Pół wieku na czarno

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Przemek

Prawda żużlem pisana. „Żużel to nie liczby. Żużel to twarze. Czasem umorusane, a czasem upie***lone”. Odkąd w 1966 roku po raz pierwszy usiadł na motorze, zakochał się w żużlu bez pamięci. Najpierw jako zawodnik, a później utytułowany trener poświęcił mu całe życie. Dziś trudno wyobrazić sobie czarny sport bez tak charyzmatycznej i barwnej postaci, jaką jest Marek Cieślak. Dlaczego podczas...

Prawda żużlem pisana.

„Żużel to nie liczby. Żużel to twarze. Czasem umorusane, a czasem upie***lone”.

Dlaczego podczas DPŚ 2013 nie skorzystał z Tomasza Golloba? Kiedy stracił szacunek do Jerzego Szczakiela? Czy Greg Hancock celowo nie doleciał na finał DMP do Tarnowa? Który prezes chciał sam ustalać skład zespołu? Co naprawdę wydarzyło się w Ostrowie?

W tej książce trener reprezentacji Polski pozwala zajrzeć czytelnikom za kulisy wielkiego speedwaya i wyjaśnia, „kto jest kim” w żużlowym środowisku. Szczerze i bez lukrowania pisze o zawodnikach, prezesach i działaczach, ale też o wypadkach, przygotowywaniu toru i mediach.

Jeśli żużel masz w sercu, a metanol w żyłach, tej autobiografii nie możesz przegapić!

***

Marek Cieślak to wybitny fachowiec, najlepszy trener, z jakim miałem okazję współpracować. W tej książce zawarł mnóstwo fajnych historii. Niektóre z nich są śmieszne, inne kwaśne, ale każda z nich jest szczera i ciekawa. Polecam przeczytać!
Jarosław Hampel

Jestem ogromnym szczęściarzem, że w swojej karierze spotkałem Marka Cieślaka. Jego opowieści o papudze, psach i kolarstwie nigdy nam się nie znudzą. Pół wieku na czarno to świetna książka nie tylko dla fanów żużla, ale też dla każdego, kto lubi dobry humor. Wspaniały człowiek, wspaniały trener, wspaniały sportowiec!
Maciej Janowski

Marek Cieślak udowadnia, że wytworność można zbudować na bazie żołnierskich słów. Znakomita lektura, niepozbawiona specyficznego żużlowego humoru, pełnego umiłowania dla abstrakcji. Zaglądanie za kotarę kombinezonów, wnikliwe spojrzenie w głąb duszy żużlowca. Sporty ekstremalne to fascynująca przygoda i niebanalny pomysł na życie. Ta książka to obowiązkowa pozycja dla romantyków, którzy dzięki niej dostrzegą niezwykły pomost pomiędzy czasami PRL-u a kapitalistycznym wymiarem speedwaya. Jeśli nie lubisz owijania w bawełnę, będziesz ukontentowany.
Tomasz Lorek, Polsat Sport

Trener polskiej reprezentacji tradycyjnie jedzie po bandzie. Sypie mistrzowskimi anegdotami, brawurowo przedstawia kolegów z branży, punktuje niebanalnym spojrzeniem. Żużlowy multimedalista opowiada o czarnym sporcie kolorowo i bez hamulców, kontrowersyjnie i z dystansem. Zresztą… oceńcie sami.
Gabriel Waliszko, NC+

BIOGRAM

Marek Cieślak – ur. 28 czerwca 1950 roku w Milanówku. Polski żużlowiec i trener. Jako zawodnik reprezentował barwy Włókniarza Częstochowa (1968–1986) oraz White City Rebels (1977–1978). Jego największe osiągnięcia to złoto DMP 1974, złoto Elite League 1977, srebro IMP, zdobycie Złotego Kasku, cztery medale DMŚ oraz trzykrotny udział w finałach IMŚ (dwa razy na Wembley). W 1993 roku rozpoczął karierę trenerską. Szkolił m.in. Włókniarza Częstochowa, Atlas Wrocław, Unię Tarnów i Falubaz Zielona Góra, z którym to klubem związany jest obecnie. Czterokrotnie doprowadził swoje drużyny do mistrzostwa Polski, łącznie zdobywając z nimi 12 medali. Od 2007 roku z sukcesami pełni funkcję szkoleniowca reprezentacji Polski. W tym czasie biało-czerwoni pięciokrotnie sięgali po Drużynowy Puchar Świata. Tyle samo tytułów wywalczyła pod jego wodzą kadra juniorska.

