Przypadki Robinsona Crusoe

1 489
3 597
2 365
1 819

Książka opisuje dzieje Robinsona Crusoe, syna zamożnego kupca. Robinson nie chce wieść nudnego żywota jak jego ojciec, jako 17-latek ucieka z domu i zaciąga się na kolejne statki. Podczas jednej z wypraw jego statek rozbija się, a Robinson jest jedynym ocalałym. Trafia na bezludną wyspę, gdzie ‒ jak się okaże ‒ spędzi następne dwadzieścia osiem lat. Powoli zagospodarowuje się tam, buduje dom, uprawia zboże, oswaja kozy i papugę, wytwarza naczynia. W przetrwaniu pomagają mu znalezione przedmioty z innego rozbitego statku. Po latach na jego wyspę trafiają ludożercy, a Robinsonowi udaje się ocalić z ich rąk jedną z ofiar. Ocalałego krajowca nazywa Piętaszkiem. Po pewnym czasie do wyspy przybija statek z piracką banderą, którym kierują zbuntowani marynarze. Robinson pomaga kapitanowi odzyskać panowanie nad statkiem i może wrócić do rodzinnej Anglii.

Przypadki Robinsona Crusoe tłumaczone są na wszystkie możliwe języki. Wszędzie jednak oryginał uległ znacznym zmianom, stosownie do ducha miejscowego. Podobnie postąpił tłumacz tego wydania, Władysław Ludwik Anczyc.

źródło opisu: wydawnictwomg.pl

źródło okładki: aros.pl

DarkoNebrasca | 2019-09-19

Super powieść dla młodych czytelników

Yevoni | 2019-09-18
Przeczytana: 18 września 2019

Ależ to było niemożliwe!
Stu procentowo przeznaczona dla młodszego czytelnika, ale jeśli miała bym wyrokować czy zachęci dzieciaki do czytania to długo bym się musiała zastanowić.
Dla mnie, nieco starszej czytelniczki, było tu za dużo absurdów. Wszystko Robinsonowi szło jak spłatka, czego się nie dotknął udało się.
Oswoić kozę? Proszę bardzo, wystarczy dać jej sianka.
Nauczyć papugę mówić? Zrobione.
Palisada i łódka? Wyciosane.
Ceramika? Ot szczęśliwie znalazł złoża gliny!
Nieco przesłodzona historia, która chyba miała na celu nie wywoływać traumy u czytelnika. Przez ten czas (ile to było, 26 lat?) nasz główny bohater pozostawał niepoprawnym optymistą.
Natomiast jeśli chodzi o inne treści ;) np. chrystianizację czy "uczenie czarnego człowieka bycia człowiekiem" (tak trochę czasami niewolnictwem mi zalatuje) oj, nasze mniejszości podniosły by larum gdyby książka wyszła w XXI w.
Mnie się podobało, uśmiechałam się, popukałam czasami w głowę. Przyjemnie się czytało.

pszemeksz | 2019-08-28
Przeczytana: 2005 rok

Jako dziecko lubiłem opowieści o rozbitkach lądujących na bezludnej wyspie, głównie właśnie za sprawą "Przypadków Robinsona Kruzoe". Poszukiwanie pożywienia i wody, budowa schronienia i wreszcie sama świadomość fatalnego położenia bohatera - autor znakomicie oddał klimat takiej sytuacji. Po przeczytaniu tej książki sam miałem ochotę rozbić się gdzieś na nieznanym lądzie.

Macciiej | 2019-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2019

Ogólnie ciekawa, momentami bardzo wzruszająca. Natomiast przebrnięcie przez niektóre fragmenty jest bardzo monotonne i najzwyczajniej w świecie nudne. No i zakończenie (przynajmniej dla mnie) jest dość niezrozumiałe. Ale mimo wszystko polecam wszystkim, zarówno dla moli książkowych jak i dla osób, które za czytaniem książej nie przepadają.

