Książka Roku 2018

Błazen w stroju klauna

Cykl: mocna rzecz o namiętnościach (tom 3)
Wydawnictwo: Dobra Literatura
emocje,
tree

Błazen w stroju klauna wnikliwie obserwuje szaleństwo, do którego się doprowadzamy, często niepostrzeżenie. A przy okazji nam je wytyka i szyderczo wyśmiewa. Arek Borowik kolejny już raz stworzył intrygujące opowieści, w których na pierwszy plan wysuwają się ludzkie namiętności – obsesyjny pęd do sławy, chciwość, ślepa zemsta, przyjaźń i lojalność. Nad wszystkimi historiami słychać gorzki...

Nad wszystkimi historiami słychać gorzki chichot dochodzący z oddali, zupełnie jakby ktoś szydził z rodzaju ludzkiego. Są niebanalne oraz ponadczasowe. Powstały z inspiracji znanymi baśniami i dotykają uniwersalnych prawd na temat życia i podstawowych wartości.
Zestawienie błazna z klaunem jest intrygujące nie tylko w tytule, lecz także w głębszym znaczeniu, którego odkrycie pozostawiamy Czytelnikowi.
Błazen w stroju klauna to trzecia powieść z serii Mocna Rzecz o Namiętnościach. Tytuł – mimo iż zupełnie inny od pozostałych, koresponduje z nimi i w pewnym sensie je puentuje.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

mikakeMonika | 2019-01-13
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 stycznia 2019

Nieprzerwanie jestem pod wrażeniem prozy Arka Borowika. Mocna do bólu. Czasami przerażająca, aż strach... Czasami śmieszna w sensie rozśmieszająca.
W tej części "Kopciuszek" wymiata, a końcówka... Żołądek jeszcze mi drga...

Czytaanna | 2018-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

"Błazen w stroju klauna" jest trzecią częścią trylogii "Mocna rzecz o namiętnościach".
Znajdziecie w niej trzy opowiadania. Inspiracją do ich napisania autor #arekborowik zaczerpnął z baśni,przedstawiając je trochę w innym swietle.
Błazen o którym w tytule jest mowa pokazuje nam rzeczywistość,ludzką ułomność,chciwość,namiętność i głupotę której społeczeństwu nie brakuje. Wręcz szydzi i się naśmiewa ze świata i ludzkości.
Każde z opowiadań jest inne,ale napisane po mistrzowsku które wciąga do samego końca.
Książkę bardzo polecam bo czyta się ją naprawdę fajnie czasem z uśmiechem na twarzy, a czasem z wyrazem zadumy i niedowierzania. Myślę że powinna się podobać.
Polecam bardzo

rudarecenzuje | 2018-10-09
Przeczytana: 09 października 2018

Z Arkiem Borowikiem poznaliśmy się za sprawą „Wnętrz wypalonych lodem”. Lektura tej powieści sprawiła mi wiele przyjemności, raz po raz udowadniając, że mężczyźni także potrafią o emocjach pisać mądrze i pięknie, o czym wydaje się, często zapominamy. Nic dziwnego zatem, że poznanie kolejnych tytułów, które wyszły spod pióra tego autora, było dla mnie jedynie kwestią czasu.

W swojej najnowszej powieści Borowik proponuje czytelnikom trzy historie.
Choć przekonałam się, jak intrygująco potrafi on zestawiać ze sobą tematy różnej miary i różnego ciężaru, znów poczułam się zaskoczona. Te opowieści nie mogłyby bardziej się różnić i wywoływać bardziej skrajnych odczuć. Nie chciałabym zbyt wiele zdradzić, a jednak muszę, po prostu muszę, co nieco o nich wspomnieć.

Już podczas lektury pierwszej z historii, byłam pewna, że ta spodoba mi się najbardziej. Dlaczego? Bo doszukałam się w niej sporej dozy realizmu, życiowej przewrotności i charyzmatycznych bohaterów. Przeczytałam w mgnieniu oka....

