Kuchennymi drzwiami. Światło i cień

Cykl: Kuchennymi drzwiami (tom 2)
Wydawnictwo: Zwierciadło
Ag2S

Prawda i fałsz, światło i cień. Ludzie nie są tymi, za których się podają. Czasem tak jest łatwiej, wygodniej. Czasem – tak po prostu trzeba. Minęło niemalże dwadzieścia lat od dnia, w którym zapisy testamentu zamożnego Teodora Lutoborskiego zmieniły losy jego spadkobierców. W większości – bardzo pozytywnie, choć obiegowe powiedzenie mówi, że pieniądze szczęścia nie dają. Zwolniona w tym samym...

Zwolniona w tym samym czasie z dworu podkuchenna, Zosia dochowała się już czwórki dzieci. Nie oznacza to jednak, że jej życie jest szczęśliwe. Bardzo przeżywa to, że w akcie zemsty sięgnęła po rewolwer. Nikt, poza nią nie wie jednak, jak było naprawdę, więc może uda jej się uniknąć kary…
Bohaterów powieści wiąże sieć kłamstw, półprawd i przemilczeń. Prowadzą podwójne życie, nie mówią prawdy, bo obawiają się, że wypowiedziana może być problemem.
Są tu listy, które nigdy nie trafiły do adresatki, a tak wiele mogły zmienić. Jest mezalians, który ma być przykrywką dla zakazanej, nawet w XX wieku, miłości. Są kobiety, dla których szczytem marzeń jest bogato wyjść za mąż i nie mieć problemów, są i takie, które mają marzenia, ambicje, lecz boją się je wyjawić.
Mamy początek XX wieku, wieku zmian, burzliwych wydarzeń i wyzwań. Ludzi, którzy mają osobowość, charakter i tworzą historię. I wchodzą do niej nie tylko kuchennymi drzwiami…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Anna | 2019-01-05

Dobrze się czyta tę powieść obyczajową przeplataną historią. Wciąż czekam na trzeci tom.

Grażyna | 2018-12-18
Przeczytana: grudzień 2018

To już 20 lat później. Dzieje się wiele,losy bohaterów są zakręcone i to co wydawało się oczywiste takie nie jest. Dzieje się to w czasie I wojny światowej. Także tragiczny los Titanica (niezatapialnego).
Wyjaśnianie dziwnych okoliczności śmierci ojca przez Kazika Rozchodowskiego i odkrycie rzeczy ,których się nie spodziewał. Zwroty akcji i tragedie nie tylko związane z toczącą się wojną .
Znajdziemy tu i tajemnice ,zdrady ,kłamstwa ,miłość ,która czasami doprowadza do tragedii. Rok 1918.....odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.Teraz z niecierpliwością czekam na 3 tom tej wspaniałej,intrygującej sagi.

Teresa | 2018-10-22

W drugim tomie akcja ma miejsce 20 lat póżniej gdzie obserwujemy rozwój nowej epoki,czas przemian ale także przeplatają się ludzkie dramaty ,zakazane miłości oszustwa ,mezalians.Na bohaterach powieści ciążą kłamstwa ,przemilczenia ,prowadzą podwójne życie.Pogmatwane losy bohaterów które splatają się ze sobą oraz zarys historyczny początku XX wieku sprawia że czyta się z wielką przyjemnością.Polecam każdemu tą wspaniałą i porywającą sagę.

Andżelika | 2018-05-06
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 06 maja 2018

(...) Akcja książki rozgrywa się na początku XX wieku, w obliczu ogromnych przemian społecznych, gdy kobiety walczą o swoją niezależność od mężczyzn, o swobodny dostęp do edukacji i pracy. Tłem są również wydarzenia historyczne, wybuch i przebieg I wojny światowej. Autorka umiejętnie wplotła historię Polski do życia bohaterów. Nakreśliła zależności i obyczaje różnych klas społecznych, które panowały w owym czasie.
Możemy zaobserwować jak ludzie radzą sobie z zachodzącymi zmianami. Jedni reagują pozytywnie, wykorzystując szansę na poprawę swego losu, podnosząc swoje kwalifikacje i pracując czego przykładem jest Franciszka i Klima, dziewczyny wywodzące się ze wsi. Inni biernie poddają się losowi, nie robiąc nic co mogło im pomóc polepszyć swoje życie jak siostry Rozchodowskie, które egzystują jako ubogie krewne i pomstują, że jest to wina ich ojca szlachcica, który nie stronił od alkoholu...

