Córka nomadów

Tłumaczenie: Krystyna Chmiel
Cykl: Waris Dirie (tom 2)
Wydawnictwo: Bertelsmann Media, Fakty
Desert Dawn
83-7311-816-0
Somalia, Etiopia, nomadzi
Baaktywna

Każdy, kto poznał historię czarnej modelki Waris Dirie, wie, ile okrucieństwa doświadczyła, nim dotarła na same szczyty świata mody: koszmar obrzezania, gwałty, wyzysk... Kwiat pustyni kończył się jak bajka, ale dalsze losy Waris w niczym nie przypominały bajki. Co musiała przeżywać dziewczyna z plemienia nomadów w zachodnim świecie? Jak to możliwe, że już jako zamożna kobieta wpadła w pułapkę związku, w którym była bita i wykorzystywana? Tęsknota za bliskimi, zwłaszcza za matką, wiedzie Waris z powrotem do Somalii. Czy w kraju pogrążonym w biedzie i chaosie autorka odnajdzie swoją rodzinę? Powrót do afrykańskiej ojczyzny uświadomi Waris, że nadal jest związana uczuciowo ze swym dzikim krajem, któremu teraz może pomóc. Tak narodzi się nowa Waris - kobieta zaangażowana w walkę z problemami współczesnej Afryki.

Joanna | 2017-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Kolejna część opisujaca życie słynnej modelki. W tej książce są jej losy 20 lat później, gdy jest slawna i bogata i postanawia odwiedzić swój kraj i swoja rodzinę. Warto przeczytać tą książkę i zobaczyć jak żyją ludzie w Somalii.

Kiwi_Agnik | 2014-05-20
Przeczytana: 20 maja 2014

Ciekawa lekturo - podróż, którą przeżywamy wraz z Waris powracającą do rodzinnej Somalii.

Poznajemy obyczaje Somalijskie i tamtejsze problemy biurokracji oraz dostrzegamy różnice kulturowe między Wschodem a Zachodem.

Książka "Córka nomadów" to wciągająca biografia, którą szybko i dobrze się czyta.

Jednakże mam nieodparte wrażenie, że Waris pisze w kółko o tym samym.

hanterkaa | 2016-03-11

Ciąg dalszy "Kwiatu pustyni".W książce tej,Waris pisze o głębokiej tęsknocie do ojczyzny,z której musiała uciekać 20 lat temu.Nie sposób przejść obok tej książki obojętnie.W czytelniku rodzi się bunt wobec ludzkiej bezmyślności i głupoty, wobec brutalnych praktyk stosowanych po dziś dzień w niektórych krajach.

Monika | 2011-05-17
Przeczytana: 17 maja 2011

Byłam zachwycona "Kwiatem pustyni". Niestety, "Córka nomadów" już mnie tak nie porwała.
Pani Waris pisze w kółko o tym samym. Nie rozumiem idei tej książki.

Malini | 2013-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Dwadzieścia lat po opuszczeniu Somalii, autorka postanawia wrócić do ojczyzny i spotkać się ze swoją rodziną.
Książkę czyta się bardzo szybko, chociaż pewne wątki się powtarzają. Ponadto można się z niej dowiedzieć jak wygląda życie koczowników w Somalii oraz jak traktowane są tam kobiety. "Córka Nomadów" może też być przypomnieniem i poniekąd uzupełnieniem pewnych wątków dla tych, którzy czytali "Kwiat Pustyni". Nie polecam jednak sięgać po "Córkę Nomadów" bez wcześniejszego przeczytania "Kwiatu Pustyni", gdyż może się ona okazać mało zrozumiała lub nieciekawa.

Mani | 2011-02-08

Trafiła w moje ręce całkiem przypadkiem. Gdy wypożyczałam „Kwiat pustyni”, pani bibliotekarka przyniosła mi i tą, twierdząc, jakoby była to druga część książki. Należy tutaj nieco sprostować, gdyż są to praktycznie dwie różne powieści. Łączy je jedynie to, że „Córka nomadów” jest jakby dalszym ciągiem życia Waris, tyle, że można ją czytać bez znajomości wcześniejszej, bo wiele rzeczy jest w niej jakoś epizodycznie powtórzonych
W „Córce nomadów” Waris opisuje swój powrót w rodzinne strony, do Somalii poi 20 latach rozłąki z rodziną. Nie wie dokładnie, w jakim stanie są jej rodzice, czy rodzeństwo. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że przez ten czas sytuacja polityczna w Somalii nie uległa żadnej poprawie, przeciwnie, jest coraz gorzej. Jest to jedno z najbiedniejszych państw, ciągle trwają działania wojenne, w których ginie wiele niewinnych osób, a kobiety są traktowane niemalże jak zwierzęta, gorsza kategoria.
Niezwykle ciekawe są zwyczaje panujące w wiosce, w której obecnie...

Książkowo_czyta | 2011-03-23
Przeczytana: 2005 rok

Druga część wstrząsającej opowieści o praktykach dokonywanych na kobietach w krajach Trzeciego Świata.

PABLOPAN | 2012-10-17

Przeczytałem, zapomniałem. Chyba zdecydowanie książka z kategorii literatura kobieca.

atimere | 2015-08-18

Co do zasady nie czytam książek napisanych przez gwiazdy, niezależnie od ich formatu. Ta książka jednak urzekła mnie. W prosty i mądry zarazem sposób opisuje tak na prawdę nie tylko losy Waris, ale także znacznej rzeszy kobiet w Afryce, które są poddawane rytualnemu obrzezaniu. Co nie mniej ważne zwraca uwagę na źródło tego problemu, czyli niewiedzę matek, które dobrowolnie w najlepszym wypadku kaleczą swoje córki. Na prawdę ogromny szacunek dla autorki, która tak na prawdę zapoczątkowała światową akcję walki z rytualnym obrzezaniem kobiet.

Smerfetka | 2013-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2013

Bardzo fajna książka, będąca kontynuacją "Kwiatu Pustyni", opowieścią o Waris Dirie - Somalijskiej kobiecie, która jako dziecko uciekła z rodzimego kraju w strachu przed ojcem i wczesnym zamążpójściem. Uciekła do Londynu, a potem do Ameryki, do Nowego Jorku, gdzie pracowała jako modelka. Waris urodziła synka, Aleeke, którego bardzo kocha. Jednak na zachodzie Waris czuje sie bardzo samotna, wciąż nie może sie przyzwyczaic do zachodnich obyczajów, "betonowej pustyni", zgiełku, ulic, samochodów. Waris tęskni za matką, rodzeństwem....nawet i za ojcem, mimo iż bała sie go bardzo. Waris w głębi duszy nadal jest córką Nomadów, ludzi pustyni afrykańskiej, córką rodziców - pasterzy. Kocha zwierzęta, afrykańskie noce, somalijskiej obyczaje.
Waris odnajduje swojego brata, Mohammeda, mieszkającego w Holandii. Razem z nim próbuje dostać sie do Somalii, w tym kraju panują wojny, przez co jest utrudniony "dostęp" do Somalii. Waris i Mohammed mają trudności z dostaniem sie do własnego kraju,...