Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Złodzieje książek

Tłumaczenie: Zbigniew Kościuk
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Last Bookaneer
Ag2S

Londyn, 1890 rok. Pen Davenport cieszy się sławą najbardziej bezwzględnego pirata książek w Europie. Jako mistrz podstępu zarabia na życie, przeczesując zatoki, tawerny i drukarnie w poszukiwaniu rękopisów, które można by złupić. Nieprecyzyjne przez setki lat prawo autorskie i publiczność spragniona nowych historii stwarzały dotąd wyjątkowe możliwości: bezkarnie wydawano książki bez zgody autora. Pisarze – choćby Charles Dickens, Mark Twain i Robert Louis Stevenson – zdobywali sławę, ale ponosili straty finansowe, wydawcy natomiast osiągali wielkie zyski, a czytelnicy mogli tanio nabywać książki. Jednak złoty wiek działalności wydawniczej dobiega końca. U progu XX wieku postanowiono bowiem podpisać umowę międzynarodową, by zlikwidować czarny rynek. Bukinierzy, złodzieje książek, stają się gatunkiem na wymarciu.
Davenport postanawia więc wyruszyć w ostatnią podróż, zanim nowe prawo wejdzie w życie. Cel jego wyprawy rozpala wyobraźnię wszystkich bukinierów – na wyspie Samoa umierający Robert Louis Stevenson kończy swoją ostatnią książkę. Jak zawsze Davenportowi niechętnie towarzyszy jego pomocnik, Fergins. Zabrany podstępem na ostatnią szaleńczą wyprawę Fergins odkrywa, jak emocjonującym przeżyciem jest asystowanie sławnemu piratowi w jego misji. Jednak Davenport nie jest jedynym bukinierem, który ma chrapkę na nową powieść angielskiego autora. Na wyspie pojawia się bowiem Belial, jego śmiertelny rywal. Davenport, Fergins i Belial zostają wkrótce uwikłani w konflikt większy niźli tylko literacki...

Niezwykła opowieść o ostatnim skoku bukinierów – piratów kradnących utwory literackie, zdolnych zrobić wszystko to, przed czym wzdrygają się wydawcy i pisarze…

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/2609/thriller-historyczny.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2609/thriller-historyczny.html

książek: 1904
Basia | 2017-11-05

Kolejna świetna, wciągająca książka tego autora. Tym razem śledzimy losy ludzi, którzy parają się wykradaniem rękopisów nowych powieści znanych pisarzy. A stawka jest wysoka, liczy się czas, bowiem niedługo ma być podpisana międzynarodowa umowa dotycząca praw autorskich.
Celem zdobycia najnowszej powieści Roberta Louisa Stevensona bukinierzy czyli złodzieje książek, wyruszają w niebezpieczną wyprawę, aż na wyspę Samoa, gdzie ostanie lata życia spędził niezapomniany autor "Wyspy skarbów".

Warto przeczytać!

Łukasz Wasilewski | 2017-10-10
Przeczytana: 07 października 2017

63% osób w Polsce nie przeczytało w zeszłym roku żadnej książki. „Złodzieje książek” to zdecydowanie nie tytuł dla nich. I nie tylko dlatego, że po prostu nie czytają. Niby głównymi bohaterami powieści są bukinierzy (zresztą oryginalny tytuł w dosłownym tłumaczeniu to „Ostatni bukinier), czyli piraci kradnący utwory literackie. Niby, bo tak naprawdę bohaterkami są książki. I nie da się przeczytać tej powieści, nie kochając książek.

Przez większą część powieści Matthew Pearla śledzimy ostatnią misję Pena Davenporta – najsłynniejszego bukiniera. Mamy koniec XIX wieku, zaraz ma zostać podpisane międzynarodowe porozumienie w kwestii praw autorskich i przemycenie rękopisu książki przestanie być wystarczające, by wydać ją w innym kraju. Davenport otrzymuje informację, że Robert Louis Stevenson (autor m.in. „Wyspy skarbów” i „Doktora Jekylla i pana Hyde’a), który przeniósł się na Samoę, właśnie kończy swoje prawdopodobnie ostatnie, najważniejsze dzieło. Podstępem zabiera w podróż swojego...

Kasia Malinowska | 2017-09-23

Książki Matthew Pearla mają swój niesamowity klimat, bowiem niewiele znajdziemy pozycji, których zagadki kryminalne osadzane są w realiach historycznych Stanów Zjednoczonych XIX i początku XX wieku. Ponadto to, co kocham w jego książkach to odnośniki do literatury. Tym razem autor przenosi nas do twórczości R.L. Stevensona.

Czy słyszeliście kiedyś o bukinierach? Nie? Ja też nie, póki nie przeczytałam książki Matthew Pearla. Pewnie się zastanawiacie, czym się zajmowali. Otóż ich zadaniem było wykradanie dla wydawców tekstów różnych pisarzy. "Zawód" ten wymarł wraz z wejściem w życie prawa o prawie autorskim.

Pan Davenport jest jednym z najlepszych w swoim fachu. Konkuruje z takimi nazwiskami jak Whisky Bill, jednak gdy ten ostatni zaniemógł odwiedza odwiecznego rywala w szpitalu, gdzie bukinier rzuca mu propozycję wykradzenia tekstu Stevensona. Z początku Davenport odrzuca ten pomysł, ale jego towarzysz Fergins go przekonuje i wspólnie ruszają na wyspy Samoa w celu zdobycia...

