Dwór dla dzieci

literatura dziecięca
Zysk i S-ka
2017-06-01
2017-06-01

Okładka książki Secesja w Poznaniu Magdalena Adamczewska, Jan Skuratowicz, Piotr Walichnowski
Secesja w Pozn... Magdalena Adamczews...
Okładka książki Kronika Miasta Poznania "Ratusz" KMP 2/2004 Jan Skuratowicz, Magdalena Warkoczewska, Jacek Wiesiołowski
Kronika Miasta... Jan Skuratowicz, Ma...

Napisanie dobrej książki dla dzieci jest niekiedy trudniejszym zadaniem, niż stworzenie pozycji dla dorosłego czytelnika. Zaś stworzenie tytułu łączącego w sobie przyjemność z lektury z nauką jest tym bardziej ciężkim wyzwaniem. Czy Tomaszowi Zyskowi i Janowi Skuratowiczowi udało się podołać temu zadaniu? Rodziców i ich pociechy w wieku przedszkolnym i uczniów szkół podstawowych zapraszam do wspólnej wyprawy do XX wiecznego dworu – naszym przewodnikiem będzie… mała myszka. Przedstawiam Dwór dla dzieci.

Jak się okazuje nie tylko młode osoby ciągnie do poznania szerokiego świata. Także mała myszka imieniem Jaś Ogonek pragnie przekonać się, co znajduje się poza obszarem rodzinnego domu i korzystając z nadarzającej się okazji opuszcza folwark i udaje się na dwór wiejski, przekonać się jak żyją państwo do których należą okoliczne tereny. Jak się okazuje nasz bohater posiada niezwykłą umiejętność pozwalającą mu na rozmowę z domowymi sprzętami. Tym sposobem przemieszczając kolejne pomieszczenia dworu i ucinając krótkie pogawędki ze znajdującymi się w nich sprzętami odkrywa sekrety życia w XX wiecznym dworze.

Poznawaniu wiejskiego dworu poza opisywanymi przygodami małej myszki towarzyszą ilustracje pozwalające czytelnikowi przyjrzeć się odwiedzanym pomieszczeniom i napotkanym w nich sprzętom. Ilustracje są ładne, przyciągają wzrok i zachwycają licznymi detalami, dzięki którym dziecku łatwiej będzie wyobrazić sobie jak wyglądało życie mieszkańców dworu.

Dwór dla dzieci to pozycja idealna do wspólnej lektury z rodzicami. Ze względu na pojawiające się od czasu do czasu trudniejsze słownictwo obecność dorosłego, który pomoże zrozumieć dziecku trudniejsze pojęcia, z pewnością ułatwi lekturę, a także będzie stanowiła ciekawą lekcję. W tym miejscu warto dodać, że nad stroną merytoryczną czuwał historyk sztuki i profesor nadzwyczajny Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Jan Skuratowicz. Rodzice sięgający po tę książkę mogą mieć więc pewność, że będzie to jednocześnie przyjemna jak i wartościowa lektura.

Dwór dla dzieci to ciekawa i ładnie wydana pozycja dla młodych czytelników, łącząca w sobie przyjemność z czytania z nauką. Śledząc przygody małego bohatera nie sposób się nudzić, a umieszczone w książce informacje nie przytłaczają czytelnika, a zamiast tego wręcz zachęcają do samodzielnego odkrywania tajemnic XX wiecznego dworu.

W dzisiejszych czasach rynek wydawniczy zalewany wręcz jest przez różnego rodzaju publikacje dla dzieci. Nadmienić należy, że bardzo często są to publikacje wątpliwej jakości, które poza kolorowymi obrazkami nie mają nic do przekazania młodemu czytelnikowi. W tym natłoku bardzo ciężko jest więc wybrać pozycję, która na równi z zabawą stawiała by merytoryczny przekaz. Jedną z takich książek jest Dwór Dla Dzieci, który niedawno ukazał się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Bohaterem tej niecodziennej historii jest młoda myszka Jaś Ogonek, który zmęczony życiem na wsi, wyrusza w poszukiwaniu przygody w wielkim świecie. I tak trafia do dworu wiejskiego właścicieli folwarku. Aby jeszcze mocniej zafascynować młodych czytelników, młoda myszka posiada pewien dar. Potrafi rozmawiać z martwymi przedmiotami, z którymi w czasie swojej wędrówki po folwarku wdaje się w bardzo poważne dysputy.

