Rażony geniuszem

Okładka książki Rażony geniuszem Jason Padgett, Maureen Seaberg
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Rażony geniuszem
Jason PadgettMaureen Seaberg Wydawnictwo: Świat Książki nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Struck by Genius: How a Brain Injury Made Me a Mathematical Marvel
Świat Książki
2017-04-06
2017-04-06

I Ty masz tę moc!

Jestem bardzo zdziwiona czytając pozostałe opinie, iż książka nie jest wciągająca lub jest ciężka w odbiorze, bo jestem nią bardzo pozytywnie zaskoczona. Dawno nie czytałam książki o podobnej tematyce napisanej w tak prosty i łatwo przyswajalny sposób.
Jest to niezwykła historia, zupełnie zwyczajnego człowieka, który po ciężkim pobiciu odkrył w sobie nowe zdolności, które obróciły jego dotychczasowe życie o 180 stopni. Myślę, że jest to bardzo wartościowa pozycja, ponieważ Jason pokazuje czytelnikom inny punkt patrzenia na świat, widzi we wszystkim wzory, powiązania i kształty. Przytacza również przypadki innych synestetyków oraz ich społeczności. Czytając książkę wiele razy doznałam szoku, dowiadując się o poszczególnych zdolnościach nieprzeciętnych ludzi. Niektórych z nich im zazdroszczę, ale autor podkreśla również, że mają one swoją cenę, tak jak w jego przypadku.
Rażony geniuszem jest książką wartą polecenia - krótka, lekka, wciągająca i pełna ciekawostek, zarówno tych matematycznych jak i dotyczących funkcjonowania ludzkiego mózgu i postrzegania świata przez człowieka.

Książka opisuje historię człowieka który po wypadku stał się sawantem. Czy jest to równoznaczne z geniuszem? Polemizowałabym.
Historia jest ciekawa, oprawa graficzna przyjemna dla oka.
Minusem jest dziwna forma książki: połączenie pamiętnika z case study i opowiadaniem.
Plus za nakierowanie na Zbiór Mandelbrota i Zbiór Julii!

Historia jest ciekawa, oprawa graficzna przyjemna dla oka.
Plus za nakierowanie na Zbiór Mandelbrota i Zbiór Julii!

Ciekawy przypadek, mniej ciekawa książka. Historia Jasona, który w skutek pobicia nabywa nowe zdolności. Bardzo interesujący przypadek, intrygujące jak jeszcze niewiele wiemy o naszym mózgu. Niemniej samą książkę czyta się dość ciężko. Dla tych którzy są ciekawi historii Jasona, fenomenu ludzkiego mózgu, miłośników geometrii godna polecenia. Dla pozostałych - niekoniecznie

Bardzo wciągająca biografia, od czytania której nie mogłam się oderwać. Po przeczytaniu jednak brakuje mi jakichś odniesień do wypowiedzi neurobiologów czy psychiatrów na temat przypadku Padgetta. Z książki wynika bowiem, że tak naprawdę nie był zbyt mocno diagnozowany, a skoro jest jedynym na świecie człowiekiem z nabytym zespołem sawanta oraz synestezją to wydaje mi się, że powinien być ciekawym obiektem badań. W sieci dotarłam do nielicznych artykułów na jego temat, ale wszystkie bazują na tym, co Padgett sam napisał w biografii, dosyć daleka jestem więc od zgadzania się z tezą, jaką pwyziera z książki, jakoby każdy mózg posiadał nadzwyczajne możliwości. Niemniej jednak podziwiam wolę Jasona do tego, żeby poukładać swoje życie na nowo po wypadku oraz odnaleźć przyczyny zmian w mózgu i nauczyć się z nimi funkcjonować. Mam też nadzieję, że przypadek Jasona będzie przyczynkiem do kolejnych badań nad możliwościami naszego mózgu.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Jest to niesamowita historia, niesamowitego (choć niegdyś zwykłego) człowieka mającego niesamowite zdolności. Czyżby autor był żywym przykładem na to, że nie wykorzystujemy w pełni możliwości naszego mózgu?

• Do kupienia
  • Psychologia