Koala

Okładka książki Koala
Lukas Bärfuss Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Z Kraju i ze Świata [Ossolineum] literatura piękna
180 str. 3 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Z Kraju i ze Świata [Ossolineum]
Tytuł oryginału:
Koala
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
2017-07-05
Data 1. wyd. pol.:
2017-07-05
Liczba stron:
180
Czas czytania
3 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365588203
Tłumacz:
Arkadiusz Żychliński
Tagi:
Australia imperium brytyjskie kolonializm literatura szwajcarska
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
166 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
531
43

Na półkach:

Absolutnie śmiertelne może (musi być) pytanie: Dlaczego wstaję o świcie?, jeśli jest zadane tak, że rzeczywiście jest zadane albo jeśli jest doprowadzone do końca lub musi być doprowadzone do końca - pisał Thomas Bernhard, argumentując za samobójstwem jako logiczną konsekwencją życia, dającą wywieść się wprost z samego faktu narodzin. Na pierwszy rzut oka Koala Bärfussa przywodzi na myśl konwencję znaną z powieści autora Chodzenia: przyjazd narratora do rodzinnego miasta, próba zgłębienia przyczyn samobójczej śmierci brata, retrospektywna podróż w celu rozwikłania wzajemnej skomplikowanej relacji, pełnej przemilczeń i momentów nieusuwalnej obcości. Wymowna nieobecność kobiet. A jednak Bärfuss dokonuje czegoś, co nigdy nie udało się autorowi Wymazywania: wznosi opowieść na poziom szerokiej diagnozy społecznej, uwzględniającej relacje klasowe, rasowe i... międzygatunkowe.

Punktem wyjścia Koali jest samobójcza śmierć brata narratora, z powodu której następuje jego powrót na rodzimą szwajcarską prowincję. Próba odpowiedzi na pytanie o prywatne przyczyny decyzji zmarłego prowadzi do ogólnego pytania o miejsce samounicestwienia w kulturze fetyszu pracy i produktywności. Czy można nadać jakieś znaczenie nieinteresującej nikogo śmierci jednostki bez właściwości, wieńczącej niczym niewyróżniające się życie banalnym przedawkowaniem heroiny w wannie? Kluczem do zrozumienia aktu brata okazuje się przydomek brata z dzieciństwa, nazwa, której trop prowadzi narratora w historyczne rejony południowo-wschodnich peryferii świata epoki kolonialnej. Tam rekonstrukcja podboju wyprawy pierwszych zdobywców - wyrzutków poza obręb europejskiej cywilizacji - do Australii umożliwia mu przebadanie granic postoświeceniowej wrażliwości. Nie od dzisiaj wiadomo, że kolonie były społecznym poligonem doświadczalnym europejskich imperiów, ale też miejscem urzeczywistniania wypartych fantazji o dominacji i władzy, które kierowały się przeciwko współobywatelom z niższych klas, rdzennej ludności, roślinom, zwierzętom i zasobom naturalnym i wyznaczały horyzont tego, co akceptowane w społeczeństwie i uznawane za normę. Wszystko, co stawiało opór eksploatacji, zasługiwało na eksterminację. A co z tymi, którzy podważali sam jej sens?

Takim bytem-zjawiskiem jest koala - zwierzę totemiczne brata, przydomek nadany mu w czasach skautingu - uznane za ze wszech miar bezużyteczne i nieuzasadnione, a przez to niewpisujące się w reguły rzeczywistości rządzonej przez rozum. Dla obserwatorów z Europy, surowo każących najdrobniejszy występek przeciw sztywnym hierarchiom klasowym, prawu własności i wydajności, puszysty zwierzak żywiący się bezwartościowymi liśćmi, dający się z łatwością strącić z drzewa i przerobić na ogrzewacz zmarzniętych bladych dłoni, niewykazujący większych znamion inteligencji czy waleczności, staje się żywym zaprzeczeniem usankcjonowanego porządku. Czy samobójstwo brata jest wyrazem zinternalizowanego poczucia nieprzystosowania i zbędności? A może jest radykalnym gestem oporu wymierzonym w reżim życia? Doprowadzeniem do końca pytania, którego nie wolno zadawać, którego odwlekanie jest gwarancją trwania ludzkiego świata?

Powieść Koala Lukasa Bärfussa ukazuje się nakładem Wydawnictwa Ossolineum jako druga przetłumaczona na polski powieść tego autora, po Stu dniach - poświęconej ludobójstwie w Rwandzie, i trzecia po debiutanckich, nieprzełożonych na polski Die toten Männer. To także interwencja - nieprzypadkowo akcja Koali rozgrywa się również na marginesach cywilizacji europejskiej, w Australii urządzanej przez oświeceniowych kolonizatorów, ale wpisanych w ramy rodzinnej tragedii dziejącej się tu i teraz, w sercu starej Europy, państwie-symbolu postępu technologicznego i ekonomicznego dobrobytu. Na przykładzie dziejów tego ekscentrycznego gatunku, wiodących od nic niewartego biologicznego kuriozum po utowarowiony znak narodowej pychy, szwajcarski prozaik tworzy przekonujący obraz długiego trwania mechanizmów niewidzialnej przemocy (post)nowoczesności, która wymknęła się spod kontroli prawodawców.

http://fartuszek-hotentocki.blogspot.com/

Absolutnie śmiertelne może (musi być) pytanie: Dlaczego wstaję o świcie?, jeśli jest zadane tak, że rzeczywiście jest zadane albo jeśli jest doprowadzone do końca lub musi być doprowadzone do końca - pisał Thomas Bernhard, argumentując za samobójstwem jako logiczną konsekwencją życia, dającą wywieść się wprost z samego faktu narodzin. Na pierwszy rzut oka Koala Bärfussa...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    303
  • Przeczytane
    213
  • Posiadam
    61
  • 2018
    9
  • 2019
    8
  • Teraz czytam
    5
  • Literatura szwajcarska
    4
  • 2021
    4
  • 2022
    4
  • Ulubione
    3

Cytaty

Więcej
Lukas Bärfuss Koala Zobacz więcej
Lukas Bärfuss Koala Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także