W kręgu księżniczki Sułtany

Tłumaczenie: Bożena Krzyżanowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Księżniczka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Albatros
Desert Royal
83-88722-02-6
Monika

Długo oczekiwana trzecia część historii księżniczki Sułtany, siostrzenicy króla Arabii Saudyjskiej Fajsala. Piórem swej wieloletniej przyjaciółki, Amerykanki Jean Sasson, kreśli opowieść o swym niezwykłym życiu. Wychowana w niesłychanym bogactwie, w rzeczywistości żyje jak ptak w pozłacanej klatce. Ukończywszy czterdzieści lat dochodzi do wniosku, iż niczego w swoim życiu nie osiągnęła. Dopiero podczas rodzinnej wyprawy na pustynię Sułtana odnajduje sens życia.

LenaU | 2014-04-11
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Czytając tę książkę przez pierwszą połowę miałam mieszane uczucia. Miałam rażenie, że jest w niej podany skrótowy obraz Arabii Saudyjskiej widziany oczami kobiety, taka pigułka "co o nas powinieneś wiedzieć". Druga połowa była już bardziej wciągająca i czytałam z większym zainteresowaniem. Jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że albo autorka nie poradziła sobie z przelaniem opowieści na papier, albo też to nie jest opowieść jednej z księżniczek Arabii Saudyjskiej lecz manifest, próba zwrócenia uwagi na losy tamtejszych kobiet podana w formie reportażu. Brak według mnie w tej książce duszy, emocje są tylko powierzchowne. Książka nie targnęła mną tak jak sądziłam że może.

Katherina87 | 2013-06-06

Trzecia część niezwykłych losów księżniczki Sułtany z rodu Al Sa'udów.

Długo oczekiwana trzecia część historii księżniczki Sułtany, siostrzenicy króla Arabii Saudyjskiej Fajsala. Piórem swojej wieloletniej przyjaciółki, Amerykanki Jean Sasson, kreśli opowieść o swoim niezwykłym życiu. Wychowana w niesłychanym bogactwie jest właścicielką prywatnego odrzutowca, opływa w drogą biżuterię i suknie z najsławniejszych domów mody na świecie. W rzeczywistości żyje jak ptak w pozłacanej klatce. Ukończywszy czterdzieści lat dochodzi do wniosku, iż niczego w życiu nie osiągnęła. Nie uchroniła swojej bratanicy Muniry przed małżeństwem z dużo starszym, zdeprawowanym mężczyzną. Niepowodzeniem zakończyła się próba uwolnienia przetrzymywanych wbrew własnej woli dziewcząt z haremu królewskiego kuzyna Fadela. Dopiero podczas rodzinnej wyprawy na pustynię Sułtana odnajduje sens życia. Ze wzmożoną siłą rozpoczyna walkę o prawa kobiet w krajach muzułmańskich, ratując m.in. przed strasznym losem młodą...

molewksiazkachpl | 2014-05-01

Po przeczytaniu drugiej części czułam dość spory niedosyt, co przełożyło się na moją niechęć do trzeciej części. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach niechęć była zupełnie niepotrzebna i szybko zniknęła, bo autorka tym razem nie zawiodła i książkę czytało mi się cudownie.

W tej części poznajemy dalsze losy Sułtany, która jest już dojrzałą kobietą, ale nie czuje satysfakcji ze swojego życia. Nie może pogodzić się z wieloma niepowodzeniami: nie udało jej się uchronić ukochanej siostrzenicy Muniry przed małżeństwem z dużo starszym mężczyzną, który już wiele lat temu pokazał jak bardzo jest zdeprawowany. Sułtana wiedziała jaki los czeka jej siostrzenicę, ale mimo wielu prób nie udało jej się nie dopuścić do tego małżeństwa.

Porażką okazała się również próba uwolnienia wielu kobiet przetrzymywanych w haremie przez jej kuzyna Fadela. Kobiety, a nawet młode dziewczęta były brutalnie wykorzystywane i mimo ogromnych chęci pomocy im Sułtanie znów się nie powiodło...

Wszystko zmienia...

yllla | 2012-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Jean Sasson spisała prawdziwą historię księżniczki z królewskiego rodu Sa'udów, na podstawie jej dzienników. Opisała życie Sułtany, poczynając od jej dzieciństwa, małżeństwa, w kolejnych częściach książki opisując jej dzieci, oraz historię otaczających księżniczkę ludzi. Opisała świat zdominowany przez mężczyzn, w którym nawet bogatym kobietom brakuje tego co tak ważne WOLNOŚCI. Świat, w którym prawem jest religia, z tym, że koran interpretowany jest często błędnie, bądź inaczej dla kobiet, a inaczej dla mężczyzn (np.sprawa rozwodu). Świat, w którym kobiety zawsze są gorsze, stworzone są tylko po to, by służyć mężczyźnie i rodzić dzieci.

Przeczytałam wszystkie trzy książki o księżniczce Sułtanie i znalazłam w nich tyle szokujących informacji, opisów sytuacji kobiet arabskich, że długo nie będę mogła o nich zapomnieć.

Obrzezanie kobiet.

Wydawanie 13 letnich dziewczynek, za (ładnie napiszę, choć cisną mi się na język inne słowa) starszych panów.

Gwałcenie 8 letnich dziewczynek,...

Kassica | 2016-03-30
Przeczytana: marzec 2016

Ciekawa , ale chyba jednak najsłabsza ze wszystkich 3 częsci:)

małgonia | 2016-12-03
Shinedown | 2016-09-19