Deszczowa noc

Tłumaczenie: Katarzyna Kasterka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Mercy
Ewa

Co byś zrobił dla ukochanej osoby? Wzruszająca powieść o granicach miłości i lojalności, odwagi i przebaczenia… Czasami robimy coś z pełną świadomością, że nie powinniśmy, a jednocześnie z przekonaniem, że w naszym postępowaniu nie ma niczego zdrożnego. A jak wiele jesteśmy w stanie zrobić dla ukochanej osoby? Skłamać? Dopuścić się kradzieży? A może nawet zabić? Jak bardzo trzeba kogoś kochać,...

Czasami robimy coś z pełną świadomością, że nie powinniśmy, a jednocześnie z przekonaniem, że w naszym postępowaniu nie ma niczego zdrożnego. A jak wiele jesteśmy w stanie zrobić dla ukochanej osoby? Skłamać? Dopuścić się kradzieży? A może nawet zabić? Jak bardzo trzeba kogoś kochać, żeby posunąć się do takiego czynu? To tylko niektóre z dylematów, jakie muszą rozwiązać bohaterowie "Deszczowej nocy” Jodi Picoult - powieści, w której za sprawą potęgi miłości ścieżki losu dwóch kuzynów rozchodzą się dramatycznie w przeciwstawnych kierunkach.
Życiem Camerona MacDonalda rządzi poczucie obowiązku. Jest szefem policji w małym miasteczku w stanie Massachusetts, zamieszkanym od pokoleń przez członków jednego szkockiego klanu, z którymi wiążą go więzy krwi i honoru. Jednak gdy jego kuzyn, Jamie, zjawia się przed komisariatem z ciałem żony i wyznaje, że własnoręcznie ją zabił, Cam aresztuje go bez chwili wahania, nie bacząc na łączące ich pokrewieństwo.
Dla Allie, żony Cama i miejscowej florystki, sytuacja nie jest tak jednoznaczna. Chociaż jest oddana mężowi nad życie, tym razem występuje przeciwko niemu i bierze stronę Jamiego, uwiedziona wizją mężczyzny, który tak bardzo kocha kobietę, że nie jest w stanie odmówić żadnej jej prośbie… nawet tej, by pozbawił ją życia.

książek: 1901
Gosia | 2016-09-14
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 13 września 2016

Może poza dwiema książkami Jodi Picoult, które oceniłam słabiej, na reszcie się nie zawiodłam.
"Deszczowa noc" to jedna z jej wcześniejszych książek, ale dopiero teraz udało mi się ją przeczytać.
Książka ma właściwie traktować o eutanazji - temat jak zwykle u tej pisarki głośny i kontrowersyjny, ale właściwie odniosłam wrażenie, że opowieść ta traktuje głównie o miłości i jej różnych odcieniach.
Mamy więc miłość, w imię której można nawet zabić. Jest miłość gwałtowna, namiętna, wręcz szalona, która wypala w sercu ślad na całe życie, popycha do zdrady i utraty całego uporządkowanego świata. Jest też miłość spokojna, wytrwała, która została zraniona, jednak umożliwia przebaczenie i daje nadzieję.
Jak zawsze polecam książkę jednej z moich ulubionych pisarek. Pisze prosto, a trafia w sedno. Stara się skonfrontować nasze postawy z historią opisaną w książce. Świetny temat do dyskusji ze znajomymi. Chyba nigdy nie nasycę się jej opowieściami.

Ania | 2015-05-08
Przeczytana: 08 maja 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Autorka opisuje tu bardzo trudny i kontrowersyjny temat jakim jest eutanazja i zdrada małżeńska.Jest tu ciekawa fabuła z niejednoznacznymi bohaterami.Jest to opowieść o tym czy ma się prawo pozbawić życia ukochaną osobę gdy ta umęczona fizycznie i psychicznie prosi o to.Możemy tu również przeczytać o różnych obliczach miłości.O tym jak bardzo można kochać i jak bardzo można poświęcić się dla drugiej osoby.
Czytałam wiele książek tej autorki lecz ta mnie nie zachwyciła,jest dobra lecz nie zachwyca.Na początku jej czytania wydawała mi się mozolna.

Mollinka_90 | 2016-10-31
Przeczytana: 31 października 2016

Jest to jedno z moich pierwszych czytelniczych spotkań z Jodi Picoult, bo to poczytna autorka jest i w mojej bibliotece szybko rozchwytywana. Cieszę się, że to właśnie "Deszczowa noc" poszła na pierwszy ogień, ponieważ, jak wynika z opinii innych czytelników na LC, jest to książka nieco różniąca się od schematu, w jakim autorka zazwyczaj się porusza. Owszem, poruszona jest poważna i trudna tematyka (eutanazja i zbrodnia z miłości), ale to właśnie miłość w różnych jej odcieniach wysuwa się na pierwszy plan w fabule "Deszczowej nocy" i chyba właśnie dlatego ta książka tak bardzo mi się spodobała.

