Zamach. Jan Paweł II – 13 maja 1981. Spisek. Śledztwo. Spowiedź

Okładka książki Zamach. Jan Paweł II – 13 maja 1981. Spisek. Śledztwo. Spowiedź Jacek Tacik
Okładka książki Zamach. Jan Paweł II – 13 maja 1981. Spisek. Śledztwo. Spowiedź
Jacek Tacik Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie reportaż
reportaż
Wydawnictwo Literackie
2017-05-11
2017-05-11
literatura faktu historia Watykan zamach Jan Paweł II spisek śledztwo

Bardzo duży nakład pracy Autora.
Dotarł do osób, które nie są jednoznacznie łączone z zamachem na JP II.
część kwestii nigdy bym nie połączył z tym zdarzeniem.
Bardzo ciekawie pokazany różny punkt widzenia przesłuchiwanych.
Warto przeczytać szczegolnie w roku 40 rocznicy zamachu. Bardzo polecam!

Bardzo duży nakład pracy Autora.
Dotarł do osób, które nie są jednoznacznie łączone z zamachem na JP II.
część kwestii nigdy bym nie połączył z tym zdarzeniem.
Bardzo ciekawie pokazany różny punkt widzenia przesłuchiwanych.
Warto przeczytać szczegolnie w roku 40 rocznicy zamachu. Bardzo polecam!

'' Strzelałem, żeby zabić".

Reportaż odsłaniający kulisy zamachu na papieża Polaka. Autor przeprowadził własne, wnikliwe dziennikarskie śledztwo. Spotkał się osobiście z Ali Agcą.

Jacek Tacik trzy lata pracował nad publikacją, starając się zachować profesjonalizm i rzeczowość. Nie kieruje się utartymi schematami. Uważam, że udało mu się zachować bezstronność.

Dziennikarz jest przekonany, że w wydarzeniach z 13 maja 1981 roku uczestniczył ktoś jeszcze. Zdecydowanie odrzuca wyłączny udział Alego Agcy. Więcej, jest przekonany, że go tam nie było.

Publicysta konkluduje, iż wyrok na Karola Wojtyłę zapadł w Związku Sowieckim, a wykonawcami miały być bułgarskie służby bezpieczeństwa.Sądzi też, że STASI pomagało w tuszowaniu faktycznych zleceniodawców zabójstwa.

Warto zwrócić uwagę na to co mówi brat porwanej Emanueli Orlandi, która została uprowadzona w 1983 roku, do dziś nie wiadomo co się z nią stało.

Warto przeczytać.

'' Strzelałem, żeby zabić".

Dziennikarz...

Książka jest ok choć spodziewałem się czegoś więcej. Niektóre rozmowy naprawdę ciekawe, pozwalające spojrzeć zamach z różnych perspektyw. Moim zdaniem brakuje tzw. "kropki nad i".

Efekt pokaźnej pracy, a książka i tak spokojnie mogłaby być kilka razy (sic!) większa. Wywiady z wieloma osobami, w tym z samym zamachowcem.
Książka podzielona na kilka etapów, które przedstawiają zamach z kilku płaszczyzn — najpierw wydarzenia bezpośrednio z Placu i polikliniki, następnie ich znaczenie dla losów świata, w szczególności Polski, tj. odczytywanie znaków Historii, losów i koincydencji (w tym Jaruzelski, Wałęsa) i dopiero pod koniec dostajemy skondensowaną w kilku wywiadach ze śledczymi dawkę niezwykle precyzyjnych informacji dotyczących spisku - wątków tureckich i przede wszystkim bułgarskich, komunistycznych. Żal, że ta część nie jest dominującą w książce. Nad wszystkim unosi się duch tajemnic fatimskich i uprowadzonej Orlandi, która ma mieć jakiś związek z zamachem. Te sprawy dobitnie uświadomiły mi, że wśród tylu niewiadomych (nie wiemy nawet ile strzałów padło),jedno jest pewne — Watykan nie jest skory do współpracy w wyjaśnianiu tych tajemnic.
Brawa należą się autorowi za kilkukrotne pierwsze wywiady z niektórymi rozmówcami, w tym z zamachowcem. Zasadniczo jednak tego akurat wywiadu mogłoby nie być, bo facet gada jak potłuczony. Dopiero w części o spisku mamy ładną analizę jego zeznań i „bycia potłuczonym”.
Książka nie ma na celu tyle próbę wyjaśnienia sprawy, co raczej ujęcie tematu z kilku perspektyw. Zasadniczo czytało się przyjemnie, ale książka nie miała być przyjemna. Przeczytałbym jednak więcej rozmów ze śledczymi (w tym z panem z IPN),bo przekazują bardzo ciekawe informacje.

