Kosmiczny poradnik życia na Ziemi

Tłumaczenie: Agnieszka Sobolewska
Wydawnictwo: Flow books
An Astronaut's Guide to Life on Earth: What Going to Space Taught Me About Ingenuity, Determination, and Being Prepared for Anything
Qwerty150

Chris Hadfield już jako mały chłopiec marzył o podróżach kosmicznych. W kosmosie spędził prawie 4000 godzin. Podczas swoich licznych misji musiał między innymi włamać się do stacji kosmicznej z pomocą żołnierskiego noża; wyrzucić żywego węża z kabiny samolotu, który właśnie pilotował; został też na pewien czas oślepiony podczas „spaceru” na orbicie i do promu kosmicznego wracał po omacku. Do najniebezpieczniejszych zdarzeń potrafi podejść z rozbrajającym dystansem.

12 MILIONÓW – tyle wejść na YT w ciągu zaledwie trzech dni zanotował klip, w którym Hadfield śpiewa piosenkę Space oddity Davida Bowie unosząc się w stanie nieważkości.
30 MILIONÓW – tyle osób obejrzało go do dzisiaj.
1 MILION – tylu użytkowników śledzi Hadfielda na Twitterze.

Ekstremalnie ryzykowna praca kosmonautów na zawsze zmienia każdego, kto choć raz znalazł się w kosmosie. Dlatego opowieść Hadfielda pozwoli każdemu spojrzeć na nasze życie na Ziemi z zaskakującej perspektywy.

Niezwykła, pełna humoru i adrenaliny historia, która jest dowodem, że nawet te „kosmicznie” odjechane marzenia mogą się spełnić.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,8334,Kos...(?)

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,8334,Kos...»

Maciek | 2018-10-04
Przeczytana: 04 października 2018

Ta książka to dla mnie duże i miłe zaskoczenie. Kupiona przypadkiem, niechcący wręcz, okazała się być czymś zupełnie innym, niż się spodziewałem.

"Zobaczę jak to jest w kosmosie" - pomyślałem, i włożyłem do wirtualnego koszyka. Tymczasem okazuje się, że książka to poradnik - czyli co? Coaching, motywacja - taka sytuacja... Fanem coachingu nazwać mnie nie można; śmieję się zeń przeważnie, a gdy słyszę, że mam sobie coś zwizualizować, wizualizuję sobie, że nie muszę niczego wizualizować.

Wtem - nadchodzi on! - Chris Hadfield, ze swoim pokornym i skromnym poradnikiem. Hola! Czy ten człowiek aby czasem nie jest członkiem hiperelitarnego grona astronautów - i to tych spośród astronautów, którzy byli w kosmosie? Ano jest, co więcej - on nas przez swoją drogę do tego sukcesu prowadzi, pokazując, jak poszczególne decyzje i działania przekładają się na efekty.

Wielkim plusem tej książki jako poradnika jest to, że nikt nas do niczego nie namawia; nikt nie przekonuje, jak żyć, nie...

Drb | 2018-09-27
Przeczytana: 26 września 2018

Nie sugerujcie się opisem na okładce. Już w połowie miałam wrażenie, że jest mylący.

Poradnik jest opowieścią o tym, że życie astronauty nie różni się aż tak bardzo od życia każdego z nas. Mamy tu przedstawioną historię sukcesu, historię odpowiedzialności za swoje własne marzenia i ciągłego przygotowywania się na to, że kiedy nadarzy się okazja spełnienia go, będzie się gotowym.

Wyciągnęłam z tej książki kilka ważnych życiowych lekcji i pewnie będę do niej wracać co jakiś czas, bo samo czytanie przygód Hadfielda jest przyjemnością.

Agnieszka Choczyńska | 2018-09-18
Przeczytana: 05 marca 2018

Generalnie nie przepadam za poradnikami w stylu "Jak żyć..." ale ta akurat pozycja jest zdecydowanie warta polecenia. Oprócz ciekawego spojrzenia na rzeczywistość dostajemy w pakiecie mnóstwo ciekawych i zabawnych szczegółów programu kosmicznego, o których nawet miłośnicy sf mogli nie słyszeć.

