Mity II wojny światowej

Les mythes de la Seconde Guerre Mondiale
II wojna światowa
historia
Leyas

Japoński atak na Pearl Harbor był druzgocącą klęską Stanów Zjednoczonych, a Rommel był subtelnym strategiem; Waffen-SS stanowiła elitę armii, a armia włoska nie potrafiła walczyć; niemiecka wunderwaffe mogła odmienić losy wojny, a Hitler jedynie wyprzedził atak Stalina. Dziesięciolecia po zakończeniu II wojny światowej wielu wciąż wierzy w fałszywe tezy, często wykreowane przez ówczesną...

Dziesięciolecia po zakończeniu II wojny światowej wielu wciąż wierzy w fałszywe tezy, często wykreowane przez ówczesną propagandę państw Osi. W czasie działań wojennych budowały one mit o nazistowskiej potędze, a po wojnie ich celem było zrzucenie odpowiedzialności za popełnione zbrodnie na innych.

Mity II wojny światowej – to krytyczne spojrzenie na liczne wytwory propagandy, które z powodzeniem funkcjonują do dzisiaj. Ich podważenie rzuca zupełnie inne światło na przebieg konfliktu i pokazuje, jak trudno jest – nawet po zwycięstwie militarnym – wygrać walkę o historię.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

astaldohil | 2017-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2017

W niniejszej książce szerokie grono badaczy historii analizuje i ujawnia fałsz skrywany za obiegowymi i popularnymi teoriami dotyczącymi kluczowych wydarzeń z okresu II Wojny Światowej.

W ponad dwudziestu szczegółowych i napisanych w rzeczowy, ale niezwykle interesujący sposób, artykułach, bazując na najnowszych odkryciach i ujawnionej w ostatnich latach dokumentacji, twórcy "Mitów II Wojny Światowej" nie tylko rozprawiają się z popularnymi i "uświęconymi tradycją", acz mającymi niewiele spójnego z rzeczywistością wątkami z rozpatrywanego okresu. Wskazują również na te wydarzenia z historii, które miały niebagatelny wpływ na rozwój wypadków na różnych teatrach działań wojennych, a których znaczenie zostało z różnych powodów umniejszone.

Bardzo dobra publikacja, która zadowoli zarówno ludzi pasjonujących wydarzeniami z omawianego w niej okresu, jak również laików, pragnących odkłamać sobie co nieco z wiedzy, którą posiedli, choćby, z podręczników. Polecam!

TribalWarrior | 2017-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Druga wojna światowa skrywa jeszcze wiele nierozwiązanych zagadek, ale fałszywy obraz wielu zdarzeń potęgują niestety powierzchowność w poznawaniu faktów i ciągle żyjąca w ludzkich umysłach propaganda, głównie… nazistowska. Choć brzmi to absurdalnie, ale wiele powszechnie znanych stwierdzeń dotyczących tamtych czasów, takich jak sława feldmarszałka Erwina Rommela, elitarność jednostek Waffen-SS czy fakt, że amerykańscy żołnierze nie potrafili walczyć, są właśnie efektem machiny kłamstwa III Rzeszy Niemieckiej, mającej na celu podniesienie morale własnych żołnierzy. Mity tamtego okresu, choć w mniejszej skali, powstały także po drugiej stronie barykady. Niniejsza książka, wydana nakładem Wydawnictwa Poznańskiego, konfrontuje znaną badaczom i historykom wiedzę faktograficzną z powszechnie obowiązującymi jeszcze mitami drugiej wojny światowej...

Pełna recenzja tutaj: http://www.nowastrategia.org.pl/jean-lopez-olivier-wieviorka-mity-ii-wojny-swiatowej-recenzja

kowalmj | 2017-09-28
Przeczytana: 28 września 2017

Całkiem niezłe ale za dużo rozdziałów o Francuzach.

trud | 2017-11-08
Przeczytana: 2017 rok