Wydawać by się mogło, że już wszystko wiemy o tej historii. Ale ta książka jest zaskakująca. Autorowi udało się dotrzeć po latach do zamachowca i wielu świadków tych wydarzeń. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. Przeczytała tę książkę jednym tchem.

Znakomita książka :)

Znakomita książka :)

„Zamach. Jan Paweł II – 13 maja 1981. Spisek. Śledztwo. Spowiedź” jest książką kontrowersyjną, która opowiada o zamachu na Jana Pawła II. Całym światem wstrząsnęła informacja, gdy 13 maja 1981 roku papież został postrzelony z pistoletu Browning HP. Książka autorstwa Jacka Tacika zawiera wiele cennych i kontrowersyjnych informacji, zeznań świadków oraz wiele trudno dostępnych informacji, które opowiadają o tym mrożącym krew w żyłach wydarzeniu. Lektura tej książki potrafi wciągnąć jak rasowy kryminał.

Mehmet Ali Ağca dobywa pistoletu Browning HP i oddaje strzał w kierunku ofiary, papieża Jana Pawła II. Ludzie zebrani wówczas na placu krzyczeli i panikowali, nie wiedząc, co się dzieje. Dopiero później zorientowano się, że papież został zaatakowany. Jana Pawła II przeżył, a Mehmet Ali Ağca został złapany i osądzony. Jednak kto stał za tym zakrojonym na szeroką skalę zamachem? Komu mogło zależeć na śmierci papieża? Do dzisiaj ta sprawa nie została do końca wyjaśniona.

Wierni Kościoła niezwykle przeżyli zamach na Jana Pawła II, nie mogąc uwierzyć, jak można było dopuścić się tak zwyrodniałego czynu. Jacek Tacik z detektywistyczną zaciekłością zbierał przez trzy lata liczne informacje, poszlaki i relacje świadków, aby móc wydać tę arcyciekawą książkę. W ręce czytelników zostaje oddana pozycja, która w dość szczegółowy sposób opisuje przebieg tamtego tragicznego zamachu. Książka zadaje wiele pytań i nie stroni również od tych trudnych czy niewygodnych.

„Zamach. Jan Paweł II – 13 maja 1981. Spisek. Śledztwo. Spowiedź” jest ciekawą publikacją starającą się w drobiazgowy sposób przeanalizować zamach na Jana Pawła II. Relacje świadków rzucają nowe światło na tę bulwersującą sprawę, ukazując ją z zupełnie różnych perspektyw. Książka napisana jest przystępnym językiem, dzięki czemu czyta się ją dość sprawnie. Publikacji poruszających ten temat nie ma zbyt wielu, dlatego książka autorstwa Jacka Tacika tym bardziej zasługuje na uznanie. Polecam.

Fajna książka. Można dowiedzieć sie wielu ciekawych rzeczy. Czyta się ją szybko.