Pełny tekst recenzji: http://kazania-nieparlamentarne.blogspot.com/2018/03/jak-zyc-panie-astronauto.html

Sylwia Sulikowska | 2018-08-20

Gdy na liście propozycji recenzenckich pojawił się „Kosmiczny poradnik życia na Ziemi” Chrisa Hadfielda, wiedziałam, że muszę tę książkę mieć. To była jedna z tych chwil, kiedy człowiek działa instynktownie, gotowy do walki o coś, o czym nigdy wcześniej nie słyszał, ale wie, że z jakiegoś powodu to coś przyniesie mu wielkie korzyści. Do tego stanu doprowadziła mnie marka, jaką w tej chwili jest Hadfield. Ciężko na nią pracował, chociaż się jej nie spodziewał. Można powiedzieć, że przytrafiła mu się przypadkiem, jako dodatek do spełnienia marzeń, jakimi było przyjęcie do NASA i odbycie lotu kosmicznego.
Ja sama marce Chrisa Hadfielda uległam wiele miesięcy temu, gdy jako jeden ze stacjonujących na ISS astronautów zasłynął on niespotykanym darem przekazywania wiedzy. Nagrywane przez Hadfielda filmy, połączenia ze stacją, w czasie których tłumaczył najróżniejsze aspekty życia na ISS, zmieniły oblicze NASA, sprawiając, że nie tylko ona sama otworzyła się na szarego człowieka, ale...

Kasia | 2018-02-20
Przeczytana: 03 lutego 2018

Fantastycznie napisana książka opowiadająca o życiu astronautów - nie tylko o okresach spędzonych w kosmosie, ale i o dziesiątkach lat przygotowań i miesiącach rekonwalescencji po wycieńczającym braku grawitacji. "Kosmiczny przewodnik po życiu na Ziemi" to nie tylko opis przeżyć na statku kosmicznym czy stacji ISS, ale garść ciekawych porad dotyczących życia (jak spojrzeć na niektóre kwestie "oczami kosmonauty", który m.in. uczony jest jak radzić sobie z najczarniejszymi scenariuszami). jak i piękna biografia człowieka spełniającego swoje największae marzenie po latach ciężkiej pracy i wyrzeczeń. Polecam!

tumor | 2018-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2018

Literatura motywacyjna, choć pisana w opozycji do innej literatury motywacyjnej. Trochę porad sensownych, trochę - zależnych od sytuacji, wszystko w sosie mitu o tym, że jest się w pełni odpowiedzialnym za swoje sukcesy i porażki.
Taka ciekawostka - o, astronauta z youtube wydał książkę! - jednakże bez niebanalnej treści i wartości literackich. Dobra tylko dla fanów autora.

Sylwia Walkowicz | 2018-01-28
Przeczytana: 24 stycznia 2018

Czyta się wartko, ciekawie. Mądrości życiowe przekazane są w formie do zaakceptowania:).

marta-czyta | 2017-04-21
Przeczytana: luty 2017

Rewelacja! W życiu nie spodziewałam się, że trafię na tak dobrą, wciągającą książkę. Teraz każda kolejna o tematyce astronomiczna jest w porównaniu do niej nudna ;)

ughfudoi | 2017-03-30
Przeczytana: 29 marca 2017

Spodziewałem się czegoś innego, chociaż nie potrafię obecnie zdefiniować czego. Mimo wszystko jako fan ogólnopojętej astronomii, dowiedziałem się wielu nowych rzeczy. A "Space Oddity" w wykonaniu Chrisa jest rewelacyjna :)

Margita | 2017-03-28
Przeczytana: 26 marca 2017

Właściwie nie nazwałabym tego poradnikiem, raczej historią bardzo ciekawej kariery. I to, ze względu na liczbę szczegółów, historią kierowaną raczej do czytelników płci męskiej.
Chris Hadfield nie pisze chronologicznie, wolał podzielić swoje dzieło na bloki tematyczne, przez co, jeśli nie czyta się ich wystarczająco uważnie, można się pogubić, której z jego trzech podróży w kosmos dany wpis dotyczy. Ale wszystkie są ciekawe :) Dzięki nim można się dowiedzieć, jak wielu wyrzeczeń wymaga praca astronauty (oj, nie chciałabym takiego za męża :)), a także jak zwiększyć swoje szanse na taki zawód. Oczywiście, znajdziemy tu też kilka ciekawostek dotyczących plusów i minusów życia w nieważkości :)
Na pewno warto, bo to inspirująca pozycja, ale nastawcie się na dłuższą lekturę - macie przed sobą 330 stron niedużego druku :) No i, na osłodę, wkładkę z 21 zdjęciami.