Zdecydowanie nietypowy

Seria: Biała plama
Wydawnictwo: Wydawnictwo Linia
Anything But Typical
GZal

Jason Blake jest dwunastoletnim autystycznym chłopcem. Chodzi do zwykłej szkoły. Rzadko zdarza mu się dzień bez większych lub mniejszych nieprzyjemności. Jason próbuje zrozumieć swoich kolegów, ale oni nie zawsze chcą zrozumieć Jasona. Jest więc sam. Wszystko się zmienia, gdy zaczyna korespondować w internecie z Feniksem z Popiołów - osobą poznaną na stronie, na której młodzi nastolatkowie...

Wszystko się zmienia, gdy zaczyna korespondować w internecie z Feniksem z Popiołów - osobą poznaną na stronie, na której młodzi nastolatkowie publikują swoje próby literackie. Feniks z Popiołów to dziewczyna. Ma na na imię Rebeka. Podobają się jej opowiadania Jasona.

Jason czyje, że pierwszy raz zdarza mu się szansa na przyjaźń. Wie jednak, że to też nie będzie proste. Jak wszystko w jego życiu.

Nora Raleigh Baskin - znana polskim czytelnikom dzięki książce Ruby po drugiej stronie, jeszcze raz po mistrzowsku przedstawia wewnętrzny świat dziecka, które musi szukać wśród ludzi zrozumienia dla swojej odmienności.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
DziewczęZksiążką książek: 64

Dziwny, inny, nietypowy

Kiedy jesteś inny, możesz być ekscentrykiem, możesz mieć niebywały talent a możesz po prostu wyróżniać się jakąś fajną cechą. Kiedy jednak twoją innością jest defekt, inność łączy się z niezrozumieniem, śmiechem za plecami, zakłopotaniem i wstydem. Jason jest więc dla świata dziwny, ułomny, niedorozwinięty. Ludzie się go boją, unikają go, nie wiedzą o czym myśli i jak z nim rozmawiać. A Jason myśli dużo i o wiele trafniej niż większość normalnych, neurotypowych. Jedynym jego kłopotem jest trudność w ich wyrażaniu. Gdyby nauczył się mówić mało znaczące rzeczy, jakie chcą zwykle słyszeć inni – czy jego zrozumienie byłoby łatwiejsze?

Gdy Jason pojawia się w rodzinie jako pierworodny syn, nic nie zapowiada przyszłych zmartwień i kłopotów. Gdy w przedszkolu słyszy po raz pierwszy sugestię o badaniach, o sprawdzeniu dziwnego zachowania syna, odrzuca taką możliwość i broni się przed nią jeszcze kilka lat. W końcu, niechętnie, udają się do ośrodka, gdzie po wielu testach słyszy diagnozę, pełną złowrogich skrótów i jedno słowo, które zapoczątkuje morze łez – autyzm.

Jason ma brata, Jeremiego. Jeremy rozumie Jasona. Akceptuje go i szanuje jego granice. Ale wszyscy boją się, że ten niezrównoważony dzieciak zrobi bratu krzywdę. A Jason bardzo kocha Jeremiego, choć nie umie tego wyrazić i okazać. Jason kocha też matkę i ojca, choć czuje instynktownie, że on go akceptuje, a ona się go wstydzi. Że krępuje się przed rodziną, przed obcymi na ulicy, uważa za gorszego, za chłopca, którego trzeba naprawić. I choć robi wszystko co w jej mocy, aby usamodzielnić syna, najbardziej jak to tylko możliwe, wciąż martwi się, że ten nie da sobie rady. Że za mało umie, za mało przystosował się do życia. A prawda jest taka i na szczęście Liz w końcu to odkrywa, że to on może wszystkich wokół wiele nauczyć…

Jason ma hobby, lubi pisać opowiadania. I tymi opowiadaniami dzieli się na pewnym portalu. Któregoś dnia jego opowiadanie komentuje dziewczyna. A Jason bardzo chciałby mieć dziewczynę. Być jak inni chłopcy, mieć znajomych i własną, bliską przyjaciółkę, która pachnie szamponem i truskawkami. Paraliżuje go jednak strach. Bo jego inność nawet dla niego jest oczywistą przeszkodą. Kto zaakceptowałby takiego dziwaka, neuronietypowego?

