Ruby po drugiej stronie

Seria: Biała plama
Wydawnictwo: Linia
Ruby on the Outside
LubimyCzytać

Niezwykła opowieść o tęsknocie i przyjaźni. Ruby Danes pragnie znaleźć prawdziwą przyjaciółkę, której będzie mogła powierzyć swoją największą tajemnicę. Boi się jednak, że prawda o tym, co kiedyś się wydarzyło w jej życiu spowoduje odrzucenie. Nie jest łatwo przyznać się do rodzinnej tajemnicy. Rzeczywistość okazuje się inna i pojawia się nadzieja, że nie wszystko jest jeszcze...

Rzeczywistość okazuje się inna i pojawia się nadzieja, że nie wszystko jest jeszcze stracone.
Książka Ruby po drugiej stronie została wyróżniona przez International Literacy Association, jako jeden z 25 tytułów wydanych w 2015 roku.
Fragment:
– Ona nie zna innego życia – tłumaczy Madruga swoim przyjaciółkom przez telefon, kiedy myśli, że nie słyszę. – Ruby nie pamięta, że było inaczej, więc dla niej to coś zwyczajnego normalnego – mówi o mnie.
Ale się myli.
Może Loulou, mój pies, Loulou, nie wie, jak to jest chodzić bez smyczy, łazić tam, dokąd się chce, przystanąć sobie tam, gdzie się ma ochotę, coś powąchać, a potem samemuj zdecydować, żeby chce się powąchać coś innego, albo i nie. Może nie pamięta, jak to jest biegać na dworze bez obroży na szyi. Ale to wcale nie znaczy, że podoba jej się tak, jak jest.
Człowiek też może nie wiedzieć, a jednak czegoś nie lubić.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
DziewczęZksiążką książek: 77

Coś, czego nie ma

To, że czegoś nie widzisz, nie znaczy, że tego nie ma. To, że czegoś nie pamiętasz, nie znaczy, że za tym nie tęsknisz. Dorastająca Ruby nauczyła się tych prawd bardzo szybko. Nauczyła się ukrywać bolesną prawdę o swojej rodzinie, gdy tylko zrozumiała, że nie jest ona zwykła i normalna.

Madruga, opiekunka Ruby, robi wszystko, aby zapewnić jej normalny, spokojny dom i bezpieczne dzieciństwo. Na pierwszy rzut oka, jedyne co wyróżnia życie dziewczynki to soboty spędzone za żelaznymi kratami więzienia dla kobiet, w którym przebywa jej matka. Soboty dzielą jej życie na to w środku i to na zewnątrz. Na to z matka i to z ciotką Barbarą, nazwaną Mamą drugą, w skrócie Madrugą.

Ruby czuje się inna i wie, że musi ukrywać swoją tajemnicę. Gdy inne dzieci mówią o swoich mamach, gdy w szkole mówią „daj to do podpisu mamie”, gdy wydarza się cokolwiek złego i chciałoby się przytulić wtedy do mamy – te chwilę dzielą serce małej Ruby na pół. Z nikim nie dzieli się swoim sekretem, jakby przeszłość jej matki mogła zrujnować jej własną przyszłość. A marzeniem dziewczynki jest mieć przyjaciółkę od serca, taką, której mogłaby się zwierzać ze swoich smutków i nadziei. Tylko jak taką zdobyć, jeśli na jaw wyjdzie, kim jest jej matka?

Trwają letnie wakacje, Ruby znajduje towarzyszkę zabaw, Margulis. Dziewczęta spędzają letnie dni na basenie, wymyślając wspólnie magiczne historie i rysując. Pewnego dnia koleżanka zaprasza ją do siebie, lecz Ruby boi się przyjąć zaproszenie. Boi się, bo wtedy też będzie musiała zaprosić ją do swojego domu. A tam nietrudno będzie zauważyć, że Madruga to nie jej mama a na kominku stoi zdjęcie Ruby z inna kobietą w jednokolorowym, więziennym kombinezonie. I szansa na zdobycie przyjaciółki, która jest już tak blisko, umknie. Ruby boi się oceny, boi się odrzucenia. I za całą sytuację obwinia swoją matkę. Matkę, której nie ma, która utrudnia całe jej życie, które powoduje jej inność i wreszcie, która swoimi uczynkami przyczyniła się do jej smutku, samotności i strachu przed samotnością.

