Lem. Życie nie z tej ziemi

Seria: Biografie
Wydawnictwo: Agora SA, Czarne
Maska

Koedycja z wydawnictwem Agora. „Lem. Życie nie z tej ziemi” to pierwsza w Polsce biografia autora „Cyberiady”. Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza. Jak Lem przeżył Holocaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm? Co sobie kupił za honorarium z „Obłoku Magellana”? O co chodziło w „Solaris” i dlaczego Andrzej...

Koedycja z wydawnictwem Agora.

„Lem. Życie nie z tej ziemi” to pierwsza w Polsce biografia autora „Cyberiady”. Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza. Jak Lem przeżył Holocaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm? Co sobie kupił za honorarium z „Obłoku Magellana”? O co chodziło w „Solaris” i dlaczego Andrzej Wajda w końcu nie przygotował ekranizacji? Jak korespondencyjna przyjaźń z Philipem K. Dickiem przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI? Czym się różniły pierwotne wersje „Fiaska”, „Głosu Pana” i „Kongresu futurologicznego” od tego, co Lem ostatecznie wysłał wydawcy? Gdzie i kiedy Lem spróbował narkotyków i jakie miał przy tym doznania? Jak w PRL wyglądał zakup samochodu, domu, „New York Timesa”, wejściówki na Kasprowy Wierch, stacyjki do fiata czy marcepanowego batonika? I co to właściwie jest sztamajza?

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/lem

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/lem

ardnaskela | 2017-10-19

Stanisław Lem jest bezsprzecznie jednym z moim ulubionych pisarzy. Życiorys mistrza nie był mi całkowicie nieznany. Czytałam wywiady rzeki z nim, Beresia to nawet dwa lub trzy razy.

Powiem szczerze,że sam początek książki pana Orlińskiego, do przyjazdu Lemów do Polski, czytałam z zapartym tchem. Niewiele wiadomo na temat dzieciństwa autora i jego młodości, a szczególnie na temat jego wojennych losów. Tutaj chwała dla pana Orlińskiego za to, że stał się detektywem. Ze strzępów informacji pochodzących od samego Lema(który często kluczył ale raczej nie kłamał wprost), biorąc pod uwagę źródła historyczne oraz wątki autobiograficzne w powieściach Lema, udało się mu odtworzyć w logiczną całość losy Lemów we Lwowie do lata 45 roku kiedy to wyjechali do Krakowa.

Jest to obraz wstrząsający. Rodzina Lemów przetrwała dzięki wyprzedawanemu majątkowi, dzięki inteligencji ojca autora, który niezwykle trzeźwo ocenił ich sytuację i nikomu nie ufał.

Lem żył przez lata wojny pod obcym...

Monika | 2017-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Myślę, że prawdziwy miłośnik twórczości pana Lema będzie miał z tej książki wielką radość. I doceni ją na pewno bardziej niż ja. Bardziej w tym sensie, że będzie czytał o kimś, kto jest dla niego naprawdę ważny. Bo ja przeczytałam ją tylko dlatego, że lubię czytać biografie. Ale też doceniam pracę Wojciecha Orlińskiego. Właściwie moim jedynym zarzutem co do sposobu opowiadania o Lemie jest to, że autor sporo przy okazji pisze o sobie.

Polecam. Sama przy okazji zostałam zachęcona do sięgnięcia po książki Stanisława Lema. Przeczytałam do tej pory tylko "Śledztwo". A teraz wybieram "Pamiętnik znaleziony w wannie". No zobaczymy...;-)

książek: 2078
Wojciech Gołębiewski | 2017-09-20
Przeczytana: 20 września 2017

Z Wojciechem Orlińskim spotkałem się raz, w zbiorze 12 utworów zatytułowanych „Głos Lema”, w którego recenzji pisałem:
„....Wojciech Orliński (ur. 1969), dziennikarz GW, autor książki „Co to są sepulki?”. Wiążę nadzieje z jego opowiadaniem bo sam jestem zwolennikiem sepulenia. No i za wytrwałość zostałem wynagrodzony; pierwsze opowiadanie spełniające wymogi tytułu, a do tego świetne, z „lemowskim” poczuciem humoru, z elementami groteski. Zasłużone 10 gwiazdek!! ...”

Powyższe uzasadnia nadzieję, z jaką zabierałem się do tej biografii, tym bardziej, że Lema czytam od ponad 60 lat i zaliczam go do piątki moich ulubionych polskich autorów, którą współtworzą Parandowski oraz trójca WGS czyli Witkacy, Gombrowicz i Schulz.