Autorka już po raz drugi wydaje powieść o dziecięcej inności i o trudnym dorastaniu. Tym razem nakreśla nam obraz rodziny dotkniętą chorobą jednego ze swoich dzieci. Rodziców, którzy zmagają się z wychowaniem syna, którego nie do końca rozumieją. Matki, która co dzień obwinia się o chorobę syna i wciąż martwi się, jak on nauczy się żyć w trudnym świecie neurotypowych. Tylko, że to ten niby normalny świat zdrowych, zwyczajnych ludzi widziany oczami Jasona jest dziwny, pełen kłamstw, pozorów i zbędnego hałasu. Może zatem ten nieco bardziej niezwykły świat Jasona jest pełniejszy, barwniejszy i bardziej szczery? Może warto się w nim zagłębić choć na chwilę i postarać się zrozumieć, że autyzm to nie jest wstydliwe upośledzenie a po prostu szczerość i piękno zamknięte za niedostępną dla zwykłych ludzi bramą?

Zdecydowanie polecam nową książkę Nory Raleigh Baskin wszystkim tym, których ciekawi świat drugiego człowieka. Również tym, którzy chcą wiedzieć więcej o autyzmie. Ale przede wszystkim tym, w których upośledzenie innych wywołuje strach lub dyskomfort. Warto wejść w ten świat i przekonać się jak jest niezwykły i bogaty.

Joanna Jurzyk

Książkowo_czyta | 2017-05-06
Przeczytana: 02 maja 2017

Jak już wspominałam w jednej z moich poprzednich recenzji tematyka autyzmu aktualnie jest jedną z coraz częściej poruszanych, a świadomość społeczna dotycząca tego zagadnienia powoli staje się coraz większa.

Książka „Zdecydowanie nietypowy” autorstwa Nory Raleigh Baskin, o której chcę dzisiaj napisać parę słów również dotyczy tego zagadnienia, gdyż jej głównym bohaterem, a jednocześnie narratorem jest borykający się z zaburzeniami wynikającymi z autyzmu 12-letni Jason Black, niemniej jednak jej całościowy wydźwięk jest według mnie odrobinę inny niż ma to zazwyczaj miejsce, kiedy poruszona zostaje kwestia ASD (Autism Spectrum Disorder).

Zapewne chcielibyście dowiedzieć się, z czego takowe wrażenie wynika, otóż Jason uchyla nam drzwi do swojego świata w taki sposób jakby to on przyglądał się osobom zdrowym tzw. neurotypowym. Swoje różnorakie spostrzeżenia na nasz temat chłopiec przekłada na w pełni jasny dla każdego czytelnika przekaz, który uświadamia nam, czego i dlaczego Jason...

AnnaSikorska | 2017-03-06

Jason Blake jest nastolatkiem z ASD (autism spectrum disorder). Autyzm zdiagnozowano u niego, kiedy był w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Przez trzy lata jego edukacji towarzyszyła mu asystentka. Kolejny rok nauczania to czas wielkiej próby. Nastolatek ma wykazać, że już nie potrzebuje pomocy w edukacji, że może szkolnej grupie funkcjonować samodzielnie. To wymaga z jego strony oraz ze strony nauczycieli odmiennego podejścia, wyrozumiałości, cierpliwości. Często o to bardzo trudno, ponieważ niektórzy nauczyciele oczekują, że będzie zachowywał się tak jak pozostali uczniowie, a Janson Blake w czasie podekscytowania macha rękami, chowa się pod ławkę, trzyma się ustalonych schematów. Do jednego z wielu należy logowanie się na StoryBoardzie (portalu dla piszących) na określonym komputerze w szkolnej bibliotece.
„Zdecydowanie nietypowy” to opowieść o relacjach dwunastoletniego Jansona Blake ze światem „normalnych”, jego próbie odnalezienia się, zrozumienia, ucieczce w kontakty...

rudarecenzuje | 2017-03-21
Przeczytana: 21 marca 2017

Jason to chłopiec, którego wyróżnia jego choroba. Jego życie naznaczone zostało autyzmem i już nigdy nie będzie przypominało tego prowadzonego przez jego rówieśników. Chłopiec wie, jak powinien zachowywać się przy neurotypowych, nauczono go kilka podstawowych zasad i sztuczek ułatwiających przetrwanie. Niestety niezwykle ciężko jest opanować zasady, którymi powinno się posługiwać w jego obecności, by uniknąć napadów złości, niespodziewanej agresji czy zamknięcia się w sobie. Może dlatego, że Jasona nie można w ten sposób skategoryzować czy uprościć. Bo on nie przypomina innych ludzi, jest zdecydowanie nietypowy.

