Rażony geniuszem

Wydawnictwo: Świat Książki
Struck by Genius: How a Brain Injury Made Me a Mathematical Marvel
LubimyCzytać

Nikt nie widzi świata tak jak Jason Padgett. Strumień wody tworzy krystaliczne szablony, liczby przywołują rozmaite kształty geometryczne, a skomplikowane fraktale wyłaniają się z listowia i gałęzi drzew, odkrywając złożone matematyczne wzory ukryte w otaczających nas przedmiotach. Co dziwne, Jason wcale się taki nie urodził. 12 lat temu był zabawowym chłopakiem, który zaledwie liznął...

Co dziwne, Jason wcale się taki nie urodził. 12 lat temu był zabawowym chłopakiem, który zaledwie liznął matematyki. Brutalna napaść sprawiła, że jego mózg głęboko i trwale się zmienił, ujawniając ukryte talenty. Zdolności matematyczne i rozumienie zasad fizyki zaskoczyły wszystkich. Jason jest cudem medycyny jako pierwszy na świecie udokumentowany przypadek nabytego zespołu sawanta. Rysuje zadziwiające wzory geometryczne, które wszędzie dostrzega.
Niektórzy badacze dostrzegają w nim dowód na to, że każdy mózg kryje zaskakujące możliwości, do których tylko niewielu ludzi potrafi dotrzeć.

Jason Padgett jest teoretykiem liczb i matematykiem z nabytymi zespołem sawanta oraz synestezją. Zarządza trzema sklepami meblowymi w Tacoma w stanie Waszyngton. Jego dzieła, rysunki sieci i fraktali, które widzi dzięki synestezji, zdobyły nagrodę dla najlepszego debiutanta podczas Artoconecto A-B(o)MB, wystawy zorganizowanej w 2008 roku podczas Bakehouse Art. Complex. Rażony geniuszem jest jego pierwszą książką.

Historia Jasona Padgetta jest nadzwyczajnym przykładem adaptacyjnych zdolności człowieka i ogromnego znaczenia odkrywania indywidualnej siły tkwiącej w umyśle każdego z nas.
Temple Grandin, autor The Autistic Brain oraz Thinking in Pictures

Rażony geniuszem to wędrówka, podczas której Jason uczy się samego siebie, dowiaduje się tego, co stało się z jego mózgiem, dlaczego w ciągu jednej nocy stał się osobą zupełnie inną niż wcześniej, a także – jakie to wszystko ma znaczenie”.
Richard E. Cytowitz, neurolog i współautor Wednesday is Indigo Blue: Discovering the Brain of Synesthesia

"Nabyty zespół sawanta jest niewiarygodnym zjawiskiem, które pokazuje, jaki potencjał – może mały Rain Man? – drzemie w człowieku, w każdym z nas. Jason Padgett dobitnie i wyraźnie potwierdza, że zdarzają się cuda w medycynie."
Darold A. Treffert, lekarz, autor Islands of Genius: The Bountiful Mind of the Autistic, Acquired, and Sudden Savant

źródło opisu: materiały wydawnictwa

Claryyy | 2017-04-28
Alicjakk | 2017-04-27
Siddhartha | 2017-04-26
Patronaty tygodnia

Nowe książki Stephenie Meyer, Jona Ronsona, Jodi Picoult i Petera Jamesa. Historia Jasona Padgetta, którego mózg głęboko i trwale się zmienił po brutalnej napaści, ujawniając ukryte talenty. To tylko niektóre z nowości wydawniczych, które ukażą się w najbliższych kwietniowych dniach. Przedstawiamy ich krótki przegląd i polecamy wszystkie tytuły!