Droga na koniec świata

Wydawnictwo: Novae Res
Marcin

Wszyscy marzymy i mamy pragnienia, lecz tylko nieliczni znajdują w sobie odwagę, by podążać ich śladem i odmieniać swe życie. Pawłowi przez całe życie brakowało ojca. Trudne dzieciństwo, jak również późniejsze lata pełne rozczarowań i przykrości, odcisnęły swe bezlitosne piętno na jego dorosłym życiu. Choć na zewnątrz sprawiał wrażenie inteligentnego i towarzyskiego młodego mężczyzny, to w...

Pawłowi przez całe życie brakowało ojca. Trudne dzieciństwo, jak również późniejsze lata pełne rozczarowań i przykrości, odcisnęły swe bezlitosne piętno na jego dorosłym życiu. Choć na zewnątrz sprawiał wrażenie inteligentnego i towarzyskiego młodego mężczyzny, to w głębi duszy był poranionym i zagubionym chłopcem.

Gdy wyrusza na samotną, pieszą pielgrzymkę do Santiago de Compostela, nie zdaje sobie nawet sprawy, dokąd ta podróż go zaprowadzi. Podczas wędrówki zmaga się z własnymi słabościami, zakochuje się, a także otwiera na potrzeby innych ludzi i doświadcza ich bezinteresowności. Zagląda również w głąb własnej duszy i rozprawia się z bolesną przeszłością.

"– Tak to już z nami jest, przyjacielu… Chętnie stajemy jedynie do tych walk, które z góry wiemy, iż jesteśmy w stanie wygrać. Tymi, których wyniku nie potrafimy przewidzieć, nie jesteśmy zainteresowani. Takie boje zostawiamy do stoczenia innym. Właśnie dlatego tak wiele osób nie otrzymuje od życia zbyt wiele. Nie ryzykują, ale też nic nadzwyczajnego nie są w stanie osiągnąć. Być może słyszeli lub przeczuwają, że gdzieś indziej znajduje się coś piękniejszego. Nie są jednak w stanie wykrzesać z siebie wystarczająco dużo odwagi i wiary, by przebiwszy się przez swą przezorność, osobiście to sprawdzić. Ty jednak zrobiłeś już pierwszy krok i nigdy o tym nie zapominaj!"

źródło opisu: Wydawnictwo Novae Res, 2017

źródło okładki: Wydawnictwo Novae Res, 2017

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 273

Kierunek Santiago

Marcin Kretkiewicz, autor powieści, zaprasza czytelnika w podróż, ale i ostrzega, że może ona zmienić ciało i duszę człowieka.

Głównym bohaterem tej książki jest Paweł, młody chłopak, który postanawia wyruszyć w podróż, na którą decydują się nieliczni, postanowił odwiedzić grób Apostoła Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

To średniowieczny szlak pielgrzymkowy, który przyciąga wielu, niezależnie od wyznania i wieku. Krocząc z intencją, długie tygodnie, człowiek zmienia się, czy chce czy nie, coś w nim ulega przewartościowaniu. I właśnie w takie nieznane, udaje się Paweł, który nie tyle szuka Boga, co swojego miejsca na ziemi, bo wszystko co miał, okazało się być kruche i nędzne. Pisarz puszcza go i mówi, idź!

Więc Paweł idzie, porzuca pracę, wydaje ostatnie pieniądze na bilety, a świat w nagrodę daje jeszcze więcej pytań niż odpowiedzi, bo Kretkiewicz trochę potrząsa bohaterem i nie daje mu łatwej i przyjemnej drogi. Paweł doświadcza wielu przeciwności losu i wygląda na to, że Boży plan niekoniecznie idzie w parze z planami Pawła. Znajdziemy tu rozmowy, wzruszenia, zmęczenie, pot i łzy, czyli życie w drodze.

Zanurzamy się w prywatne życie Pawła, w jego rozterki, problemy, uczucia. Stajemy się częścią wyprawy w inne przestrzenie, bo tak naprawdę nie wiadomo dokąd nas ta droga doprowadzi, nie wie tego Paweł, ale nie wie też czytelnik. Powieść pełna jest filozoficzno-społecznych przemyśleń, które rodzą się w czasie drogi i z pewnością przez to tekst staje się uniwersalny, niekoniecznie w wymiarze religijnym.

Historia jest prosta i piękna, filozoficznie swobodna, ale podejrzewam, że gdyby odsączyć z niej całą magię i symbolikę wypływającą z samego pojęcia pielgrzymki do Santiago, to tekst byłby o wiele uboższy i skromniejszy.

Powieść można potraktować jako prolog przed własną pielgrzymką czytelnika, która może się stać swoistym drogowskazem, albo i ostrzeżeniem. Może stać się powieścią-przewodnikiem przed wyprawą życia, a więc kierunek Santiago!

