Zamach. Jan Paweł II – 13 maja 1981. Spisek. Śledztwo. Spowiedź

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
7,62 (37 ocen i 13 opinii) Zobacz oceny
10
4
9
4
8
12
7
11
6
3
5
3
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788308063415
liczba stron
336
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
Ag2S

Zamach na Papieża oczami świadków! 26 osób. 45 000 kilometrów. 3 kontynenty. 3 lata pracy. Pociągnął za spust. Pistolet Browning HP zareagował – wyrzucił z siebie dziewięciomilimetrowy pocisk, który leciał z prędkością trzystu pięćdziesięciu metrów na sekundę. Niewidoczny dla ludzkiego oka. Pielgrzymi, którzy byli na placu Świętego Piotra, usłyszeli przeraźliwy huk. A po nim drugi. Trzecia...

Zamach na Papieża oczami świadków! 26 osób. 45 000 kilometrów. 3 kontynenty. 3 lata pracy.

Pociągnął za spust. Pistolet Browning HP zareagował – wyrzucił z siebie dziewięciomilimetrowy pocisk, który leciał z prędkością trzystu pięćdziesięciu metrów na sekundę. Niewidoczny dla ludzkiego oka. Pielgrzymi, którzy byli na placu Świętego Piotra, usłyszeli przeraźliwy huk. A po nim drugi. Trzecia kula nie wydostała się z lufy…

Cały świat zamarł, kiedy 13 maja 1981 roku głównym placem Watykanu wstrząsnęły huki wystrzałów. Czy Jan Paweł II przeżyje? – to dramatyczne pytanie cisnęło się na usta milionów wiernych pod każdą szerokością geograficzną.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę objawień fatimskich, które zapowiedziały śmierć „biskupa odzianego w biel”, a od samego zamachu upłynęło już 36 lat, lecz nadal nie wiadomo, kto wydał wyrok na Jana Pawła II. Jacek Tacik podjął wyzwanie odnalezienia głównych świadków i niczym zawzięty śledczy odtworzył najważniejsze detale. Pracował nad tą książką ponad trzy lata. Pokonał czterdzieści pięć tysięcy kilometrów, przemierzył trzy kontynenty, wykonał setki telefonów, dociekał, porównywał szczegóły, nie stronił od pytań trudnych i niewygodnych.

Osobiste spotkania i szczere rozmowy składają się na tę barwną, wielogłosową opowieść naocznych świadków, śledczych, sędziów, lekarzy, znaczących nazwisk ze świata polityki. Jej siłą są rozmaite punkty widzenia, rozmówcy pochodzący z różnych warstw społecznych, zajmujący odmienne stanowiska i wspominający zamach poprzez pryzmat własnych przeżyć, lęków i kontaktów z Janem Pawłem II. To nie tylko wspomnienia dotyczące zamachu, ale także ich prywatnego życia. Dla każdego z tych dwudziestu sześciu rozmówców prawda ma inne oblicze. I to sprawia, że Zamach to fascynująca lektura!

Tak szczerej opowieści o najbardziej zagadkowym zamachu w Watykanie jeszcze nie było!

Więcej informacji na stronie www.zamachnapapieza.pl oraz fanepage’u www.facebook.com/zamachnapapieza/

 

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4274/Zamach---Jacek-Tacik

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4274/Zamach---Jacek-Tacik

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (126)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6516
allison | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA - książka ukaże się 11 maja 2017 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego

„Zamach” Jacka Tacika to kawał bardzo dobrej reporterskiej roboty. Próbę zabicia Jana Pawła II oglądamy oczami osób związanych z papieżem, świadków zdarzenia i samego zamachowca.

Materiały do książki Jacek Tacik zbierał niemal trzy lata. W tym czasie przemierzył trzy kontynenty i spotkał się z wieloma osobami. Trudno zliczyć godziny poświęcone na długie spotkania i rozmowy z wybranymi ludźmi.
Powstał z tego zbiór 26 wywiadów, których bohaterami są m.in. sam zamachowiec, Mehmet Ali Agca, dwie postrzelone podczas zamachu turystki, kardynał Stanisław Dziwisz oraz inni duchowni, a także ludzie ratujący życie papieża, piszący o nim dziennikarze, prowadzący śledztwo policjanci oraz politycy, np. Lech Wałęsa i Wojciech Jaruzelski.

Każda z rozmów przeprowadzona jest rzetelnie, rzeczowo i interesująco. Reporter pyta nie tylko o wspomnienia z zamachu i chwil po nim. W naturalny sposób...

książek: 834
Fantasy-Bestiarium | 2017-09-12
Na półkach: Przeczytane

„Zamach. Jan Paweł II – 13 maja 1981. Spisek. Śledztwo. Spowiedź” jest książką kontrowersyjną, która opowiada o zamachu na Jana Pawła II. Całym światem wstrząsnęła informacja, gdy 13 maja 1981 roku papież został postrzelony z pistoletu Browning HP. Książka autorstwa Jacka Tacika zawiera wiele cennych i kontrowersyjnych informacji, zeznań świadków oraz wiele trudno dostępnych informacji, które opowiadają o tym mrożącym krew w żyłach wydarzeniu. Lektura tej książki potrafi wciągnąć jak rasowy kryminał.