Wojciech Koerber – ur. 14 maja 1978 roku we Wrocławiu. Od 2002 roku szef działu sportu w „Gazecie Wrocławskiej”. Zdobywca głównej nagrody w Konkursie Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Klubu Dziennikarzy Sportowych „Złote Pióro 2009–2010″. Dziennikarz Sportowy Roku na Dolnym Śląsku (laureat nagrody im. red. Macieja Bilewicza za rok 2007). Odznaczony m.in. brązowym medalem za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego. Autor książek Olimpijczycy sprzed lat (2012) oraz Dolnośląscy Olimpijczycy (2014).

źródło opisu: http://www.wsqn.pl/ksiazki/marek-cieslak-pol-wieku-na-czarno/

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/ksiazki/marek-cieslak-pol-wieku-na-czarno/

Łukasz Wolanin | 2019-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2019

Świetna książka.
Polecam każdemu kto kocha żużel. Książka napisana lekko,świetnie i szybko się ją czyta.
Często się śmiałem podczas czytania. Historie, anegdoty oraz czasem cięty czy lekko wulgarny język Pana Marka pokazuje autentyczność. Ciekawe te wątki o historii Polskiego żużla w czasach gdy mnie na świecie jeszcze nie było. Historia o Mistrzach, sprzęcie czy Polsce PRL.
Są w niej wypowiedzi o konkretnych ludziach. Zawodnikach, Prezesach, Działaczach . A pod koniec coś o pasjach Pana Marka jak rower czy zwierzęta.Serdecznie Polecam każdemu komu żużel obcy nie jest a chciałby się miło oderwać.

Mateusz | 2019-05-18
Przeczytana: 18 maja 2019

Akurat tak się sympatycznie złożyło, że kończę czytać tę książkę w dniu inauguracji tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix.

Żużel to jeden z moich ulubionych sportów. Wielu Polaków uznaje go za nasz sport narodowy, choć nie cieszy się on tak dużym zainteresowaniem ze strony mediów na jakie zasługuje. Mamy najlepszą ligę świata, najwięcej zawodników w SGP, dominujemy w większości zawodów juniorskich i systematycznie zdobywamy medale DPŚ. To ostatnie od kilkunastu już lat dzieje się pod wodzą Marka Cieślaka, a niniejsza książka jest podsumowaniem jego pięćdziesięcioletniej przygody z żużlem, która wciąż trwa.

W Speedwayu sukces zależy w równym stopniu od umiejętności, jakości sprzętu i antycypowania, jak i przygotowania toru, pogody i po prostu szczęścia. Dlatego jest to sport bardzo nieprzewidywalny i pełen niespodziewanych sukcesów, ale też i szalenie niebezpieczny, który nierzadko prowadzi do życiowych dramatów. Zawodnik wyjeżdżając na tor nigdy nie jest pewny czy dojedzie do...

M-E | 2018-07-22
Na półkach: Przeczytane, Legimi, 2018
Przeczytana: 17 lipca 2018

Książka ma dwóch autorów - trenera ("narodowego"/"polewaczkowego") Marka Cieślaka oraz dziennikarza Wojciecha Koerbera.
Marek Cieślak nie jest moim ulubionym trenerem, czy szerzej pojmując - osobą związaną z żużlem.
Z kolei pan Wojtek Koerber jest jednym z ulubionych dziennikarzy piszących o żużlu.
Z takim oto bagażem zasiadałem do czytania, planując książkę jako miłą lekturę urlopową. Wprawdzie na urlopie nie zdążyłęem jej skończyć, zajęło nieznacznie dłużej, ale ogólnie wrażenia są pozytywne.
Marek Cieślak wspomina naprawdę wiele wydarzeń, żużlowców, trenerów, działaczy - rozmaite historie znane bądź nieznane kibicom, w barwny sposób.
Czasami trochę razi ta dygresyjność, "pływanie" po tematach, podejście "Co to nie ja"... - no cóż, taki już ten nasz "Narodowy" jest.

Dla kibiców żużla - wartościowa lektura.

