Deszczowa noc

miłość lojalność odwaga przebaczenie

1951 ocen

Miłość.
Jak bardzo kochasz?
Jak daleko posuniesz się w imię miłości?

Ta książka dotyka tematów, które wydają mi się abstrakcyjne - nie jestem w stanie wyobrazić sobie, żeby kogoś kochać tak bardzo, aby być w stanie dla niego popełnić morderstwo. Niemniej jednak dopuszczam, że ktoś może myśleć inaczej.

Szkoda mi Jamiego - widać było, że miłość była definicją jego życia, a bez niej nagle poczuł się równie stabilny co topola na wietrze.

Szkoda mi było tylko Allie. Cóż, Cameron czasami zachowywał się jak idiota.

Miłość.
Jak bardzo kochasz?
Jak daleko posuniesz się w imię miłości?

Szkoda mi Jamiego - widać było, że miłość była definicją jego życia, a...

Przemęczyłam. Jak dla mnie fajna historia, ale za długo opisana. Dużo niepotrzebnych treści. Moja opinia może nie być subiektywna, ponieważ dostałam całą serię Jodi Picoult i ta pozycja jest ostatnią.

Niesamowity kunszt Jodi Picoult polega między innymi na tym, że daje czytelnikowi prawo dokonywania wyboru. Niewielu twórców to potrafi. Są postaci z natury złe i dobre, takie, które wzbudzają zachwyt i te, które przywołują najczarniejsze myśli. Jodi natomiast daje nam szansę. Myślę, że dzięki temu angażuję się w każdą powieść napisaną przez tę artystkę tak mocno, dogłębnie.
W tym przypadku tematem przewodnim jest miłość zestawiona z hm... miłością. Dwa jakże różne postrzeganie uczucia pod jedną definicją.
Gdyby przyjrzeć się bliżej, rodzajów miłości odnajdziemy więcej. Każda jest wyjątkowa ale zupełnie inna.
Tutaj możemy ocenić....
Polecam najgoręcej wszystkim, którzy kochają i tym, którzy nie wiedzą czym jest miłość.

Książka nie dla mnie, nie przypadła mi do gustu, ale może innym akurat:) Ja jednak szybko zakończyłam z nią swoją przygodę.

Od pierwszej przeczytanej książki zostałam ogromną fanką twórczości Picoult, ale ostatnio coś nam nie pyka - albo to ja wyrosłam z jej historii, albo jej historie nie spełniają moich oczekiwań druga historia w tym roku, które po prostu mnie nie porwała.

Tym razem Jodi zadaje nam bardzo ważne pytanie - jak daleko jesteś w stanie posunąć się w miłości, jak silne jest twoje przywiązanie i jak wiele siebie możesz oddać. Porusza tematy eutanazji, zdrady i.. no właśnie, chyba skupia się na zbyt dużej ilości wątków. Śledzimy lody klanu MacDonaldów - Jamiego i Maggie oraz Allie i Camerona. I o ile losy Jamiego są tą bardziej interesującą częścią historii, o tyle część dotyczącą Camerona uważam za trochę zbędną. Rozumiem jej znaczenie w kontekście historii o miłości, ale moim zdaniem nie na tym miała skupiać się książka.

Rozbicie na tak różne rodzaje miłości i przywiązania, podzielenie jej na historię o eutanazji i historię o zdradzie wprowadza tak naprawdę chaos i nie pozwala maksymalnie skupić się na konkretnych odczuciach i w rezultacie nie wywołuje żadnych emocji. nie wrosłam w w tą opowieść, nie zawładnęła mną, a nawet stało się całkiem odwrotnie - nie wywołała ona większych emocji i czasem naprawdę miałam jej dosyć, a czasem była bardzo nużąca. Kończyłam ją trochę z takim bólem dupy, bo po prostu chciałam ją skończyć i musiałam się do tego mocni przymusić.

Bohaterowie są trochę tacy nijacy, zwłaszcza Cameron i Allie - zwyczajna, niczym nie wyróżniająca się para, o której za kilka dni kompletnie zapomnę. Tak, jak o tym myślę, nie umiem powiedzieć, czy akcja zajęła wszystkie strony - a skoro musze się nad tym zastanawiać, to zdecydowanie nie i spory kawałek historii można by spokojnie usunąć bez szkody dla całości.

Jest mi przykro, bo z Jodi wiąże zawsze ogromne nadzieje i spodziewam się wiele, ale ostatnio to po prostu nie wychodzi.

No tak, słaba ocena, pierwsza tak niska z przeczytanych przeze mnie książek Picoult.
Niestety od początku do końca powieści dręczyło mnie, że Maggie i James, skądinąd inteligentni ludzie, okazali się być takimi idiotami, że po prostu "zapomnieli", że morderstwo jest przestępstwem. Mała wiarygodność opisanych zdarzeń to wielki minus tej książki, rzutujący na całe jej przesłanie.

