Człowiek z Marsa

Seria: Lem
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura polska, Lem
Ag2S

Stanisław Lem - pisarz, myśliciel, futurolog. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Maestrią kreowania odległych światów zaskakuje i zadziwia kolejne pokolenia czytelników. Człowiek z Marsa to pierwsza, na wiele lat zapomniana powieść Lema. Jej tematem jest „wojna światów” toczona przez ludzi w hermetycznie zamkniętym laboratorium z przybyłym z Marsa cyborgiem. W warstwie...

Człowiek z Marsa to pierwsza, na wiele lat zapomniana powieść Lema. Jej tematem jest „wojna światów” toczona przez ludzi w hermetycznie zamkniętym laboratorium z przybyłym z Marsa cyborgiem. W warstwie odnoszącej się do techniki i technologii, a także na płaszczyźnie literackiej autor nawiązuje do klasyków gatunku, takich jak między innymi H.G. Wells. Książkę czyta się z prawdziwym zainteresowaniem – dociekliwi czytelnicy odkryją tu wątki, które Lem podejmie w późniejszej twórczości.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4352/C...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4352/C...»

Oficjalna recenzja
Zicocu książek: 1575

Na początek Mars

W „Człowieku z Marsa” widać wyraźnie, że Lem jeszcze Lemem nie jest – wydawana w odcinkach zaraz po wojnie powieść bardzo mocno wyróżnia się na tle jego późniejszych dzieł. Poraża przede wszystkim początek ze swoim zabójczym tempem (a przecież autor „Powrotu z gwiazd” i „Niezwyciężonego” nawet w tych wypełnionych akcją tekstach wolał spokojniejsze prologi, w których mógł choć pobieżnie zarysować problem) – dochodzi w nim nawet do scen z użyciem wschodnich sztuk walki (!). Potem sytuacja się uspokaja, a pisarz przenosi czytelnika z tajnej kryjówki niezdefiniowanej organizacji – a przecież wątki szpiegowskie też nie są dla niego typowe – do ciasnego laboratorium, gdzie i odbiorca, i autor czują się bardziej naturalnie.

Tam już miłośnicy Lema swojego idola zaczną rozpoznawać, bo będą pojawiały się elementy stanowiące rusztowanie jego późniejszej twórczości. Pierwszym z nich jest, na co uwagę zwraca w swoim świetnym posłowi Jerzy Jarzębski, wypełnienie kart powieści zespołem fachowców: bohaterowie są tym co robią i niczym więcej – nawet w przypadku Szkota McMoora, protagonisty, życie wewnętrzne ograniczone jest do absolutnego minimum. Nie zdziwi też z pewnością wiernych czytelników całkowita nieobecność kobiet na kartach powieści, bo Lem nigdy nie potrafił tworzyć ciekawych postaci żeńskich, co udowodnił choćby w innym tekście zaliczanym do jego juwenaliów: realistycznym „Szpitalu przemienienia”; biorąc pod uwagę, jak nudna była doktor Nosilewska, można by brak kobiet przewrotnie uznać za zaletę „Człowieka z Marsa”.

Niepodważalnie i definitywnie powieść tę jako dzieło Lema określa jednak inny element: spotkanie z Obcym. Wśród wszystkich mistrzów fantastyki naukowej, zarówno tych europejskich, jak i amerykańskich, nie ma bodaj drugiego, który zastanawiałby się nad tym problemem tak często i tak głęboko jak autor „Solarisu”. Nie ma też drugiego tak pesymistycznie kreślącego obraz pierwszego kontaktu, bo już w „Człowieku z Marsa” (piętnaście lat wcześniejszym niż wspomniany „Solaris”!) kontakt ów zatrzymuje się na pierwszej próbie podjęcia jakiejkolwiek komunikacji. McMoor i jego koledzy z naukowym zapleczem obstukują Marsjanina, podgrzewają i ziębią, kroją i łatają, ale nijak nie są w stanie zmusić go do odpowiedzi na te działania. W końcu, podobnie jak w „Doktorze Diagorasie”, badacze i badany zamieniają się miejscami, a mityczne spotkanie z Obcym zamienia się błyskawicznie w gorzką porażkę.