Hania | 2018-04-22
Na półkach: Powieści, Przeczytane, Posiadam

Z Matthew Pearlem zetknęłam się pierwszy raz kilka lat temu, kiedy ukazała się jego pierwsza książka "Klub Dantego". Najbardziej podoba mi się w jego powieściach to, że zawsze są to książki w jakiś sposób opowiadające o książkach. Tak jest też w przypadku "Złodziei książek". Bukinierzy, czyli książkowi piraci u Pearla to świetne, wyraziste postaci, a Pearl dodatkowo rzuca je na rajską wyspę i serwuje całą masę niesamowitych i niebezpiecznych przygód.

Miśka | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

Pierwsze moje spotkanie z autorem...
Książka bardzo dobrze napisana, ale...nie porwała mnie. Momentami nawet lekko znudziła.

AnnaHanna | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

Tylu ilu jest jest czytelników tyle jest upodobań literackich. Ja dla mnie książka okazała się średnia. Momentami słaba.
Początek zachęca do dalszej lektury, co się rzadko zdarza. Przeważnie jest odwrotnie, musimy przebrnąć przez nudny wstęp, a czasem nawet przez pół ksiazki żeby lektura nas zaciekawiła. Tak wiec, zachęcona dobrym początkiem, będąc już w połowie książki zaczęłam zastanawiać się czy jest sens ją kończyć. A że mam w zwyczaju, doczytać do końca nawet najnudniejszą pozycję, postanowiłam dać jej szansę. Ok, byłabym wielce niesprawiedliwa określając przedmiotowy utwór jako nudny, ale jeśli czytam książkę tylko z szacunku dla autora i już myślę po co sięgnę po jej ukończeniu, to coś jest nie tak.
Technicznie "Złodzieje książek" jest dobrze napisana, językiem prostym, zrozumiałym, trochę faktycznie jak powieść dla młodzieży, nie ujmując młodzieży 😉 Sam pomysł autor też miał dobry, ale opowieść ubrał w sytuację czasem naiwne, mocno naciągane, jakby usilnie chciał stworzyć...

Panna Jagiellonka | 2017-09-22
Przeczytana: 22 września 2017

Przenosimy się do Londynu w roku 1890. Poznajemy historię jednego z najbardziej bezwzględnych piratów książek w Europie - Pena Davenporta. Jak powszechnie wiadomo, piraci "zarabiają" na życie napadając na statki. Nie inaczej jest z bukinierami, choć oni przeczesują różne miejsca w poszukiwaniu nie złota, a rękopisów.
Ponieważ przez wiele lat prawo autorskie było bardzo nieprecyzyjne, a czytelnicy byli spragnieni nowych wrażeń - bezkarnie wydawano książki bez zgody autora. Takim sposobem pisarze - Charles Dickens, Mark Twain, Robert Luis Stevenson i inni - zdobywali sławę, ale ponosili straty finansowe, wydawcy natomiast się wzbogacali, a czytelnicy byli zadowoleni ponieważ mogli tanio nabywać książki. Ratunkiem dla autora był czarny rynek, na którym królowali Bukinierzy.

Książki inspirują ludzi do tego, aby pogodzić się ze światem lub przed nim uciec. Wzniecają wojny lub je kończą. Przynoszą mężczyznom i kobietom, którzy je piszą i wydają, ogromną fortunę, a później niemal równie...

Sillie | 2018-11-05
Na półkach: Przeczytane, MDKK

Książka opowiada historię tytułowego złodzieja książek, Lorda Davenporta, który jest bookinierem, wykrada pisarzom ich dzieła, zanim te trafią do wydawcy, po to, aby sprzedać książkę drożej i na tym zarobić. W trakcie wydarzeń śledzimy poczynania lorda i jego pomocnika, którzy przygotowują się do kradzieży ostatniej książki Stevensona, który znany jest jako twórca „Wyspy Skarbów”. I to właściwie wszystko co można o tej książce powiedzieć. Zupełnie mnie nie porwała, ciekawa w sztampowy, typowy dla tego rodzaju powieści sposób, napisana tak, by trafić w każdy gust.
Chętnie za to sięgnę po "Klub Dantego" tego samego autora, zanim raz na zawsze odstawię go do czytelniczego kąta.

Urszula | 2018-04-12
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

1. O tym jak cel może zaślepić i popchnąć w otchłań
2. O tym jak ten niepozorny może zaskakiwać i stać się tym, który rozkłada karty
3. Akcja rozkręca się bardzo długo, a potem w kilka stron kończy się w pośpieszny sposób
4. Mało zaskakujące zakończenie - trochę infantylne i jak z książki dla nastolatków
5. Język, dialogi i sposób prowadzenia narracji dość infantylny
6. Przygodówka w nienajlepszym wydaniu.

kultur-alnie | 2018-02-24
Na półkach: Ebook, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 lutego 2018

Kawałek ciekawej literatury o bukinistach, o Stevensonie, o Samoa. Bez dłużyzn, z rozbudowanym wątkiem bibliofilskim. Znam styl Pearla, lubię, otrzymałam to, czego się spodziewałam - dobrą opowieść.