Mehmet Ali Ağca dobywa pistoletu Browning HP i oddaje strzał w kierunku ofiary, papieża Jana Pawła II. Ludzie zebrani wówczas na placu krzyczeli i panikowali, nie wiedząc, co się dzieje. Dopiero później zorientowano się, że papież został zaatakowany. Jana Pawła II przeżył, a Mehmet Ali Ağca został złapany i osądzony. Jednak kto stał za tym zakrojonym na szeroką skalę zamachem? Komu mogło zależeć na śmierci papieża? Do dzisiaj ta sprawa nie została do końca wyjaśniona.

Wierni Kościoła...

książek: 2360
jeke | 2017-04-21
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

13 maja 1981 roku na Placu Św. Piotra w Watykanie padły strzały. Na białej sutannie papieża Jana Pawła II pojawiła się krew...ludzie zgromadzeni na placu wstrzymali oddech...

Dziennikarz Jacek Tacik w książce ,,Zamach. Jan Paweł II-13 maja 1981. Spisek. Śledztwo. Spowiedź", która będzie miała premierę 11 maja 2017 roku zawarł rozmowy z głównymi świadkami wydarzeń związanych z zamachem na papieża. Osobiście spotkał się z 26 osobami i przeprowadził z nimi szczere rozmowy. Dzięki temu mógł zaprezentować różne punkty widzenia, gdyż osoby te wspominały zamach przez pryzmat własnych przeżyć i kontaktów z Janem Pawłem II oraz swoje prywatne życie. Dziennikarz zadawał trudne i niewygodne pytania, starał się dociec prawdy. Jako pierwszy dziennikarz z Polski rozmawiał z Ali Agcą w cztery oczy. Poświęcił trzy lata na zebranie materiałów i napisanie książki. Widać, że włożył w nią wiele pracy, gdyż starał się odtworzyć najmniejsze detale.

Ali Agca, turecki płatny morderca przyznaje w...

książek: 743
werka777 | 2017-04-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

WSZECHSTRONNA RELACJA
Jacek Tacik proponuje książkę, w której ukazuje pamiętne wydarzenie oczami 26 świadków, szukając prawdy u samych źródeł. Spotykając się z ludźmi, którzy tego dnia byli bliżej bądź dalej Ojca Świętego, skłania ich do odpowiedzi na nurtujące go pytania, podchwytliwe, istotne i dające do myślenia. Przywołując fakty, ale i przypuszczenia, konfrontuje je z tymi, którzy jak się okazuje, o zamachu mają całkiem sporo do opowiedzenia. Od dziennikarzy, lekarzy, polityków, siostrę demaskującą sprawcę, ranną turystkę, po samego Mahmeda Ali Agca. Z tak szerokim wachlarzem relacji, ale i jak się okazuje, różnych wersji, zainteresowanie lekturą nie maleje do samego końca.

UKRYTA PRAWDA I KOMUNISTYCZNA POLSKA
Nie miałam najmniejszego pojęcia o tym, jak zawoalowana może być prawda dotycząca tak istotnego dnia. Autor, swoim rzetelnym opracowaniem, otworzył mi oczy na wiele spraw, które dotąd traktowałam aż nadto powierzchownie. Otrzymałam kawał dobrej roboty, w którym esencja...

książek: 2506
Kasiek m | 2017-06-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017 rok
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Należę do ludzi wychowanych pod wpływem pontyfikatu Jana Pawła II, ponad połowa mojego życia upłynęła za pontyfikatu Papieża-Polaka. Mieszkając na wsi, udzielając się przy parafii, Karol Wojtyła był obecny stale w moim życiu. Później studia i teraz, nie dalej jak w piątek byłam na konferencji o nauczaniu Jana Pawła II, akurat idealnie zgrała się z tym moja bieżąca lektura, czyli książka o zamachu na Papieżu. Widziałam zapowiedź tej książki w TV z miesiąc temu, ale miałam ambiwalentne odczucia, trochę bałam się tematu, trochę myślałam jak o żerowaniu na popularnym bohaterze, trochę myślałam, że kupię Tacie na Dzień Ojca. Bo na Dzień Matki prezent już miałam.

Jacek Tacik młody i znany dziennikarz przeprowadza śledztwo dotyczące zamachu na Papieża do którego doszło 13 maja 1981 roku. Zmienia kontynenty, rozmawia z różnymi ludźmi od autorytetów kościelnych, jak kardynał Dziwisz, przez ludzi, którzy byli mimowolnymi świadkami tudzież ofiarami zamachu jak Rose Hall, kończąc na generale...

książek: 4103
eR_ | 2017-04-25
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

PRZEDPREMIEROWO.