Zaznaczyłem jednak już na samym początku, że w swej wczesnej powieści Lem sobą nie jest – a przecież zacząłem wymieniać typowe cechy jego twórczości i skończyć nie mogę! Wszystko to po to, aby dojść do najbardziej fundamentalnej, najważniejszej różnicy między „Człowiekiem z Marsa” a późniejszymi dziełami pisarza: jawnie pejoratywnego wizerunku Obcego. Z Marsjaninem nie da się porozmawiać, ba, nie da się do niego ani pochrząkąć, ani też wymienić z nim sugestywnych spojrzeń, ale istota w końcu podejmuje działania, które z pewnością chwały jej nie przynoszą. I choć postać nieco odsuniętego obserwatora konsekwentnie kreowana przez Lema w jego licznych dziełach (tę postawę reprezentował przecież słynny Ijon Tichy) potrzebna była autorowi między innymi po to, aby na inność nie patrzeć przez pryzmat ludzkiej moralności, to tytułowy „Człowiek z Marsa” zwyczajnie prosi się o ocenę. I musi ją otrzymać, podobnie jak w „Wojnie światów”, którą często przywołuje się podczas mówienia o recenzowanej powieści – jedyną odpowiedzią na jego działania jest agresja. Nie wynika ona tylko z ludzkiej frustracji czy głupoty, niezrozumienia i nieuszanowania inności, tak często przecież krytykowanych przez Lema; tym razem tak trzeba.

„Człowiek z Marsa” to krótka i całkiem udana powieść udowadniająca dwie rzeczy, które zestawione razem mogą budzić spore zdziwienie: z jednej strony udowadnia, że Stanisław Lem od samego początku swojej przygody z fantastyką naukową interesował się jej fundamentalnymi problemami i miał na nie swoje własne, oryginalne poglądy; z drugiej zaś pozwala zdać sobie sprawę, jak bardzo poglądy te ewoluowały, bo tutaj kryją się zaledwie ich zalążki. To intrygujący początek drogi, która okazała się wspaniałym szlakiem.

Bartosz Szczyżański

Finkla | 2017-08-21
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Nowela, jeden z pierwszych tekstów literackich opublikowanych przez Mistrza, poruszający temat pierwszego kontaktu. Pisany jeszcze w czasie drugiej wojny światowej, co chyba znalazło odbicie w treści: bardzo agresywne stosunki między Ziemią a Marsem, wyraziste przeciwstawienie "nas" oraz "ich". Właściwie wysłannik Czerwonej Planety nawet nie stara się nawiązać porozumienia. Można również dostrzec silne nawiązania do twórczości Wellsa.

Utworek niezbyt długi, więc i fabuła prosta (ale nie powiedziałabym, że pozbawiona zwrotów akcji). Lem się dopiero rozkręcał. Podobno później sam twierdził, że to raczej słaby tekst.

Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2017/08/czowiek-z-marsa-poczatki-lema.html

Beata | 2016-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Nie wiem, jak to możliwe, ale nie przeczytałam dotąd niczego z twórczości S. Lema. Zaczęłam nadrabiać te braki od przypadkowego wyboru. Z bibliotecznej półki wybrałam "Człowieka z Marsa". Jest to jedna z pierwszych nowel pisarza, napisana jeszcze w latach 40. XX w. Dziwna, ale jednocześnie wciągająca. Coś trzyma czytelnika, choć w gruncie rzeczy akcja nie toczy się zbyt dynamicznie. Główny bohater zostaje (omyłkowo?) porwany przez grupę naukowców i wraz z nimi będzie próbował zrozumieć, a następnie opanować i rozbroić przybysza z Marsa, czyli ruchomą plazmę z wężowymi wypustkami. Ciekawe, gdyby ktoś próbował sfilmować to opowiadanie, jakby tego "obcego" przedstawił? Może nie jest to dzieło wybitne, ale zachęciło mnie do dalszego zgłębienia twórczości Lema. A o to w sumie chodziło.

Sławek_82 | 2014-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2014

Lem należy do autorów, którego można albo bezgranicznie kochać lub nienawidzić. "Człowiek z Marsa" to pozycja która zbliża do autora. Klasyka literatury SF w której można odczytać alegorie do świata w którym żył Lem, zmiany ustrojowe w Polsce po przesiedleniu, nowy układ polityczny, niepasująca do nas postać biomechanicznej kreatury, świeże zakończenie II Wojny Światowej, strach przed wojną z Marsem. Autor nigdy do końca nie odpowiada na postawione pytania postawione w książce, o tym co tak naprawdę kryje Mars oraz biomechaniczna postać z czerwonej planety przetrzymywana na Ziemi. Dzięki temu daje to możliwość interesującej interpretacji faktów książki i mitów marsjańskich.

geokuba | 2013-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2013

Chyba pierwsza opowiastka s-f Lema. Fajerwerków się tu nie spodziewałem, to też mile się dałem zaskoczyć. Bo to i zgrabne, zbytnio nie naciągane, stylowe i w sumie ciekawe. Może nie tak same w sobie ciekawe, co tą ciekawością wynikającą z tego, jak to Lem pisał młodzieńcem będąc i co z tego wynikło.
Życzę współczesnym młodzieńcom takiego pióra.

