Z góry widać tylko nic

Wydawnictwo: Dobra Literatura
L_Settembrini

Pełna pasji, błyskotliwego humoru, kipiąca od emocji - mocna rzecz o namiętnościach! Często pytają mnie, dla kogo jest ta książka. Zawsze odpowiadam: „Mam nadzieję, że dla wszystkich”. Patrzą na mnie wtedy jak na wariata. „To niemożliwe – słyszę. – Tak się nie robi”. „Dobrze – mówię. – W takim razie zastanówmy się, dla kogo ta książka nie jest”. To zwykle kończy rozmowę. Strawiński (człowiek...

Pełna pasji, błyskotliwego humoru, kipiąca od emocji - mocna rzecz
o namiętnościach!

Strawiński (człowiek zwany koszmarem prezesów korporacji)

"Z góry widać tylko nic" to barwne opowieści, w których na pierwszy plan wysuwają się ludzkie namiętności. Dla kobiet i dla mężczyzn. O kobietach i o mężczyznach. Niebanalne, ponadczasowe, inspirowane znanymi baśniami, dotykające uniwersalnych prawd na temat życia i ludzkich słabości.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 500

Opowiem Ci bajkę…

Przekształcanie baśni w współczesne opowieści cieszy się sporą popularnością. By nie spoglądać daleko, wystarczy wspomnieć o projekcie Legendy Allegro, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Pokazał, że klasyczne historie można przerobić w taki sposób, by otrzymać niekonwencjonalną i świeżą kompozycję.

Arek Borowik także postanowił podjąć to wyzwanie, ale podszedł do niego z innej strony. Zamiast wywracać całość na drugą stronę, postarał się wpasować trzy historie we współczesne realia. Sprawić, by stały się one jak najbardziej prawdopodobne, ale przy tym nie straciły nic z swoich alegorycznych przesłań. I tak Złota Rybka, Czerwony Kapturek oraz Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków otrzymały nowe szaty.

Nie są to jednak wydzielone i zupełnie od siebie niezależne części. Każdą z nich puszcza w ruch niejaki Strawiński, niekompetentny pracownik biurowy. Działa on tu jako swoisty comic relief i aktywator akcji w jednym. Wprowadza humor i prezentuje dyrektorowi Maksymiukowi bajki mające uchronić go przed ciągłym zagrożeniem zwolnienia.

Od samego początku rzuca się w oczy, że autor ma doświadczenie w pisaniu scenariuszy. Swada i biegłość w budowaniu dialogów, które zajmują lwią część tekstu dobitnie o tym świadczy. Podobnie rzecz ma się z kreowaniem wiarygodnych postaci. Budzi to tym większy szacunek, gdy przyjrzymy się liczbie stworzonych przez Borowika person. Każda ma swoją historię, uzasadnienie i nie trafia tu przypadkiem.

Baśnie według Borowika zgodnie z...

Baśnie według Borowika zgodnie z zapowiedziami traktują o namiętnościach, które mają nie jedno imię. I tak sukcesu wciąż jest za mało a uczciwość to cecha naiwnych. Media przybierają formę bożka, który za muśnięciem czarodziejskiej różdżki może zamienić biedaka w krezusa. Zapatrzenie w tradycje i dogmaty zabija rodzinną wspólnotę. Ambicja zamiast zalety staje się kulą u nogi. Nacisk, wymuszenie i gniew to najlepszy napęd codziennych działań.

„Z góry widać tylko nic” jest jak drzazga, która z każdą stroną wbija się głębiej. W przystępnej i żywo napisanej formie obnaża grzechy główne medialnego pokolenia. Arek Borowik pokazał, że rozumie dzisiejszy świat i umie o nim opowiedzieć. Daje nam do rąk lustro, w którym możemy się przejrzeć i przekonać, że nawet jeśli nie chcemy, to jesteśmy po części członkiem tej patologii i o zgrozo, niewiele możemy na to poradzić.