Nim przystąpię do oceny tej książki zacytuję ciekawą notkę z mojej recenzji „Głosu Lema” na temat twórczości Lema, w której w dodatku pada nazwisko autora biografii (cytat z Wikipedii):

„....Krytyk i historyk...

Konrad Urbański | 2017-08-23
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Dom, żona, syn, samochód, pieniądze, międzynarodowa sława i „uznanie potomnych”. To Lem z jednej strony. Z drugiej – frustracja, rozczarowanie, zmęczenie ciągłą walką z cenzurą, wzbierający pesymizm. Orliński nie zbudował posągu Lema – uczynił z niego człowieka.

Wybitny pisarz – jego twórczość onieśmiela. Biografię miał, ale kojarzyłem go głównie z powieściami: takiego Lema znałem przez kilka lat. Później przyszły książki o Lemie: Awantury na tle powszechnego ciążenia, spisane przez syna, wywiady-rzeki Beresia i Fiałkowskiego. I zaczęły pojawiać się pytania, niepewność, różne wersje wydarzeń i tajemnice, które Lem pozamykał w swoich książkach, a o których, przeczuwam, nie tylko ja nie miałem pojęcia. Wreszcie przyszedł rok 2017 i Lem. Życie nie z tej ziemi Wojciecha Orlińskiego: biografia pełna anegdot, faktów i interpretacji; rekonstrukcja Lema nie tylko jako pisarza, ale przede wszystkim – i tu, podkreślam po raz kolejny, wielki ukłon dla autora biografii – jako...

almos | 2017-11-24
Przeczytana: 22 listopada 2017

Lekko napisana biografia jednego z naszych największy pisarzy XX wieku. Czyta się to fajnie, ale Orliński nie wysilił się zbytnio, skompilował rzecz całą ze znanych już źródeł, jedyną nowością są niepublikowane listy Lema. Poza tym za dużo tam autora za mało Lema. Mimo to świetnie, że ta biografia się ukazała, bo zachęca do powrotu do Lema, ale czekamy na następne, bardziej pogłębione.

Biografia Orlińskiego, to lekko napisana, nastawiona na młodego czytelnika, historia życia jednego z największych myślicieli XX wieku. Świadomie nie używam zwrotu 'twórca science-fiction' bo sam mistrz od takiej etykietki się odżegnywał. Opisuje Orliński szczęśliwe i beztroskie dzieciństwo i młodość we Lwowie, a potem II wojnę (o której pisze mało), będącą dla Lema doświadczeniem decydującym, przeżył wtedy dwie okupacje, cudem ocalał przed śmiercią, przez lata żył jak zaszczute zwierzę. Takie graniczne doświadczenia naznaczają człowieka na całe życie, podobnie było z Lemem, jego późniejsza twórczość...

Mavia2033 | 2018-03-05
Przeczytana: 05 marca 2018

Stanisław Lem to moje młodzieńcze czytelnicze lata, kiedy go odkryłam i najpierw za szkolne grosiki, potem, studenckie kupowałam wszystko, co wychodziło. Stad dziś mam wiele pierwszych wydań powieści, opowiadań z przełomu lat 60 i 70.ub.w.
Nie wiedziałam wiele o autorze, sądziłam nawet, że Lem to pseudonim, tak znakomicie pasował do tematu utworów. Wtedy zresztą nie interesowano się specjalnie pozaartystycznym życiem literatów, aktorów, piosenkarzy.
Na biografie rzuciłam się nie tyle z ciekawości, co sentymentu, bo oczywiście już to i tamto się wiedziało. Małe to i tamto, bo jak się okazuje Lem unikał całe życie opowiadania o swoich losach. I o pochodzeniu. Nie dlatego, żeby się go wstydził. Raz, że wiedział, co robi, dwa - być może nie chciał odnawiać traum z dzieciństwa i młodości. A trochę tego było.Nie wyjechał z Polski w 1968 roku, ale chyba nigdy nie czuł się tu pewnie, toteż w okresie stanu wojennego postąpił inaczej. jednak był tylko pół emigrantem i na koniec wrócił...