Dzieciaki dzięki temu dowiadują się jak prezentował się taki dwór i z jakich pomieszczeń się składał. Na rysunkach przedstawiony jest jego rozkład jako całości, ale dosyć szczegółowo pokazane są poszczególne pomieszczenia, z zaznaczeniem najważniejszych elementów wyposażenia, oraz ich funkcji. Poza typowymi informacjami, młodzi czytelnicy poznają również dlaczego kuchnia to kiepskie miejsce dla myszy i dlaczego fortepian to taka maruda oraz dlaczego żurnale są obrażalskie.

Autorem tej historii jest Tomasz Zysk, który powołał do życia Jasia Ogonka i zaproponował mu tę niecodzienną wędrówkę. Nad stroną merytoryczną czuwał zaś Jan Skuratowicz, historyk sztuki i profesor nadzwyczajny Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w nowożytnej architekturze rezydencjonalnej, który na swoim koncie ma kilkanaście publikacji dotyczących architektury. Oczywiście całość nie byłaby tak przystępna dla dzieci, gdyby nie piękne i ciekawe ilustracje autorstwa Karoliny Ostrowskiej zawierające mnóstwo szczegółów i detali.

Dwór Dla Dzieci to książka przeznaczona dla dzieci, ale nie tylko. Jej wspólna lektura rodziców i ich pociech, może być nie tylko rewelacyjną wspólną zabawą, ale także swojego rodzaju nauką, w okresie gdy dzieci chłoną najwięcej informacji. Z czystym sumieniem mogę polecić tę pozycję, która nie tylko bawi, ale i uczy. Pozwala także na wspólne spędzenie czasu i całkowite zerwanie z nudą. Pozycja obowiązkowa.

Wydawcy, pisarze, pedagodzy oraz rodzice są coraz bardziej świadomi konieczności dotarcia do młodych czytelników, zachęcania do wchodzenia w niezwykły świat książek, który musi konkurować z technologią. Wielość programów edukacyjnych i rozrywkowych oraz gier wymusza tworzenie przyjemnych w odbiorze opowieści przemycających wiele informacji przydatnych w szkole. Już nie wystarczy prosty opis. Przemycenie wiedzy wymaga wielu zabiegów pozwalających na wzbudzenie zainteresowania.
„Dwór dla dzieci” to książka dla tych dzieci, których rodzice chcą swoje pociechy zarazić zainteresowaniem nauką, historią, pragnących, aby ich młodzi odkrywcy byli świadomi przemian, jakie zaszły w ciągu stu lat oraz chętnie sięgały po książki. Dzięki prostej opowieści myszy (głównego bohatera i jednocześnie narratora) dzieci z jednej strony mają do czynienia z baśniową oprawą, a z drugiej mogą lepiej poznać historię, nad której stroną merytoryczną czuwał Jan Skuratowicz - profesor nadzwyczajny Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki temu mamy pewność, że przemycana wiedza nie jest fantazją pisarza tylko prawdą. Połączenie fikcji literackiej, mysiego bohatera z wiedzą naukową pomaga zachęcić młodego czytelnika do odkrywania dawnych zwyczajów, a przez to lepsze zrozumienie filmów i książek przemycających historyczne realia i przede wszystkim lepsze poznanie przeszłości. Połączenie lekkiej treści z ważnymi informacjami sprawia, że młodzi czytelnicy bardzo chętnie sięgają po książkę.
„Dwór dla dzieci” to książka zabierająca młodych czytelników w realia początków XX wieku do polskiego dworu. Główny bohater, mysz Jaś Ogonek, wyprowadza się z domu znajdującego się przy chłopskiej chacie. Zamarzył mu się wielki świat, wygody, prawdziwy dwór pełen nowych ludzi i zwierząt oraz pomieszczeń i sprzętów do poznania. Trzymiesięczna myszka na targowisku zaczyna wędrówkę by spełnić swoje marzenia o lepszym życiu: wskakuje w folwarczny samochód i jedzie w nieznane, które okazuje się dworem pełnym niezwykłości i czasami strasznych rzeczy takich jak wypchany niedźwiedź jako relikt po polowaniach.
Po dotarciu na miejsce Jaś Ogonek może ulec urokowi pokazanych sprzętów, wielkich przestrzeni, pięknych przedmiotów, smacznych potraw. W dworze wszystko jest inne, tajemnicze, a czasami nieco przerażające. Zwiedzanie kolejnych pomieszczeń, rozmowy z ich mieszkańcami pomagają Jasiowi Ogonkowi poznać otoczenie oraz związane z nim obyczaje, role domowników oraz sprzętów. Mysz zagląda do kuchni, kredensu, jadalni, pokoju pani, gabinetu pana, biblioteki, salonu i wielu innych. Może wówczas poznać takie trudne słowa jak czopuch, gramofon, bibularz, kałamarz, sedes, guwernantka, ochmistrzyni i wiele innych. Poza dworem ma okazję zobaczyć ogródek warzywno-ziołowy, park, powozownię, stajnię i poznać myszy mieszkające z końmi i znaleźć swoje miejsce na świecie oraz nowych przyjaciół.
Jaś Ogryzek, poza bieganiem po pomieszczeniem i oglądaniem znajdujących się w nich przedmiotów posiada zdolność rozmawiania ze sprzętami. To właśnie znajdujące się w różnych pomieszczeniach urządzenia opowiadają mu o życiu we dworze, rolach różnych osób. Od nich dowie się, do czego służą zarówno one, jaki pomieszczenia, w których się znajdują oraz jakie są zadania ludzi korzystających z nich.
Taka mysia wędrówka przemawia do dziecięcej wyobraźni, pozwala na przekazanie młodym czytelnikom pod pozorem mysich przygód sporej dawki wiedzy oraz pozwala na prawdziwą podróż w czasie. Wielkim plusem jest umieszczenie ilustracji kolejnych pomieszczeń obok strony z tekstem opisującym przygody Jasia Ogonka na każdej kartce jest rysunek pomagający na poznanie opisywanego otoczenia.
Wielkim plusem publikacji jest uczynienie myszki, Jasia Ogonka, głównym bohaterem posiadającym wiele dziecięcych cech: ciekawość, upór i marzenia o poznawaniu świata sprawiają, że młodzi czytelnicy chętnie sięgają po książkę. Ponad to małemu bohaterowi łatwo wszędzie wejść bez zauważenia, dostrzec wiele rzeczy, których inni mogli by nie dostrzec. Myszka ma też ten przywilej, że może wejść w każdą szparę, do każdego pomieszczenia, porozmawiać ze sprzętami i meblami.
„Dwór dla dzieci” to książka edukacyjna pozwalająca zabrać młodych czytelników w realia ubiegłego wieku. Zabawa opowieść, niedługie rozdziały i prosty, żywy język sprawiają, że dzieci bardzo chętnie słuchają i dzięki przemyślanym ilustracjom mogą oglądać wnętrza dworu. Całość oprawiona w solidną, śliską oprawę, śliskie strony bardzo dobrze zszyte pozwalają na wielokrotne wracanie do lektury. Prostokątny format, w którym krótsze boki są wysokością doskonale sprawdza się w czasie wspólnego czytania: dziecko może skupić się na stronie z ilustracją, a rodzic czytać kolejne przygody myszy.
Książka idealnie sprawdzi się w przypadku przedszkolaków oraz uczniów nauczania początkowego. Pozwoli młodych czytelników wprowadzić w świat historii.