Patryk Rzemyszkiewicz

korcia | 2017-09-04
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

„Z góry widać tylko nic. Mocna rzecz o namiętnościach” to współczesna bajka dla dorosłych, fascynująca i pouczająca. To dopracowana opowieść, od której trudno jest się oderwać. To lektura pełna namiętności, nie tylko tej erotycznej. Podczas jej czytania wielokrotnie zjeżyły się włosy na mojej głowie, ale też nie zabrakło humoru. Autor zapewnia, że jest to opowieść dla wszystkich i trudno się z nim nie zgodzić.

DomowaKsięgarnia | 2017-07-20

Z góry widać tylko nic to opowieść o nas samych. O tym, co nas boli, co nęci i co podnieca. Historia walki z samym sobą, okolicznościami i otaczającym nas światem. Raz jesteśmy dobrzy a raz źli. Wszystko to zależy od wielu czynników.

To ciekawe studium naszego zachowania i emocji, ukazane w taki sposób, że możemy się przejrzeć w tych opowieściach jak w lustrze. Niektórych pewne zachowania oburzą, innych rozśmieszą, a jeszcze innych będę dręczyć, przypominając o własnych grzechach.

więcej na: domowaksięgarnia.blogspot.com

Kamil | 2017-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Książka Arka Borowika to pozycja, która zapada w pamięć. Z wielu względów. Głównie dlatego, że korzysta z baśniowych konstrukcji, ale także – a być może przede wszystkim – dlatego, że obrazy, które przedstawia, jawią się intrygująco. To niebywałe, jak autor, łącząc różne opowieści, wykorzystuje znane schematy, nie tracąc przy tym na realności oraz oryginalności opowiadanych historii.

Strawiński, jeden z bohaterów, chcąc uchronić się przed konsekwencjami za przewinienia w pracy, snuje przełożonemu baśniowe, znacznie zmodyfikowane, historie. Przedstawia współczesne wersje Złotej Rybki, Czerwonego Kapturka oraz Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków, zawierające właściwą akcję recenzowanej książki.

Z góry widać tylko nic traktuje przede wszystkim o namiętnościach i żądzach, które z jednej strony nadają naszemu życiu szerszy wymiar, a z drugiej uprzykrzają je, prowadząc przez skomplikowane relacje oraz sytuacje, dostarczając niełatwych przeżyć. Bohaterowie Borowika to osobowości w...

Maja | 2017-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Dzisiaj opowiem Wam o książce, która mnie na pierwszy rzut oka przypomina nieco współczesną wersję Baśni tysiąca i jednej nocy. Poznajcie Strawińskiego. Mężczyzna pracuje w dużej korporacji i jest pracownikiem z piekła rodem. Nie lubi się przemęczać i dość oszczędnie dysponuje swoimi siłami. Od czasu do czasu zdarza mu się przyciąć w pracy komara albo wychylić kilka kielonków. Kiedy jego kariera staje pod znakiem zapytania, mężczyzna postanawia opowiedzieć szefowi historię. Dlaczego? Bo to jest jedyny sposób, by Strawiński został w pracy. Jeśli historia przypadnie szefowi do gustu, pracownik dostanie kolejną szansę. Co takiego niezwykłego jest w jego opowieściach? Przekonajcie się sami.

Ta publikacja zawiera w sobie trzy opowiadania, które spina Strawiński, ich autor. Jego historie to współczesne wersje bajek, które znamy z dzieciństwa. Możemy przekonać się, w jaki sposób działa aktualnie Złota Rybka, kim jest wilk w opowieści o Czerwonym Kapturku oraz poznamy Królewnę Śnieżkę i...

Marta Tadych | 2017-06-08
Przeczytana: 05 czerwca 2017

Trzy rzeczy sprawiły, że książka „Z góry widać tylko nic” wydała mi się interesująca. Po pierwsze: niezwykły tytuł. Byłam ciekawa, co też za nim się kryje. Po drugie: „mocna rzecz o namiętnościach”. Chciałam się przekonać, na ile ta obietnica z okładki ma pokrycie w rzeczywistości. Po trzecie: osoba autora. Arek Borowik jest autorem słuchowisk, scenariuszy do wielu polskich filmów i seriali, współtworzył gry „Wiedźmin 2: Zabójcy królów” oraz „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. To zrobiło na mnie wrażenie. Musiałam przekonać się, co wyszło spod pióra tak intrygującego człowieka. Nie przypuszczałam zupełnie, że ta książka tak bardzo mnie oczaruje.

