Zgłosuj na książki roku 2017

Pocztówki z powstania

Wydawnictwo: Edipresse, Edipresse Polska S.A.
powstanie warszawskie
historia
Anita Miszczyk

Godzina „W” zmieniła nie tylko życie tych, którzy 1 sierpnia 1944 roku podjęli nierówną walkę z hitlerowskim okupantem, wychodząc na ulice Warszawy z biało-czerwonymi opaskami na rękawach. Powstanie warszawskie wpłynęło na losy kolejnych pokoleń Warszawiaków, nierzadko dramatycznie je komplikując. O tym, dlaczego ten fragment naszej historii mimo upływu czasu budzi tak silne emocje, Wiktor Krajewski rozmawia z trzema pokoleniami Polaków osobiście powiązanych z tamtymi wydarzeniami. "Pocztówki z powstania” to kolejna książka Wiktora Krajewskiego na ten temat.

źródło opisu: http://hitsalonik.pl/produkt/pocztowki-z-powstania

źródło okładki: http://hitsalonik.pl/produkt/pocztowki-z-powstania

Księgowa | 2017-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2017

Nie pocztówki, a migawki. Nie z Powstania, ale z wojny. Ciekawie, króciutko,pobieżnie. Kilkadziesiąt niewyraźnych i nieopisanych zdjęć nie bardzo wiadomo po co, duża czcionka, spore odstępy między linijkami i ogromne akapity. Marna korekta (maceby zamiast macewy, Bolesław Wieniawa- Długoszewski zamiast Długoszowski). Całość za 49, 90.

I coś tak czuję, że moja opinia zostanie zaznaczona jako spoiler. Niech i tak będzie. Nie lubię jak ktoś nabija sobie kabzę kosztem Powstańców, bo wszak temat jest nośny i chętnie tego typu publikacje są kupowane. Pozwalam sobie na taką uwagę, gdyż cena książki wydaje mi się zbyt wygórowana w stosunku do jej skromnej zawartości. A nigdzie nie znalazłam informacji, że część wpływów z jej sprzedaży zostanie przekazana żyjącym Powstańcom.

Izabela Pycio | 2017-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

"Wojnę poniekąd dziedziczy się wraz z genami. Ja czuję ją w mojej krwi." Cezary Harasimowicz

Wojenne dramaty, piekło zgotowane człowiekowi przez człowieka, traumatyczne wydarzenia zmieniające ludzi na zawsze. Przerażające wspomnienia, koszmary przeżytych katuszy, drzemiące w duszach tych, którzy przetrwali. Ale to też obdarzona szacunkiem pamięć o tych, którym się nie udało, zostali zamordowani w obozach, na ulicach miast, na drogach i we wsiach. Śmierć dotykająca wszystkich, nastawionych jedynie na przetrwanie, szukających bezpiecznego schronienia, jak i walczących zbrojnie przeciwko okupantom, oddanych powstańczych działaniom, czy pomagających innym w miarę własnych możliwości pomimo grożącego niebezpieczeństwa.

Tego nie można wymazać z kart historii, pozostawić w zapomnieniu, zbyt drastyczne i bolesne, aby nie przenosiło się na kolejne pokolenia. Utrwalane w postaci zbioru wspomnień, pozostałości emocji i rzeczowych pamiątek. Przekazywane następnym członkom rodziny, w...

gosia123 | 2017-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2017

Uwielbiam książki o tematyce II wojny światowej, chociaż słowo uwielbiam brzmi tutaj cokolwiek głupio.To ważny okres w naszej historii, już zostało tak niewielu świadków tamtych dni i uważam,że każda relacja jest ważna...ku przestrodze, żebyśmy pamiętali co może wyrządzić wojna

Carmen | 2017-08-31
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Bardzo dawno nie czytałam nic związanego z Powstaniem Warszawskim, które wybuchło 1 sierpnia o godzinie 17:00 w 1944 roku. Być może wynika to z faktu, iż nie przepadam za książkami, w których roi się od cyferek, a suche fakty bardzo szybko znajdują lukę w mej pamięci i pośpiesznie uciekają. Jednak niedawno natrafiłam na książkę, która poświęcona została wspomnieniom oraz zdjęciom z tego wydarzenia. Nie potrafiłam się oprzeć i postanowiłam koniecznie przeczytać.