Poznajcie przesympatyczną myszkę, która pewnego dnia postanawia wyprowadzić się z domu. Jaś Ogonek, bo o nim właśnie jest mowa, od dawna marzył o wielkiej przygodzie. Chciał poznawać nowe miejsca i nowych ludzi. Ukończywszy trzeci miesiąc życia wyruszył w wielki świat. W ten oto sposób trafił do wiejskiego dworu. Był on dla niego spełnieniem jego mysich marzeń o luksusie i dobrobycie. Wszystko tam było inne, nowe i zachwycające. Nasze dzieci wraz z małą myszką poznają najważniejsze pomieszczenia takiego dworu. To bardzo pomysłowe i oryginalne rozwiązanie. Wspólnie możemy zaglądnąć do pokojów wszystkich domowników, ale także mamy okazję poznać kluczowe pomieszczenia w domu, takie jak np. kuchnia, kredens, jadalnia, biblioteczka. Jaś Ogonek nie jest zwyczajną myszką. Jest bardzo odważnym i zaradnym gryzoniem. Ma marzenia i swoje plany, które bardzo chciałby realizować. Okazuje się, że ma jeszcze jeden niezwykły dar, który ujawnia się dosyć niespodziewanie. W momencie, kiedy przekracza próg dworu okazuje się, że potrafi on rozmawiać z przedmiotami i to właśnie one opowiadają mu o poszczególnych pomieszczeniach, w których się znajduje. Dzięki temu my czytelnicy dowiadujemy się czym zajmował się pan takiego dworu, do czego służy globus, co jeździło windą i dlaczego gości w holu wita niedźwiedź ;-) To oczywiście nie wszystkie tajemnice tego XX-wiecznego dworu wiejskiego, które odkrywa przed nami Jaś Ogonek. Nad oprawą merytoryczną tej niezwykłej książki czuwał Jan Skuratowicz - profesor nadzwyczajny Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mamy zatem gwarancję, że wyczytane ciekawostki nie są czymś zmyślonym i niezgodnym z prawdą historyczną. To bardzo fajna książka, która łączy zabawę z nauką. Ciekawie wydana i fajnie zilustrowana będzie na pewno ozdobą każdej domowej biblioteczki.