Ruby wciąż odwiedza matkę w więzieniu, tutaj też poznaje inne dzieci więźniarek. Wszystkie one są smutne, samotne, zagubione, niektóre rozzłoszczone, inne płaczliwe. Nie rozumieją sytuacji a cała więzienna procedura sprawia, że kilka chwil z matką to odarte z ciepła, ukradzione, niezręczne momenty. Pewnej soboty jedna z dziewczynek podpowiada Ruby, jak może poszukać informacji o tym, co zrobiła jej matka. Nastolatka boi się prawdy, nigdy nie wnikała w powody jej uwięzienia. Ciekawość jest jednak silniejsza, Ruby poznaje prawdę i to znów łamie jej serce na pół. Poznana prawda może bowiem zniszczyć jej kiełkującą właśnie przyjaźń z Margulis.

Autorka „Ruby po drugiej stronie” doskonale odmalowuje świat rodzin naznaczonych wyrokiem więzienia. Widziany oczami dziecka, z cała prostolinijnością, brutalnością i spostrzegawczością, pełen smutku i niezrozumienia. Za błędy matki przychodzi bowiem płacić nie tylko jej. Codzienność dziecka więźniarki, jego świat, jego pragnienie akceptacji i przyjaźni w świecie „na zewnątrz” - to sytuacja z którą nie poradziłoby sobie wielu dorosłych, a co dopiero dorastająca dziewczynka. Czy ta lektura skłoni kogoś do przemyślenia, co jest w życiu ważne? Mnie skłoniła. I doceniłam spokój i szczęście jakiego doświadczyłam w swoim życiu, w dzieciństwie i w czasie dorastania.

Joanna Jurzyk

Menia71 | 2018-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2018

Główna bohaterka jest pod długotrwałą opieką cioci Barbary zwanej Madruga (Mama Druga), ponieważ matka dziewczynki odbywa karę więzienia. Ale o tym... Cicho sza, nikt nie może się dowiedzieć. Jest tylko jeden problem. Dziewczynka chciałaby mieć prawdziwą przyjaciółkę. Tylko czy w jej sytuacji jest to możliwe?

Rewelacyjnie napisane studium przeżyć.
Od małego, niewiele rozumiejącego dziecka do nastolatki, która zdaje sobie sprawę z zaistniałej sytuacji i konsekwencji, jakie ze sobą niesie.
Książka o potrzebie akceptacji i przyjaźni mimo wszystko. O miłości dziecka do matki. O świadomości i odpowiedzialności za siebie i innych.
Bardzo prawdziwa. Z przesłaniem. Mądra.
Gorąco polecam młodszym i starszym czytelnikom.

Ola | 2016-08-26
Na półkach: Przeczytane, 2016 Rok
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Bardzo dobra książka dla młodzieży. Ja odniosłam wrażenie, że jestem już na nią za duża. Świetny pomysł, żeby narrację powierzyć małej dziewczynce. Dzięki temu można poznać świat z jej punktu widzenia, zobaczyć jak ona widzi różne sprawy, jak postrzega przymus kary, co jest dla niej ważne i jak się pilnuje żeby oddzielić dwa różne światy, których jest częścią. Dobra książka na jeden wieczór.

Justyna Lenk | 2016-07-06
Na półkach: Przeczytane, 2016

Co czuje dziecko, widujące soją matkę zza więziennych krat? Czy jego dzieciństwo może być szczęśliwe? O tym, jak trudno odnaleźć bratnią duszę, gdy dźwiga się miażdżący sekret przeczytacie w książce Nory Raleigh Baskin, „Ruby po drugiej stronie”. Tymczasem zapraszam do zapoznania się z jej recenzją.

Ruby jest uczennicą piątej klasy. Uczy się dobrze i jest lubiana. Jednak rówieśnicy nie znają jej tajemnic. Ruby nikomu nie zdradza,że jej mama brała udział w napadzie. Gdy dziewczynka poznaje Marglit, sekret staje się murem, nie pozwalającym na pełne zaangażowanie się w przyjaźń. Chcąc poznać przeszłość, Ruby odkrywa fakty, które mogą zniszczyć jej relacje z nową towarzyszką. Dziewczynka musi zmierzyć się z gorzką prawdą o jej rodzicach. Czy będzie to prawda oczyszczająca?

Książka „Ruby po drugiej stronie” ukazuje świat widziany oczyma osamotnionego dziecka. Dziewczynka stara się zachować spokój ducha w okolicznościach w jakich postawił ją los. Jej krzywda jest niezawiniona, jednak...