Akcja osadzona jest w niewielkim amerykańskim miasteczku, w którym prym wiodą mieszkańcy, będącymi potomkami szkockich emigrantów. Nadal rządzą tutaj stosunki klanowe, charakterystyczne dla brytyjskiego pogranicza, a szkoccy górale trzymają się mocno. Szefem miejscowej policji jest Cameron MacDonald, od ośmiu lat żonaty z Allie Gordon, prowadzący dosyć ustabilizowane życie. Pewnego dnia w...

kajsa | 2013-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2013

Miłość i jej wiele odcieni...tak najkrócej opisałabym fabułę powieści "Deszczowa noc".
Pierwsza,taka do zatracenia,to uczucie Jamesa do Maggie,w imię którego bohater porzucił własny osąd rzeczywistości,przejął postrzeganie świata oczyma żony, zdobył się na czyn, na który niewielu starczyłoby odwagi...no właśnie czy odwagi?
Druga,wiernopoddańcza, nieodwzajemniona i chyba konserwatywna to miłość Allie do Cama...ona pod wpływem okoliczności ewoluuje, zmienia charakter i może stać się twórcza dla obojga.
Trzecia,uczucie,jakie niespodziewanie rodzi się pomiędzy Camem a Mią, gwałtowne, piękne i niemożliwe...jednak zostawia ślad w duszy na całe życie.
I czwarta ,ta którą nosi każdy z nas, miłość własna...egoizm po prostu."Deszczowa noc"to znakomite jej studium.Polecam, bo dzięki tej książce sami sobie możemy zadać wiele pytań...a odpowiedzi i nas mogą zaskoczyć.

Pola | 2016-05-25
Przeczytana: maj 2016

Przeczytałam już wiele powieści Jodi Picoult, wszystkie były rewelacyjne i tym razem również się nie zawiodłam. Jest to książka o wielkiej miłości, o poświęceniu w jej imieniu, jak również o wielkiej odwadze.
Czyta się jednym tchem. Bardzo polecam.

Nina | 2016-07-23
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 23 lipca 2016

Bardzo, bardzo przeciętna. Przyznaję to z wielką przykrością, gdyż Jodi jest jedną z moich ulubionych autorek. Tymczasem ta książka mnie zmęczyła i znudziła. Miało być ciekawie, miało być o eutanazji - a tymczasem ten temat został tak naprawdę ledwo liźnięty, potraktowany bardzo powierzchownie, nie wzbudzając żadnych emocji. Autorka bardziej skupiła się na temacie zdrady małżeńskiej drugiego z bohaterów i z tego wszystkiego wyszło średnie romansidło. Niestety, nie polecam.

lacerta | 2016-04-03
Na półkach: 2016, Rozczarowały, Przeczytane
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Ta książka Picoult wyjątkowo nie przypadła mi do gustu. Miało być o eutanazji, miała poruszyć ważne kwestie, a w moim odczuciu skupiła się jedynie na małżeństwie Camerona i jego idiotycznych przemyśleniach i czynach. Ogólnie, Cam, był wyjątkowo irytującą postacią, która doprowadzała mnie wręcz do szału i nie mogłam go znieść.
W książce zabrakło mi odpowiedzi na kilka dręczących mnie pytań. Za dużo było drętwych dialogów, za dużo seksu, a za mało realizmu pewnych sytuacji i ich następstw.

"Deszczowa noc" zapowiadała się na naprawdę ciekawą lekturę. Niestety, ostatecznie strasznie się z nią męczyłam.

allison | 2011-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2011

Kolejna powieść J. Picoult, którą przeczytałam jednym tchem, koncentrując się nie tylko na akcji, ale głównie na relacjach między bohaterami, na ich decyzjach i przeżyciach.

Autorka stawia pytania przede wszystkim o granice miłości, cierpienia, odpowiedzialności, poświęcenia; o możliwość przebaczenia. I chociaż daje odpowiedzi, nie pozostawia czytelnika obojętnym.
Nawet po odłożeniu książki na półkę, wraca się do niej myślami.

Marta | 2011-04-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Jodi Picoult porusza w swoich powieściach ważne tematy, stawia trudne pytania, przez co jej książki są bardzo życiowe, czasem bardziej niż niejedna książka oparta na faktach. „Deszczowa noc” jest tego świetnym przykładem.

Zacznę od tego, że absolutnie nie należy sugerować się okładką ani tytułem, bo kompletnie nie pasują do książki. Stopy kobiety w czerwonych butach i bukiet róż w tym samym kolorze dają złudzenie płytkiego romansidła, którym powieść absolutnie nie jest. Tytuł, a raczej jego polskie tłumaczenie również nie zapowiada żadnej głębi, raczej kolejną kiczowatą opowiastkę o miłości. Nic bardziej mylnego. Mamy tu do czynienia z powieścią nie tylko głęboką, ale i chwytającą za serce. Przesyconą namiętnościami, dylematami emocjonalnymi i etycznymi. Tytuł oryginału „Mercy” pasuje zatem znakomicie, przebaczenie jest jednym z głównych tematów poruszanych w książce. Skąd więc pomysł na „Deszczową noc”? Tłumaczenie dosłowne byłoby zdecydowanie lepszą zapowiedzią tego, co kryje...

KatiaBlue | 2013-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2013

Jodi Picoult napisała w swoim życiu wiele powieści, które ściskają czytelnika za serce, a niekiedy doprowadzają do łez. "Deszczowa noc", jedna z pierwszych książek wyciągniętych spod pióra tej amerykańskiej pisarki, męczy, dręczy i porusza... Jedyna książka, którą chciałam przestać czytać, a jednocześnie jeszcze bardziej zagłębić się w losy bohaterów. Takie uczucie towarzyszyło mi przez trzy dni, podczas których nawet otoczenie nie pozwalało mi jej dokończyć.

W "Deszczowej nocy" można wyodrębnić dwie a nawet trzy historie miłosne, z których każda jest różna i zasługuje na zupełnie inne podejście, spojrzenie. O czym, prócz miłości, jest ta książka? Przede wszystkim o poświęceniach i przebaczeniu, na co wskazuje oryginalny tytuł powieści o wiele bardziej trafny niż ten polski.

Allie Gordon MacDonald jest florystką, żoną komendanta policji w Wheelock - Camerona. Bardzo kocha swojego męża i uważa, że przytrafiło jej się ogromne szczęście, że mężczyzna, taki jak Cam, pojawił się w...