Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice

Wydawnictwo: Fronda
historyczna

Złe, niemoralne, wyrachowane, manipulujące otoczeniem. Intrygantki, oszustki, awanturnice w skali rodzinnej, krajowej i europejskiej. Zdrajczynie i agentki obcych mocarstw. Od Jagiellonów po czasy PRL-u. Barbara Giżanka. Wykorzystując podobieństwo do Barbary Radziwiłłówny, skutecznie omotała Zygmunta Augusta. Barbara Brezianka. Oskarżona przed sądem o otrucie teścia i o zgładzenie trzeciego...

Barbara Brezianka. Oskarżona przed sądem o otrucie teścia i o zgładzenie trzeciego z kolei męża. Podejrzewano ją o przyspieszenie zgonu dwóch poprzednich.

Agnieszka Machówna. Piękna i sprytna chłopka udająca szlachciankę, na co dał się nabrać nawet austriacki cesarz Leopold.

Maria Teresa Dogrumowa. Doświadczona aferzystka i oszustka. Dla spodziewanej korzyści finansowej rozpowszechniła plotkę o rzekomym spisku na życie króla Stanisława Augusta.

Zofia Potocka. Najpiękniejsza kobieta Europy, najpierw żona generała Józefa Witta, potem hrabiego Szczęsnego Potockiego. Zaczynała jako stambulska kurtyzana.

Karolina Sobańska. Kochanka Mickiewicza, adresatka jego miłosnych sonetów, a zarazem płatna agentka III Oddziału Kancelarii Cesarskiej w Petersburgu, donosząca m.in. na dekabrystów.

Xawera Deybel. Sam Towiański bał się jej niesamowitych oczu. Miała romans z Mickiewiczem i prawdopodobnie urodziła jego dziecko.

Janina Broniewska. Fanatyczna komunistka, autorka książek z czerwonego kanonu lektur szkolnych, po wojnie partyjna szara eminencja środowiska literatów.

Wanda Wasilewska. Zafascynowana Stalinem, przyjęła obywatelstwo radzieckie i z zapałem uczestniczyła w realizowaniu pojałtańskiego rozbioru Polski. Marzyła się jej siedemnasta republika.

Blanka Kaczorowska. Konfidentka Gestapo, wydała wiele osób z Podziemia AK. Po wojnie tajna współpracowniczka służb PRL.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Jeżynka | 2018-02-08
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 08 lutego 2018

Po lekturze książki Joanny Puchalskiej "Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice" jestem rozdarta. Z jednej strony zawsze będę przyklaskiwać lekturom które w sposób przystępny i ciekawy przybliżać będą historię szerszemu gronu odbiorców. Z drugiej zaś ta akurat pozycja nie zachwyciła mnie specjalnie i od zakończenia lektury staram się sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak się stało.

Zamysł autorka miała przedni. Na światło dzienne wyciągnęła sylwetki kobiet (niektóre z pierwszego szeregu jak Wanda Wasilewska czy Janina Broniewska a niektóre zakurzone i zapomniane na przestrzeni dziejów jak Barbara Giżanka czy Karolina Sobańska) których biografie nie są krystaliczne a ich życie naznaczone były zdradą i kłamstwem.
Każdej ze swoich bohaterek poświęca oddzielny rozdział. Tekst ilustrowany jest dużą ilością zdjęć i cytatów z dzieł literackich czy pamiętników.
Tym co sprawiło że odebrałam tę książkę tak "letnio" jest fakt iż Joanna Puchalska nie mogła się chyba do końca...

Ela | 2017-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Sięgając po tę książkę nie spodziewałam się, że aż tak mnie wciągnie. Autorka przedstawiła w niej sylwetki dziesięciu kobiet z historii Polski, od wieku XVI do XXI. Niektóre z postaci są powszechnie znane, nazwiska innych obijają się gdzieś po obrzeżach pamięci. Co je łączy? To złe kobiety były 😊.

Oszustki, awanturnice, intrygantki, wytrawne manipulatorki, kolaborantki, idealistki owładnięte deprawującą ideą… Ale czy faktycznie kobiety złe? Te z wcześniejszych wieków wydają mi się po prostu walczyć o swoje prawa (wszelkimi, także niezbyt godziwymi metodami), lub wykorzystywać jedyną na milion okazję zaistnienia otrzymaną niespodziewanie od losu. Inne były wredne, głupie, wybierały łatwiejszą drogę albo zwyczajnie wierzyły w celowość swoich działań. Wśród przedstawionych portretów zabrakło tych naprawdę złych, np. „Krwawej Luny” Brystygierowej, bratobójczyni Julii Kucharskiej, akuszerki Wiktorii Szyfersowej czy seryjnej morderczyni Otylii Gburek. Ale może to pomysł na drugi...

