Czytaliśmy Piłsudskiego. Rozmowy z Leszkiem Moczulskim

Wydawnictwo: Sic!
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna
Huncwotcool

Książka Marcina Furdyny i Marka Rodzika pt. Czytaliśmy Piłsudskiego to wywiad-rzeka z prof. Leszkiem Moczulskim na temat wybranych problemów historii Polski i historii powszechnej XX wieku, osobistych wspomnień Moczulskiego i aktualnych spraw międzynarodowych. Książka jest m.in. próbą odpowiedzi na ostatnie głośne publikacje krytykujące politykę Becka (przede wszystkim książki Piotra Zychowicza i Rafała Ziemkiewicza), w których w sposób szkodliwie powierzchowny atakuje się dyplomację ostatnich lat II Rzeczypospolitej. Czytaliśmy Piłsudskiego jest również istotnym głosem w odradzającej się co roku dyskusji o Powstaniu Warszawskim, zwłaszcza wobec potęgującej się krytyki sierpniowego zrywu. Odważne, nowatorskie tezy i hipotezy można znaleźć w wywiadach dotyczących roli Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego w czasie pierwszej wojny światowej, a także osoby i działalności Winstona Churchilla. Osobną wartość stanowi osobiste świadectwo prof. Leszka Moczulskiego, który opisuje losy piłsudczykowskich środowisk opozycyjnych w okresie PRL i ich koncepcje międzynarodowe, aktualne zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl

źródło okładki: http://www.znak.com.pl

Huncwotcool | 2017-09-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 14 września 2017

Wycieczka w Europę pierwszej połowy XX wieku. Polot, anegdoty i erudycja jak u Wańkowicza. Proszę się nie bać Piłsudskiego w tytule. To żadna laurka dla niego ale panorama wątków społecznych, politycznych, gospodarczych, militarnych a Piłsudski, Dmowski i inne postaci zaborów i międzywojnia przedstawiane są wielopłaszczyznowo, bez jątrzenia czy napuszczania jednych mitów na drugie. Jest bardzo pozytywnie i zdaje się jakby chodziło tu o starożytny Rzym albo pierwszych Piastów czy inne wydarzenia sprzed setek i tysięcy lat bo nie widać tu prężenia się, przyjmowania bojowej postawy i ustawiania się do starcia na śmierć i życie jak to ma często miejsce u publicystów opisujących silnie oddziaływujące na dzisiejszą scenę polityczną awantury sprzed stu lat. Czuć spokój, dystans, skupienie na celach i wartościach, które łączyły poprzednie pokolenia.

Gdyby to była jednostronna narracja książka mogłaby się okazać ciężkostrawna i w potoku myśli Moczulskiego zbaczać w zupełną fantazję ale...

Martins | 2017-07-07
książek: 20322