Norę Baskin poznałam za sprawą książki „Ruby po drugiej stronie”. Dałam się wówczas wciągnąć w świat widziany z perspektywy nastolatki, a właściwie jeszcze dziecka, choć rzeczywistość ta przepełniona była dojrzałością, melancholią i tęsknotą za rzeczami, które mogłyby wydawać się przyziemne i zwyczajne, a jednak dla Ruby okazały się niezwykle cenne. Zaintrygowana tematem...

Vicky | 2017-03-02
Przeczytana: 02 marca 2017

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak to jest być kimś kto wyróżnia się z tłumu? Innym? Nietypowym? „Zdecydowanie nietypowy” to historia opowiedziana z punktu widzenia dwunastoletniego, autystycznego chłopca.

Jason Blake ma uczucia, po prostu nie wyraża ich na głos, tak jak robią to inni ludzi i przez to oni myślą, że w ogóle ich nie posiada. Jason nie jest zbyt rozmowny i nie zawsze panuje nad swoimi ruchami, a przez to otoczenie uznaje go za upośledzonego i niezbyt inteligentnego. Chłopiec jednak znalazł sposób na to jak wyrazić siebie. Pisze opowiadania. Niesamowite, wyraziste i niezwykle prawdziwe.

„Zdecydowanie nietypowy” to przejmująca historia autystycznego chłopca, który żyje w swoim własnym świecie. Czasami łączy go mostem ze światem neurotypowych ludzi, ale najczęściej czuje się po prostu niezrozumiany. Sama w sobie odmienność nie jest czymś strasznym, przeraża jednak to jak reagują na nią ludzie, którzy uważają się za normalnych. (...)

fragment recenzji z...

Emma | 2017-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Pracuję z dziećmi z autyzmem i temat ten nie jest mi obcy. Rzadko się zdarza, że autor książki zna się na rzeczy. Często pisze, by zyskać czytelników, ale zagadnienie zna tylko z licznych dostępnych źródeł. Tym razem dostałam pozycję pisaną przez osobę mającą ASD.
Bohaterem powieści "Zdecydowanie nietypowy", jest dwunastoletni Jason Blake, chłopiec szalenie inteligentny, piszący opowiadania, ale zupełnie nieradzący sobie w kontaktach społecznych.
Jason, ma typowe dla tych osób, napady paniki i maniakalne przyzwyczajenia. Nie potrafi odczytywać ludzkich emocji, a nawet ma kłopoty z rozpoznawaniem twarzy. Poza tym stara się z całych sił, aby rodzice byli z niego dumni. Chce za wszelka cenę być taki, jak inni jego koledzy. Jest nielubiany przez rówieśników, którzy się z niego śmieją i nauczycieli, którzy sobie z nim nie radzą.
Dlaczego wiem, że autorka Nora Raleigh Baskin ma ASD? Otóż jej opisy stanu psychicznego chłopca są prawdziwe. Pisze o :rękach latających na wszystkie strony,...

chiyome | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

Książka była zbyt krótka. 201 stron to może nie taka tragedia, ale czcionka była dość duża, a rozmieszczenie tekstu niezbyt oszczędne. Najlepszym dowodem niech będzie to, że całą powieść przeczytałam w godzinę. Autorka chciała nam ukazać wewnętrzny świat dorastającego autyka, jego funkcjonowanie w społeczeństwie, w „normalnej” szkole i rodzinie, która nie ma doświadczenia w wychowaniu chorych dzieci. Chciała, ale miała za mało miejsca. Poruszyła każdy temat i żadnego nie rozwinęła.

Agubu | 2017-03-11

Strasznie smutne, ale otwiera oczy.

ewcia_mewcia | 2017-04-09
Seamsy | 2017-03-06
książek: 1930
Vianne | 2017-03-06
Przeczytana: 03 maja 2017
Patronaty tygodnia

Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej czy szczęśliwe życie w Danii? Skandale Młodej Polski czy życie potężnej mafii? To tylko część tematów opisywanych w nowościach wydawniczych, które ukazują się w tym tygodniu pod naszym patronatem. Sprawdźcie!