To, co zostawiła

Tłumaczenie: Alicja Laskowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
What she left behind

Fenomenalna historia o miłości, lojalności i granicach poświęcenia w obronie najbliższych osób rozgrywająca się w dwóch wymiarach czasowych. Minęło dziesięć lat, odkąd matka Izzy Stone zastrzeliła śpiącego męża, pozbawiając swoją córkę ukochanego ojca. Przekonana o obłędzie matki Izzy nie może jej tego wybaczyć i wciąż odmawia odwiedzenia kobiety w więzieniu. Siedemnastolatka mieszka w...

Minęło dziesięć lat, odkąd matka Izzy Stone zastrzeliła śpiącego męża, pozbawiając swoją córkę ukochanego ojca. Przekonana o obłędzie matki Izzy nie może jej tego wybaczyć i wciąż odmawia odwiedzenia kobiety w więzieniu. Siedemnastolatka mieszka w rodzinie zastępczej, a w wolnych chwilach pomaga przybranym rodzicom w porządkowaniu zbiorów lokalnego muzeum, w którym pracują. Pewnego dnia w stercie porzuconych i zapomnianych przedmiotów Izzy znajduje zakurzony stos nieotwartych listów, które będą oknem do jej przeszłości.

Jest pierwsza połowa XX wieku. Osiemnastoletnia Clara Cartwright czuje się rozdarta pomiędzy posłuszeństwem wobec surowych rodziców a szaloną miłością do włoskiego imigranta. Ojciec Clary wpada w furię, gdy dziewczyna odmawia wstąpienia w zaaranżowane małżeństwo. Z wściekłości wysyła ją do kosztownego ośrodka dla obłąkanych. Wkrótce nadchodzi finansowy krach, który pozbawia rodzinę Clary całego majątku i skazuje ją na pobyt w publicznym przytułku.

Zamknięta w listach historia Clary sprawia, że Izzy zaczyna się głęboko zastanawiać nad wydarzeniami z przeszłości.

Prowokująca historia o tęsknocie za poczuciem przynależności i tajemnicach, które mogą odmienić nawet najbardziej zwyczajne życie

___

Oto opowieść, z kartek której bije przejmująca głębia i autentyczność. Rzuca niebywałe światło na ludzkie zachowania, ukazując jak niektórzy próbują zachować kontrolę nad czyimś życiem, zatracając przy okazji obraz samego siebie.

– „New York Journal of Books”

Urzekająca, acz złożona powieść. Jej forma pozwala na stworzenie kompozycji z potęgi i cierpienia dwóch młodych kobiet, których losy dzieli okres sześćdziesięciu lat. Opowiedziana z dwóch różnych perspektyw, historia nabiera niebywałej głębi, ukazując nam niebywałe zawirowania, a kończy się wstrząsająco.

– „RT Book Review”

– „NY Journal od Books”

Pasjonująca książka! Można ją bez wahania polecić każdemu powyżej trzynastego roku życia!

– „Before It’s news”

___

Ellen Marie Wiseman – urodziła się w Three Miles Bay w okolicach północnego Nowego Jorku. Korzenie Ellen sięgają Niemiec i choć na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych, to właśnie germańska kultura i historia fascynują ją najbardziej. Często udaje się na wycieczki do Europy, skąd przywozi inspiracje do pisania powieści. Prowadzi sielankowe życie, mieszkając z mężem i trzema niesfornymi psami w pobliżu jeziora Ontario.

źródło opisu: http://www.wydawnictwokobiece.pl/produkt/to-co-zostawila/

źródło okładki: http://www.wydawnictwokobiece.pl/wp-content/upload...»