Grzegorz Śmiałek

Weronika | 2017-07-11
Przeczytana: 04 lipca 2017

Link do recenzji:

Mieliście kiedyś wrażenie, że nie jesteście w stanie poradzić sobie z własnym życiem? Że nie widzicie w nim sensu i nie jesteście w stanie określić w jakim kierunku zmierza? Że mimo iż świat pędzi na przód, wy wciąż stoicie w miejscu? Że chociaż z całych sił pragniecie odciąć się od bolesnej przeszłości, ona uparcie nie daje wam spokoju?

Z podobnymi problemami boryka się Paweł, główny bohater książki Marcina Kretkiewicza "Droga na koniec świata". Ma poczucie, że żyje w zawieszeniu i - choć stara się ze wszystkich sił, nie potrafi zaznać szczęścia. Czuje się samotny i niekochany, a jedyne czego pragnie, to znaleźć kobietę, z którą mógłby dzielić życie, która go zrozumie i okaże wsparcie. Pewnego dnia dostaje od swojej znajomej propozycję udania się na piszą pielgrzymkę szlakiem świętego Jakuba, do Santiago de Compostela, która miała pomóc wyrwać mu się z szarej codzienności. Choć na początku...

Wielbicielka-książek | 2017-04-11

Pewnego dnia, przeglądając jeden z portali społecznościowych całkiem przypadkowo trafiłam na zdjęcie okładki książki "Droga na koniec świata", która mnie na tyle ujęła i zaintrygowała, że postanowiłam uzyskać więcej informacji na jej temat. Znalazłam jedynie krótki, aczkolwiek ciekawy opis, z którego wynikało, iż owa powieść jest zapisem wspomnień z odbytej podróży do Santiago de Compostela, a ponadto sugerował on wartościową i refleksyjną opowieść. Wiedziałam już, że muszę ją przeczytać, bowiem po pierwsze uwielbiam wymagające i zmuszające do przemyśleń utwory, a po drugie publikacja ta wydawała się idealna dla miłośnika turystyki i wszelakich wojaży (ukończyłam turystykę i rekreację). Z niecierpliwością zatem wyczekiwałam dnia jej premiery. Nie ukrywam też, że miałam małą nadzieję, iż gdy otrzymam wykaz propozycji do zrecenzowania od wydawnictwa, owa pozycja znajdzie się na takowej liście. Zatem, gdy otrzymałam wiadomość, a nastepnie dostrzegłam tytuł książki, od razu zgłosiłam...

,,Tak to już z nami jest, przyjacielu...Chętnie stajemy jedynie do tych walk, które z góry wiemy, iż jesteśmy w stanie wygrać. Tymi, których wyniku nie potrafimy przewidzieć, nie jesteśmy zainteresowani. Takie boje zostawiamy do stoczenia innym. Właśnie dlatego tak wiele osób nie otrzymuje od życia zbyt wiele. Nie ryzykują, ale też nic nadzwyczajnego nie są w stanie osiągnąć. Być może słyszeli lub przeczuwają, że gdzie indziej znajduje się coś piękniejszego. Nie są jednak w stanie wykrzesać z siebie wystarczająco dużo odwagi i wiary, by przebiwszy się przez swoją przezorność, osobiście to sprawdzić.''

Historia Pawła wędrującego samotnie szlakiem pielgrzymki Santiago de Compostela została oparta na prawdziwych wydarzeniach. Wraz z głównym bohaterem przebywamy kolejne kilometry, próbując odpowiedzieć sobie na zadawane po drodze pytania. Koniec podróży oznacza nie tylko osiągnięcie celu, ale także wewnętrzną przemianę zachodzącą zarówno w Pawle, jak i w towarzyszącym mu czytelniku....

Monika Hetz | 2017-04-11
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

„Droga na koniec świata” Marcina Kretkiewicza to niezwykle mądra i wciągająca powieść napisana przez samo życie. To opowieść o wielkiej sile, odwadze, determinacji, o pokonywaniu własnych słabości i wielu przeciwności losu. O poszukiwaniu sensu życia i podążaniu za własnymi marzeniami i pragnieniami. To historia o drodze trudnej, wyboistej, na której końcu znajduje się już tylko przebaczenie.

Książka przedstawia losy Pawła, który od dzieciństwa cierpiał z powodu braku miłości ze strony ojca. Niełatwe dzieciństwo oraz problemy w późniejszym czasie odciskają piętno na jego życiu. Z pozoru poukładany, młody, inteligentny mężczyzna, w środku czuje się małym, zagubionym chłopcem. Pod wpływem impulsu postanawia zmienić swoje życie i wyrusza na pieszą pielgrzymkę do Santiego de Compostella. W jej trakcie zakochuje się, zmaga się ze swoimi słabościami i kłodami rzucanymi mu pod nogi przez los. Poznaje ludzi i stara się na zawsze rozprawić z okrutną przeszłością.