Stanisław_Paluch | 2017-12-23
Przeczytana: 20 września 2017

Na żużel chodziłem z ojcem od '81 roku, miałem wtedy kilka lat i od zawsze fascynował mnie ten sport i przede wszystkim ten charakterystyczny zapach spalanego oleju i metanolu. Jak tylko dostałem pierwszy rower, ścigałem się z kolegami na wyznaczonym na podwórku torze. Moi rodzice nigdy nie zgodzili się zapisać mnie do szkółki żużlowej więc pozostało mi chodzić na mecze, kibicować zawodnikom, zbierać zdjęcia i autografy ;) Marek Cieślak miał to szczęście, że udało mu się jako nastolatkowi do szkółki zapisać no i tak się zaczęła Jego przygoda z żużlem. Książka opowiada historię Pana Marka, od małego "pyrtka", do trenera naszej utytułowanej już reprezentacji i czyta się ją z zapartym tchem. Mogłoby się wydawać, że książka jest pisana trochę chaotycznie bo Pan Marek często skacze z tematu na temat ale za chwilę wraca na właściwy tor, mnie to jednak zupełnie nie przeszkadza, wręcz przeciwnie, sprawia wrażenie, że historie opowiadane są dokładnie tak jak trener je przestawiał (co ma też...

Grzegorz | 2017-10-24

Marek Cieślak- ikona polskiego żużla, świetny zawodnik, wspaniały rzemieślnik. Tym razem postanowił spisać swoje wspomnienia i doświadczenia na papier, przy pomocy znanego w świecie żużlowym dziennikarzu Wojciech Koerberze. Wyśmienity storytelling mieszany z dużą dozą odwagi. Wielu jest w stanie pokazać swoją odwagę i charakter na torze, Pan Marek Cieślak pokazuje to na torze i w życiu. Nie boi się wydawać opinii, które mogą kogoś zaboleć, aczkolwiek mogłyby zmusić do refleksji niektórych. Dla kibica żużla jest to pozycja obowiązkowa, szczególnie dla tych młodszych, którzy nie wiedzą, że od zawszena żużlu są duże pieniądze i pełen catering na trybunach. Książka "Pół wieku na czarno" niesie ze sobą wspaniałą rozrywkę i tylko szkoda, że kończy się tak szybko.

Henioo | 2017-10-09
Przeczytana: 02 października 2017

Bardzo ciekawa, wciągająca historia życia jednej z najbardziej znanych osób związanych z żużlem. Ale także - i to jest chyba ciekawsze - historia żużla w ogóle. Cieślak nie przebiera w słowach, opisując swoje doświadczenia z czarnym sportem. Jest to i szczere, i ironiczne, i czasami wzruszające.
Panie Cieślak, można pana lubić lub nie, ale dzięki tej książce nabiera się do pana szacunku.
Tak jak niżej podpisany...

NieFikcyjna | 2017-09-13
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

„Na żużel regularnie chodzę od mniej więcej pięciu-sześciu lat i to jest okres, w którym zaczęłam się bardziej interesować tym sportem. Moja wiedza sięga więc kilku ostatnich sezonów. Dlatego książkę trenera Cieślaka postrzegam przede wszystkim jako niesamowicie ogromną i cenną skarbnicę wiedzy o tym sporcie. Cieślak obecny jest w żużlu od pół wieku, jak głosi sam tytuł, i ta książka właśnie to pół wieku opisuje – a to jest większa część całej europejskiej historii tego sportu. Możecie więc sobie wyobrazić, ile Cieślak wie, ile wiedzy mógł zawrzeć w swojej książce. Poraziła mnie nie tylko ilość informacji, ale również ich dokładność – w pewnym momencie zaczęłam podejrzewać, że pan Cieślak od pięćdziesięciu lat prowadzi dziennik żużlowy, w którym zapisuje co ciekawsze wydarzenia wraz z datami i uczestnikami tych sytuacji. Jeżeli jednak tak nie jest – chylę czoła za fenomenalną pamięć”.

Cała recenzja:...

Zyrg | 2017-01-27
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Snuta z werwą i wigorem, pełna chaotycznych dygresji i wtrętów odautorskich opowieść o życiu i działalności artystycznej pana Marka Cieślaka. Pan Marek jawi się nam jako mąż opatrznościowy polskiego żużla, który, jadąc w białym kevlarze na białej Jawie przez czas i tłum umorusanych żużlowców, wali na oślep cepem po łbach swoich kolegów, współpracowników i działaczy. Czysty i bez skazy, rzec można Lech Wałęsa polskiego speedwaya. Opowiada nam pan Marek o zgniliźnie środowiska, o tym czego dokonał, kogo zostawił w tyle (najpierw jako zawodnik, potem jako trener), a także o tym czego nie dokonał ale mógł dokonać (jest tego też niemało). Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów speedwaya ale dla fanów sportu ogólnie, pokazująca od kuchni sportowy światek układzików, wałków i szemranych inicjatyw.

Jacoa1 | 2016-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2016

Dla miłośników żużla - koniecznie. Dobra i ciekawa pozycja.

Obowiązkowa pozycja każdego zakochanego w speedwayu :)
Z Włókniarzowymi pozdrowieniani:)