mufloneks.blogspot.com

Będąc mamą, która dużo czyta, pragnę, aby moja córka także z chęcią sięgała po taką formę aktywności. Bywa różnie. Staram się jej nie zmuszać, tylko podsuwam kolejne propozycje. Tym razem był to "Dwór dla dzieci" przedstawiający życie w XX - wiecznym dworze wiejskim. Z okładki dowiadujemy się, że książka skierowana jest dla rodziców z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych i ich wychowawców. Według mnie dla zdecydowanie młodszych dzieci, niż moja 9-letnia Lena. Chętnie książkę przejrzała, coś tam przeczytała i zapytała kto to ochmistrzyni :-) Oczywiście odpowiedź znalazła w książce.
Narratorem jest mała myszka Jaś Ogonek, która chce się wyprowadzić z domu i obracać w wielkim świecie. Pewnego dnia, będąc na targu z mamą, wykorzystuje nadarzającą się okazję - wskakuje na folwarczny samochód i jedzie w nieznane.
Przybywa do dworu, poznaje jego wnętrza oraz przylegające budynki, a także osoby tam pracujące i mieszkające. Wkracza do sieni, poznając zwyczaje witania gości, kolejne miejsca, które poznaje to jadalnia, kredens, kuchnia, pokój pana, biblioteka, salon, buduarek, pokój pani, dzieci i ochmistrzyni. W każdym z pomieszczeń poznaje sprzęty (nawet z nimi rozmawia),które są w nich używane np. czopuch, bibularz, gramofon i wiele innych. Poza dworem Jaś zwiedza ogród warzywno - ziołowy, park, powozownię i stajnię. To właśnie w stajni poznaje inne myszy i dochodzi do wniosku, że to idealne miejsce również dla niego, ponieważ we dworze nie czuł się zbyt dobrze.
Książka ma charakter edukacyjny, mały człowiek dowie się bardzo wielu ciekawych rzeczy. Może ona być dobrym wstępem do wycieczek odbywanych właśnie podczas wakacji. W książce pojawiają się często już nie używane i zapomniane słowa jak stangret, wspomniana ochmistrzyni, guwernantka czy tumult. W bardzo prosty i przejrzysty sposób przedstawiono życie we dworze, tak że rodzic nie będzie musiał odpowiadać na "trudne" pytania :-)
Jednym z autorów jest Jan Skuratowicz profesor nadzwyczajny Instytutu Historii i Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i to on czuwał nad poprawnością merytoryczną książki. Ilustracje przygotowała rysowniczka Karolina Ostrowska i stanowią one dopełnienie treści.

"Dwór dla dzieci" to przyjemna i ciepła opowieść o pewnej myszy, Jasiu Ogonku, któremu nudzi się dotychczasowe życie w folwarku. Pewnego dnia postanawia zatem udać się do dworu i tam znaleźć swoje szczęście.
Razem z małą myszką poznajemy kolejne pomieszczenia wczesno-dwudziestowiecznego polskiego dworu. Po kolei zwiedzamy m.in. pokój pana, pokój pani, kuchnię, sień, buduarek, pokój ochmistrzyni czy bibliotekę. Na końcu zaś razem z Jasiem zawędrujemy do ogrodu, parku, powozowni i stajni.
Sama historia, która jest napisana w piękny sposób i zachwyca nie tylko dzieci, jest zabawna i jednocześnie bardzo mądra. Można się z niej nauczyć naprawdę wiele o pańskich dworach w początku XX stulecia. Nad merytoryczną poprawnością książki czuwał profesor nadzwyczajny Instytutu Historii i Sztuki na UAM, Jan Skuratowicz (dlatego jest umieszczony jako współautor).
Z książeczki dzieci dowiedzą się nie tylko, jakie pomieszczenia znajdowały się we dworze i do czego służyły, ale także, jakich używano sprzętów i w ogóle, jakie role społeczne mieli i czym zajmowali się poszczególni mieszkańcy tego przybytku. Z Jasiem Ogonkiem będą rozmawiały i uczyły go tego wszystkiego różne meble i sprzęty, jak choćby kałamarz czy... sedes.

Cała recenzja dostępna jest na blogu Dune Fairytales pod adresem: https://dune-fairytales.blogspot.com/

• MOST WANTED
  • Egzemplarz recenzencki. Wydawnictwo Zysk i S-ka
  • Moja biblioteczka
  • Od wydawcy/autora
  • KIDS
  • Samodzielne
  • Lenka

Dodaj cytat z książki Dwór dla dzieci