13 maja 1981właściwie dla całego świata przeszedł do historii jako dzień szczególny i przełomowy. Tego dni na Placu Świętego Pawła w Watykanie, podczas audiencji generalnej, Turek – Mehmed Alo Agci - strzelał do papieża Jana Pawła II. Jedni mówią, że strzałów było dwa, a inni, że trzy. Dwie kule ciężko raniły papieża i dwie Amerykanki. Ojciec Święty bardzo długo przebywał w szpitalu, przeszedł kilka operacji, nigdy nie wrócił do pełnego zdrowia, ale już w pierwszym swoim oświadczeniu zadeklarował, że przebaczył zamachowcy, a jakiś czas później świat obiegły zdjęcia z ich wspólnego spotkania. Do świadków tych wydarzeń, do osób z najbliższego otoczenia papieża, sekretarzy watykańskich, lekarzy, policjantów, śledczych, prokuratorów, polityków, dziennikarzy, poszkodowanych Amerykanek i ich rodzin, Jaruzelskiego i Wałęsy – byłych prezydentów związanych z wrogimi obozami politycznymi, Dziwisza – najbliższego współpracownika Jana Pawła II dotarł Jacek Tacik – dziennikarz kiedyś związany z TVP a dziś z TVN. Spotkał się z 26 osobami, odwiedził 3 kontynenty, podczas 3 lat pracy pokonał 45 000 kilometrów a zapiski z przeprowadzonych rozmów zebrał w opublikowanej niedawno przez Wydawnictwo Literackie książce „Zamach”. Tekst rozpoczyna rozmowa z Ali Agcą, a kończy wywiad z prefektem odpowiedzialnym za kanonizację, co tworzy typową klamrę: przekonany o byciu częścią bożego planu Agca raz za razem wracał w swej wypowiedzi do istoty trzeciej tajemnicy fatimskiej, a z kolei Kardynał Martins podkreślał rolę objawień fatimskich i przypomniał o zgodzie papieża Benedykta XVI na przyspieszenie procesu beatyfikacyjnego siostry Łucji. Już pierwsze zdania czynią „Zamach” książką niesamowitą. Język, rezygnacja z pełnej i typowej narracji, a przede wszystkim brak komentarza odautorskiego, forma rozbudowanych wypowiedzi, precyzja i jednoznaczność pytań, istota i temat uzyskiwanych wypowiedzi, a przede wszystkim wielkowymiarowość zyskana dzięki rozmówcom związanych z różnymi „branżami”, opcjami, ugrupowaniami, frakcjami, zawodami, ale mającymi wiedzę na temat tego samego wydarzenia czynią z „Zamachu” książkę pełną – nikt jej nie może zarzucić stronniczość czy bagatelizację jakiegoś śladu. Informacje wyczytywane z tych 26 wywiadów pozwalają dość jasno określić kto, w której kwestii czegoś nie dopowiada, kto mówi prawdę, gdzie i dlaczego na temat najważniejszych a udzielanych opinii publicznej informacji, posłużono się tzw. kaczką dziennikarską, kto się chce „wybielić’, kto podkreślić i uwypuklić swoje zasługi oraz poświęcenie w tych kluczowych dniach. Ta pozycja budzi masę emocji, przy wypowiadanych przez Agcę słowach: „Tak jak Jezus Chrystus żyłem wśród biednych i nieszczęśliwych, tak jak on byłem jednym z nich. (…) Stworzono mnie do wielkich celów (…). Jestem w centrum największej tajemnicy chrześcijaństwa. (…) Mógłbym w spokoju głosić ewangelię i mówić o cudzie, którego stałem się częścią” nie można pozostać obojętnym czy biernym czytelnikiem, a całą ta książka wypełnia białe plamy, odpowiada na kilka pytań, których nikt do tej pory nie odważył się zadać, pozwala wyczytać między wierszami zakulisowe sympatie, antypatie, odczuwany szacunek i głęboko skrywane żale, można odgadnąć cechy charakterów czy osobowości niektórych z przepytywanych, a uważny czytelnik wychwyci kilka niespójności i rozbieżności w przekazywanych informacjach – bo okazuje się tu, że stan ich wiedzy i informacji znacznie się różni. Te ponad 450 stron tekstu to – mówiąc kolokwialnie – kawał dobrej dziennikarskiej roboty, typowej przede wszystkim dla węszącego sensację czy nadużycie dziennikarstwa śledczego. Determinacja, pracowitość, zawziętość, odwaga, niezłomność, konsekwencja - oto cechy autora, które sprawiły, że okazał się osobą w pełni kompetentną, by przez 3 lata przeprowadzić 26 unikatowych wywiadów.

Bardzo ciekawa pozycja, dobrze napisane, ciekawe i świetnie się czyta...polecam

Bardzo ciekawa pozycja, dobrze napisane, ciekawe i świetnie się czyta...polecam

• 2017
  • Literatura faktu
  • Reportaże
  • 2017
  • X-pierwszy plan

Dodaj cytat z książki Zamach. Jan Paweł II – 13 maja 1981. Spisek. Śledztwo. Spowiedź

Video

Video