Meggie | 2017-08-07

Walka o władzę, wpływy, korzyści finansowe trwa od niepamiętnych czasów. Intrygi, kłamstwa, manipulacje są domeną, w której niektórzy ludzie czują się niezwykle dobrze. Nie zabrakło wśród nich kobiet, które dzięki urodzie, intrygom i wyrachowaniu potrafiły osiągnąć bardzo wiele zarówno w dawnych czasach, jak i w okresie PRL-u. Teraz możecie poznać historie niektórych z nich.

Joanna Puchalska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek „Dziedziczki Soplicowa”, „Kresowi sarmaci” oraz „Polki, które zadziwiły świat”. Tłumaczka literatury angielskojęzycznej.

Autorka przybliża sylwetki dziesięciu kobiet, wśród których znajdują się: Barbara Giżanka, Barbara Brezianka, Agnieszka Machówna, Maria Teresa Dogrumowa, Zofia Potocka, Karolina Sobańska, Xawera Deybel, Janina Broniewska, Wanda Wasilewska oraz Blanka Kaczorowska. Większość tych nazwisk niewiele mi mówiła, ale po poznaniu ich historii z pewnością je zapamiętam. Opowieści te wzbudzają zdziwienie oraz...

Renax | 2017-10-06
Przeczytana: 03 października 2017

O kobietach w historii ostatnio publikuje się sporo książek. Jak dla mnie to dobrze, bo uważam, że historia z podręczników zaniedbywała niewiasty. Książka Joanny Puchalskiej jeszcze rozwija ten niewyczerpany temat, bo przecież o naszej płci można mówić i mówić. A jeszcze o intrygantkach i diablicach?
Książka opowiada o 10 kobietach z różnych okresów w historii Polski. Ich wybór (tych kobiet) był tematyczny. Autorka wyszukiwała ciekawe kobiety, których intrygi skupiały się na mężach. Urodą i sprytem osiągały wiele, szpiegowały, zdobywały majątki i knuły spiski. Ale głównie mieszały w głowach mężom, tudzież rozbijały rodziny. Autorka opierała się na sprawdzonych źródłach, które przytacza. Jej sposób opisywania jest ciekawy. W połowie narracyjny, a w połowie podręcznikowy. W każdym razie czytałam książkę z wielką przyjemnością.

Lubię historię, więc to było motywem mojego zainteresowania, ale nie tylko. Intrygował mnie spryt tych kobiet i to, że osiągały zwoje cele często po...

Rilla | 2017-07-23
Na półkach: Przeczytane, 2017

Autorka prezentuje nam historie kobiet, które w świecie zdominowanym przez mężczyzn różnymi sposobami starały się osiągać wytyczone cele. Wykorzystując swoją urodę, inteligencję i spryt stawały się często ważnymi postaciami sceny politycznej i towarzyskiej, a swoimi działaniami potrafiły namieszać nie tylko w życiu innych osób, ale również w historii kraju.
Dzięki książce możemy poznać losy dziesięciu kobiet m.in. Agnieszki Machówny, która z wiejskiej chaty zawędrowała na najważniejsze dwory Europy. Xawiery Deybel, mającej ogromny wpływ na stowarzyszenie towiańczyków i pewnego poetę. Blanki Kaczorowskiej, której zdrada stała się przyczyną śmierci wielu osób.
Losy tych kobiet mogłyby posłużyć za inspirację do powstania wielu książek i filmów tak ciekawe i intrygujące życie prowadziły.
Każdej z bohaterek poświęcono osobny rozdział wzbogacony o fragmenty dokumentów, listów, ilustracje oraz dialogi. Dzięki temu biografie nie są nudne, a mogą zainteresować nie tylko pasjonatów...

Mel | 2017-07-21
Na półkach: 📚 Mam, Przeczytane, Historia
Przeczytana: 21 lipca 2017

Lubię zgłębiać dawne dzieje poprzez losy ludzi.
Nic tak nie zobrazuje mi mentalności danej epoki, czy też ówczesnych wydarzeń, jak właśnie zapoznanie się z losami ludzi z tamtych czasów. W biografie sławetnych postaci wplecionych jest mnóstwo ciekawostek i anegdot, które tylko dodają smaczku tym opowieściom.
Niniejsza książka zawiera kilka intrygujących historii kobiet, które stały się słynne dzięki swojemu wyrachowaniu i sprytowi. W genialny wręcz sposób, manipulując otoczeniem, zazwyczaj osiągały swoje cele. Przyznam, że lubię czarne charaktery, czy to w książce, czy w filmie, więc nic dziwnego, że zainteresowały mnie "intrygantki i diablice". Często taka postać jest o wiele ciekawsza niż pozytywny bohater. Jak sama autorka zaznacza we wstępie, "zło ma tę szczególną cechę, że jest bardziej krzykliwe i w większym stopniu niż dobro fascynuje i zwraca na siebie uwagę".

