rozwińzwiń

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

1915 ocen

Mam bardzo niejednoznaczne zdanie na temat powieści „Deszczowa noc” Jodi Picoult. Kiedy sięgam po książki tej autorki wiem, że spotkam się z ważnym problemem społecznym. Tym razem też tak się stało. Autorka porusza niezwykle ważny temat eutanazji. Temat który dzieli od lat ludzkość. Czy mamy prawo wyboru do eutanazji w ostatecznej walce o śmierć i życie, czy bliscy mogą nas wspomóc w tej decyzji, czy, czy,czy..... Cała pula pytań.
Autorka porusza problem, czy z miłości i współczucia, w cierpieniu, można posunąć się do zabicia najbliższej osoby. I niestety nie zostałam usatysfakcjonowana. Całe postępowanie bohaterów, uzasadnienie ich przekonań w mojej ocenie było zbyt płytkie, nieprzekonujące. Zdania osób za i przeciw eutanazji mnie nie przekonały.
Książka dość dobra, wiele wątków uzupełniających również dobrych, natomiast wątek prawa do uśmiercenia w obliczu cierpienia, nie przekonał mnie. Miałam chyba za duże oczekiwania.

Książka na początku wydawała mi się kiepska, jakby pisana przez innego autora niż Jodi Picoulet. Trochę mnie rozczarowała. Ale czytając dalej pojawił się problem eutanazji, który dał mi dużo do myślenia. Na końcu nawet książka porusza czytelnika do łez. Polecam

Po raz pierwszy czuję pewien niedosyt po lekturze książki Jodi Picoult. Pomysł na fabułę jak zwykle był niebanalny i autorka uchwyciła kilka ważnych tematów, takich jak eutanazja. Zaprezentowała także różne formy miłości i w tym właśnie wątku było już więcej banału. W moim odczuciu przyczyniły się do tego słabo wykreowane postaci. Zabrakło mi więcej autentyczności, większej dawki prawdziwych emocji, a za dużo wychwyciłam w bohaterach sprzeczności. Momentami słowa wybrzmiewały pusto niczym z telenoweli. Było to dla mnie co najmniej rozczarowujące, gdyż autorka kojarzy mi się przede wszystkim z głębią ukazywania uczuć w swoich powieściach. W tym wypadku coś nie zagrało, w efekcie książka nie porwała mnie tak bardzo jak na to liczyłam. Tytuł do przeczytania i niestety do zapomnienia w niedługim czasie.

Książka porusza delikatny i w pewnym sensie temat tabu mianowicie eutanazję. Autorka z ogromnym oddaniem i wyczuciem opisuje historię Jamiego i Maggie oraz Allie i Cama. Bardzo poruszająca.

Ile jesteś w stanie zrobić dla osoby, którą kochasz?? Czy byłbyś w stanie dla niej zabić? Albo ją? Każdy kto czyta tę książkę musi sobie odpowiedzieć na te pytania, bo są one tutaj kluczowe.
Tematyka ciekawa, podjęcie tematu niezwykle oryginalne. Nie za bardzo rozumiałem drugi watek Cam i Mia. Ogólnie czytało się dobrze, ale nie było fajerwerek jak dla mnie. Autorka ma dużo lepsze książki.

Jedna ze słabszych pozycji tej autorki

Jedna ze słabszych pozycji tej autorki

Miłość.
Jak bardzo kochasz?
Jak daleko posuniesz się w imię miłości?

Ta książka dotyka tematów, które wydają mi się abstrakcyjne - nie jestem w stanie wyobrazić sobie, żeby kogoś kochać tak bardzo, aby być w stanie dla niego popełnić morderstwo. Niemniej jednak dopuszczam, że ktoś może myśleć inaczej.

Szkoda mi Jamiego - widać było, że miłość była definicją jego życia, a bez niej nagle poczuł się równie stabilny co topola na wietrze.

Szkoda mi było tylko Allie. Cóż, Cameron czasami zachowywał się jak idiota.

Miłość.
Jak bardzo kochasz?
Jak daleko posuniesz się w imię miłości?

Szkoda mi Jamiego - widać było, że miłość była definicją jego życia, a...

Przemęczyłam. Jak dla mnie fajna historia, ale za długo opisana. Dużo niepotrzebnych treści. Moja opinia może nie być subiektywna, ponieważ dostałam całą serię Jodi Picoult i ta pozycja jest ostatnią.

Niesamowity kunszt Jodi Picoult polega między innymi na tym, że daje czytelnikowi prawo dokonywania wyboru. Niewielu twórców to potrafi. Są postaci z natury złe i dobre, takie, które wzbudzają zachwyt i te, które przywołują najczarniejsze myśli. Jodi natomiast daje nam szansę. Myślę, że dzięki temu angażuję się w każdą powieść napisaną przez tę artystkę tak mocno, dogłębnie.
W tym przypadku tematem przewodnim jest miłość zestawiona z hm... miłością. Dwa jakże różne postrzeganie uczucia pod jedną definicją.
Gdyby przyjrzeć się bliżej, rodzajów miłości odnajdziemy więcej. Każda jest wyjątkowa ale zupełnie inna.
Tutaj możemy ocenić....
Polecam najgoręcej wszystkim, którzy kochają i tym, którzy nie wiedzą czym jest miłość.

Trudno mi ocenić tą książkę. Jak zwykle J.Picoult sieje wątpliwości, skłania do refleksji i zostaje z nami nieco dłużej, niż do końca ostatniej strony.
Niemniej bohaterowie w moim odczuciu są mało realni. Jedyną postacią z krwi i kości jest Cameron, ale i on rozdmuchuje swój romans do niebotycznych rozmiarów. Zachowuje się jak licealista przeżywający swoją pierwszą miłość. Choć pytania postawione przez autorkę zmusiły mnie do rozmyślań, powieść sama w sobie dłużyła się.

2 595
    1 813