Elevander

Eryk Nanke urodził się w Cieszynie w 1912 r. Ukończył Państwową Szkołę Teletechniczą w Warszawie, następnie pracował w telekomunikacji w Mysłowicach, Baranowiczach i w Cieszynie. Brał udział w kampanii wrześniowej, przeszedł obóz internowania na Węgrzech, z którego uciekł, aby wstąpić do Brygady Strzelców Karpackich w Syrii. W jej składzie walczył w Libii, w ramach 3 Dywizji Strzelców Karpackich brał udział w kampanii włoskiej. Od 1946 r. przebywał na emigracji w Anglii, biorąc czynny udział w politycznym i społecznym życiu polskiej emigracji, m. in. Anglo-Polskim Stowarzyszeniu oraz Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów. Wielokrotnie odznaczany za służbę państwową i działalność społeczną.

Publikowane wspomnienia przedstawiają losy Autora do czasu powrotu do Ojczyzny i rodzinnego miasta w 1996 r. Opisują jego udział w II wojnie światowej, przedstawiają też szeroką panoramę życia emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=----7138

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=----7138