Trzecia siła

Cykl: Armagedon (tom 3)
Wydawnictwo: WarBook
EIGHT

Idea Międzymorza nabrała realnych kształtów. Polska zrealizowała plany, o których przed niemal wiekiem mówił Marszałek Piłsudski, i dołączyła do grona supermocarstw. Dyktuje warunki nie tylko w Europie, ale i na świecie. Nie brakuje jej jednak wrogów. Polski konwój transportujący do rumuńskiej Konstancy pociski morze – morze staje się celem ataku. W Bukareszcie, a potem także w węgierskiej...

Nie brakuje jej jednak wrogów.
Polski konwój transportujący do rumuńskiej Konstancy pociski morze – morze staje się celem ataku. W Bukareszcie, a potem także w węgierskiej stolicy dochodzi do krwawych, antypolskich zamieszek. Ktoś ewidentnie próbuje wyrwać Rumunię i Węgry spod wpływu Warszawy...
Kim jest tajemnicza Ariadne? Czy po raz kolejny dojdzie do zmiany układu sił w tej części Europy? Podpułkownik Halicki oraz kapitan Galiński wyruszają z misją wyjaśnienia sytuacji.
Śmiałe i jakże często prorocze wizje Vladimira Wolffa przerażają coraz bardziej. Po „Metalowej burzy” i „Hydrze” czas na „Trzecią siłę”.

źródło opisu: Warbook

źródło okładki: Warbook

wiejskifilozof | 2018-05-22

Tak,marzenia wielka Polska.Chyba,tylko w książkach.Się uda,Węgrzy i Rumuni się buntują.Ale,powieść przegadana.
Akcji,ciut mało.
Mimo,to dobra ocena.

Andy | 2017-12-23
Przeczytana: 19 grudnia 2017

Prawdę mówiąc nie spodobała mi się ta książka. Owszem - szybka, dynamiczna akcja. Jednakże sama fabuła dosyć płytka i nierealistyczna. Rozpoczęcie nieomal działań wojennych z zaprzyjaźnionym krajem tylko po to, aby przechwycić kilka osób z grupy specjalnej skierowanej na terytorium innego państwa ?
Polska światowym mocarstwem, ale sprzęt wojskowy tylko amerykański?
Pomysł autora dosyć niespójny i udziwniony. Być może spodoba się osobom zainteresowanym opisami działań na współczesnym polu walki. Ja w każdym razie nie mam ochoty czytać kolejnych tomów tej serii.

Sławomir | 2017-06-25
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Duże rozczarowanie. O ile moim zdaniem autor osiągnął w poprzednich swoich kilku książkach naprawdę dobry poziom tak teraz mam wrażenie, że napisał coś kompletnie na odpiernicz. Nie wiem, może wydawnictwo cisnęło, może kaski zabrakło. Efektem tego jest książka po prostu mało ciekawa. Brak tu zaskakujących momentów i zwrotów akcji. Bark tu tak naprawdę ciekawego pomysłu. Jedyne co ratuje książkę, to rzemieślnicza sprawność autora. Mówiąc krótko, da się przeczytać ale zero jakiejś większej przyjemności i zabawy. Naprawdę nie tego się spodziewałem.

Bullshit_detector | 2017-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Nie jest to na pewno najlepsza pozycja autorstwa Wolffa, ale czyta się szybko i...co tu dużo kryć - przyjemnie patrząc jak "ogarniamy" terytorium od Bałtyku niemal po M. Śródziemne. Rozdająca karty w regionie Polska to, jak wiemy, równie realna opcja co wynalezienie przez naukowców z PAN cudownej "Ariadny".

A propos, nieco razi wątek owej wszechmocnej AI, ale rozumiem, że autora ciągnie do wplatania w fabułę różnych zjawisk paranormalnych. Byłoby super gdyby Wolff to rozwinął w jakąś nową serię inspirowaną "Czerwienią" Nagaty - polscy żołnierze w bionicznych zbrojach - mogłoby wyjść coś mega kultowego albo szmira. Spróbować chyba warto.

Szkoda, że książki Wolffa są aż tak "wysokobudżetowe". Chętnie obejrzałbym ekranizację z udziałem starej gwardii: Lindy, Zielińskiego, Bluszcza itp. Za mało mocnego, męskiego kina u nas się kręci ostatnimi czasy.

Marcin | 2017-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2017

Niestety słaba wydaje się jakby autor spoczął na laurach lub za wysoko podniósł poprzeczkę w poprzednich częściach. Czyta się ją całkiem nieźle ale tutaj nie ma już jakichś skomplikowanych zwrotów akcji czy spektakularnych bitew. Międzymorze zaistniało ale jak to bywa ma wielu przeciwników. Problemy zaczynają się w Rumuni i na Węgrzech. Otrzymujemy taką bardziej sensacyjkę niż dobrą powieść military. Napadnięty zostaje konwój z rakietami przeznaczonymi dla rumunów, jako jedyny przeżywa jeden kierowca tira i to wokół jego bezpiecznego powrotu do kraju kręci się akcja. Spotykamy starych znajomych w postaci Galickiego i Halickiego a także niedobitków amerykańskich sił specjalnych z poprzedniej części czyli Cyrusa Parkera który walczy po naszej stronie. Książka mocno przeciętna i nie dorównuje dwóm poprzednim tomom. Zobaczymy jak dalej potoczy się ta historia.

