John Kent

(Johnny Kentowski)

Pułkownik pilot Królewskich Sił Powietrznych (ang. Group Captain Royal Air Force), as myśliwski. Licencję pilota uzyskał w wieku 17 lat. W 1935 przybył do Wielkiej Brytanii i przyjęty został do Króle... Pułkownik pilot Królewskich Sił Powietrznych (ang. Group Captain Royal Air Force), as myśliwski.

Licencję pilota uzyskał w wieku 17 lat. W 1935 przybył do Wielkiej Brytanii i przyjęty został do Królewskich Sił Powietrznych, gdzie szybko zdobył sobie opinię jednego z lepszych lotników. W 1936 roku został skierowany do 19 dywizjonu RAF. W 1937 został oblatywaczem w bazie testowej RAF w Farnborough. W lipcu 1940 w 7 OTU.

W sierpniu 1940, w stopniu kapitana przydzielony został do 303 Dywizjonu Myśliwskiego Warszawskiego im. Tadeusza Kościuszki" na stanowisko dowódcy eskadry "A". Niezadowolony z przydziału wypowiedział, w oparciu o rozpowszechnione wówczas opinie, zdanie: "Chciało mi się krzyczeć! O polskim lotnictwie wojskowym wiedziałem tylko tyle, że zostało zniszczone w ciągu zaledwie dwóch dni". 18 września 1940 Kent zapisał w swoim pamiętniku: "rezultaty Polaków są po prostu fantastyczne. Zwyczajnie rozwalają wszystko, co wejdzie im w drogę. Mają świetny wzrok i znakomite umiejętności strzeleckie i lubią strzelać do szkopów - co im wychodzi, i to jeszcze jak! Uwielbiają to i traktują jak świetny ubaw".

Na czele eskadry walczył do 18 grudnia 1940, między innymi w bitwie o Anglię. Latał na samolotach Hawker Hurricane i Supermarine Spitfire. W kwietniu 1941 wyznaczony został na stanowisko brytyjskiego dowódcy 1 Polskiego Skrzydła Myśliwskiego. W październiku 1941 został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

źródło opisu: Wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Polacy są najlepsi. Wspomnienia Kanadyjczyka z Dywizjonu 303
Polacy są najlepsi. Wspomnienia Kanadyjczyka z Dywizjonu 303
John Kent

6,28 (47 ocen i 13 opinii)
Polacy są najlepsi. Wspomnienia Kanadyjczyka z Dywizjonu 303
Autor:
Johnny Kentowski – as myśliwski, który został Polakiem. Kiedy dostał skierowanie do Dywizjonu 303, prychnął z pogardą: „O polskim lotnictwie wiedziałem tylko tyle, że przetrwało jakieś trzy dni w star...
czytelników: 341 | opinie: 13 | ocena: 6,28 (47 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
58
270
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (58)

Cytaty tego autora (2)
lista cytatów dodaj cytat
Powiązane treści
Członkami Dywizjonu 303 byli nie tylko Polacy

Poznajcie historię Kanadyjczyka, służącego w legendarnym Dywizjonie 303! Johnny Kent był kanadyjskim pilotem, który podczas II wojny światowej walczył ramię w ramię z polskimi lotnikami. Swoje wspomnienia z tego okresu spisał w książce pt. „Polacy są najlepsi”.


więcej
Patronaty tygodnia

As myśliwski, który został Polakiem, wspomina swoją służbę w Dywizjonie 303. Chłopiec sięga do swojego amuletu, a ten emanuje magiczną mocą. Pewna kobieta postanawia odkryć prawdę za wszelką cenę, stawiając na szali relacje z bliskimi, zdrowe zmysły, a nawet własne życie. Poznajcie bliżej wszystkich bohaterów książek pod patronatem lubimyczytać.pl, które ukazują się w najbliższych dniach.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd