To, co zostawiła

Okładka książki To, co zostawiła Ellen Marie Wiseman
Okładka książki To, co zostawiła
Ellen Marie Wiseman Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece kryminał, sensacja, thriller
What she left behind
Wydawnictwo Kobiece
2017-08-18
2017-08-18
Alicja Laskowska
Alicja Laskowska tajemnice tęsknota przeszłość teraźniejszość dwa punkty widzenia dramat

Mam mieszane uczucia. Do przeczytania tej książki zachęciła mnie koleżanka i okładka:) Spodziewałam się jakiegoś fajnego thrillera, czegoś z dreszczykiem. Tymczasem jest to opowieść obyczajowa. Powiedziałabym, że nawet bardziej młodzieżowa. Temat trudny, wątek szpitala psychiatrycznego z początków XX wieku niezwykle ponury, a to wszystko przeplecione wygłupami nastolatków. Jakoś mi się to nie kleiło. Gdyby to były osobne historie może byłoby lepiej. Zdecydowanie historia Clary pasowała mi bardziej. Okrutnie przejmujący los. A dodatki na końcu książki potwierdzjace, że takie procedery miały miejsce naprawdę są szokujące. Niemniej daje 7. Książkę przeczytałam w jeden wieczór, więc aż tak nudna nie była.

Postawiłabym na półce thrillerów młodzieżowych.

Jest wciągająca, nie powiem, ale nie jest to pozycja bardzo dojrzała, nie zagłębia się bardzo głęboko w zawiłości chorego umysłu, czego można by się spodziewać po psychiatryku w tle. Niepokój polega bardziej na ciągłym poczuciu niesprawiedliwości, jakie gnębi czytelnika.

Jest podzielona na dwie rzeczywistości czasowe. Zarówno segment dzisiejszej nastolatki szukającej swojego miejsca w świecie z pracą w zamkniętym psychiatryku w tle, jak i segment ...znów nastolatki, bo 18stka, która z polecenia niezadowolonych z jej wyborów rodziców trafia do szpitala, są ciekawe, ale tylko jeden z nich wzbudza większe emocje i zachęca do dalszego czytania.

Największym plusem tej pozycji jest trzymająca w napięciu niesprawiedliwość losu, a może bardziej niesprawiedliwość decyzji ludzi w naszym otoczeniu o naszym losie.

Szybka i chwytająca za wnętrzności lektura.

Postawiłabym na półce thrillerów młodzieżowych.

Jest podzielona na dwie rzeczywistości czasowe....

Są takie powieści, które chwytają czytelnika za gardło i nie puszczają do samego końca. Ta właśnie taką jest. Choc jest ona pełna cierpienia, smutku i niewyobrażalnej krzywdy, nie byłam w stanie odłożyć jej na dłużej. Kiedy zacznie się ją czytać, nie ma odwrotu- ja przeczytałam ją w zaledwie parę godzin.

Trudna tematyka, ale historia mega mnie wciagneła. Dawno nie czułam tak negatywnych emocji do drugoplanowego bohatera i aż mi zabrakło elementu konsekwencji za to jak postąpił. Naprawdę ciekawa pozycja.

Książkę wzięłam na początku za thriller. Ciemna mroczna okładka, gruba, opisu nie przeczytałam oczywiście, tytuł też nic mi nie mówił....... Jakie było moje zaskoczenie jak okazała się obyczajowym dramatem z zakładem psychiatrycznym w tle.... Przeczytałam jednym tchem......... chociaż nie lubie takich książek i raczej umikam zwłaszcza że jest jeszcze romans w tle..... czyli wszystko czego nie lubie:-):-) Bardzo dobrze napisana, wciąga niesamowicie.... nawet się popłakałam kilka razy. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Polecam, polecam, polecam.

Wciągająca od początku do końca. Wiele w niej momentów trudnych i przerażających, takich które trudno nam pojąć . Zaczynając choćby od tego, że ukochany człowiek (w tym przypadku rodzic) może wyrządzić tak wiele krzywd własnemu dziecku. Ale są i takie momenty, które potrafią wycisnąć niejedną łzę i dać nadzieję i w wiarę na lepsze jutro.
Książka emocjonalnie mną wstrząsnęła i na długo zostanie w mojej pamięci..

Książka emocjonalnie mną...

🔹️Ta książka dlugo czekała na swoją kolej. To moje kolejne udane spotkanie z piórem autorki.
Dzięki obu pozycjom wiem ,że bardzo interesuje ją los chorych psychicznie w zamkniętych zakładach.
Autorka bardzo dokładnie zebrała materiały i dokładnie przybliża nam warunki i dramat ludzi tam zamkniętych, często wbrew ich woli. Najbardziej zbulwersował mnie fakt, że często w takich zakładach rodzice umieszczali swoje dzieci, tylko dlatego, iż sprzeciwili się ich woli.
🔹️Lizzy Stone, nastolatka wychowywana w rodzinie zastępczej, znajduje listy pisane przez Clarę Cartwright. Clara w początkach XX wieku została umieszczona przez swojego ojca w zakładzie dla obłąkanych wbrew swojej woli, gdyż nie zgodziła się na zaaranżowane małżeństwo.
Izzy zaintrygowana jej historią postanawia dowiedzieć się więcej a jednocześnie odkryć swoją własną przeszłość.
🔹️Książka
opowiedziana jest z dwóch perspektyw, co uwielbiam. Nie jest to thriller, bardziej obyczajówka. Czyta się dobrze i szybko, choć mam wrażenie,że niektóre wątki były zbędne i tylko wydłużały książki

Cóż to były za emocje 🥹
Ta książka rozdarła moje serce.
Doskonała w każdym calu.
Jedna z lepszych ( jak nie najlepsza) pozycji tego roku
Z pewnością kiedyś do niej wrócę 🔥

Cóż to były za emocje 🥹
Ta książka rozdarła moje serce.
Doskonała w każdym calu.
Jedna z lepszych ( jak nie najlepsza) pozycji tego roku
Z pewnością kiedyś do niej wrócę 🔥

Bardzo dobra, angażująca i wciągająca historia. Przeszkadzało mi jedynie to, że czytelnik, który nie zna dobrze tematu, może wykreować sobie obraz szpitali psychiatrycznych rodem z horroru, więc chciałbym zaznaczyć, że dzisiaj szpitale psychiatryczne to zwykłe szpitale, pacjenci nie są „szaleńcami” i mają swoje prawa, które są szanowane. Wspomniana w książce terapia elektrowstrząsami jest czasem jedyną skuteczną metodą leczenia. Poza tym książka bardzo mi się podobała i nie wiem czy mogę powiedzieć, że świetnie się przy niej bawiłam, ze względu na tematykę, ale jest naprawdę dobra.

Skusiły mnie bardzo dobre opinie, ale jak dla mnie zwykła młodzieżówka strasznie rozwleczona. Klasyczne wattpadowe wątki. Dla mnie nic specjalnego. Nie wiem skąd ten zachwyt.