ranny. Opatrzy cię. Wyprowadzi spod ognia nieprzyjaciela. Zaryzykuje swoim życiem, by ratować twoje. Jeśli będzie naprawdę ciężko, zostanie przy tobie. Jego twarz będzie ostatnim obrazem w twojej pamięci. Wir poznał najczarniejsze oblicza współczesnej wojny....

Potrafi zabijać. Ale wyszkolono go, by ratował życie.
Wir poznał najczarniejsze oblicza współczesnej wojny. Był na misjach w Macedonii, Afganistanie i Iraku. Dziesiątki razy uratował życie rannym żołnierzom i cywilom. Pamięta też tych, których ocalić nie zdołał. Najgorzej, gdy twoim pacjentem jest dziecko. Tego się nie zapomina.
To nie jest opowieść o zwykłym komandosie. To historia medyka pola walki. Pierwszego Polaka, który ukończył elitarny amerykański kurs medyków sił specjalnych pod okiem instruktorów Delta Force.
Gdy wszyscy w bazie siadali do wigilii, my ratowaliśmy życie rannym chłopakom przy bramie. Wokół krew, bandaże, nosze… Wracający z pola polski patrol śpiewał kolędę „Dzisiaj w Betlejem”. Każde auto, które nas mijało, milkło…

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,135419,W...(?)

źródło okładki: https://s.znak.com.pl//files/covers/card/f1/Pluta_Wir_500pcx.jpg

Gatta | 2019-04-27
Na półkach: Biografia, Przeczytane
Przeczytana: 21 kwietnia 2019

Wojna to coś przerażającego, złego i zaskakującego. Aż trudno pomyśleć, że można się od niej uzależnić. A jednak! Można widzieć wojnę oczami cywila, dziecka. widza przed tv, a także oczami komandosa, który tkwi w samym jej centrum.
Wir, to człowiek, który wojsko ma we krwi. Od najmłodszych lat wiedział, że będzie służył w wojsku, jak jego ojciec i nigdy nie zboczył z obranego celu. Mimo potu, krwi, niejednokrotnie łez, stał się komandosem, a następnie komandosem medykiem pola walki. W samym środku piekła był człowiekiem, który tamował rozległe krwotoki, ratował ledwo tlące się życie ofiar wojen. Droga do tego, żeby zostać aniołem w tym piekle nie była usłana różami. Wir opowiada, jak wiele musiał poświęcić i ile wytrzymać, aby stanąć w miejscu, z którego mógł nieść pomoc na najwyższym poziomie. Został pierwszym polskim komandosem przeszkolonym przez Amerykanów na elitarnym kursie sił specjalnych. A trzeba przyznać, że był dobry w tym co robił. Wciąga czytelnika w splot wydarzeń...

Przeczytana: 08 kwietnia 2019

Do tej pory czytałam wspomnienia snajperów i szturmowców, a tu trafia się taka perełka - opowieść medyka pola walki.
Sierżant Krzysztof Pluta "Wir" to nie tylko komandos, ale i medyk, który jako pierwszy Polak, ukończył elitarne amerykańskie szkolenie medyków pola walki sił specjalnych w Forcie Bragg.
W książce znajdziecie nie tylko wspomnienia z misji w Macedonii, Iraku i Afganistanie, ale również bardzo szczegółową relację ze szkolenia medyków piechoty w Forcie Sam Houston oraz szkolenia medyków pola walki w Forcie Bragg. Na koniec "Wir" opowiada, jak na misji w Afganistanie latał śmigłowcem MEDEVAC jako członek załogi.
Bardzo dobra książka! Te wspomnienia ze szkoleń medycznych to naprawdę perełka! I ta ogromna ilość zdjęć.. Dla mnie to duży plus.
Po przeczytaniu "Wir. Na linii ognia" naszła mnie taka myśl: a może by tak zrobić kurs pierwszej pomocy? To już zawsze coś, prawda? Wszystko przede mną.
Przeczytajcie tę książkę, bo naprawdę warto.

azi1986 | 2019-04-14
Na półkach: Mam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 14 kwietnia 2019

Z dużą rezerwą podeszłam do tej książki. Sięgnęłam po nią, ponieważ czytam większość reportaży o służbach specjalnych. Myślałam, że to będzie kolejna książka o komandosach. Jednak jestem mile zaskoczona. Pluta opowiada o swoim szkoleniu na medyka sił specjalnych, o tym, jak wykorzystywał później swoją wiedzę na polu walki. Świetny język, czasem dosadny, ale w końcu taka jest ich praca. Czyta się szybko i daje trochę do myślenia.
Polecam.

nicole72 | 2019-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2019

Najpierw była wojna.Ale nie w książce,a o to,kto pierwszy ją przeczyta.Wygrałam,ale nie oszukujmy się,to idealna lektura dla facetów.I to jeszcze dla takich jak mój,który wojsko ma za sobą.
Treść książki najlepiej oddają słowa z prologu:Nauczono mnie walczyć,ale też ratować życie.
Poznajemy drogę sierżanta Krzysztofa Pluty "Wira" przez Macedonię,Afganistan oraz Irak.
Książka składa się z krótkich rozdziałów,wzbogaconych mnóstwem osobistych zdjęć.Czyta się błyskawicznie.Ale pamięta się długo...

lukaschojak | 2019-05-21
Na półkach: 2019, Posiadam, Przeczytane

książkę zamówiłem zupełnym przypadkiem i kiedy przyszła zastanawiałem się po jaką ja zamówiłem. Kiedy jednak zabrałem się za czytanie to przeczytałem ja z zapartym tchem w jeden dzień. Bardzo fajnie napisane dzieje człowieka z pasją do wojska i ratowania życia. Polacam

Orsint | 2019-05-18
hayzer | 2019-05-13