Kamil | 2018-09-11
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 11 września 2018

„Przypominam państwu, że istnieją dwie rzeczywistości: prawdziwa, czyli nudna, i nasza, czyli prawdziwa” – mówi jeden z bohaterów Arka Borowika. I nie sposób się z tą uwagą nie zgodzić, jeśli odniesiemy ją do „Błazna w stroju klauna”, czyli książki wieńczącej „Mocną rzecz o namiętnościach”, serię trzech tytułów.

Podobnie jak w wypadku wcześniejszych pozycji, Borowik zyskuje przede wszystkim za sprawą niebanalnych rozwiązań fabularnych, osadzonych na prostych konstrukcjach baśniowych. To niesamowite, o czym pisałem także w recenzji poprzedniej książki, ile czytelnik ma satysfakcji, dostrzegając i rozkodowując baśnie, na podstawie których zostały zbudowane fabuły. Z racji niespoilerowania nie będę zdradzał opowieści, które zostały wykorzystane, jednak śmiało mogę powiedzieć, że autor ponownie staje na wysokości zadania. „Błazen w stroju klauna” okazuje się nie tylko sprawnie napisaną i skonstruowaną na poziomie fabularnym pozycją, ale także – czego być może nie dostrzegałem w...

Maja | 2018-09-16
Przeczytana: 16 września 2018

Błazen w stroju klauna to ostatnia część trylogii, w której mogliście znaleźć historie inspirowane baśniami. Tym razem na warsztat wzięto między innymi Kopciuszka. O dwóch pozostałych nawiązaniach musicie przekonać się sami, nie chcę zdradzać fabuły, a akurat o tym opowiadaniu wspominam nie przez przypadek.

Moim zdaniem to była najmocniejsza część cyklu. Najbardziej soczysta, ale nie mam przez to na myśli, że zła.

Arek Borowik tworzy historie specyficzne i nie każdemu może to przypaść do gustu. Jeśli nie lubicie czarnego humoru i parodii, wyśmiewania rzeczywistości, raczej nie znajdziecie tu nic dla siebie.

Najbardziej przypadło mi do gustu wspomniane już przeze mnie opowiadanie inspirowane Kopciuszkiem. Nie myślałam, że z motywem tej baśni można zrobić coś takiego. Ta historia przemówiła do mnie najbardziej i myślę, że do niej będę wracać. Co nie znaczy, że pozostałe były gorsze. Przyznam jednak, że dość długo nie mogłam rozgryźć, jaka baśń była inspiracją do napisania...

Marta Tadych | 2018-10-17
Przeczytana: 24 września 2018

„Mocna rzecz o namiętnościach” to trylogia, która bazuje na klasycznych baśniach i bajkach znanych zapewne każdemu z nas. Otwiera ją „Z góry widać tylko nic”, drugim jej tomem nosi tytuł „Wnętrza wypalone lodem”. Obie te książki bardzo mi się podobały, z chęcią zatem sięgnęłam po zamykającego ten cykl „Błazna w stroju klauna”. Tym razem jednak już takich zachwytów nie było.

Sięgając po „Błazna w stroju klauna” liczyłam na podobne odczucia, jakie towarzyszyły mi przy czytaniu „Z góry widać tylko nic”. Liczyłam też na to, że tym razem, w przeciwieństwie do „Wnętrz wypalonych lodem”, nic już nie będzie psuło mi przyjemności płynącej z lektury. Miałam nadzieję, że tym razem, jak w przypadku pierwszego tomu tej trylogii, ponownie otrzymam wyśmienitą ucztę czytelniczą. Chciałabym powiedzieć, że „Błazen w stroju klauna” spełnił pokładane w nim nadzieje, że zachwycił moje czytelnicze gusta, a lektura książki była satysfakcjonująca pod każdym względem, ale niestety nie byłaby to prawda. Tę...

