Kuchennymi drzwiami. Światło i cień

Cykl: Kuchennymi drzwiami (tom 2)
Wydawnictwo: Zwierciadło
Ag2S

Prawda i fałsz, światło i cień. Ludzie nie są tymi, za których się podają. Czasem tak jest łatwiej, wygodniej. Czasem – tak po prostu trzeba. Minęło niemalże dwadzieścia lat od dnia, w którym zapisy testamentu zamożnego Teodora Lutoborskiego zmieniły losy jego spadkobierców. W większości – bardzo pozytywnie, choć obiegowe powiedzenie mówi, że pieniądze szczęścia nie dają. Zwolniona w tym samym...

Zwolniona w tym samym czasie z dworu podkuchenna, Zosia dochowała się już czwórki dzieci. Nie oznacza to jednak, że jej życie jest szczęśliwe. Bardzo przeżywa to, że w akcie zemsty sięgnęła po rewolwer. Nikt, poza nią nie wie jednak, jak było naprawdę, więc może uda jej się uniknąć kary…
Bohaterów powieści wiąże sieć kłamstw, półprawd i przemilczeń. Prowadzą podwójne życie, nie mówią prawdy, bo obawiają się, że wypowiedziana może być problemem.
Są tu listy, które nigdy nie trafiły do adresatki, a tak wiele mogły zmienić. Jest mezalians, który ma być przykrywką dla zakazanej, nawet w XX wieku, miłości. Są kobiety, dla których szczytem marzeń jest bogato wyjść za mąż i nie mieć problemów, są i takie, które mają marzenia, ambicje, lecz boją się je wyjawić.
Mamy początek XX wieku, wieku zmian, burzliwych wydarzeń i wyzwań. Ludzi, którzy mają osobowość, charakter i tworzą historię. I wchodzą do niej nie tylko kuchennymi drzwiami…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Jolanta | 2018-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2018

"Świat składa się ze światła i cienia....Jeśli chcesz go poznać, nie możesz skupić się tylko na tym, co jest w świetle. Musisz poznać także cień. I w fotografii i w życiu."
Takie jest życie bohaterów tej powieści, większość z nich poznaliśmy w pierwszej części sagi. Dalej wzloty i upadki. Początek XX wieku, ważne wydarzenia w ich życiu, no i oczywiście wojna. Główna bohaterka, dorosła już, Klementyna nie należy do kobiet, które chcą wyjść bogato za mąż. Chce być samodzielna; uczy się fotografii. Z różnych przyczyn oddaje się pracy i nauce. Czy będzie spełniona w miłości? Niektóre biedne kobiety dopasowują się do eleganckiego świata, obserwują zachowanie dam z wyższych sfer i naśladują je. Czy to jednak wystarczy, aby być akceptowaną i szczęśliwą?
Każdy z bohaterów tej powieści ma coś co ukrywa, chociaż nikt nawet o tym nie pomyśli. Tajemnice komplikują ich życie, a konsekwencje tego są ciekawe.
Bardzo przyjemna saga. Z przyjemnością i ciekawością czytałam. Napisana przejrzyście,...

Biblioteczka Rudej | 2017-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Jako wielbicielka saga wszelkiej maści jestem zachwycona i...to jeszcze nie koniec,bo myślę,że autorka dalej napisze o lasach Klimy i jej rodzeństwa,tego prawdziwego i przyszywanego. Czyta się jednym tchem i ciężko się od niej oderwać.Już się nie mogę doczekać kolejnej części.
Zawsze jak czytam kolejną część to obawiam się,że nie będę pamiętać co było w poprzedniej,tutaj już po pierwszym rozdziale wszyscy bohaterowie do mnie wrócili.
Serdecznie polecam...zwłaszcza miłośnikom sag z tajemnicą w tle.

andzia12 | 2017-09-21
Przeczytana: 21 września 2017

Zwykłe życie mieszkańców Krakowa i pobliskiej wsi okazało się niezwykle wciągające.
Autorka w świetny sposób wplotła w fabułę powieści wydarzenia początków XX wieku. Zmian społecznych, emancypacji kobiet i wybuchu I wojny światowej. Do tego codzienność życia zubożałej szlachty, ale i mieszkańców wsi.
Polecam, zwłaszcza amatorem powieści z nutką historii!

motyl43 | 2018-03-24
Przeczytana: marzec 2018

"Nie zauważamy światła bez odrobiny cienia. We wszystkim jest zarówno światło, jak i cień. Trzeba eksperymentować, zanim się osiągnie właściwy efekt".
Wspaniała saga rodzinna. Jeśli komuś podobali się Winni, czy kobiety z Grodzkiej , proszę się nie zastanawiać,to trzeba przeczytać. Gorąco polecam. Z niecierpliwością będę wypatrywała zapowiedzi 3 tomu.

