Światy melancholii. W 500-lecie Melencolii Albrechta Dürera (1514-2014)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego

Praca poświęcona jest dziejom melancholii jako fenomenu obecnego w kulturze europejskiej od jej początków po dzień dzisiejszy. Stanowi ogląd różnych aspektów, wątków i przejawów tematyki melancholicznej w literaturze, malarstwie, muzyce, a także w refleksji medycznej, filozoficznej, religijnej czy psychologicznej. Autorzy artykułów starają się odpowiedzieć na pytanie, czemu melancholia zawdzięcza swoją karierę w kulturze oraz dlaczego ciągle fascynuje, pomimo negatywnych skojarzeń, jakie budzi.

źródło opisu: wydawnictwo.uni.opole.pl

źródło okładki: wydawnictwo.uni.opole.pl