Aneta Wiola | 2018-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2018

Z MIŁOŚCI DO CÓRKI
1995 rok, Izzy Stone wraz ze swoimi zastępczymi rodzicami badają dokumentacje szpitala psychiatrycznego Willard. Nastolatka podczas przeglądania osobistych rzeczy niejakiej Clary, natrafia na jej pamiętnik. Izzy pragnie go przeczytać, poznać historię tej nieznanej, młodej kobiety. Projekt ma dla niej olbrzymie znaczenie, bowiem 10 lat temu jej matka zamordowała ukochanego ojca. Dziewczyna wciąż bezskutecznie próbuje sobie odpowiedzieć na pytanie: jakie zło wstąpiło w jej matkę? Wydawali się kochającą, dobrą rodziną; jedynie choroba psychiczna, wyjaśniłaby jej zachowanie.

1929 rok, Clara Cartwhright ma wszystko, czego dusza zapragnie: młoda, bogata i piękna - przyciąga spojrzenia wielu mężczyzn. Pewnego dnia zakochuje się w biednym, włoskim emigrancie, który nie jest akceptowany przez jej rodziców. Cartwhrightowie, mają bowiem innego kandydata na męża dla swojej córki. Osiemnastolatka zaczyna się buntować, nie pozwoli, by o jej losie decydowali rodzice, którzy...

Jolka | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

"To,co zostawiła" to doskonały thriller o demonach przeszłości i prawdzie czekającej by mogła wyjść na jaw.
To historia dwóch dziewczyn,każda z nich wywodzi się z dwóch epok.Izzy pochodzi z 1995r a Clara z 1926r.Dzieli je kilka dobrych lat ale łączy jeden "detal"-dom psychiatryczny.A dlaczego dom psychiatryczny ,to już polecam każdemu czytelnikowi odkryć tajemnicę,ponieważ jest tego warta.
To książka,która wzbudza spore emocje,jest szokująca,pełna tajemnic i mrocznych sekretów.Skłania do refleksji i zastanowienia się nad okrucieństwem, które ludzie potrafią zgotować niewinnej osobie.
Ogromne brawa dla autorki ,która tak realistyczne dopieściła detale,że potęgują ciekawość czytelnika.Rozdziały,kończą się w najmniej oczekującym momencie ale jak dla mnie to wielki plus,ponieważ lubię taką formułę.
Książkę nie czyta się łatwo ale jest warta uwagi,polecam.

jousna | 2018-10-21
Przeczytana: 21 października 2018

Bardzo ciekawa historia. Właściwie to dwie. Pierwsza opowiada losy Clary Cartwright. Rozpoczyna się w roku 1929, kiedy to Clara za nieposłuszeństwo względem rodziców (chce związać się z nie akceptowanym przez nich mężczyzną), zostaje przez nich umieszczona w szpitalu dla psychicznie chorych. Jej tragiczne losy są naprawdę bardzo przejmujące.
Druga historia przedstawia nam Isabelle Stone. Tutaj akcja toczy się w 1995 r. Isabelle trafia do kolejnej rodziny zastępczej, po tym jak jej matka zastrzeliła jej ojca, za co trafiła do więzienia.
Obie historie łączą się ze sobą, zaskakująco splatając. Najciekawsze, najbardziej emocjonalne jest zakończenie.
Książka ciekawa, szczególnie historia Clary. Opisy warunków życia i sposobów leczenia osób z chorobami psychicznymi przeraża. Warto przeczytać.

Tomek | 2018-01-27

Zmroziła i przeraziła mnie tą historia,A właściwie dwie.Dwutorowa akcja opowiadająca o losach dwóch młodych dziewczyn,O tym do czego są zdolne by chronić swoją godność i honor w imię miłości i prawdy.O granicach ludzkiej podłości,O poniżaniu
i lekceważeniu człowieczeństwa.
Prawdę mówiąc to nie moje klimaty ale dzięki Waszym opiniom zabrałem się za jej czytanie-ukłony dla Was!
Aaa ostatni raz miałem łzy w oczach gdy zmarł David Bowie...do wczoraj...