Cały świat stanął niemal w miejscu, kiedy 13 maja 1983 roku, papież Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego ekstremistę. Czy "nasz papież" przeżyje i kto podniósł na niego rękę? Na to pytanie, w sumie do dzisiaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Namnożyło się się mnóstwo teorii, niektóre całkowicie pozbawione rozsądku. Sytuację zaogniał zamachowiec, który co chwilę zmieniał swoje zeznania, a nawet próbował udawać niepoczytalnego.
Autor Jacek Tacik przemierzył praktycznie cały świat-przeprowadził rozmowy z naocznymi świadkami, z osobami które miały wtedy znaczenie, a nawet z samym Agcą. Rezultatem tych rozmów jest ta książka.

Twórca tej książki rozmawiał na temat zamachu i ewentualnych sprawców z takimi osobami jak osobisty lekarz papieża, z kardynałem Dziwiszem, prezydentem Wałęsą, a także z generałem Jaruzelskim.
Każda z tych osób miała praktycznie własne teorie na temat samego postrzelenia papieża, oraz tego kto mógł zlecić tenże zamach. Najczęściej...

książek: 5460
malineczka74 | 2017-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Gdy doszło do opisanego w książce Jacka Tacika wydarzenia miałam kilka lat. Byłam małą dziewczynką i nie rozumiałam wszystkiego z tego, co działo się w Rzymie i tu w Polsce. Widziałam łzy w oczach ludzi, smutek na twarzach, ale nie zdawałam sobie sprawy z powagi sytuacji. Sceny strzałów widziałam w filmach, więc to była tylko fikcja. Nie mieściło mi się w małej główce, że ktoś może chcieć zabić kogoś tak wyjątkowego jak Nasz Papież.

Dzięki lekturze książki Jacka Tacika wróciłam do tamtych chwil już jako dorosła i dojrzała osoba. Spojrzałam wstecz mając pewien bagaż doświadczeń i wiedzy o świecie. To była sentymentalna podróż, a jej charakter miał taki a nie inny wydźwięk ze względu na klimat w jakim utrzymana jest publikacja. Próżno szukać w niej taniej sensacji czy newsów w stylu rodem z plotkarskiego portalu. Autorowi nie zależało również tylko na książkowym śledztwie i odkryciu prawdy kto zlecił zabójstwo. Jacek Tacik przeprowadził wywiady z 26 osobami w jakiś sposób...

książek: 108
GosiaZielonoMi | 2017-07-31
Na półkach: Przeczytane

13 maja 1981właściwie dla całego świata przeszedł do historii jako dzień szczególny i przełomowy. Tego dni na Placu Świętego Pawła w Watykanie, podczas audiencji generalnej, Turek – Mehmed Alo Agci - strzelał do papieża Jana Pawła II. Jedni mówią, że strzałów było dwa, a inni, że trzy. Dwie kule ciężko raniły papieża i dwie Amerykanki. Ojciec Święty bardzo długo przebywał w szpitalu, przeszedł kilka operacji, nigdy nie wrócił do pełnego zdrowia, ale już w pierwszym swoim oświadczeniu zadeklarował, że przebaczył zamachowcy, a jakiś czas później świat obiegły zdjęcia z ich wspólnego spotkania. Do świadków tych wydarzeń, do osób z najbliższego otoczenia papieża, sekretarzy watykańskich, lekarzy, policjantów, śledczych, prokuratorów, polityków, dziennikarzy, poszkodowanych Amerykanek i ich rodzin, Jaruzelskiego i Wałęsy – byłych prezydentów związanych z wrogimi obozami politycznymi, Dziwisza – najbliższego współpracownika Jana Pawła II dotarł Jacek Tacik – dziennikarz kiedyś związany z...

książek: 101
Kobiety wpewnymwieku | 2017-05-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 maja 2017

"...Wiedział tyle, ile każdy - niewiele..."


Właśnie gdy doszłam do rozmowy Jacka Tacika z Michałem Skwarą i w rozmowie natknęłam się ten cytat, zrozumiałam że zanim zaczęłam czytać, ja nic o tym historycznym wydarzeniu nie wiedziałam. Co gorsze gdy zaczęłam opowiadać innym co czytam i co dowiedziałam się o tym wydarzeniu, moich słuchaczy zatykało.

Z tej książki pierwszy raz usłyszałam o porwaniach w celu wymiany o zorganizowanych grupach szarych wilków czy ślad Bułgarski a nawet nie wiedziałam że poza papieżem były dwie inne osoby poszkodowane. Nie wiedziałam też że takie w naszym kraju były poglądy...


cd. http://kobietywpewnymwieku.blogspot.com

książek: 708
aannaa | 2017-09-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 08 września 2017

Fajna książka. Można dowiedzieć sie wielu ciekawych rzeczy. Czyta się ją szybko.

zobacz kolejne z 116 
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Powiązane treści
Tysiąc twarzy zamachu

Ułożony z wywiadów reportaż, który czyta się niczym powieść szpiegowską. Jacek Tacik rozpisał na głosy świadków, decydentów i sekundantów opowieść o zamachu na Jana Pawła II. Czy udało mu się uchylić rąbka tajemnicy? Czy zbliżył się do prawdy?


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd