Człowiek z Marsa

Okładka książki Człowiek z Marsa Stanisław Lem
Okładka książki Człowiek z Marsa
Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Lem fantasy, science fiction
Lem
Wydawnictwo Literackie
2017-06-22
1994-01-01
literatura polska Lem

Na początek Mars

1956 14 299

"Człowiek z Marsa" jest pierwszym dziełem literackim Stanisława Lema. Debiut ten jest niczym "Wojna Światów" Wellsa, ukazująca pierwszy kontakt wrogo nastawionej, bardziej rozwiniętej technologicznie rasy obcych z ziemianami. Obcy poddany zostaje przez naukowców różnym inwazyjnym badaniom i właściwie trudno się dziwić w tym przypadku jego agresji. Zamknięty w tajnym laboratorium obiekt doświadczeń, dogłębnie analizowany, torturowany, próbuje się wydostać na powierzchnię, zabijając przy tym kogo się da. Nie jest to oczywiście niewinna istota. Cytując Wellsa z "Wojny Światów", obcego jak i jego pobratymców można określić następującym zdaniem: "A tymczasem poprzez otchłań międzyplanetarnej przestrzeni spoglądały na naszą Ziemię zazdrosnym okiem istoty obdarzane umysłami o tyleż wyższymi od naszych, o ile ludzkie wyższe są od umysłów zagładą zagrożonych zwierząt; o intelekcie szerokim, lecz chłodnym i niechętnym. I powoli, lecz nieuchronnie opracowywały swe plany przeciwka nam". Jak widać, opowiadanie Wellsa wpłynęło bardzo tu fabułę. Główny bohater, narrator, przypadkowy świadek tej dziwnej historii, tak jak i Wellsowski, relacjonuje nam zdarzenia i dzieli się swoimi przemyśleniami i wątpliwościami. I znów mamy tu Lemowski konflikt człowieka z istotą obcą, z czymś nieznanym. Polecam fanom twórczości Stanisława Lema.

W ciekawy sposób buduje się fabuła choć akcja jest lekko monotonna poprzez to, że dzieje się w jednym miejscu. Całość jednak jest dość błyskotliwa i posiada wiele wspaniałych cech opisowych.

Książka mi się nie podobała. Brakowało mi wyraźnego zarysowania fabuły oraz naturalnego podziału na kolejne części. Czytając miałem wrażenie, że wszystko w dość jednostajny sposób zmierzało do puntu kulminacyjnego, który nie został w satysfakcjonujący sposób rozwiązany.

Słownictwo użyte tutaj przez Lema, założenia fabuły oraz teoretyczne podstawy naukowe w tej powieści sci-fi nie były ciekawe.

Nie polecam tej książki (ale zdecydowanie warto przeczytać inne powieści autora).

Gdyby ktoś mi podsunął tę książkę, nie pokazując jednocześnie autora, to i tak po przeczytaniu dwóch zdań byłbym w stanie stwierdzić, że książka wyszła spod pióra Lema. Język, dialogi, bohaterowie - wszystko pisane tak jak w późniejszych dziełach.
Sama historia była dosyć nudna, przynajmniej przez 2/3 książki, potem trochę przyśpieszyła, co też wpłynęło pozytywnie na moją ocenę. I faktycznie odnajdujemy w niej zalążki rozważań, które Lem rozwijał później przez całą swoją twórczość.

Człowiek z Marsa, jak już pisano w nocie wydawniczej, to całkiem zgrabna zapowiedź wielkich dzieł Lema, które powstaną dopiero w późniejszym czasie. Charakterystyczny styl autora widać tu od samego początku. Scena jest niewielka, choć wystarczająca. Postacie może nie są bardzo rozbudowane, ale przynajmniej kilka z nich zdecydowanie się wyróżnia. Na uwagę najbardziej zasługuje główny bohater, który, jak to zwykle u Lema, zostaje rzucony wobec przerastającej go sytuacji i jest pewnego rodzaju aktywnym obserwatorem. Wydarzenia dzieją się w miarę szybko, opisy są trafne i jakkolwiek zajmujące, czasem nawet zabawne, choć to już kwestia personalna, czy się ten lemowski styl lubi. Książka jest ciekawa chociażby pod względem zobaczenia początków polskiego futurologa i tego, jak kiedyś wyglądała literatura science fiction.
Jeśli chcesz zobaczyć recenzję tej książki oraz innych książek, to zapraszam na mój kanał na YouTube:

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Połknąłem w godzinę. Niezła ksiazka z nurtu "Pierwszy kontakt".

Połknąłem w godzinę. Niezła ksiazka z nurtu "Pierwszy kontakt".

Świetnie mi się to czytało, bardzo wciągająca.

Świetnie mi się to czytało, bardzo wciągająca.

Dialogi naukowców porównywalne do dialogów pijaków na etapie spoufalania się z kim popadnie.

Po przeczytaniu ośmiu książek Lema, przyszedł czas na jego debiut literacki czyli, Człowiek z Marsa. Muszę powiedzieć że od pozostałych powieści dzieli ją przepaść, co nie zmienia faktu że są w niej zawarte i zarysowane przyszłe genialne spostrzeżenia i przemyślenia na temat w którym Lem był mistrzem, futurologii. Widać tu późniejszy potencjał który został wykorzystany chociażby w Edenie czy Niezwyciężonym, klasa. Sam Lem po latach wspominał o swojej pierwszej powieści, twierdząc że jest niezykle naiwna i nie nadaje się do czytania, choć ja osobiście uważam że to naprawdę dobra książka.

Człowiek z Marsa traktuje o kontakcie z obcą rasą. W tej roli Lem po raz pierwszy popuszcza wodze fantazji i przedstawia nam niezykłą wizję podróżnika z gwiazd, tego jakie posiada możliwości, planety z której pochodzi, oraz tego jakie stanowi w ostatecznym rozrachunku zagrożenie dla naszej cywilizacji. Masa fascynujących wniosków, przypuszczeń i teorii które bohaterowie książki stawiają, urozmaica tą kameralnie przedstawioną walkę, między człowiekiem a przybyszem z Marsa, w hermetycznym laboratorium.

Czasem chęć odkrycia i zbadania nieznanego, zaćmiewa ludziom zdrowy osąd, przestają dostrzegać konsekwencje swoich działań, dążąc do celu niezależnie od poniesionych kosztów, zapominając o tym, że nie jesteśmy bogami, i nie wszystko na co spojrzymy i czego dotkniemy musi od razu należeć do nas.

2047

Jedna z najwcześniejszych powieści Lema, w której odważnie, jak na epokę, podejmuje jedną ze swoich bodaj ulubionych tematyk - spotkanie z Innym i jakby wbudowaną w Inność niemożliwość komunikacji. Według Lema "Inny" nie jest po prostu "Obcym, Kimś Drugim", ale jest innym właśnie dlatego, że brakuje płaszczyzn porozumienia. Apples to oranges. Trochę bardziej fatalistyczna od późniejszych dzieł z dość rzadkim osądem moralnym, nieco pokraczna, ale całkiem udana.

• Lem
  • Stanisław Lem