Miasto europejskie w epoce Oświecenia i Rewolucji Francuskiej

6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Oświecenie, miasto, mieszczaństwo
historia
Narcyz

Książka Jerzego Wojtowicza to wynik ambitnego przedsięwzięcia, którego celem było syntetyczne przedstawienie problematyki miejskiej w Europie w XVIII wieku. Miasto i mieszczaństwo interesują toruńskiego historyka jako kulturowy fenomen epoki Oświecenia. Przedkładane czytelnikom wydanie syntezy ma historiograficzno- metodologiczny charakter. Stąd też obszerne wprowadzenie, które umieszcza dzieło i badania naukowe Wojtowicza w kontekście rozwoju historiografii w XX wieku w Polsce i na świecie.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe UMK, 2017

źródło okładki: http://wydawnictwo.umk.pl/pl

Narcyz | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Wydawało mi się, że wiem kto to jest Jerzy Wojtowicz i czego się można spodziewać po jego książce. I miałem rację, wydawało mi się. Miałem nadzieję na pracę z pogranicza szkoły Annales i tego typu spraw, a dostałem dużo marksizmu. Sam sobie winny jestem, że nie przemyślałem tego zakupu dokładniej. Trzeba jednak powiedzieć, że jak się odsieje tę całą ideologie, to jest to całkiem przyzwoita synteza miasta europejskiego drugiej połowy XVIII wieku. Można czytać, ale ostrożnie.

PaniBagien | 2017-12-10