Lady Margot | 2017-08-06

www.biblioteczka-lady-margot.blogspot.com

Kocham sagi. Uwielbiam czekać na kolejny tom ulubionej historii, wypatrywać go z drżącym sercem, a kiedy już się pojawi, delektować się każdym rozdziałem. A następnie znowu czekać na kolejny tom... Ktoś by powiedział, że to masochizm, że męczarnia, kiedy opowieść, która Cię wciągnęła, nagle się kończy i nie masz pojęcia, jak długo trzeba będzie czekać na dalszy ciąg. Dla mnie natomiast taki stan rzeczy ma niepowtarzalny urok, dlatego właśnie sagi są jednym z moich ukochanych rodzajów powieści.

Ostatnio, dzięki Wydawnictwu Zwierciadło, wpadła w moje ręce krakowska saga autorstwa Katarzyny Majgier - "Kuchennymi drzwiami". Ze wstydem przyznam się, że nigdy wcześniej nie słyszałam o autorce, a tym bardziej o tej serii, jednak opis był tak obiecujący, że nawet przez chwilę się nie wahałam. Mieszkam w Krakowie, kocham to miasto i uwielbiam historie z nim związane, przepadam za powieściami kostiumowymi i czasami belle epoque. Wystarczyło, że...

Kominek | 2017-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2017

Do niedawna miałem wrażenie, że nic i nikt nie jest w stanie przebić doskonałej pod każdym względem sagi rodzinnej, 'Stulecie Winnych'. A tak naprawdę pod koniec minionego roku wydarzyło się coś, co sprawiło, że musiałem przyznać, iż się myliłem. Właśnie wtedy zaistniał w mojej świadomości pierwszy tom doskonałej historii 'Kuchennymi drzwiami', o której pisałem w ten sposób:

(...) Bardzo jestem ciekaw tego, jak rozwiną się losy rezolutnej kilkunastoletniej Klimy i niewiele starszego od niej Olka. Ich dwoje może jeszcze wiele namieszać w tej opowieści.
Kuchennymi drzwiami przenikamy do XIX-wiecznego Krakowa, do miasta, które ma wiele do zaoferowania, do miasta, które odmienić może losy kilku młodych osób. To początek pasjonującej sagi i jestem przekonany, że jeszcze wiele dobrego się wydarzy.

Rok 2017 z premierą drugiego tomu 14 czerwca przyniósł doskonałą kontynuację losów Klimy, Olka, kilku sióstr i braci, bliższej i dalszej rodziny, a także zupełnie nowych bohaterów. Jest to...

kropka26 | 2017-06-12
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Ulubione, 2017
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Już dawno z taką niecierpliwością nie czekałam na książkę!
Na okładce powinno widnieć ostrzeżenie " uwaga! gdy zaczniesz czytać świat się zatrzyma!"
Książka CUDOWNA. Uwielbiam jej klimat, bohaterów, opisy, emocje, zaskakujące wątki, a przy tym historie w tle.
To książka z tych co zaglądasz ile jeszcze zostało stron do przeczytania i żałujesz, że już tylko tyle..
Polecam koniecznie!

asia_33 | 2017-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2017

Dalsze losy Klimy,Olka,Zofii i innych bohaterów znanych nam z pierwszej części.Dużo wątków,dużo sekretów,odkrywane są rodzinne sekrety,knute są intrygi,a wszystko to dzieje się w Krakowie tuż przed wybuchem I wojny światowej.Polecam!!

tercja | 2017-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2017

Jako, że krakowianką jestem nie mieszkającą w Krakowie, nostalgia we mnie nieustannie drzemie, więc zachłannie rzucam się na wszystko co z Krakowem ma coś wspólnego. Jeśli jeszcze to coś opisuje Kraków z przełomu XIX i XX w, to osiągam absolutne poczucie szczęścia.
I w tym przypadku właśnie tak jest!!!
Piękna saga, z wyrazistymi postaciami, opisująca przy okazji życie ludzi pochodzących z różnych warstw społecznych. Warstwy te raczej się nie przenikały i trzeba było mieć dużo szczęścia i determinacji, aby wspiąć się choć odrobinę wyżej w drabinie społecznej.
Główną bohaterką jest Klima - dziewczyna, ktora od urodzenia ma skomplikowane życie, ale też i sporo szczęścia. Jest otoczona życzliwymi ludźmi, którzy pomagają jej w podejmowaniu decyzji.
Bardzo ciekawa fabuła, sporo zagmatwanych życiorysów, nie zawsze jest tym kimś ktoś co się za tego kogoś podaje- słowem, ciekawość zżera, czy on/ona dowie się wreszcie kto jest jego/jej ojcem. 😉
Uwaga!!! Powieść jest wciągająca w 100%...

Danuta | 2018-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2018

Uwielbiam sagi. Z przeczytania drugiej części jestem bardzo zadowolona. Poznałam dalsze losy Zosi, ale autorka skupiła się przede wszystkim na losach następnego pokolenia. Książka jest pełna intryg, tajemnic z przeszłości, pokazane jest życie ubogich chłopów i bogatych właścicieli, ich zagmatwane związki. Wszystko to dzieje się w początkach XX wieku, a w tle przewija się I wojna światowa.
Książkę przeczytałam z ogromną przyjemnością.