Assassin's Creed: Herezja

Okładka książki Assassin's Creed: Herezja Christie Golden
Okładka książki Assassin's Creed: Herezja
Christie Golden Wydawnictwo: Insignis Seria: Assassin's Creed fantasy, science fiction
Assassin's Creed
Assassin’s Creed: Heresy
Insignis
2017-04-26
2017-04-24
Michał Strąkow
gry komputerowe

Uważam, że książka była super. Może nie była najlepszą książką jaką czytałam, ale też nie mam jej nic do zarzucenia. Było to dla mnie coś nowego jeśli chodzi o świat Assassin's Creed i też miło się zaskoczyłam. Polecam.

Dobra rozrywka z nutą historii średniowiecznej Francji i Joanny d'Arc. Nie spodziewałam się podróży w czasie za pomocą wspomnień przodków. Interesujące doświadczenie.

Szkoda, że Ubi częściej nie sypie kasy na autorskie projekty w tym uniwersum, bo są o wiele lepsze niż te bazujące na grach. Na duży plus przedstawienie nam współczesnych templariuszy, bo chyba w żadnej grze nie było tego wątku tak dużo jak tu.

Jestem sporym fanem ubisoftowego uniwersum "Assassin's Creed". Po ograniu prawie wszystkich gier z głównej serii, przeczytaniu kilku książek oraz spędzeniu kilkudziesięciu godzin na fanowskiej wiki w przeciągu już kilkunastu (proszę, niech ten czas zwolni) ostatnich lat w końcu udało mi się zmierzyć z "Herezją". I spodobało mi się to, co przeczytałem.
"Assassin's Creed. Herezja" jest nietypowym elementem w szybko rosnącym uniwersum zakapturzonych zabójców. Wybranie na protagonistę Templariusza, przedstawiciela frakcji opozycyjnej względem postaci tytułowych. Autorka, pani Christie Golden, ma spore doświadczenie w pisaniu fantastyki w ramach popularnych uniwersów, chociażby Gwiezdnych Wojen czy też Warcrafta. I spokojnie poradziła sobie z tym nie tak łatwym zadaniem.
Podobnie jak w sporej części gier, historia dzieje się na dwóch płaszczyznach - współczesnej oraz historycznej. W pierwszej protagonistą jest wspomniany wyżej Templariusz, Simon Hathaway. Jego głównym celem staje się udowodnienie reszcie swojego bractwa, że przeżywanie wspomnień swoich przodków może pomóc w zdobyciu kontroli nad światem. Dostaje krótki dedlajn, uroczą asystentkę i wio. Owe wspomnienia należały pierwotnie do Gabriela Laxarta, który towarzyszył Joannie d'Arc w jej krótkiej karierze wyzwolicielki Francji.
I oba te wątki są całkiem interesujące. Ciekawszy wydaje mi się jednak ten historyczny. Historia Joanny, wyjaśnienie jej nawiedzeń, umiejętności dorzuca trochę mitologii do uniwersum AC. Również interakcje Joanny i towarzyszących jej osób z Asasynami i Templariuszami są dla mnie, jako fana marki, niczym łyk ciepłej coli przy nudnym meczu piłkarskim. Znacząco wspomaga doświadczenie, ale nie jest kluczowe. Nie jestem wielkim końcowego zwrotu akcji i sposobu, w jaki zakończyła się historia Gabriela, natomiast prawdziwym skarbem była droga do tych rzeczy prowadząca.
Najjaśniejszym elementem książki jest z pewnością Joanna. Dostaje bardzo dużo czasu stronowego, dostaje też ogromną dawkę charakteru. Jest też postacią raczej wiarygodną. Jako zwykła dziewczyna, która wierzy w to, że została wybrana przez Boga, jest bardzo spójną wewnętrznie postacią. Praktycznie w każdym jej zachowaniu czy dialogu widać jej wiarę w swoją misję i nie zmienia się ona pod wpływem coraz mocniej uderzających w nią wydarzeń. Z kolei Gabriel wielbi Joannę. To tyle. Nie jest zbyt ciekawą postacią.
Gorzej prezentuje się współczesna część przygody Simona. Hathaway mocno odróżnia się systemem wierzeń od klasycznych dla serii głównych bohaterów. Jest Templariuszem z krwi i kości i wyraźnie wierzy w słuszność swoich metod. Pomimo tego, jest jednak postacią nieco miałką. Jedyną jego cechą jest to, że jest Templariuszem i nie tworzy to portretu głębokiego bohatera. Jego asystentka, Victoria, nie wyróżnia się niczym. Ma wykazywać troskę o Simona w początkowych momentach, dać mu się przekonać do naginania zasad trochę później, no i tyle. Fabuła współczesna bardzo ładnie wpisuje się w tradycję serii. Głównie dlatego, że jest wyraźnie słabsza od fragmentów historycznych. Autorce udaje się wpleść nieco dramatyzmu, końcowe fragmenty też jakoś ratują tą historię jako całość. Co by nie mówić, jest tu pewna prawidłowość. Jak tylko poziom jednego wątku pikuje, drugiego natychmiast wzrasta. Sprawia to, że autorka zastosowała się do zasady równej wymiany z FMA.
Niemniej, uważam że "AC. Herezja" jest powiewem świeżości w uniwersum. Zmiana perspektywy na drugą z głównych frakcji w serii i dorzucenie bardzo ciekawie przedstawionej historii Dziewicy Orleańskiej są dużymi plusami książki. Również kreacja Joanny jest świetna i bardzo przyjemnie czytało mi się części z tą bohaterką. Książka traci jednak na nierównym poziomie historii i mało ciekawych innych bohaterach. Szczególnie czuję się rozczarowany Simonem, który jest trochę jak student prawa z memów. Poza przynależnością do pewnej grupy, jego osobowość jest miałka. Jego postępowanie czy działania nie tworzą wrażenia, że jest to bohater znacząco inny niż standardowi dla serii anarchiści z ostrymi ostrzami nadgarstkowymi. Sprawia to, że perspektywa Templariusza nie oferuje aż tak odmiennego sposobu widzenia na główny konflikt w serii, na jaki liczyłem rozpoczynając lekturę. Niemniej wciąż doceniam wkład "Herezji" do mitologii uniwersum.