motyl43 | 2018-03-24
Przeczytana: marzec 2018

"Nie zauważamy światła bez odrobiny cienia. We wszystkim jest zarówno światło, jak i cień. Trzeba eksperymentować, zanim się osiągnie właściwy efekt".
Wspaniała saga rodzinna. Jeśli komuś podobali się Winni, czy kobiety z Grodzkiej , proszę się nie zastanawiać,to trzeba przeczytać. Gorąco polecam. Z niecierpliwością będę wypatrywała zapowiedzi 3 tomu.

ninanina | 2018-02-12
Przeczytana: 06 lutego 2018

Bardzo fajnie się czyta... Czytasz szybko żeby sprawdzić co było dalej, a na końcu aż szkoda że już przeczytane... POLECAM

Danuta | 2018-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2018

Uwielbiam sagi. Z przeczytania drugiej części jestem bardzo zadowolona. Poznałam dalsze losy Zosi, ale autorka skupiła się przede wszystkim na losach następnego pokolenia. Książka jest pełna intryg, tajemnic z przeszłości, pokazane jest życie ubogich chłopów i bogatych właścicieli, ich zagmatwane związki. Wszystko to dzieje się w początkach XX wieku, a w tle przewija się I wojna światowa.
Książkę przeczytałam z ogromną przyjemnością.

Jolanta | 2018-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2018

"Świat składa się ze światła i cienia....Jeśli chcesz go poznać, nie możesz skupić się tylko na tym, co jest w świetle. Musisz poznać także cień. I w fotografii i w życiu."
Takie jest życie bohaterów tej powieści, większość z nich poznaliśmy w pierwszej części sagi. Dalej wzloty i upadki. Początek XX wieku, ważne wydarzenia w ich życiu, no i oczywiście wojna. Główna bohaterka, dorosła już, Klementyna nie należy do kobiet, które chcą wyjść bogato za mąż. Chce być samodzielna; uczy się fotografii. Z różnych przyczyn oddaje się pracy i nauce. Czy będzie spełniona w miłości? Niektóre biedne kobiety dopasowują się do eleganckiego świata, obserwują zachowanie dam z wyższych sfer i naśladują je. Czy to jednak wystarczy, aby być akceptowaną i szczęśliwą?
Każdy z bohaterów tej powieści ma coś co ukrywa, chociaż nikt nawet o tym nie pomyśli. Tajemnice komplikują ich życie, a konsekwencje tego są ciekawe.
Bardzo przyjemna saga. Z przyjemnością i ciekawością czytałam. Napisana przejrzyście,...

Ela | 2017-09-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 26 września 2017

Do drugiej części mam dokładnie taki sam zarzut jak do pierwszej - autorka dosłownie mknie. Wprowadziła bardzo dużo bohaterów i przez to każda osoba jest opisana po łebkach. Bohaterowie mają 20 lat, a 10 stron dalej już mają po 40 i dorosłe dzieci. Autorka nie skupia się na szczegółach i nie buduje napięcia. Opisała I wojnę światową i epidemię hiszpanki na jakichś 50 stronach, a to mogło stanowić główne tło książki. Kilka osób umarło, ale zamiast zbudować dookoła jakąś historię to były krótkie informacje, ten i ten umarł, a ten złamał rękę. Treści na 1000 stron, a tutaj mamy wszystko opisane jakby w streszczeniu. I w tej części mam duży zarzut do treści, czego nie było w poprzedniej. Zwroty akcji jak w brazylijskiej telenoweli - kilka niedopowiedzeń i dwójka głównych bohaterów myśli, że są rodzeństwem przez co 4 lata zamiast ze sobą szczerze porozmawiać robią dziwne podchody. Jedna bohaterka wyjeżdża, wszyscy myślą, że umarła i ona doskonale zdaje sobie z tego sprawę, ale wysyła 2...

andzia12 | 2017-09-21
Przeczytana: 21 września 2017

Zwykłe życie mieszkańców Krakowa i pobliskiej wsi okazało się niezwykle wciągające.
Autorka w świetny sposób wplotła w fabułę powieści wydarzenia początków XX wieku. Zmian społecznych, emancypacji kobiet i wybuchu I wojny światowej. Do tego codzienność życia zubożałej szlachty, ale i mieszkańców wsi.
Polecam, zwłaszcza amatorem powieści z nutką historii!