Mamy tu 10 kobiet z różnych epok. Niektóre bardziej przeze mnie znane, jak choćby Barbara Giżanka, która...

Kasia | 2017-08-11

Któż nie ulegnie możliwości dostatniego, wygodnego życia lub sławie? Kto zrezygnuje z bywania w towarzystwie, czy też pozbawi się awansu społecznego? Kogo nie zwabi pokusa sięgnięcia po więcej niż ma? To książka o tych które uległy, które pragnęły dla siebie lepszego życia, tych które przez wyznawaną przez siebie ideologią wchodziły w układy, które poświęcały szczęście rodzinne dla własnych interesów. Jaki były powody tychże wyborów? Może próżność, chciwość, zazdrość, pożądanie, cynizm, bezwzględność, a może przekonanie o słuszności własnego postępowania lub strach przed utratą. Były to z pewnością tak silne uczucia, które bohaterkom uniemożliwiły właściwą ocenę sytuacji. Tak też odebrałam tę książkę, jako historie kobiet targanych niszczycielską siłą emocji, które prowadzą do odrzucenia, wyklęcia i życia w samotności.
Autorka ujęła kwintesencję perypetii życiowych kobiet z różnych epok i przedstawiła je w bardzo przystępny sposób, dając jednocześnie możliwość pogłębienia tematu...

Skandynawska | 2017-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Jestem pozytywnie zaskoczona. Autorka naprawdę dobrze się przygotowała. Książka napisana jest ciekawie, jednak bardziej należy ją traktować jako wstęp niż główne źródło o opisywanych wydarzeniach. A zamieszczona bibliografia jest na tyle bogata, że tych źródeł znajdzie się wiele. To uważam za dużą zaletę tej książki.
To, co mi przeszkadzało to to, że przypisy zamieszczone są na końcu rozdziału, a nie na każdej stronie - ale jest to niewielka niedogodność.
Zaletą książki są również odniesienia do literatury, fragmenty wierszy - dodatkowo podnoszą jej wartość.
Nie podobały mi się natomiast fabularyzowane fragmenty książki, wydają mi się one bezcelowe. Co prawda autorka we wstępie zaznacza, które dialogi są zmyślone, które nie, jednak moim zdaniem nie mają one żadnej wartości.
Słabą stroną są również dwa ostatnie rozdziały. Napisane chaotycznie i chwilami skrótowo, ale ratują je właśnie przypisy.
Ostatecznie książkę oceniam jako dobrą.

Książka w moim odczuciu jest nierówna. Ciekawe, wciągające rozdziały poświęcone poszczególnym bohaterkom, przeplatają się z trochę rozwleczonymi za bardzo historiami.
Ale też są plusy. Jednym z nich jest na pewno fabularyzacja, która jeszcze bardziej wprowadza nas do zapoznania się z losami bohaterek.

Widać, że autorka poświęciła duźo czasu, aby napisać tę książkę, ale według mnie całość wyszła dość płasko i chaotycznie.
Mimo wszystko "Bo to złe kobiety były" jest pozycją godną polecenia dla wszystkich tych, którzy dopiero raczkują w takiej tematyce i chcą choć trochę poszerzyć swoją wiedzę.

Mili | 2017-07-25

Książka "Złe kobiety" to 10 opowieści o kobietach, które według autorki zapisały się w historii jako postacie nieco zdeprawowane,czasem zhańbione, niemoralne, a na pewno kontrowersyjne. Były próżne, wiodły awanturniczy tryb życia, oszukiwały, dziś powiedzielibyśmy, że „umiały kombinować”. Z drugiej strony, jakkolwiek ich czyny należy oceniać negatywnie, potrafiły dążyć do celu, w świecie zdominowanym przez mężczyzn umiały wybić się na niezależność, choć niektóre zapłaciły za to pewną cenę.
Każdy rozdział będący opowieścią o innej postaci zbudowany jest dwojako, z części zbeletryzowanej, ujętej w dialogi oraz części przypominającej zapis historyczny. Rozumiem zamysł autorki, by tak przedstawić wybrane przez siebie postacie, choć osobiście wolę w pełni sfabularyzowaną treść, w której autor bądź autorka nie stroni od prób zrozumienia psychiki i motywów działań żyjących na przestrzeni wieków postaci, gdzie opis i opowiadanie typowie dla powieści stanowią główne formy podawcze. Wiem...