Krzysztof | 2019-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z wierzchu prosta książka przygodowa, natomiast pod spodem - zamierzenie bądź nie - dość gorzka opowieść o tym jak sztuczne podziały narodowe czy różnice kulturowe prowadzą do rozlewu krwi, co wybrzmiewa najmocniej w koszmarnie smutnym zakończeniu, w którym wyspa Robinsona zostaje zniszczona, bo łopotała nad nią "zła" flaga. Także chwilę wcześniej autor pisze smutny scenariusz według którego Europejczycy, dostrzegając przewagę liczebną w perfekcyjnie spokojnym Robinsontown, biorą za mordę wszystkie inne grupy etniczne i zaczynają je wykorzystywać. Cruzoe opowiada o rozłupywaniu czaszek i zabijaniu ludzio bronią palną z większą lekkością niż o szyciu koszy na wyprawę po melony.

Ta gorycz (może, przyznaję, będąca efektem moich nadinterpretacji) unosząca się nad książką nie zmienia jednak faktu, że to kapitalna opowieść o młodości rządzącej się swoimi prawami, o stawianiu czoła przeciwnościom, o tym, żeby doceniać to co się ma, o przyjaźni, wreszcie - o odkupieniu i katharsis. Na...

WiTdonWiTo | 2019-06-16
Przeczytana: 2017 rok

Historię Robinsona Crusoe zna każdy. Oj, zabrzmiało to jakbym parafrazował Benedykta Chmielowskiego i jego opis konia „Koń jaki jest, każdy widzi” zamieszczony w stworzonej przez niego encyklopedii.
Pamiętajmy jednak, że opowieść o Robinsonie napisana przez Daniela Defoe liczy sobie już 300 lat (czyli jest starsza niż wspomniany wyżej opis konia) i miała w tym czasie niejedno tłumaczenie. Moja ocena dotyczy dokładnie tego wydania w tłumaczeniu Józefa Birkenmajera.
Przyznać jednak muszę, że wbrew pozorom może być to jednak trudna lektura więc trzeba się do niej zabrać mając tego świadomość.
Tak więc wszyscy, którzy chcą sięgnąć do tej książki niech robią to świadomie i niech przyświeca im przesłanie z Jumanji „Strzeż się podróżniku – nie zaczynaj, jeśli nie chcesz skończyć”.

Stagerlee | 2019-06-11
Przeczytana: 2019 rok

Odgrzewam stare kotlety, ale one za każdym razem smakują równie wybornie.

Fallenangelv | 2019-03-30
Przeczytana: 30 marca 2019

Książka z cyklu rozstania i powroty. Pierwszy raz spotkałem się z książką Daniela Defoe ponad dwadzieścia lat temu. Nie dokończyłem czytać, a to z racji tego, że owy egzemplarz pochodził ze szkolnej biblioteki i miał wyrwane ostatnie dwa rozdziały. Koniec końców jakoś przez te wszystkie lata nie pałałem ogromną potrzebą skończyć przygodę do końca z Robinsonem Crusoe. Aż do teraz. Egzemplarz teoretycznie kupiony na wyprzedaży, praktycznie przypadków przecież nie ma.

Ale do rzeczy. To prawda, że niektóre książki warto przeczytać kilka razy, a przynajmniej dwa. Pierwszy raz kiedy mamy kilkanaście lat i potem w życiu dorosłym.
Pierwsze wrażenie jakie odebrałem po ponownym przeczytaniu i ostatecznym rozrachunku z Robinsonem to uczucie pewnego zakłamania. Jako nastolatek nie brałem kilku spraw na poważnie, a przynajmniej nie odbierałem ich tak jak obecnie, tak jak teraz.
Chodzi o kolonizację. Wszędobylstwo Anglików, Hiszpanów i ich mniemanie o swojej nieomylności. Wybijanie co do...

Zofia | 2019-03-11

Jedna z wielu książek do której wróciłam po latach. I nie żałuję tego, bo bardzo szybko ją przeczytałam. Miło było odświeżyć sobie całą tą historię. Szkoda, że dzisiaj tego typu książki nie są doceniane przez młodzież.

nnaderowy | 2019-02-20

Kolejny klasyk, który miałem (nie)przyjemność 'ogarnąć' podczas wyzwania. Polecam jak ktoś ma problemy z bezsennością. W innym wypadku raczej nic poza nudą Ci się nie przytrafi.