Proces norymberski. Trzecia Rzesza przed sądem

Tłumaczenie: Marek Zeller
Wydawnictwo: RM
Der Nürnberger Prozess
Adm_Lütjens

20 listopada 1945 roku przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze po raz pierwszy w historii stanęli przedstawiciele najwyższych władz pokonanego mocarstwa, oskarżeni o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości. Główny proces, w którym sądzeni byli m.in. Hans Frank, Joachim von Ribbentrop i Hermann Göring umożliwił pokazanie Niemcom i światu ponurego obrazu Trzeciej Rzeszy zapisanego w tysiącach zeznań i dokumentów – dowodów niewyobrażalnych zbrodni oraz obnażenia skali kłamstw, jakimi Hitler i jego poplecznicy karmili Europę.

Książka Joego Heydeckera, obecnego podczas wszystkich procesów jako korespondenta radia i prasy, po raz pierwszy ukazała się 1958 roku, gdy wspomnienia o procesie wciąż były żywe wśród społeczeństwa. Nie przestała jednak być aktualna również dzisiaj. To monumentalne dzieło nie tylko prezentuje tło procesu i przywołuje atmosferę tamtych lat, zawiera zeznania oskarżonych i świadków oraz sentencje wyroków. Opisuje również wydarzenia, jakich proces był zwieńczeniem – narodziny ideologii oraz drobiazgowo zaplanowany sposób wcielenia jej w życie za pomocą genialnie prowadzonej propagandy, systematycznie kształtowany w społeczeństwie antysemityzm, bezkarność Trzeciej Rzeszy w obliczu coraz bardziej bezsilnej Europy. Dzięki temu książka jest również wciąż aktualnym komentarzem do konfliktów na tle ideologicznym i narodowościowym, które nastąpiły już po wojnie oraz tych dziejących się współcześnie. Cały czas pozostaje także wstrząsającym świadectwem niewyobrażalnych zbrodni popełnionych w imię ideologii.

źródło opisu: http://ebookpoint.pl/ksiazki/proces-norymberski-tr...(?)

źródło okładki: http://www.granice.pl/ksiazka,proces-norymberski-t...»

Tobiasz97r | 2019-08-28

Książka bardzo obszerna, przedstawiająca wyroki, zeznania, a także wydarzenia, które doprowadziły oskarżonych na ławę. Jest ciężka, ale warto po nią sięgnąć, by poszerzyć wiedzę z jednego z najbardziej głośnych procesów w historii ludzkości.

Milena | 2019-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2019

To jedna z najtrudniejszych książek do przejścia, a jednocześnie jedna z najważniejszych, której fragmenty powinny być obecne na lekcjach historii w każdym miejscu na świecie. Proces hitlerowców w Norymbergii jest uzupełniony ogromną ilością informacji dotyczących czasów przedwojennych i sposobu budowania klimatu pod to, co wydarzyło się później. To historia chorego umysłu wizjonera, któremu przy udziale kilkunastu wiernych sobie osób udało się dokonać największej ludzkiej masakry. Są momenty w książce, których naprawdę nie da się czytać bez łez w oczach, opisy zagłady, które wzbudzają wielkie emocje. A co stałoby się gdyby Hitler wygrał wojnę? Jego plany sięgały bardzo daleko, jego umysł płynął gładko ku swojej wizji nie zważając na nowe okoliczności, mając takich współpracowników wszystko mogłoby się ziścić. Ta książka zostanie we mnie na bardzo długo. Ten ból również. Ludzie ludziom zgotowali ten los.

Hubert | 2018-03-04

Książka napisana przez dziennikarzy, więc irytuje mnie brak przypisów, to duża wada, nie wiem w którym momencie autorzy piszą własne przemyślenia interpretacje, a w którym cytują dokumenty. Osobiście chciałem dowiedzieć się jak najwięcej o samym procesie, jak bronili się oskarżeni, zachowywali itp. W jakimś stopniu czuje, że spełniła ta ksiązka oczekiwania. Dużo w niej było opowieści jak po kolei Hitler dochodził do swojej władzy, i podbojów. Trochę nużyło mnie to, tak jak momentami moralizatorski ton autorów (przesadzony), ale z drugiej strony wynika z książki że tak właśnie wyglądał proces norymberski, więc to akurat nie jest wina autorów.

paweł | 2017-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2017

Książka z tych,które trzeba naprawdę lubić żeby przeczytać.
Ja lubię, wiec przeczytałem ponad 600str.faktów o procesie norymberskim i nie tylko.Książka nie skupia się tylko na samym procesie,opisuje zdarzenia, które do niego pośrednio doprowadziły, jak i całej II wojny światowej.

jarr74 | 2017-09-06
Przeczytana: 2017 rok

„Prawo musi dosięgać również tych, którzy zagarnęli wielką władze i z rozmysłem, po wspólnym uzgodnieniu, posłużyli się nią, by wywołać nieszczęście, które nie ominie żadnego zakątku Ziemi”.

O procesie norymberskim (20 listopad 1945 – 1 październik 1946) powiedziano i napisano wiele. Powstały dziesiątki filmów (dokumentalnych, popularnonaukowych, fabularnych), setki historycznych publikacji, artykułów, wykładów czy opracowań, w tym również ogromna ilość prac zajmujących się poszczególnymi elementami czy zagadnieniami, związanymi z tym wydarzeniem: proces lekarzy, IG Farben, RuSHA, Einsatzgruppen itd. Polecam przy tej okazji znakomitą książkę Joela E. Dimsdale’a „Psychologia zła” związaną również z tą problematyką.

Nic dziwnego. Ów bezprecedensowy akt dziejowej sprawiedliwość, wymierzony przez państwa sprzymierzone nazistowskim Niemcom, odbił się szerokim i głośnym echem na całym świecie, kładąc podwaliny pod światowy ład i dając wszystkim czelny sygnał iż sprawcy...

Radosław | 2016-05-24

Suche fakty, bez dopisywania myśli autora, językiem prostym bez przeintelektualizowania - to co lubię;)

kudl4t4 | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2015

Bardzo ciekawie przedstawione fakty.

anetapzn | 2016-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2016

Procesy norymberskie były postępowaniami karnymi prowadzonymi przed sądem w latach 1945-1949 przeciwko największym zbrodniarzom hitlerowskim, katom II wojny światowej. Toczyły się one przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze.
W okresie od 20 listopada 1945 roku do 14 kwietnia 1949 roku przeprowadzono 13 procesów norymberskich wytoczonych przeciwko osobom odpowiedzialnym za zbrodnie nazistowskie w okresie II wojny światowej. Sądzeni byli m.in. Rudolf Hess, Albert Speer, Hans Frank, Hermann Göring i inni.
Główny proces największych zbrodniarzy hitlerowskich toczył się w okresie od 20 listopada 1945 roku do 01 października 1946 roku. Opierał się on na zastosowanej po raz pierwszy zasadzie odpowiedzialności polityków i dowódców wojskowych za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości.
Niniejsza książka doczekała się już kolejnego polskiego wydania. W pewnym sensie jest to klasyczna pozycja traktująca o przedmiotowych procesach. 1. wydanie książki miało miejsce w 1958...