Książka „Pocztówki z powstania” Wiktora Krajewskiego przypominała mi trochę kilka różnych spotkań. Czułam się, jakbym umówiła się z dziewięcioma osobami, które zgodziły się podzielić ze mną historiami oraz wspomnieniami. Niektóre czynnie uczestniczyły w Powstaniu, niektóre były zbyt młode, by podjąć jakieś działania, a niektóre jedynie wspominają swoich przodków i dzielą się zasłyszanymi o nich informacjami. Cztery kobiety i pięciu mężczyzn, a wśród nich Adam Fidusiewicz, Zofia Czerwińska czy Longin Bielak.

Pierwsze, co...

Wybebeszamy_książki | 2017-08-25

NIEWYCZERPANY

Powstanie Warszawskie to temat, który nigdy nie straci na aktualności. Co roku wydawanego są kolejne książki traktujące o tym wydarzeniu. Są to często suche sprawozdania i obiektywne wywody. Jednak te zainteresują tylko pasjonatów. To, co zaciekawi przeciętnego czytelnika, to relacja świadka.

"Książka ta nie powstała po to, żeby oceniać czy Powstanie Warszawskie miało sens. (...) Nie ma sensu zastanawiać się nad tym. Bo prawda jest taka, że nikt nie wie, jak by się zachował, gdyby jego wolność została brutalnie zabrana."

Zawsze będzie to subiektywna opowieść, pełna rozedrganych słów i nieformalnych zwrotów. Taka książka będzie miała zapach minionego strachu, żalu i zawahania. Będzie miała moc, by poruszać dusze.

WSPOMNIENIA

"Pocztówki z powstania" zawierają wspomnienia ośmiu osób, które w czasie powstania przebywały w Warszawie lub brały w nim udział.

"Z jednej strony Powstanie to poczucie wspólnoty, bohaterstwa i poświęcenia. Z drugiej, to zatrważająca liczba...

Miasto Książek | 2017-09-18
Przeczytana: 14 września 2017

Powstanie Warszawskie to temat rzeka. Każda osoba, która je przeżyła ma swoją historię, swój skrawek, który stworzy całość. Każda kolejna to właśnie taki skrawek, który pomaga ludziom uświadomić sobie jak wielkie znaczenie miało powstanie i do jakich czynów ludzie byli zdolni, by odzyskać niepodległość.

W tej książce mam kolejne osiem historii w których jest pokazana walka, odwaga i poświęcenie dla dobra narodu. Mam tu osoby, które przed wojną były biedne i bogate, Polaków i Żydów, dorosłych i dzieci. Połączyło ich jednak jedno, chęć odzyskania wolnej Polski.

Powiem Wam, że ja temat Powstania Warszawskiego uwielbiam. Podziwiam osoby, które choć z góry wiedziały, że nie uda im się odzyskać niepodległości to chciały spróbować. Dla mnie to coś niesamowitego takie poświęcenie. Im więcej o tym czytam, tym bardziej podziwiam, szanuję i chce wiedzieć o tym jeszcze więcej.

Jednak czy "Pocztówki z Powstania" są warte Waszej uwagi? Powiem Wam, że jeżeli podobają wam się wydania książek...

Rever | 2017-09-24

Mam mieszane odczucia po lekturze. Z jednej strony nie można pominąć walorów zachowanej pamięci w przedstawionych historiach, z drugiej jednak tytuł jest mylący. To osiem opowieści, w których o powstaniu jest bardzo niewiele. Tak naprawdę opowieści tych, którzy przeżyli to skrót lat okupacji z wątkiem powstańczym w tle, zaś historie przedstawiane przez drugie-trzecie pokolenie są tak chaotyczne (i niestety umieszczone na samym początku książki), że zniechęcają do dalszej lektury. To strzępki wydarzeń, mnie też takie przekazali dziadkowie, lecz nie nadające się do publikacji w książce, bo przyjmują formęe zdań pisanych na poziomie szkoły podstawowej.
Odniosłam wrażenie, że autor koniecznie chciał wydać chwytliwy tytuł w sierpniowym okresie. Warto przeczytać jedynie dla osób lubujących się w historiach wojennych. O samym powstaniu nie dowie się czytelnik zbyt wiele.

książkowe_zacisze | 2017-09-18
Przeczytana: 18 września 2017

Pocztówki z powstania to zbiór ośmiu bardzo rzeczowych opowieści osób, na których wojna odcisnęła swoje piętno. Krótko, zwięźle, bardziej o życiu w czasie wojny, niż na temat samego powstania. Myślę, że warto po nią sięgnąć, choć mnie osobiście nie w pełni usatysfakcjonowała. Podoba mi się forma wydania, ale po treści spodziewałam się czegoś nieco innego i jestem odrobinę zawiedziona.

peggybrown | 2017-12-11
Na półkach: Polska, PAŹDZIERZ, Przeczytane