Strawiński pracuje w dużej korporacji. To człowiek, który ceni sobie przede wszystkim wygodę i oszczędnie rozporządza własnymi siłami. Mówiąc wprost, to skończony leń, który lekceważy powierzone mu obowiązki, śpi w pracy, a czasem nawet popija. To prawdziwa zmora prezesa, który nieraz wzywał go na dywanik, by go zwolnić. A jednak, mimo tylu upomnień,...

Qulturasłowa | 2017-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Księga baśni Strawińskiego
Nie ma chyba osoby, która nie zna Szeherezady i „Księgi tysiąca i jednej nocy”. To właśnie ta piękna kobieta, poślubiona sułtanowi Szachrijarowi, mającemu w zwyczaju zabijać swoje żony, postanowiła opowiedzieć mu baśń. Zafascynowany małżonek, pragnąc poznać zakończenie, darował jej życie. Na jednej opowieści się jednak nie skończyło, zatem Szeherezada unikała śmierci każdej kolejnej nocy…
Niejaki Strawiński, pracownik biurowy, nie naraża swojego życia codziennie o poranku, choć właśnie o poranku codziennie musi wstawać do pracy. Albo iść spać, jako że do jego ulubionych zajęć w pracy, należy drzemka pod biurkiem, w plątaninie kabli i w oparach pasty do butów. Co jednak wspólnego ma ów Strawiński z Szeherezadą? Przekonamy się o tym z lektury oryginalnej, ale niezwykle wciągającej historii pt. „Z góry widać tylko nic. Mocna rzecz o namiętnościach”, autorstwa Arka Borowika.
Stworzony przez niego bohater to zdystansowany członek korporacyjnej społeczności,...

Szymon | 2017-08-03
Przeczytana: 30 lipca 2017

Kolejna, trochę przypadkowa, książkowa nowość na moim blogu.
Tym razem mamy szkatułkową o namiętnościach. Głównym narratorem jest Strawiński, leniwy pracownik biurowy, któremu bezustannie grozi zwolnienie. Za każdym razem udaje mu się przekonać szefa do pewnego zakładu. Jeśli Strawiński opowie fascynującą historię to przełożony go nie zwolni. W ten sposób dostajemy trzy niesamowite historie, które są współczesną wariacją na temat klasycznych baśni. Mamy historię o złotej rybce (wg mnie najlepsza), opowieść o czerwonym kapturku oraz przygody Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków. Opowieści są mocno zmienione i dostosowane do współczesnych realiów, ale ich przesłanie jest cały czas aktualne. Na okładce powieści dostajemy informację, że jest to rzecz o namiętnościach i jest to prawda. Uczuć, namiętności jest tu dużo, ale nie należy ich traktować tylko w seksualny, kobieco-męski sposób. Relacje pomiędzy bohaterami są dużo bardziej złożone, a ich motywacje nierzadko są zarówno...

milogro | 2017-08-11

Przyjemne spędzony czas. Zabawa konwencją i narracją. Zaszyte znane wszystkim baśnie. Interesująca

Kawazliterami | 2017-12-08
Na półkach: Przeczytane, Mam!, 2017
Przeczytana: 08 grudnia 2017
krzysztooo szreter | 2017-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2017
Exodus
Patronaty tygodnia

Trzeci tom bestsellerowej serii „Czerwona Królowa”, powieść Marcina Mortki o Królewskiej Talii – pradawnym, tajemniczym artefakcie i „Drugie bicie serca”, opowieść o stawieniu czoła przyszłości – to tylko niektóre z książek, które w tym tygodniu ukażą się pod naszym patronatem. Sprawdźcie, jakie tytuły znajdziecie w księgarniach!