Czy byłbyś gotów zabić dla miłości?
Czymże jest dana obietnica w obliczu śmierci?
Czy można tęsknić za czymś, czego nigdy nie było?

DESZCZOWA NOC to dramatyczna historia ludzi, ze sobą połączonych.
Każdy na swój własny sposób walczy ze swoimi demonami, każdy z bohaterów zmaga się z własną osobistą tragedią.

James (kuzyn Cameron’a), kochał tak mocno, że był gotów zabić dla swojej żony. Oczywiście będzie miało to fatalne konsekwencje, ale czy przyszłość bez miłości nie jest największą karą?
Cameron (mąż Allie), nawet w połowie nie czuł do swojej żony to, co jego kuzyn…
Egocentryk, typowy jedynak, który uważa, że wszystko mu się należy od losu, a w głębi duszy niewdzięczny i lamentujący nad sobą. Szanowany w miasteczku, na tyle, że sam zaczął bezgranicznie ufać sobie.
Allie oddałaby wszystko, aby uszczęśliwić swojego męża. Naiwna, niewinna lub po prostu głupia.
Ciągle daje się wykorzystać, wkrótce ma wydarzyć się coś, co sprawi, że kobiecie zaczną opadać klapki z oczu.
Mia pojawia się niespodziewanie w miasteczku, gdzie będzie toczyć się cała akcja.
Skąd się wzięła? Czy ma jakiś cel, tylko jej znany?
Według mojej oceny pasuje do niej powiedzenie: „cicha woda brzegi rwie”…

Poznajemy jeszcze innych bohaterów, ale to właśnie James’a, Allie i Camerona poznamy najbliżej.
Będziemy im współczuć, nienawidzić, gardzić lub wyśmiewać naiwność.
Pisarka uświadamia nam, że życie nie składa się tylko z dwóch barw: czerni i bieli, że zawsze istnieje coś po środku, a w każdej winie można odnaleźć jakieś ziarenko niewinności, które da nam wyjaśnienie.
Miłość natomiast nigdy nie jest podzielona na równe części, zawsze w związku, jest osoba, która kocha mocniej, która jest w stanie wyskoczyć z własnej skóry, byle tylko uszczęśliwić swoją drugą połówkę.

Jodi Picoult porusza ważne tematy takie jak: zdrada, eutanazja i kryzys małżeński, zmaganie się z żałobą.
Przede wszystkim należy zadać sobie jedne pytanie po tej lekturze: czy mamy prawo odbierać życie w imię miłosierdzia?

Czy byłbyś gotów zabić dla miłości?
Czymże jest dana obietnica w obliczu śmierci?
Czy można tęsknić za czymś, czego nigdy nie było?

DESZCZOWA NOC to dramatyczna historia ludzi, ze sobą połączonych.

James (kuzyn Cameron’a), kochał tak mocno, że był gotów zabić dla...

Podobała mi się.

Podobała mi się.

W tej książce przedstawione zostały dwa tematy: eutanazji i zdrady💔
Historia małżeństwa Allie i Cama. Ludzi kompletnie różnych od siebie, ale pozornie żyjących w idealnym związku👫 Będzie ono wystawione na ogromną próbę z powodu zdrady Cama z Mią. Dziewczyną którą Allie otoczyła opieką i zatrudniła w swojej kwiaciarni💐
Losy Allie i Cama przeplatają się z historią wielkiej miłości i poświęcenia Jamesa i Meggie. James z miłości do żony spełnia każde jej życzenie ,nawet te o skróceniu jej cierpień. Meggie jest nieuleczalnie chora na nowotwór i prosi męża, aby ją zabił i w końcu skrócił jej męki. Tym samym James staje przed sądem oskarżony o zabójstwo, ale wcześniej oddaje się w ręce swojego kuzyna Cama, który jest szefem policji🚓

W tej książce przedstawione zostały dwa tematy: eutanazji i zdrady💔
Losy Allie i Cama przeplatają się z historią wielkiej...

Trudno mi ocenić tą książkę. Jak zwykle J.Picoult sieje wątpliwości, skłania do refleksji i zostaje z nami nieco dłużej, niż do końca ostatniej strony.
Niemniej bohaterowie w moim odczuciu są mało realni. Jedyną postacią z krwi i kości jest Cameron, ale i on rozdmuchuje swój romans do niebotycznych rozmiarów. Zachowuje się jak licealista przeżywający swoją pierwszą miłość. Choć pytania postawione przez autorkę zmusiły mnie do rozmyślań, powieść sama w sobie dłużyła się.