Operacja „Wolfram”

Okładka książki Operacja „Wolfram” Jerzy Edigey
Okładka książki Operacja „Wolfram”
Jerzy Edigey Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" Seria: Seria z Krukiem kryminał, sensacja, thriller
Seria z Krukiem
Wydawnictwo "Śląsk"
1985-01-01
1985-01-01
Powieść polska -- 20 w. śledztwo akcja wywiad przemyt

Dość nietypowy kryminał w dorobku Pana Jerzego, bo fabuła nie dotyczy zbrodni, lecz przestępstwa o charakterze gospodarczym. Żartobliwie można by nazwać tę książkę krótkim poradnikiem o tym, jak skutecznie sprowadzać zakazane towary do krajów, na które nałożono embargo :-) Intrygujące, na ile drobnych szczegółów musiał zwrócić uwagę Autor oraz planujący operację „Wolfram” – sfera planowania zajmuje tutaj najwięcej czasu. Lektura jednak nie nuży; proszę się nie przejmować zaniżonymi ocenami.

Klimat zupełnie inny niż przeważnie u Edigeya, bo akcja dzieje się praktycznie na całym świecie, ale za wyjątkiem Polski. Tytuł książki mogliby zamienić na "Operacja przekręt" i też by było git. Co tu dużo gadać, czyta się fajnie, czas z Jerzym płynie szybko, polecam!

Jak zwykle świetny kryminał - czy ten człowiek potrafił napisać coś nudnego? Jeśli chodzi o mój gust - raczej nie:-) Tym razem akcja rozgrywa się w RPA, choć autor przerzuca ją też do Turcji, Europy i Brazylii. Już sama RPA jest, a tym bardziej była w tamtym czasie, bardzo ciekawym miejscem, z różnych zresztą powodów. Warto pobyć tam wraz z głównym bohaterem powieści. Intryga ciekawie zawiązana, do końca nie wiadomo czy pomysł na zarobienie wielkich pieniędzy zakończy się sukcesem czy klęską...

Bardzo fajnie napisana opowieść. Dla czytelnika mrocznych kryminałów to prawdziwy oddech, trupów nie ma, a jednak trzyma w napięciu do samego końca. Może to trochę taki "stary styl", ale szkoda, że takich książek już tak mało.

• Kryminał
  • FORMA: Powieści
  • Ha, mam! :)
  • Audiobooki
  • 2009

Dodaj cytat z książki Operacja „Wolfram”