_____ | 2018-05-28
Przeczytana: 28 maja 2018

Po tej okładce i tytule wyobrażałam sobie nie wiadomo co:) (nie oceniaj książki po okładce) tymczasem historia, którą ukazuje Wiseman jest zupełnie inna niż oczekiwałam, smutna, momentami wstrząsająca i brutalna. Opowiada losy dwóch kobiet, które zostały okrutnie potraktowane przez los.

Najbardziej byłam ciekawa jak autorka ukażę szpital psychiatryczny lat 30-tych (dlatego też opowieść Clary była tą na którą wyczekiwałam bardziej) ale przeżyłam mały zawód, ponieważ wszystko to wydało mi się aż za bardzo przerysowane i przejaskrawione. Opowieść Izzy była bardzo przeciętna, dopiero w kolejnych rozdziałach zaczyna nabierać tempa. Ale oceniając całość mogę powiedzieć, że jednak książka dostarczyła mi wielu wrażeń, były chwile kiedy nie mogłam się od niej oderwać.

Z zapartym tchem czekałam na wyjaśnienie a kiedy w końcu udało mi się go doczekać ponownie byłam trochę zawiedziona, ponieważ czułam niedosyt wolałabym aby autorka bardziej rozwinęła zakończenie niż zamknęła je w kilku...

Monika | 2018-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2018

Cieszę się, że rozpoczęłam nowy rok taką dobrą książką.
Jest smutna, jest wzruszająca, jest przepełniona bólem, ale w gruncie rzeczy jest też podszyta nadzieją i miłością.

Historia przedstawiona w książce "To, co zostawiła" toczy się dwutorowo. Przeszłość i teraźniejszość łączy dwie bohaterki, które zmagają się ze swoim losem. Clarę i Izzy dzieli wiek i czasy, w których przyszło im dorastać, ale łączą traumatyczne przeżycia. Obie bohaterki doświadczyły zła i przemocy, na które nie zasłużyły, ani na które nie miały wpływu.

Książka spodoba się osobom, które lubią historie ze szpitala psychiatrycznego i które lubią uronić łzę w czasie czytania. Polecam!

IwonaGa | 2018-07-13
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 13 lipca 2018

Wysokie noty za emocje:gniew,poczucie niesprawiedliwosci, żal,strach,nagromadziło się tego wyjątkowo dużo. Opisy pobytu w szpitalu przerażające, a dostanie się tam takie proste. Przerażające!! Łzy w oczach, wzruszenie i przynajmniej trochę nadziei na koniec. Warto było!

joaśka | 2018-03-22
Przeczytana: 22 marca 2018

Widzę, że książka ma wysokie opinie. To cóż.. czas je zaniżyć ;) Żartuję oczywiście szanując recenzje i wrażenia innych.
Mnie książka się nie podobała. Taka trochę harlequinowata. Absolutnie nie w treści, bo ta jest tragiczna. W formie. To sprawiło, że temat został spłaszczony, a dramat bohaterów powierzchowny.
Książka miała mnie niby chwycić za gardło. Nie chwyciła.

Kasia | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Dwie młode kobiety, które zawiodły się na najbliższych. Chociaż dzieli je ponad pół wieku obie walczą o życie w pojedynkę. Clara oddana przez rodziców do zakładu psychiatrycznego tylko dlatego, że miała inne wyobrażenie o swojej przyszłości. Izzy pozbawiona rodziny, bo matka w napadzie szału zastrzeliła jej ojca. Czy uda im się odnaleźć szczęście??
Pięknie opowiedziana historia, bardzo dobrze przedstawieni bohaterowie i bardzo realistycznie oddana atmosfera miejsc, w których żyli.
Serdecznie polecam.

WielkiBuk | 2017-07-14
Przeczytana: lipiec 2017

Kolejny nowy dom. Kolejna nowa rodzina. Kolejne koszmarne wspomnienie w nowym życiu naznaczonym przeszłością. Historia dwóch młodych dziewczyn, żyjących w dwóch różnych epokach i osobiste tragedie, które naznaczyły ich los. Przejmująca opowieść o uwięzionej kobiecości.