GagoSLAW | 2017-08-14
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Lubię biografię i tę także polecam wszystkim kogo ciekawi postać Stanisława Lema.Pan Wojciech Orliński w bardzo delikatny i wyważony opowiada o tym wielkim pisarzu i myślicielu,który miał wiele tajemnic i potrafił je umiejętnie skryć w losach bohaterów swoich książek.Ja niestety przeczytałem tylko 2 pozycje Lema i chciałbym to zmienić,bo myślę że naprawdę warto.Nie potrafię w sposób jednoznaczny powiedzieć,co najbardziej podobało mi się w tej biografii,ale było w niej wiele momentów przenoszących mnie całkowicie w świat Pana Stanisława Lema i jego rodziny,dlatego na koniec przytoczę krótki fragment<<Jest czwarta rano,a właściwie w nocy.Do świtu pozostało jeszcze kilka długich godzin...za chwilę będzie szybować wyobraźnią ku gwiazdom,bo te kilka godzin przed świtem,kiedy wszyscy domownicy jeszcze śpią,to jego ulubiona pora na pisanie.Wyobraźnia nie potrzebuje odśnieżonych dróg.>>

wiesia | 2018-05-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 03 maja 2018

Sądzę, że to jednak książka dla znających i lubiących twórczość Lema. Nie zaliczam się do takich, znam kilka opowieści z "Bajek robotów", jakiś fragment "Solaris" i tyle. Nigdy nie skłaniałam się ku tego rodzaju literaturze i książka Orlińskiego również mnie do niej nie zachęciła.

Doceniam oczywiście jego pracę, świetną znajomość utworów pisarza, do których się bardzo często odwołuje, przytaczanie wielu źródeł, korespondencji Lema, zapisków J.J. Szczepańskiego, który przyjaźnił się z pisarzem.

Ciekawe niewątpliwie życie Lema rozmywa mi się jednak trochę w zalewie tych różnorodności, niekiedy bywa po prostu nudno, gdy trzeba czytać o problemach z kolejnymi samochodami, domem, wyjazdami. Cóż, życie; czy nie z tej ziemi? Może jednak bardziej z tej?

Myślę, że książka jak najbardziej dla lemologów.

vattghern76 | 2017-08-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Po raz kolejny dane jest mi stwierdzić, iż czytanie Lema, jak i czytanie o Lemie samym, to czynności tak samo mi przyjemne. Nad wyraz mi przyjemne, dodajmy!

Wojciech Orliński, autor znany dobrze lemofilom z książki "Co to są sepulki? Wszystko o Lemie", postanowił napisać pierwszą w kraju biografię naszego rodzimego Mistrza literatury fantastyczno – naukowej: Stanisława Lema. Jak postanowił, tak też i uczynił. A co mu z tego wyszło? Zobaczmy!

W swojej nowej książce, Orliński, omawiając kolejne etapy życia i twórczości Lema, bazuje dosyć obficie na kilku wydanych i znanych już pozycjach. Są to przede wszystkim: "Wysoki Zamek" – autobiograficzny wgląd Lema w swoje lwowskie dzieciństwo, oraz "Tako rzecze… Lem" i "Świat na krawędzi" – dwie absolutnie przepyszne książki typu wywiad-rzeka, autorstwa kolejno: Stanisława Beresia i Tomasza Fiałkowskiego.

Opiera się również, całkiem zresztą nierzadko, na opublikowanych korespondencjach Autora "Solaris" ze swoim przyjacielem Sławomirem...

Elwira | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Nie najadłam się do syta. Czuję głód, muśnięcie jeszcze tak wielu tematów. Zaczytuję się w Lemie, kocham jego wizje, ciętą inteligencję, bujną wyobraźnię i wrażliwość, bo on to więcej niż nasz nadrzędny futurolog literacki.

Wojciech Orliński próbuje sprostać wielkiemu wyzwaniu. Napisać biografię swojego ulubionego autora, z którym było mu dane przeprowadzić wywiad jako początkującemu dziennikarzowi. I mam wrażenie jakby ta biografia utkwiła w procesie dorastania dwudziestolatka, który jeszcze nie umie do końca poskładać i rozwinąć faktów. Brakuje mi tu wielu "zbliżeń". Chciałabym więcej Lema w Lemie, Lemowskiej rodziny. Orliński jakby się bał obrazić swojego mistrza i wiele pozostawia własnej interpretacji i niepewności. Często spotkamy zdaniu typu: wydaje mi się, że; podejrzewam, że; sądzę, że było inaczej.

Niektórzy zarzucają Orlińskiemu brak stronniczości i pisanie wyłącznie z perspektywy miłośnika twórczości...