Daleka przygoda

Ślubek

źródło okładki: www.agora.pl

Ślubek | 2017-05-19
Przeczytana: 18 maja 2017

Książka - ciekawostka. Debiut autora, znanego ze wspaniałego, westernowego cyklu powieściowego dla młodzieży.

Oddajmy głos Dominikowi Wernicowi, synowi Autora: "32 lata przed opublikowaniem pierwszej powieści dwudziestotomowego cyklu westernowego Wiesław Wernic debiutował jako pisarz kompletnie innym gatunkiem – powieścią sensacyjną czy – jak sam to później określił – „powieścią szpiegowską”. Co więcej sensacyjna akcja „Dalekiej przygody” toczy się nie na Dzikim Zachodzie, lecz na polskim statku, na polskim Bałtyku i na polskim lądzie!"

"Daleka przygoda" jest krótką nowelą, która ukazała się w 1933 roku, w dwóch odcinkach, jako dodatek do "Kuriera Porannego".

I to, niestety, przynajmniej mi, w niej przeszkadza. Daje się odczuć, że to debiut - w cyklu kowbojskim Wernic jest już dojrzałym autorem, piszącym tak, że trudno się oderwać. "Daleka przygoda" - prawdopodobnie dlatego, że była pisana w kompletnie innych czasach, nie porywa. Nie chcę zdradzać szczegółów fabuły, ale nie...

Hako | 2017-08-14