Pawello | 2017-07-13

Czytałem opinie, że lepsza od poprzedniej ale szczerze mówiąc mnie się nie spodobała. Akcja słabo się kleiła. Niby to, co było ale lepiło się kiepsko. Nie wiem czy to autor się znudził czy ja ;)

Czytalski | 2017-06-27
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Sojusz rozszerzonej Grupy Wyszehradzkiej sprawia, że przedwojenna idea Międzymorza staje się faktem. Polacy wspierają Węgry i Rumunię, ale nie wszystkim taki układ się podoba. Konwój wiozący uzbrojenie zostaje zaatakowany w pobliżu Konstancy. Generał Banach do przeprowadzenia śledztwa deleguje podpułkownika Halickiego. Wkrótce wychodzi na jaw, że ta napaść to dopiero początek.

"Trzecia siła" to, nomen omen, trzeci tom cyklu "Armagedon". Akcja dzieje się kilka miesięcy po zakończeniu "Hydry". Polska już nieco okrzepła na pozycja mocarstwa, ale nadal nasi sąsiedzi nie są z tego faktu zadowoleni. Próbują wyrwać naszych nowych sojuszników spod opieki. Nie zawahają się sięgnąć po najbardziej drastyczne środki. Autor też się zbytnio nie ogranicza - opis efektów wybuchu pięćdziesięciokilogramowej bomby jest bardzo sugestywny. Nie zawahał się też zabić jednej z głównych postaci i to pod sam koniec. Lubię taką odwagę u pisarzy, choć oczywiście zabijanie wszystkich jak to robi G.R.R. Martin...

sziwa69 | 2018-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2018

Śłabe. Autor ma tendencję zniżkową niestety, po fajnej pierwszej części i jako tako dobrej drugiej, jest już tylko gorzej. Rozwiązanie finalne wątków jest z czapy, kilka nie zostało wręcz zamkniętych.
[SPOJLERY]
Jak można było zabić jednego z głównych bohaterów? Jego wątek został koncertowo wręcz zepsuty. Dlaczego nie pociągnięto wątku z rumuńską koleżanką?
Dlaczego zginął ten rumuński glina? Jedna z barwniejszych postaci i ot tak, pach i nie ma.
Postać tej nowej polskiej ambasador-szpiega. Taki potencjał na przyszłość i tak zmarnowany, ponownie, pach trach i nie ma.
W ogóle sam pomysł i eskalacja wydarzeń po to aby wyciąnąć jednego, marnego kierowcę, który jako super świadek słyszał jak cyngle po niemiecku gadają - czy tylko mi na myśl o tym odpala się w głowie WTF???
Jak potoczyły się relacje polsko-niemieckie? Jaka była polska odpowiedź na te jawne prowokacje? Niczego się nie dowiadujemy.
Na koniec, odwołali Banacha, człowieka który trząsł całym krajem i ot tak, był chłop nie...

Magnat | 2017-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Jak to Wolff - czyta sie piorunem..... i na tym koniec zalet tej ksiäzki.
Miejscami po porostu denna i bez sensu. Jak np bochaterowie nasi mogli prowadzic w szpitalu dialog w szpitalnej salce skoro obydwoje nie wladali rumunskim,angielskim,polskim??? Dialog wprawdzie krötki,ale jest ( kierowca Tira Kusz z pielegniarkä )
Napad na transport rakiet,nastepnie gdzies 200 stron dalej mysli Niemca, ze nie tak mialo to wszystko wyglädac i nie takie skutki wywolac...
Troche idiotyczne...by usunäc swiadka, niemcy za pomocä rumunöw wprowadzajä stan wyjätkowy...to musial byc dpiero swiadek...chyba Merkel osobiscie ten skok na rakiety robila np z Schulzem z SPD
( no tu zmiennik...kanclerz Voss :)) )

A ze jest to trylogia...Po rewelacyjnej "Hydrze" dostajemy badziewie, ksiäzke chaotycznä, gdzie ciekawe elementy dwöch pierwszych tomöw tonä w zamecie i miernocie....Jakby pisane tylko aby napisac...Szkoda...

Tomasz Siekanowicz | 2017-07-24
Przeczytana: 22 lipca 2017

To kolejna książka Vladimira Wolffa którą przeczytałem. I tak ja podobał mi się cykl "Stalowa kurtyna" oraz dwie pierwsze pozycje z serii "Armagedon", tak "Trzecią siłę" uważam za najsłabszą. Nie zachwyciła mnie niczym. Odnoszę wrażenie że autor napisał ją "na odczep się". Mam nadzieję że następne części wrócą poziomem do "Horyzontu zdarzeń" lub "Doktryny Wolffa".