"Assassin's Creed....

Najlepsza książka z uniwersum Assassin's Creed

Najlepsza książka z uniwersum Assassin's Creed

Naprawdę ciekawa książka i może zainteresować nie tylko fanów serii gier Assassin's Creed. Może początek nie był wielce emocjonujący ale szybko akcja zaczęła się rozkręcać. Tajemniczość jest i to duży plus. Akcja może nie dynamiczna ale wciągająca. Bohaterowie ciekawie napisani, a główny bohater jest bardzo interesujący. Mimo iż udało mi się już w połowie rozgryźć zakończenie ale nie dokończa co było miłym zaskoczeniem.

Po prostu wow, od paru godzin czytałam tą książkę, bo tak bardzo się chciałam dowiedzieć zakończenia. Myślałam, że ta książka nie będzie porywająca jak pozostałe książki z serii AC, ale się jednak pomyliłam. Autorka wie jak zbudować napięcie, zainteresowanie oraz tajemnicę i spisek. Wyciągnęłam się niesamowicie. Przy okazji poznajemy historię Joanny D'arc (na pewno będę z tego więcej pamiętać niż z nudnych lekcji historii :"D). Oczywiście autorka powciskała jakieś postaci czy detale na potrzeby uniwersum AC, ale jest to zrobione umiejętnie i nie koliduje z historią Joanny jaką znamy, oraz na wszelki wypadek książka nas informuje, że to niehistoryczne. Ogólnie bardzo polecam.

Jest tylko jeden minus: Joanna cały czas nawija o Bogu, do tego stopnia, że to było już męczące.

Bardzo wciągająca historia. Polecam każdemu fanu serii Assassin's Creed.

Bardzo wciągająca historia. Polecam każdemu fanu serii Assassin's Creed.

Niesamowita książka przybliżająca życiorys Joanny d'Arc. Im bardziej zbliża się do końca tym bardziej chce się czytać :)

Czas 13godz

Czas 13godz