Ania Kazior | 2018-12-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 grudnia 2018

Gdy tylko zobaczyłam pierwsze zwiastuny tego, że Arek Borowik wyda kolejną książkę, niecierpliwie jej wypatrywałam, bo jego prozę, a ściśle mówiąc, poczucie humoru z jednej, a nieprzeciętną emocjonalność z drugiej strony, uwielbiam. Co prawda potem odłożyłam na pewien czas na stosik, jednak w końcu przyszła kolej na kolejne bliskie spotkanie ze Strawińskim i jego opowieściami. Autor „Błazna w stroju klauna” nie wychodzi z wprawy, z właściwym sobie wdziękiem i sarkastycznym podejściem do ludzkiej głupoty przedstawia następne uwspółcześnione, wstrząsające bajki.
Powiem szczerze, że trudno jest zrecenzować kolejną książkę z serii, która przecież jest równie dobra, jak poprzednie, a ponadto opiera się na takich samych założeniach i takim samym stylu. Spodziewałam się, że autor niczym mnie nie zaskoczy, a jedynie da kolejne godziny równie wciągającej i przyjemnej lektury. Mój ukochany bohater, Strawiński, nic nie traci ze swojego charakteru, swojego dystansu do życia i całkowitego braku...

magdaandbooks | 2018-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Błazen w stroju klauna Arek Borowik
To moje pierwsze spotkanie z tym pisarzem i jego cyklem, Mocna rzecz o namiętnościach.
Ta książka jest tak daleka od wszystkiego co czytam, że już od pierwszych stron nie chciałem jej czytać, ale się nie dało, porwała mnie, pożarła, a na koniec wypluła z głośnym chichotem błazna, który zdaje się szydzić ze współczesnego świata i społeczeństwa. To naprawdę jest mocna rzecz, będą wami szarpały silne doznania, poznacie Kopciuszka, który gubi... majtki, Kotojucha, Sylabe, które zniszczą wasz wewnętrzny spokój ☺ Zobaczycie, a raczej przeczytacie o tym, że głupota ludzka na prawdę nie ma granic i dokąd zmierza dzisiejszy świat. Polecam
Magda z magdaandbooks

Szymon | 2018-10-29
Przeczytana: 26 października 2018

I tak oto dotarliśmy do trzeciego tomu rzeczy o namiętnościach. Pozostałe dwa (Z góry widać tylko nic, Wnętrza wypalone lodem) czytałem przy pięknej pogodzie, Błazen trafił na jesienną aurę. Może to przez nią nieco inaczej odbieram ten tom. Znów mamy trzy opowieści, które są współczesnymi wariacjami znanych historii. Może m się wydaje, ale historie są przepełnione pewną goryczą, szyderstwem, ale i akceptacją tego co nieuniknione.
Pierwsza jest o oczekiwaniu na zemstę, która ma dotknąć ukochane dziecko. Przepowiedziana strata sprawia, że lata oczekiwania niszczą wszystko co dobre. Życie traci blask.

Kobiece_ksztalty | 2018-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Kiedyś zastanawiałam się czy kiedy mówię, że coś jest "inne" to zalicza się to jako komplement czy wręcz przeciwnie. Myślę, że jeżeli użyję tu stwierdzenia, że ta książka jest "inna" to z całą pewnością będę miała na myśli to, że jest wyjątkowa!

Najnowsza książka Arka Borowika Błazen w stroju klauna opisuje naszą rzeczywistość, przedstawia ją dość krytycznie, autor szydzi z niej a na końcu po prostu wyśmiewa pokazując jej czarną
i mroczną stronę. Głównym bohaterem jest Strawiński, pracownik wielkiej firmy, na samym początku swojej dziesięcioletniej kariery lubił wszystkich jej pracowników jednak po latach stwierdził, że nikogo nie lubi. Początkowo czytając tą książkę śmiałam się i bawiłam wyśmienicie, dopiero im dalej zagłębiałam się w jej treść zaczęły do mnie dochodzić pewne refleksje na temat otaczającego mnie świata i mojego miejsca w nim. Strawiński opowiada dwie bajki, jedna z nich to nowa historia o Śpiącej Królewnie, porusza ona silne pragnienie zemsty, przed którym nikt...