Zdrowy jak japońskie dziecko

Tłumaczenie: Katarzyna Mojkowska
Wydawnictwo: Muza
Secrets Of The World's Healthiest Children
poradniki

W tej inspirującej książce małżeństwo-zespół, który tworzą urodzona i wychowana w Japonii Naomi Moriyama oraz Williama Doyle, analizuje dowody na to, że mali Japończycy cieszą się najlepszym zdrowiem na świecie, oraz zbiera wnioski w formie kilku praktycznych porad, jakie mogą zastosować rodzice, by zadbać o zdrowie swojego dziecka. Wszyscy pragniemy, by nasze dzieci były zdrowe i szczęśliwe, lecz w wielu rodzinach temat jedzenia przeistoczył się w pole bitwy, stając się źródłem sporów i nieporozumień.

źródło opisu: https://muza.com.pl/rodzina/2592-japonskie-dzieci-...(?)

źródło okładki: https://muza.com.pl/rodzina/2592-japonskie-dzieci-...»

nadzieja1925 | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Sektrety najzdrowszych dzieci świata" – przynajmniej tak głosi napis na okładce. Czy to prawda? Tak. Ale dlaczego? O tym musicie sami się przekonać!

Wyjątkowo ciekawa pozycja, pokazująca jak wygląda życie w japońskim społeczeństwie w porównaniu do USA.
Jak wiele produktów pochodzenia zwierzęcego spożywamy, ile się ruszamy, jak wygląda nasz typowy dzień, różne ciekawostki i rzeczy oczywiste, które zebrane w całość tworzą bardzo porządny poradnik. Jest on głównie przeznaczony dla rodzciców, ale nie bójcie się - każdy może go przeczytać i porównać, jak wyglądało twoje dzieciństwo, a jak autorki w Japonii.
Codzienna wędrówka do szkoły, przygotowywanie jedzenia w szkole oraz wspólne sprzątanie po nim. Mniejsze porcje, mniejsze talerze, zupełnie inne jedzenie i naturalnie zawsze spożywane w gronie rodzinnym.
Przekonywanie dzieci do próbowania nowych potraw, zachęcanie do pomagania, do wspólnej aktywności.
Troszkę ciekawostek, wyników ankiet i wielu badań oraz na samym końcu przepisy...

Kasia | 2017-04-29
Przeczytana: marzec 2017

każdy rodzic powinien sięgnąć po poradnik Zdrowy jak japońskie dziecko i z pewnością znajdzie w nim wiele interesujących inspiracji. Nawet jeśli nie wszystkie metody zaproponowane przez autorów mogą być wprowadzone w polskich realiach, już część z nich może naprawdę poprawić jakość życia całej rodziny.

Cała opinia:

poziomka231 | 2017-03-24
Przeczytana: 24 marca 2017

Każda mama pragnie, by jej dzieci były zdrowe i szczęśliwe. Nie wiem, czy wiecie, ale Japonia przoduje w statystykach dotyczących zdrowia oraz zdrowego odżywania. Japońskie dzieci są szczupłe, mają dużo ruchu, a co za tym idzie rzadko chorują. Postanowiłam zgłębić sekret Japończyków i sięgnąć po książkę „Zdrowy jak japońskie dziecko”, która niedawno ukazała się nakładem wydawnictwa MUZA.
Pewnie nie zaskoczę Was tym, że liczne badania są dosyć przerażające. Dzieci na całym świecie tyją na potęgę. Kiedyś było tak tylko w Stanach Zjednoczonych, teraz taka sytuacja przedstawia się niemal na całym globie. Wynika to przede wszystkim z dużej ilości przetworzonych produktów w diecie, małej ilości ruchu oraz ubogiemu spożyciu warzyw i owoców.

Autorzy książki najpierw opowiadają czytelnikowi o wpływie nadwagi i złych nawyków żywieniowych na zdrowie dzieci, ale również osób dorosłych. Następnie zdradzają powoli w czym tkwi sekret zdrowia małych Japończyków. Cały ambaras tkwi w nawykach,...

Szczere-Recenzje | 2017-03-30

Zawsze chętnie czytam wszelkie poradniki mające w tytule coś japońskiego, a ten okazał się naprawdę ciekawy, bo nie był o urodzie ani japońskim dizajnie. Autorka w ciekawy sposób zestawia naukowe dowody na to, że japońskie dzieci są najzdrowsze na świecie, mają przewidywalna najdłuższą długość życia, a do tego są szczupłe, co jest wyjątkiem na skalę światową. Polskie dzieci, podobnie jak brytyjskie czy amerykańskie, do szczuplasków nie należą i spodziewam się, że z tego względu ten poradnik będzie hitem nad Wisłą. Który rodzic nie chciałby by jego dziecko było zdrowe, szczupłe a do tego nie miało cukrzycy czy astmy?
Z tej książki dowiemy się nie tylko jak jedzą Japończycy, jakie formy aktywności fizycznej uprawiają i jakie style wychowawcze stosują, ale także jak samodzielnie ugotować zdrowe potrawy w stylu japońskim we własnej kuchni. Dostajemy mnóstwo przepisów, z których każdy z pewnością wybierze coś dla siebie,nawet jeśli nie jest rodzicem czy pasjonatem azjatyckich atrakcji.

badylla | 2018-05-30
Przeczytana: 30 maja 2018

Nie jestem matką, ale książkę kupiłam, choć poprzednia pozycja pani Naomi mi podniosła ciśnienie truizmami. No ale kocham Japonię.
Znowu będę narzekać na wydawnictwo, które znowu wypuściło książkę z rozklejającą się okładką.
Znowu będę narzekać na autorkę, która ciągle się powtarza się* i niemal na każdej stronie przypomina, że jej syn ma siedem lat. Co więcej odnoszę wrażenie, że ta książka to jeden wielki "dzień świstaka", bo każdy rozdział brzmi podobnie, o ile nie tak samo i sprowadza się do: jedz mniej, ale więcej warzyw.
A w ogóle to syn autorki ma siedem lat.*
Jedynie dział z przepisami mnie nie rozczarował i z chęcią skorzystam z pomysłów pani Naomi.
* zamierzone

gwozdz | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

Ponad połowa książki to przepisy. Druga połowa to taka pisanina, że głowa mała. Jest trochę treści ale tak rozwleczone, że ja wysiadam. 100x powtarznie tego samego. Można by to streścić do porządnego artykułu na kilkanaście stron.

Tinkerbelle | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

Trochę rozczarowanie. Chyba inaczej wyobrażałam sobie zawartość książki. Najciekawsza jest część z przepisami. Reszta to takie pitu pitu.

beata | 2018-01-27
Kasia | 2018-01-20