PetyrJ | 2015-08-15
Na półkach: Przeczytane, Czytane w 2015
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Debiutancka powieść Lema-dwudziestokilkulatka, drukowana w odcinkach zaraz po drugiej wojnie. Rzecz krótka i nadspodziewanie treściwa, zawiera już kilka motywów, jakie przewijać się w beletrystyce Lema przez kolejne cztery dekady - niemożność poznania Obcego, rzutowania ludzkich cech i wartości na przybyszy z Kosmosu, pochwałę nauki (ale i przestrogę przez ślepą w nią wiarą). Jeśli o język idzie - są tu okazjonalne zgrzyty, całość napisana jest oszczędniej, niż późniejsze twory, ale i tak płynie znakomicie i odnaleźć można kilka perełek (jak choćby bardzo późnolemowski opis "halucynacji"). Warto, chociażby dla przekonania się, jak wyglądały początki klasyka sci-fi czy fantastyka naukowa w latach czterdziestych.

Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Pewnie nie, jednak szanse spotkania się z inną cywilizacją na poziomie technologicznym, który umożliwiałby nam nawiązanie kontaktu, są bliskie zeru. A co, jeśli akurat mielibyśmy szczęście? Jak wyglądałby początek takiej relacji? Na takie pytania fantastyka naukowa poszukuje odpowiedzi już od czasów H. G. Wellsa, prześcigając się w kreśleniu zawiłych wizji nacji przybyszów z Kosmosu i tego, jak ułożą sobie z Ziemianami stosunki dobrosąsiedzkie. Coś z zupełnie przeciwnego bieguna prezentuje nam Wydawnictwo Literackie, wznawiając dawno zapomnianą powieść autorstwa Stanisława Lema: oto „Człowiek z Marsa”.

Historia opowiedziana w pierwszej wydanej drukiem (w roku 1946, na łamach „Nowego Świata Przygód”) powieści jest prosta i jakby gdzieś już widziana – zespół naukowców prowadzi badania nad przechwyconym gościem spoza globu. Przypuszcza się, że dziwny biomechaniczny twór przybył na Ziemię właśnie z Czerwonej Planety. Grupa zawodowców z różnych...

Nomagi | 2017-11-15
Przeczytana: 01 listopada 2017

Niewątpliwie jest to pewien kamień milowy. Niewątpliwie w swoim czasie była niezwykła.

Trochę tak, jak z dziełami Szekspira - przeczytać wypada. Nie wypada oceniać.

Dzisiaj czyta się to ciężko. Język razi archaizmami i rusycyzmami - na przykład istota zamknięta jest "w kamerze". Warsztat autora dopiero się rozwija.

Przeczytać na pewno warto, ale nie należy liczyć przy tym na rozrywkę.

Fidel-F2 | 2015-10-18

Wellsowska inwazja w kameralnym wymiarze, pod kontrolą pożalsięborze naukowców. Lem nie chciał tego wznawiać i ja go rozumiem. Rzecz ma w sobie zalążki tego i owego co się jeszcze w przyszłości autorowi przyda, ale zasadniczo jest kulawa konstrukcyjnie, naiwna i chaotyczna. Jako wczesny wytwór mistrza warto poznać, ale nie ma żadnego innego po temu powodu.

Triceratops | 2016-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2016

Na pierwszy rzut oka odrobinę infantylna. Ale jeśli wczytać się dokładnie odnajdujemy niezastąpionego Lema wraz z brakiem porozumienia pomiędzy ludźmi, a przybyszami z kosmosu. Tym razem jednak ludzie nie odnajdują w sobie tolerancji dla czystego, wyrachowanego i wypranego z uczuć "rozumu" z Marsa.

Złośliwy | 2014-05-10
Przeczytana: 08 maja 2014

Pomimo archaicznego języka da się przeczytać. Raczej jak ciekawostka dla zainteresowanych twórczością Lema.