Szachownica flamandzka

Tłumaczenie: Filip Łobodziński
Wydawnictwo: Muza
La tabla de Flandes
klasyka

Ktoś popełnił morderstwo w 1472 roku. Klucz do zagadki tkwi wśród figur przedstawionych na flamandzkim obrazie "Partia szachów" mistrza Pietera van Huys. Ktoś popełnił morderstwo w 1991 roku. Kluczem do zagadki jest ta sama partia szachów, którą tajemniczy zabójca rozgrywa dalej pięćset lat później. Obydwie zagadki chce rozwiązać Julia, młoda konserwatorka sztuki - tym bardziej że giną osoby w jej otoczeniu. Musi je rozwiązać, jeśli sama chce przeżyć. "Szachownica flamandzka" to wspaniała przygoda z pogranicza sztuki, szachów i mrocznej opowieści detektywistycznej.

źródło opisu: muza.com.pl

źródło okładki: muza.com.pl

Krzysiekpl | 2019-05-07

Książka napisana świetnym językiem, niektóre fragmenty wręcz uwodziły pieknem pisarskiego stylu i czytałem po dwa albo trzy razy.
Niestety blisko finału zrobiła się za bardzo rozwleczona (w paru miejscach wręcz absurdalnie), co zepsuło wyczekiwanie na wytłumaczenie i rozwiązanie zagadki.
Mimo tego, dzięki opinii z pierwszego zdania na pewno przeczytam parę innych jego dzieł.

Bardzo solidny kryminał - najważniejsze jednak są ciekawie przedstawione zagadnienia psychologiczne (bez męczących analiz, raczej przez sugestywne sceny, dopracowane, ale niedługie opisy, czasem dialogi). Widzimy, jak różne doświadczenia z przeszłości kształtują ludzi - nawet nie bezpośrednio, ale poprzez formowanie pewnej wrażliwości, fobii itp. - Autor usilnie stara się pokazywać nam względność dobra i zła; wspomina o tym wprost ("zło wynika z doświadczenia, a dobro bywa bezwzględne" - to cytat niedosłowny, ale oddający istotę rzeczy), ale przede wszystkim ukazuje w postaciach - każdy ma złożone motywy, kibicując dobru musimy godzić się na kompromisy... chwilami niejako nie mamy wyboru i ze względu na ostateczny cel musimy sympatyzować z osobami niezbyt sympatycznymi... Wszystko to oparte jest na osnowie szachów - znajomość gry nie jest potrzebna do cieszenia się z lektury, acz pomoże "żądz moc móc wzmóc"... Szachy okazują się odwzorowaniem ludzkich namiętności, symbolem i...

Sowia | 2019-03-31
Przeczytana: 31 marca 2019

Arturo Perez-Reverte ma niezwykłą zdolność prowadzenia słów z wielkim kunsztem. Łączy wyrazy niebanalnie i póki się ich nie przeczyta i nie zobaczy, wydaje się być nieoczywistym takie połączenie. Dlatego zawsze jak czytam utwory tego autora, mam prawdziwą ucztę.

Julia, młoda konserwatorka obrazów, odkryła na obrazie "Partii Szachów", napisy, pozostawione najprawdopodobniej przez samego autora dzieła. Żeby zwiększyć wartość dzieła postanawia udowodnić autentyczność podpisów...

Książka bardzo długo leżała u mnie na "stosiku wstydu", kryminał nie jest moim ulubionym gatunkiem. Fabuła wciągnęła mnie z umiarkowanym zainteresowaniem, mój umysł nie jest umysłem ścisłym, więc niektóre opisy nic do mnie nie mówiły i raczej pobieżnie je przeglądałam (wstyd). Do utworu tego nie wrócę, ale po inne książki autora sięgnę z przyjemnością, bo uwielbiam jego styl.

CzytadłoPisadło | 2019-01-17

„Prawda jest jak doskonałe zagranie szachowe: istnieje, ale trzeba ją znaleźć”. A co, gdy próba jej znalezienia może kosztować najwyższą cenę, życie? Wyzwania są jednak podobno po to, by je podejmować. Z poglądem tym zdaje się zgadzać Julia, młoda konserwator zabytków, która w powieści „Szachownica flamandzka” Arturo Pérez-Reverte podejmuje się rozwikłania zagadki pewnego piętnastowiecznego obrazu pędzla Pietera van Huysa. Ale po kolei.

O czym jest powieść?

O grze w szachy. Banalne, prawda? Tak by można rzec w dużym uproszczeniu. „Szachownica flamandzka” jest natomiast błyskotliwie skonstruowaną powieścią kryminalną, jak czytamy w opisie zamieszczonym na jej okładce: „wspaniałą przygodą z pogranicza sztuki, szachów i mrocznej powieści detektywistycznej”. Czy faktycznie? Sprawdźmy...

… sztuka?

Owszem. I to przez wielkie „S”. Mamy bowiem nie tylko wybitne dzieła i wybitnych artystów, w tym przede wszystkim powód całego „zamieszania”: „Partię szachów” Pietera van Huysa...