Nebulka | 2016-06-17
Na półkach: Przeczytane, English
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Lubię czasem przeczytać książkę dla dzieci albo młodszych nastolatków. "Ruby po drugiej stronie" jest napisana łatwym i przystępnym językiem, dla starszych czytelników może trochę zbyt prostym. Jej treść przywiodła mi na myśl książki Jaqueline Wilson - obie panie przemycają w swoich historiach dla dzieci cięższe tematy, tu: posiadanie matki w więzieniu. Postać Ruby była dla mnie wiarygodnie napisana, można ją polubić i zrozumieć. Zagęszczając fabułę, autorka posłużyła się niespotykanym zbiegiem okoliczności, który trochę zepsuł mi lekturę.

AnnaSikorska | 2016-06-11

Bycie dzieckiem więźniarki nie jest łatwe. Cotygodniowe odwiedziny nie zastąpią codziennego kontaktu z matką oraz nie pozwolą zrozumieć, dlaczego nie można w końcu zabrać najbliższej osoby do domu. Ruby bardzo szybko odkrywa, że słowo „niedługo” wcale nie musi oznaczać tydzień, miesiąc czy rok. Może zmienić się w kilka lat. Jak w tym czasie żyć mając zaledwie kilka lat? Jaj życie organizują instytucje państwowe. Dostaje matkę zastępczą, tylko w wyznaczone dni i po spełnieniu określonych zasad może zobaczyć ukochaną osobę. I nawet nie wie dlaczego tak musi być.
Dziewczyna dorasta, ale osobista tajemnica sprawia, że unika bliższych kontaktów z ludźmi. Boi zapraszać się koleżanki do siebie, bo mogłyby zadać niezręczne pytania, a ona nie chce opowiadać o mamie w więzieniu. W szkole podstawowej ma tylko jedną bliższą koleżankę, ale nie jest to przyjaciółka, której mogłaby się zwierzyć ze wszystkiego. Rówieśnicy bywają złośliwi, zbyt dociekliwi. To wszystko sprawia, że dziewczyna zamyka...

Paula | 2016-06-08
Przeczytana: 02 czerwca 2016

rudarecenzuje | 2016-05-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, WYMIENIĘ
Przeczytana: 28 maja 2016

Życie Ruby nie jest usłane różami. Dziewczynka wychowuje się bez rodziców, brakuje jej także prawdziwych przyjaciół. Na dodatek jest bardzo zamknięta w sobie- wierzy, że ponura prawda sprawi, że kolejni ludzie się od niej odwrócą. Tylko czy można tak żyć? Czy powinno się czuć wstyd w związku z czynami, które popełnił ktoś inny?

„Moja mama dopuściła do tego, że się zgubiłam. I teraz sama muszę siebie znaleźć”.

Najmocniejszą stroną tej książki jest pierwszoosobowa narracja. Relacja, prowadzona bezpośrednio przez dziewczynkę, sprawia, że jej emocje są lepiej wyczuwalne. A emocji w tym utworze nie brakuje.

Polubiłam Ruby od początku. Jej smutek i samotność przytłaczały mnie, dorosłą osobę, a co mogłoby zrobić takie maleństwo? Dylematy i problemy, z którymi się zmaga bynajmniej nie powinny dotyczyć małej dziewczynki, choć z pewnością jest ona nad wiek dojrzała.

Pamiętam ten czas, kiedy sama byłam w jej wieku- świadomość posiadania przyjaciółek była dla mnie wówczas niezwykle...

SIA | 2016-05-20
Przeczytana: 18 maja 2016

Każdej młodej dziewczynie, a szczególnie tej w okresie dorastania, potrzebny jest ktoś, komu może zaufać, komu może zwierzyć się z najskrytszych sekretów… Bez takiego przyjaciela można czuć się bezradnym, żyć w ciągłym strachy i zamknięciu na otaczający świat. Prawdziwy przyjaciel otwiera nam oczy, pomaga zrozumieć trudne sytuacje – przed nim nie musimy udawać nikogo innego, niż jesteśmy. Właśnie takiej przyjaźni szuka główna bohaterka powieści Nory Raleigh Baskin – „Ruby podrugiej stronie”.

„Czy to jestem ja w tym lustrze?
Dziewczynka, która dobrze się uczy. Która nie sprawia kłopotów. Dziewczynka, która w przyszłości nie będzie taka jak jej mama.
Kim ja jestem?”

Ruby w szkole podstawowej miała tylko jedną bliską koleżankę, jednak przeważnie nie była z nią do końca szczera, nie chciała zdradzać jej swoich sekretów, ponieważ jej nie ufała; wolała trzymać się na dystans od ludzi. Nigdy o nic nie pytała, bo bała się, że gdy ona zacznie pytać, później ktoś jej może zacząć zadawać...