To niezwykła historia o...

kretka | 2017-04-11

Książka " Droga na koniec świata" to wartościowa i refleksyjna opowieść o mężczyźnie, który kierując się chęcią odmiany swojego życia, zwalnia się z pracy i wyrusza na samotną, pieszą wędrówkę przez Hiszpanię do Santiago de Compostela. W tamtej chwili nie zdaje sobie nawet sprawy, dokąd ta podróż go zaprowadzi. Po przedwczesnym zakończeniu pielgrzymki doznaje głębokiego rozczarowania, jednak po pięciu latach wraca na szlak ponownie. Tam poznaje tajemniczego Jakuba, który pomaga mu poznać samego siebie i uporać się ze swą, bolesną przeszłością.
Książka nie jest kolejnym, "suchym" opisem wędrówki do Santiago, lecz niezwykle dynamiczną opowieścią o podróży w głąb siebie. Książka porusza wiele kluczowych, życiowych kwestii tj. relacji rodzinnych, przebaczenia czy wymagającej miłości, skłaniając tym samym do refleksji nad tym, o czym wielu ludzi dzisiaj usilnie stara się zapomnieć Dodatkowym atutem książki, są znajdujące się w niej piękne rysunki narysowane przez...

Ela | 2017-08-20

Jestem świeżo po lekturze książki i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem! Jest fajnie napisana, a prosty język sprawia, że czyta się ją szybko i łatwo. Książka skłania do myślenia, inspiruje i zmienia. Co dla mnie istotne, nie jest ona jedynie kolejną, szczegółową relacją z wędrówki do Santiago, lecz niezwykle wciągającą opowieścią o podróży w głąb siebie. "Droga na koniec świata" wymyka się utartym schematom, przez co trzeba spojrzeć na pewne treści w niej zawarte, bardziej symbolicznie, z dystansem. Myślę, że książka powinna spodobać się tym wszystkim, którzy lubią zadawać sobie pytania i wciąż szukają własnego spełnienia. Jak na debiut, dobra robota :)

BookParadise | 2017-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2017

Marcin Kretkiewicz daje nam naprawdę piękne lekcje na temat życia, które niosą ze sobą nadzieję oraz pokazują, że jesteśmy w stanie dokonać wszystkiego, jeżeli tylko zdobędziemy się na odwagę. Historia Pawła mnie szczerze poruszyła i myślę, że na większości powinna wywrzeć podobne uczucia. To jedna z najpiękniejszych książek jakie przeczytałam i jestem pewna, że nie raz będę do niej wracać.Na długo pozostaje w myślach oraz sercu.  Na dodatek sprawiła, że sama chciałabym w przyszłości spróbować zmierzyć się z trasą świętego Jakuba i mam szczerą nadzieję, że uda mi się zrealizować ten plan. Może nie w najbliższym czasie, ale kiedyś na pewno. "Drogę na koniec świata" z całego serca wam polecam - gwarantuję, że nie pożałujecie sięgnięcia po nią.

Więcej na: http://www.bookparadise.pl/2017/07/droga-na-koniec-swiata-marcin_5.html

Netula_CK | 2017-05-13
Przeczytana: 13 maja 2017

Do sięgnięcia po „Drogę na koniec świata” skłoniła mnie niedawna decyzja mojego męża, który postanowił wziąć udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, co w praktyce oznaczało, że musiał przebyć ponad czterdzieści kilometrów po górach, w nocy. Powiedzieć, że byłam daleka od entuzjazmu, gdy się o tym dowiedziałam, to jak nic nie powiedzieć. W końcu droga daleka, trudna i pełna potencjalnych, powstałych w mojej głowie zagrożeń. Przyznaję, że ta książka pozwoliła mi trochę głębiej się nad tym zastanowić, dostrzec cudze potrzeby i motywacje. Po prostu pojawiła się w moim życiu w odpowiednim momencie.

Paweł jest młodym, korzystającym z życia mężczyzną, który zatracając się w urokach młodości, czuje się coraz bardziej zagubiony, daleki od spełnienia i zwyczajnego poczucia szczęścia. Za namową koleżanki postanawia wyruszyć w kilkusetkilometrową pielgrzymkę do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Choć pierwsza próba nie wygląda dokładnie tak, jak nasz bohater sobie wymarzył, powraca z niej...

livrek | 2017-12-11
Na półkach: Przeczytane, 2017