Krzysztof Baliński | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

Piszę recenzję, kolejną recenzję w której wcale nie na siłę da się wkręcić motyw szachowy, bowiem w momencie kiedy dwaj najlepsi ludzie na globie toczą między sobą szachową grę o tron, ja czytam i teraz* recenzuję książkę zatytułowaną „Szachownica flamandzka”, której autorem jest Arturo Perez Reverte. Mamy tutaj wyśmienite połączenie motywów sensu stricte szachowych, dalej rozważania na temat historii sztuki, konkretnie pojawia się obraz „Partia szachów” Pietera van Huysa i rozważania typowo historyczne oraz analizy teoretyczne w zakresie teorii sztuki malarskiej, i dalej to wszystko jest połączone ze świetnie napisanym thrillerem psychologicznym co najmniej na miarę Dana Browna, tyle, że hiszpański powieściopisarz był szybszy w wykreowaniu tego typu koncepcji literackiej od znanego amerykańskiego pisarza i odkrył zapotrzebowanie na tego typu tematykę, która pojawia się również u innych autorów.

Dlaczego wspomniałem o wydarzeniach w Londynie, czyli 12 rundowym meczu o mistrzostwo...

Inez | 2018-10-29
Przeczytana: 27 października 2018

Znudzona już nieco romansami i obyczajówkami, postanowiłam sięgnąć tym razem po kryminał. Padło akurat na „Szachownicę flamandzką”, gdyż zainteresowała mnie opinia kogoś ze znajomych w serwisie. Byłam zachwycona książką. Przez całą pierwszą scenę. Mniej, więcej w trzeciej dotarło do mnie, że chyba jednak nie trafiłam najlepiej. Dialogi plasowały się pomiędzy średnimi, a do niczego, akcja była mętna, a dym papierosowy wręcz gryzł z ekranu komputera. Zakończenie natomiast, nudne, zdecydowanie za mocno rozwleczone, a ostatecznie oburzające. Moja ocena plasowałaby się gdzieś około trójki, gdyby nie to, że jednak motyw był dość ciekawy, a historia wciągająca i w jakimś stopniu trzymająca w napięciu. Przestępca też nie był wcale oczywisty. Choć tak naprawdę, nawet po poznaniu jego motywacji, ciężko było zrozumieć, co nim kierowało. Myślę, że powieść Perez-Reverte to kryminał z średniej półki.

Mollinka_90 | 2018-10-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Malarstwo
Przeczytana: 23 października 2018

"Szachownica flamandzka" to jedna z powieści, którą oznaczyłam na swojej wirtualnej półce tagiem "malarstwo", ponieważ osią fabuły jest istniejący w rzeczywistości obraz flamandzkiego malarza, Petera van Huysa pt. "Partia szachów". Cała akcja osadzona jest w kręgu ludzi związanych ze sztuką: muzealników, antykwariuszy, kolekcjonerów; w świecie, którym niekiedy nie rządzą czyste zasady.

Młoda i ambitna konserwatorka dzieł sztuki, Julia, dostaje zlecenie na odrestaurowanie wspomnianego obrazu. Jest to dla niej szansa na rozwój i promocję swej osoby na rynku. Obraz od początku intryguje swoją skomplikowaną konstrukcją - szachownice, lustrzane odbicia, a przede wszystkim odkryty przez Julię napis "Kto zabił rycerza?" ukryty 500 lat wcześniej przez samego malarza. Dziewczyna wraz z grupą oddanych przyjaciół próbuje rozwikłać zagadkę sprzed wieków, tymczasem zaczynają ginąć osoby z jej najbliższego otoczenia i okazuje się, że partia królewskiej gry z obrazu jak w strasznej baśni...

czarny_kruk | 2018-10-17

Nic na to nie poradzę - to jedna z moich najulubieńszych książek... Inteligentna, wciągająca, po prostu klasyka mądrej zagadki kryminalnej w najlepszym stylu.

Jacoa1 | 2018-09-15
Przeczytana: 15 września 2006

Od tej ksiązki zacząłem moja przegodą z Reverte.

semirala | 2018-09-07
Przeczytana: 07 września 2018

Arturo Perez Reverte był mi znany z polecenia cioci, która lata temu go odkryła i wychwalała. Konflikt rodzinny nie pozwolił mi nigdy książek tego autora od niej pożyczyć, ale przypomniałam sobie o nim i zamówiłam kilka pozycji. Połączenie kryminalnej zagadki, sztuki i szachów daje koktajl czytelniczy, który bardzo chętnie się spożywa o różnych porach dnia.
Zamiłowanie do sztuki wyniosłam z dawnych lat, ugruntowały je studia na ASP, ale potem rzeczywistość wytyczyła inny tor życia. Przypomnieli mi się flamandzcy mistrzowie, ich metafizyczny sposób przedstawiania uwiecznionych na płótnie kadrów ... do tego dochodzi zagadka szachowa, a to piękna i szlachetna gra, która zawsze budziła we mnie respekt.
Książkę czyta się lekko i płynnie, zaskakuje, zmienia kierunki dedukcji czytelnika, który chce dobrnąć do końca, by poznać finał szachowej intrygi.
Na półce stoi jeszcze kilka pozycji tego autora, po które na pewno sięgnę w jesienne wieczory.